Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108730 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Markitos
Skiathos - Σκιάθος

Član broj: 313124
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku18.02.2014. u 00:06 - pre 123 meseci
Citat:
zlocesti_bn:
Zar neko od vas stvarno misli da bi CH dozvolila sebi prolaz ovog referenduma, da ona to nije zelela?

Ne bi me cudilo da CH vec ima neki dogovor sa EU za koji se jos ne zna. Ovo je se moralo desiti jer je veliki broj CH drzavljana bez posla jer nece niko njega da zaposli, vec ce da zaposli francuza/nemca za skoro pa duplo manju platu.

Verovatno ce napraviti ulaz za strance samo u poljima gde ima manjka radne snage.


Druze, o cemu ti to? Niko nece da zaposli svajcarca u CH?A ovo za duplo manju platu necu ni da komentarisem.Zamisli svajcarac u istoj frimi prima 7000 ch, a nemac 3500 za isti posao.Ja nisam cuo ni vid'o tako nesto do sad

Čuvajmo se od neljudi, ali se još više čuvajmo da i mi ne postanemo neljudi
 
Odgovor na temu

zlocesti_bn

Član broj: 287733
Poruke: 192



+18 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku18.02.2014. u 07:58 - pre 123 meseci
Da zivis u pogranicnim delovima onda bi znao. Evo primer, traze guvernantu u Palasu. Svajcarki bi morali dati platu od 5500 bruto, a francuskinji dati 3800 bruto. Sta mislis koga zaposle?
 
Odgovor na temu

Sanjač
Nigde
Beograd

Član broj: 318643
Poruke: 45



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku18.02.2014. u 09:04 - pre 123 meseci
Najbolje je kada ode devojka iz srbije (pritom joj traže da ima EU pasos) kod naših ljudi u CH da im čuva decu. Ti naši ljudi velikodušno ponude 500-600fr mesečno ali traže, naravno, i pomoć u kući. Nema veze što se sat bejbisitinga plaća 10tak franaka i što kućna pomoćnica ne radi u CH ispod 15fr po satu. Kada se sve sabere ispadne da devojka treba da dobije ne manje od 4000fr uz sve olakšice. A naši CH se brane kako im ne padaju pare s neba pa da daju tako velike plate.
Ako gospodje nemaju para za kućnu pomoćnicu onda i ne treba da je imaju.
Sve ovo nije po zakonu, tako da ne bih iznosio ovakve primere kao pravilo već kao kršenje istog.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku18.02.2014. u 09:10 - pre 123 meseci
Ko se seca sta sam ranije pisao, i da sam pricao da se ovako nesto sprema u CH, oni jednostavno moraju da se zastite na neki nacin od novih dolazaka u CH. Ranije smo diskutovali o tome kako po nekom sporazumu moraju da od sledece godine povecaju broj dozvola, kad sam rekao da su sigurno oni ostavili neki paragraf ili nesto i da ce na to da se pozovu samo ako se osete ugrozeni.

Mislim da oni koji posteno rade, placaju porez i koji su se uspeli integrisati u drustvo, da njima nece biti problem, ostali ce biti u problemu. Ocekujem u skorijoj buducnosti reviziju penzijskog i socijalnog programa. Vec su poceli ljudima "nasim" da nude opciju da vrate papiri i da dobiju neku penziju, koja je manja od CH ali dosta veca od one koje imaju u njihovim maticnim drzavama. Moj komsija radi na socijali i kaze da su u zadnje vreme dosta ovakvih slucaja nasi ljudi prihvatili. Pogotovo oni koji ce biti na minimalnoj penziji ili ce cak i grad nesto morati da im dotira. Znam da su nekima cak nudili i oprost duga koji su imali samo da vrate papire i da odu iz zemlje.

Pre neke 2-3 godine su radili reviziju penzija IV (invalidskih) pa je bilo pomoz boze, zeni koja je imala tumor na mozgu i koji je operisan koja je bila u IV, su na ponovljenom slucaju ocenili da je 20% nesposobna i da moze da radi, kad se ona pobunila i htela preko advokata da ide u proces, dat joj je predlog da joj se isplati njena penzion kasa i da pusti zemlju.

