Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

IT Strucnjaci u inostranstvu

[es] :: Vodič za emigraciju :: IT Strucnjaci u inostranstvu

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 108108 | Odgovora: 187 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu23.08.2010. u 20:54 - pre 166 meseci
Citat:
Isak666: Jel moguce da se radna viza ceka i po dva meseca?

Ja sam cuo, nemam pouzdan izvor, da je dovoljno da se ode u neki od Amtova i popuni neki obrazac po kojem se potvrdjuje da vam treba bas taj radnik koji nije iz EU, te da se svapska radna dozvola brze dobije.

Ali lik koji mi je to pricao nije bas pouzdan, pa...


Sto se DE tice, bilo nekad... :-)

Dok je postojao onaj "IT Green Card" program (2002-2005 ako se ne varam) radna dozvola se za IT-ovce resavala odmah i bukvalno na sledeci avion si mogao da zoves aplikanta za posao.

Od 2005 toga vise nema, i IT-ovci nisu povlasceni u odnosu na druge - naravno, i dalje je moguce zaposliti ne-EU IT-ovce na iole strucne pozicije koje su placene vise od proseka.

Obrada boravisne+radne dozvole traje ~3-6 nedelja u proseku, kako se kome "posreci" tj. na koju nogu su ustali drzavni cinovnici. U principu, nije nesto preterano komplikovano ali je vremenski totalno neizvesno i poslodavca kosta dodatno vreme + resurse (legalne), tako da ce obicno poslodavci za prosecne pozicije gledati da nadju lokalce. Izuzetak su naravno pozicije za koje nema EU radne snage, ili situacije gde firma bas zeli da zaposli nekog strucnjaka konkretno.

Jedina precica postoji za visoko placene poslove (prakticno - 6 cifri) i kao takva se izdaje na nivou republike i po brzoj proceduri i donosi jos neke olaksice za aplikanta (odmah se dobija stalna dozvola, automatski dobijaju i clanovi porodice dozvolu, itd...).
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu23.08.2010. u 21:10 - pre 166 meseci
Citat:
Izuzetak su naravno pozicije za koje nema EU radne snage, ili situacije gde firma bas zeli da zaposli nekog strucnjaka konkretno.


u poslednjih 5 godina koliko sam ja pratio u Italiji je bio veliki boom IT faksovi, a slicno je bilo i u Srbiji i verujem Nemackoj. Broj domacih strucnjaka sa domacom diplomom je veoma visok, a uz to u Italiji studira i dosta stranaca koji imaju pravo da sa diplomom najmanje I stepena (BSc) zatraze pretvaranje studentske u radnu dozvolu. Iz tih razloga PK u par gradova prakticno je obustavila dovod stranaca u ovaj sektor.

da skratim. Baustela to je nasa sudbina. Dobro nisu svi baustelci, a neki su dobili i na loto-u.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu23.08.2010. u 21:42 - pre 166 meseci
@Izvoljski,

Jedno 90% tih sa tih novih "IT faksova" mozes da bacis u bunar (bar dok ne nadrukaju 5-6 godina iskustva) - zato se i dalje jako cesto zaposljava IT radna snaga iz istocne Evrope ako vec ne mozes da zaposlis nekog sa iskustvom odavde.

Za iste pare tipa 45000 EUR godisnje u DE za koje mozes da nadjes nekog od tih novokomponovanih mozes da dobijes odlicnog IT-ovca iz EE, tipa Srbija, Rumunija, Ukrajina sa 5+ godina radnog iskustva...

To se vrlo lako resava tako sto se stave jaki ulazni kriterijumi i teska provera, i vrlo brzo mozes da trazis ne-EU radnu snagu.

Na primer u DE - posle ukidanja IT-greencard programa, uopste nije opao broj novih aplikanata van EU, iz prostog razloga zato sto i dalje postoji razlika u cenama za ekvivalentnu strucnost i da onda kada vec probjes 40-50K EUR godisnje, mozes onda lepo da gadjas nekog sa ogromnim iskustvom koga neces morati da ucis da radi posao.