Poceli su i reviziju zdravstvenog, nema vise izlezavanja po bolnicama bez razloga, posle nedelju dana salju 90% slucajeva na kucno lecenje. Kranken kasse nece vise da placaju pola stvari koje su ranije placale.

Videcemo sta ce dalje biti, ja se stalno nesto "kao" nadam, da znaju sta rade.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku18.02.2014. u 10:05 - pre 123 meseci
ne razumem zasto bi iko prihvatio manju penziju ?

Sta ga sprecava da zivi u jeftinjoj zemlji sa penzijom CH.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku18.02.2014. u 11:39 - pre 123 meseci
@braksi

To sto mora da ima adresu prijavljenu, (to kosta) to sto mora da placa krankenkassu (to kosta) to sto mora, da placa jos xyz dazbina i sve to kosta, onda ti oni naprave racunicu takvu da ti ostane 1000-1200 franaka kad poplacas sve te racune i daju ti npr. opciju da ti vratis papire a da ti oni placaju 1400 CHF. E sad ti sa tim parama mozes da zivis u SRB bez nekih vecih problema. Dok u CH to nije lako. Pogotovo sto 90% takvih vec ima neku nekretninu u SRB. Eto takvu racunicu imaju neki.
 
Odgovor na temu

Sanjač
Nigde
Beograd

Član broj: 318643
Poruke: 45



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku18.02.2014. u 14:02 - pre 123 meseci
Mora da zivi u CH ako misli da prima CH penziju?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku18.02.2014. u 15:33 - pre 123 meseci
@sanjac

Ako se dogovori da vrati papire, dobice i dogovoren deo penzije, onda mora da napusti CH, vrati papire i da moze da zivi gde hoce.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku18.02.2014. u 18:55 - pre 123 meseci
Ovo što se tiče penzije je tačno.

Po godinu staža se zaradi oko 50 chf mesečno penzije. Retko ko sa svojih 65 godina i 40 godina radnog staža ima penziju preko 2000 chf. Zato ovde uplaćuju 3 säule (dodadna penzija koju možeš da odbiješ i od poreza). Jer sa ni nepunih 2000 chf nemože da se živi ovde. Posle moraju opština i kanton da pomažu.

Ali po balkanskom razmišljanju, kako sam pričao sa našim ljudima ovde, postoji i te kako rešenje.

Prvo je fora da im se uzme državljastvo (ili kako ovde svi kažu Pasoš).

Drugo odrekneš se srpskog ili bilo kog trećeg državljanstva koje imaš. Tako da nemogu nigde da te pošalju na neku drugu destinaciju. Da, da... mogu i da te izbace iz zemlje, pogotovo ako praviš neke velike probleme. U to nisam ni ja verovao. Čuo sam par primera, gde nekim klincima koji su bili problematični, a rođeni ovde i imaju državljastvo, samo im pocepali pasoš i vratili od zemlje porekla.

Terće, da nastavimo () pre nego da se ode do penzije, istroši se cela pension kassa. To jest nemaš ni tu penziju koja ti sleduje.

Ćetvrto već si star i mator... tako da ne možeš da radiš, njihov si državljanin.... i samo možeš da se zakačiš na Socijalu

Lepa je ovo Bajka... Samo što do 65-te godine... morate da radite!
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku18.02.2014. u 19:39 - pre 123 meseci
Citat:
elmagico:
@sanjac

Ako se dogovori da vrati papire, dobice i dogovoren deo penzije, onda mora da napusti CH, vrati papire i da moze da zivi gde hoce.


kad kazes papire na sta mislis ?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2014. u 08:25 - pre 123 meseci
Citat:
stojanovicmiki:
Ovo što se tiče penzije je tačno.

Po godinu staža se zaradi oko 50 chf mesečno penzije. Retko ko sa svojih 65 godina i 40 godina radnog staža ima penziju preko 2000 chf. Zato ovde uplaćuju 3 säule (dodadna penzija koju možeš da odbiješ i od poreza). Jer sa ni nepunih 2000 chf nemože da se živi ovde. Posle moraju opština i kanton da pomažu.

Ali po balkanskom razmišljanju, kako sam pričao sa našim ljudima ovde, postoji i te kako rešenje.

Prvo je fora da im se uzme državljastvo (ili kako ovde svi kažu Pasoš).