Kada standard u Rumuniji, Srbiji, Ukrajini itd... bude skocio do te mere da se ljudima sa iskustvom ne isplati da dolaze u DE za 50-tak hiljada EUR onda ce situacija naravno biti potpuno drugacija.

Citat:

da skratim. Baustela to je nasa sudbina. Dobro nisu svi baustelci, a neki su dobili i na loto-u.


Samo u mojoj bivsoj firmi je u trenutku dok je firma imala 100 ljudi radilo 7 ljudi iz Srbije, boga pitaj koliko Ukrajinaca i Rusa. A sumnjam da je ta firma bila nekakav specijalni izuzetak.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu24.08.2010. u 08:18 - pre 166 meseci
najpre trziste IT je zasiceno. Firme velike su vec zauzele poslove, kadrove imaju, imaju i outsourcing, a imaju i entry level za mlade kadrove s obzirom da drzava daje pomoc do 27 godine ne moras da placas doprinose coveku - to se vodi kao pripravnik/ucenik.

A malo bi se osvrnuo na ovu platu granicnu za uvoz radnika. Da cuo sam za to ima i u Holandiji kao ako mu obezbedis platu od 45,000 evra odmah dobija ulaznu vizu. Hm. Ajde da vidimo kome bi firma ponudila tu platu i kakav bi to macan bio da dodje. Prvo ovde govorimo o ne-EU gradjanima. Ako je 45,000 evra bruto iznos onda mozemo odmah da zaboravimo na the velikog strucnjaka posto to dodje 45000 - cc45% doprinosa = 24700 =2050 mesecno - kirija i troskovi preseljenja efektivno 1300evra. Voleo bih da vidim tog velikog strucnjaka koji ce za te pare potegnuti iz Moskve, kijeva, beograda, zagreba, Sarajeva, Njudelija u recimo Amsterdam pri tom ne znajuci hoce li uspeti produziti vizu sledece godine ako firma ne obezbedi posao ili ne bude mogla da mu plati odgovarajucu quotu i da li i kada ce mu se prikljuciti porodica. Sta ce biti sa njegovim poslom ako mu pukne zapadna avantura i kako ce placati rate za razno-razne kredite koje je zasigurno uzeo kod kuce ?

Ako racunas pak na slobodne strelce, oni su vec kidnuli na zapad bez ikakvog iskustva ali na PhD. Ako ne uspeju u nauci prvo ce oni da popune privredu...
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
82.117.198.*



+768 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu24.08.2010. u 09:59 - pre 166 meseci
@Izvoljski

Previse pojednostavljujes i banalizujes celu pricu. Pre svega, outsource-ovati development u zemlju treceg sveta nije nesto sto se izvodi pucketanjem prstiju. Sve to ima svoje troskove (i u vremenu i u novcu) tako da usteda nije ni izbliza tolika kolika se tebi cini. Tacno je da je IT trziste zasiceno ali mediokritetima, a ne strucnjacima. Probaj da otvoris Software development firmu od 20 ljudi pa ces videti koliko je IT trziste zasiceno strucnjacima.

Drugo, kad je Ivan rekao "dobar strucnjak" sigurno nije mislio na "jednog u milion" naucnika koji u Srbiji ima platu 3000 Eur vec predpostavljam da je mislio na ljude koji imaju iskustva 5 godina i rade za cca 1000 Eur u Srbiji. Takav ako zeli da ode preko, sigurno ne bi olako odbacio ponudu od 2000 i kusur mesecno, ja znam da ne bih.
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu24.08.2010. u 10:08 - pre 166 meseci
Citat:
Probaj da otvoris Software development firmu od 20 ljudi pa ces videti koliko je IT trziste zasiceno strucnjacima.


ne razumem sta si hteo ovim da kazes ? pojasni

Citat:
Previse pojednostavljujes i banalizujes celu pricu.


da jest', a sta bi se tek moglo reci za tvoje slanje cv u Minhen. Uostalom jos pre par meseci sam ti rekao da mi se javis kad sa tim tvojim metodom odes na Zapad.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu24.08.2010. u 10:47 - pre 166 meseci
Citat:
Izvoljski:Voleo bih da vidim tog velikog strucnjaka koji ce za te pare potegnuti iz Moskve, kijeva, beograda, zagreba, Sarajeva, Njudelija u recimo Amsterdam pri tom ne znajuci hoce li uspeti produziti vizu sledece godine ako firma ne obezbedi posao ili ne bude mogla da mu plati odgovarajucu quotu i da li i kada ce mu se prikljuciti porodica. Sta ce biti sa njegovim poslom ako mu pukne zapadna avantura i kako ce placati rate za razno-razne kredite koje je zasigurno uzeo kod kuce ?