Drugo odrekneš se srpskog ili bilo kog trećeg državljanstva koje imaš. Tako da nemogu nigde da te pošalju na neku drugu destinaciju. Da, da... mogu i da te izbace iz zemlje, pogotovo ako praviš neke velike probleme. U to nisam ni ja verovao. Čuo sam par primera, gde nekim klincima koji su bili problematični, a rođeni ovde i imaju državljastvo, samo im pocepali pasoš i vratili od zemlje porekla.

Terće, da nastavimo (:)) pre nego da se ode do penzije, istroši se cela pension kassa. To jest nemaš ni tu penziju koja ti sleduje.

Ćetvrto već si star i mator... tako da ne možeš da radiš, njihov si državljanin.... i samo možeš da se zakačiš na Socijalu :D

Lepa je ovo Bajka... Samo što do 65-te godine... morate da radite! ;)


Micko sta ti ovde napisa, da neko ko ima 40 godina staza i 65 godina zivota nema penziju preko 2000 CHF. Ili sam te ja lose razumeo ili ti nisi normalan.

3säule kao i lebensversicherung nemaju veze za penzijom.

Kad imas godine za penziju a nemas staza ili onda dobijas minimalnu penziju, tj dobijas AHV i ostalo dotira grad i to iznosi oko 3,300 CHF. i do dobijas imao C ili Pasos sve je jedno.

Kako mislis da neko istrosi penzion kassu, taj zakon se promenio jos odavno, sad penzion kasu mozes da koristis samo za kupovinu nekretnine i to u CH.


 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2014. u 08:26 - pre 123 meseci
Citat:
Braksi:
Citat:
elmagico:
@sanjac

Ako se dogovori da vrati papire, dobice i dogovoren deo penzije, onda mora da napusti CH, vrati papire i da moze da zivi gde hoce.


kad kazes papire na sta mislis ?


Na ono sto taj neko ima od dokumenata, ako je to C onda C ako je pasos onda pasos.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2014. u 08:39 - pre 123 meseci
malo mi nije jasna ta racunica Svajcaraca. Ako neko npr treba da ima X penziju i da ostane u CH te pare ce se opet potrositi i ostati u CH, a ako ga isplate sa nekom manjom sumom onda te pare sigurno idu van CH.

Malo mi je cudno da neko dodje do penzije u CH a da nema pasos ili bar neki svoj stan, kucu, ali mogu da verujem da ima i toga. Takodje primetio sam da nasi stariji imigranti po Nemackoj ili Skandinaviji nisu uzimali pasose, dok mladje generacije to smatraju top prioritetom cak i ako moraju da se odreknu srpskog drzavljanstva.

 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2014. u 09:04 - pre 123 meseci
AHV je tvoja penzija, koja ti se skida oko 5% od plate. I to dobijaš kad odeš u penziju. Posle ako nije dovoljna ovde za život pomaže ti grad/kanton.
Koliko znam, AHV nemožeš da diraš za kupovinu nekretnine, već samo 3säule.

Pričao sam sjenim italijanem koji je ovde 40 godina. Reko mi je da mu idu 50chf po godini staža, i daje maksimalna penzija ovde u CH 2400 chf. Zato oni najpametniji uplaćuju 3 säule za stare dane. 3 säule uplaćuju najviše švajcarci jer oni i zapravo stare dane žele da provedu u domovini.

Meni je rečeno (posle rečeno... kozna dal je istina) da kad si na RAV skidaju ti što imaš uplaćeno u AHV.
Dok ovo oko skidanja pasoša sam lično uveren 100%.


Ono što nekapiram naše ljude ovde, što celu plate potroše i opet kukaju kako nemaju
Da im ne pričam o 3 säule, kupovini nekretnine i smanjenje poreza... Sto se ovde stvarno isplati
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2014. u 09:34 - pre 123 meseci
Citat:
Braksi:
malo mi nije jasna ta racunica Svajcaraca. Ako neko npr treba da ima X penziju i da ostane u CH te pare ce se opet potrositi i ostati u CH, a ako ga isplate sa nekom manjom sumom onda te pare sigurno idu van CH.

Malo mi je cudno da neko dodje do penzije u CH a da nema pasos ili bar neki svoj stan, kucu, ali mogu da verujem da ima i toga. Takodje primetio sam da nasi stariji imigranti po Nemackoj ili Skandinaviji nisu uzimali pasose, dok mladje generacije to smatraju top prioritetom cak i ako moraju da se odreknu srpskog drzavljanstva.