Da ljudi tako ziheraski i kukavicki razmisljaju niko nikad ne bi otisao iz rodnog grada. He who dares wins.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
82.117.198.*



+768 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu24.08.2010. u 10:54 - pre 166 meseci
Pa ne, sobzirom da tvrdis da zapadnim zemljama ne trebaju non EU IT-jevci probaj da nadjes 20 kvalitetnih developera u Nemackoj za svoju firmu. Recimo 10-ak da imaju 3-5 godina iskustva, a ostali mogu da budu i svezi diplomci. Treba ti bar jedan product manager, neki project manager, neki prodavac... ali pazi, seti se da je to TVOJA firma i da neces fush likove. Onda kada stavis to na papir verovatno ces pozeleti da outsourse-ujes u Indiji/Sribiji... pa ce te tek onda zaboleti glava dok pribavis sve te kvalitetne ljude koji ce sto je jos bitnije raditi kvalitetno kao tim i donositi ti profit.

A sto se tice slanja mog CV-ja u Minhen, ja nikada nisam rekao da cu na taj nacin sigurno otici u isti taj Minhen. Vise sam slao kako bih proverio ima li moj CV ikakvu vrednost na tom trzistu i iz znatizelje da li ce me neko uopste kontaktirati. Vremenom sam ukapirao da se tako ne odlazi na zapad i da pristup mora biti puno ozbiljniji.

[Ovu poruku je menjao tdusko dana 24.08.2010. u 12:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu24.08.2010. u 11:09 - pre 166 meseci
Citat:
A sto se tice slanja mog CV-ja u Minhen, ja nikada nisam rekao da cu na taj nacin sigurno otici u isti taj Minhen. Vise sam slao kako bih proverio imam li moj CV ikakvu vrednost na tom trzistu i iz znatizelje da li ce me neko uopste kontaktirati. Vremenom sam ukapirao da se tako ne odlazi na zapad i da pristup mora biti puno ozbiljniji.


ovde njihova zainteresovanost nije u korelaciji sa tvojim CV posto si ne-EU. Otkad sam se ja ubacio u ovaj topic druzina iz Svajcarske se sa svojim zamajavanjima nesto ucutala. Mozda bi mogli da kazu kako su dosli do radne dozvole ? Poslali cv, haha. Lepa prica ili je mozda bila kakva gastoska cerka, kakav faks pa najedvite jade konverzija dozvole ili su pak bili genije sa ETF koji je seo na avion i pravac Credite Suisse.

Sto se tice ove firme od 20-tak developera. Kome treba danas takva firma u Italiji kad vec ima dosta firmi koje se i same tuku za javne konkurse gde jos ima kakve takve love ?

Citat:
Da ljudi tako ziheraski i kukavicki razmisljaju niko nikad ne bi otisao iz rodnog grada. He who dares wins.


ko reskira taj dobija, a moze i da izgubi.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu24.08.2010. u 11:13 - pre 166 meseci
Citat:
Izvoljski: ko reskira taj dobija, a moze i da izgubi.