Ima dosta nasih ljudi koji su dosli do penzije i iz nekog razloga nisu uzeli pasos (patriotizam, betreibung, itd), Drugo ima nasih ljudi koji su npr dosli sa 50 godina u CH, nasli neku zenu i napravili papire, radili 4-5 godina i onda se vukli po bolovanjima, socijalama, IV komisijama, i sad su za penziju spremni, moraju po zakonu da dobiju neki minimalac, pa sad kalkulisu. Imas toliko razlicitih slucajeba da to nije normalno.
 
Odgovor na temu

Sanjač
Nigde
Beograd

Član broj: 318643
Poruke: 45



+3 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2014. u 09:40 - pre 123 meseci
@stojanovicmiki

Kada potrošiš pare to obično znači da ih više nema. Šalu na stranu. Postoji jedna istina a to je da ko je ovde, u Srbiji, imao problem sa parama imaće ih bilo gde da živi. Da se razumemo, u CH će čovek daleko kvalitetnije živeti ali onaj ko je ovde, u Srbiji, dizao kredite, išao u minus i sl. isto će raditi u CH. Kada čovek ne zna sa parama on ne zna gde god da se nalazi. Razlika je što su se ljudi ovde zaduživali za polovan auto, kompjuter, mobilni, možda neko letovanje... i nakraju kada se sve sabere nema čovek para za struju pa kaze kako oni misle sa ovom platom da platim račune. Nema veze što na cigarete ode od 70 do 100e mesečno. E sad, u CH će se zaduživati za skupe automobile, iznajmljivati stanove u centru, izlaziti po klubovima i restoranima... i kada se sve sabere često neće imati ni za tu kiriju za stan. Znam lično jedan sličan slučaj a i na forumu je bilo ovakvih primera. Stari kažu - pruži se koliko ti je ćebe dugačko ili će ti se noge smrznuti. Tako nekako. Naravno ovo se ne odnsi na one koji racionalno žive u SRB a nemaju ni za osnovne stvari.

Na kraju... sa porastom standarda rastu i troškovi života.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2014. u 09:43 - pre 123 meseci
Ja sam bio zimus u Švedskoj kod nekih rođaka koji su tamo od 1960-i-neke. Sad su već penzosi, a deca su im oko 40.

I pitam ih ja kao kad su uzeli pasoš, a oni onako pokunjeno, oborili glave i kažu pa... (i sad ja mislim 1971.) kažu oni 1993.

Pa kako majku mu začudim se ja jer znam da može dvojno, ali kažu oni, pa nije nam trebalo jer za vreme hladnog rata je bio bolji YU pasoš za putovanje. A u stvari veći a starih gastosa je smatrala i za blam da se upiše u drugo državljanstvo jer je onda masa bila naložena na turbo jugo patriotizam.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2014. u 09:45 - pre 123 meseci
Citat:
stojanovicmiki:
AHV je tvoja penzija, koja ti se skida oko 5% od plate. I to dobijaš kad odeš u penziju. Posle ako nije dovoljna ovde za život pomaže ti grad/kanton.
Koliko znam, AHV nemožeš da diraš za kupovinu nekretnine, već samo 3säule.

Pričao sam sjenim italijanem koji je ovde 40 godina. Reko mi je da mu idu 50chf po godini staža, i daje maksimalna penzija ovde u CH 2400 chf. Zato oni najpametniji uplaćuju 3 säule za stare dane. 3 säule uplaćuju najviše švajcarci jer oni i zapravo stare dane žele da provedu u domovini.

Meni je rečeno (posle rečeno... kozna dal je istina) da kad si na RAV skidaju ti što imaš uplaćeno u AHV.
Dok ovo oko skidanja pasoša sam lično uveren 100%.


Ono što nekapiram naše ljude ovde, što celu plate potroše i opet kukaju kako nemaju :)
Da im ne pričam o 3 säule, kupovini nekretnine i smanjenje poreza... Sto se ovde stvarno isplati :)


AHV + EL to ti je obavezno sto dobijas, i to zavisi koliko ti se placa i koliko ti je puna pension kassa kad odes u penziju obicno je racunica, da ti je penzija oko 80% prosecne mesecne zarade. Nek me ispravi neko, ako misli da je drugacije ili ako ima drugu racunicu.

AHV mozes da diras za kupovinu nekretnine i do dosta ljudi radi, pogotovo oni koji su mladi poceli da rade pa imaju jos vremena da napune pension kassu.

To sto ti je pricao Italijan je tacno ali to je obavezna penzija koju dobijas od kantona, grada, drzave + tvoja pension kassa. Zato imas dosta slucajeva da se bracni par koji je imao velike plate "razvede" da bi oboje dobili po tih 2400, jer taj iznos je maksimalan za bracni par, ali i za pojedinca.

Ti uplacujes ALV to ti se isto skida od plate i to ti je ako ostanes bez posla.
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2014. u 10:09 - pre 123 meseci
Citat:
Sanjač:
@stojanovicmiki

Kada potrošiš pare to obično znači da ih više nema. Šalu na stranu. Postoji jedna istina a to je da ko je ovde, u Srbiji, imao problem sa parama imaće ih bilo gde da živi. Da se razumemo, u CH će čovek daleko kvalitetnije živeti ali onaj ko je ovde, u Srbiji, dizao kredite, išao u minus i sl. isto će raditi u CH. Kada čovek ne zna sa parama on ne zna gde god da se nalazi. Razlika je što su se ljudi ovde zaduživali za polovan auto, kompjuter, mobilni, možda neko letovanje... i nakraju kada se sve sabere nema čovek para za struju pa kaze kako oni misle sa ovom platom da platim račune. Nema veze što na cigarete ode od 70 do 100e mesečno. E sad, u CH će se zaduživati za skupe automobile, iznajmljivati stanove u centru, izlaziti po klubovima i restoranima... i kada se sve sabere često neće imati ni za tu kiriju za stan. Znam lično jedan sličan slučaj a i na forumu je bilo ovakvih primera. Stari kažu - pruži se koliko ti je ćebe dugačko ili će ti se noge smrznuti. Tako nekako. Naravno ovo se ne odnsi na one koji racionalno žive u SRB a nemaju ni za osnovne stvari.

Na kraju... sa porastom standarda rastu i troškovi života.


Ovo se generalno slažem sve što si reko.
Ali ipak si stavio zadnju rečenicu gde si obnjasnio sve.

Jeste to sve istina, kako gde ko raspolaže novac tako će bilo gde. Ali kad ti sa 200 eura plate hoćeš nešto da uštediš, ili normalno da živiš je nenormalno. Zato kapiram ljude u Srbiji.
Najgore je meni kad čujem neke ovde koji rade i imaju maltene sve, a nemogu sa kraj skrajem da sklope. Razvode se, prave dugove, troše pare na gluposti...
Ili kako neki, sasvim kontra slučaj, što su završili škole ovde imaju dobar poso pa se foliraju, i kažu da bi se bilo gde snašli. A u Srbiji neko nema ni za školu, a ko završi zna da ta diploma ne vredi mu ništa bez veze i državnog zaposljenja.
To je taj princip koji neki meni obnjašnjuju kako oni žive ko švajcarci... da to možeš ovde u CH, ali probaj u Srbiji.
ili neke devojke u Srbiji koje maštaju svoj život ko švajcarkinje u Srbiji. Da primaju alimentaciju, stalan poso, putovanja... itd. Toga nema.
Trebaš da prihvatiš i adaptizuješ u sredini u kojoj živiš, a ne da se samo fantazira. Posle mladima se rađaju samo frustracije, i na kraju kad nema ništa od toga, nastaje depresija. To svi primete kad dođu u Srbiji na odmor, ili kad stranci dođu u Srbiji, odma vide da ljudi nisu kako terba.

Ovo mi nekako od cele priče emigracije (gde sam i ja lični slučaj), najviše pogađa.
Želeo bi da čujem i druga razmišljanja, nadajući se da ste me svi razumeli šta sam želeo da kažem.
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.198-178.cust.bluewin.ch.



+168 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku19.02.2014. u 11:40 - pre 123 meseci
Da li neko moze da kaze kako ovde moze da se priblizno izracuna visina penzije (u CH)?

Drugo, jel ima neko savet za kupovinu auta?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1108730 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.