A moze i da sedi kuci cekajuci ponudu od 100k i vizu na 5 godina.
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu24.08.2010. u 11:17 - pre 166 meseci
ne, ja sam govorio o velikom strucnjaku koji ne sedi vec zaradjuje i to masne pare u svojoj zemlji.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.att.com.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu24.08.2010. u 11:18 - pre 166 meseci
IBM Brno = 3.000 zaposlenih, oko 1.500 Rumuna i hrpa sarenih boja i nacija.
AT&T Brno = 500 zaposlenih, barem 300 stranaca
AT&T Redditch UK = ulazim ja u support centar i dva belca, jedan Kanadjanin i jedan manager, nisam siguran da su svi "Englezi"

To je ono sto ja znam iz prve ruke, i niko ne moze da me ubedi da se mi ne vazimo tamo preko.
Problem jesu papiri ali ne toliko koliko se misli, pa nemojte pucati na neke ogromne poslove evo ovde firmi koliko hocete zaposljavaju. Ne mora to ni da bude IT firma ima i ostalih gde je dosta npr. znati neki jezik. (Brno ima Lufthansu, Monster, IBM, Motorolu...)
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu24.08.2010. u 11:28 - pre 166 meseci
Citat:
oko 1.500 Rumuna


pazi u Italiji ima 1,500,000 Rumana ali oni nisu (vise) stranci !
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu24.08.2010. u 12:20 - pre 166 meseci
@ Izvoljski i all

Ja radim u CH, ovde je sto se tice IT ok, potrebni su im ljudi ali nisu bas ludi za non-EU radnicima, cak sta vise ostavljaju to kao poslednju opciju osim u slucaju nekog extra profila, ali takvi njima postavljaju uslove a ne obrnuto.

Posto je opste poznato da IT nije profitabilan za mnoge kompanije onda svi pokusavaju da im to optereti budzet sto manje.
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu24.08.2010. u 12:21 - pre 166 meseci
Ovde u CH kao i u Londonu ja mislim da Indusi drze trziste.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7176 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu24.08.2010. u 15:04 - pre 166 meseci
Citat:
Izvoljski
Poslali cv, haha. Lepa prica ili je mozda bila kakva gastoska cerka, kakav faks pa najedvite jade konverzija dozvole ili su pak bili genije sa ETF koji je seo na avion i pravac Credite Suisse.


Ne znam kako je u Italiji, ali nasa IT ekipa u DE je mahom dosla na sasvim normalan nacin aplikacijom za posao i sredjivanjem boravisne radne dozvole od strane poslodavca.

Slabo je verovatno da ce se neka zapadna firma cimati za nekog iz EE ko je tek zavrsio skolovanje, ali za dobrog programera recimo sa 5+ godina radnog iskustva se i te kako nadje vremena i resursa.

A to da se ljudi nece tek tako odlucivati da dodju je isto bez osnova - ako si mlad, nemas decu i imas nekoliko godina radnog iskustva nista te ne kosta da probas rad u inostranstvu, probas pa ako ti se ne svidja uvek imas opciju da se vratis ili da promenis zemlju... ono licno znam par desetina ljudi koji su to uradili. Nisu svi oni nekakvi uber-genijalci sa PhD-om i 20 godina iskustva, vec normalan obrazovan svet sa iskustvom u programiranju.

Samo u DE ima vise >desetina hiljada< nasih inzenjera i programera. Ako se tome dodaju UK, NL, FR, CH, AT itd... cifra je sigurno par puta veca.

Dakle, ocigledno posla ima - za strucne i vredne, naravno.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.emea.ibm.com.



+69 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu24.08.2010. u 15:29 - pre 166 meseci
Varas se Branko
IBM Brno ima 3400 zaposlenih, a od toga mozda ima 400 Rumuna.
Stranaca nema vise toliko, svi Bugari i Rumuni koji su bili najbrojniji su otisli dalje, a umesto njih su zaposljeni Cesi.
Tuzna istina je sto ti Cesi ne znaju nista, pa ih zaposljavaju bez iskustva i uce na poslu, jer ne zele da trose novac da bi doveli nekoga van EU koji bi radio za taj kesh.
Ja sam probao da preporucim nekoga, 7 godina iskustva, obiman CV, ali cim su videli da mu treba viza, a to ovde znaci min 6 meseci cekanja, odustali su.
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

Brutalno dobro

Član broj: 53572
Poruke: 200
93.167.245.*



+5 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu25.08.2010. u 13:54 - pre 166 meseci
Sto se EU tice, posla uvek ima za kvalitetne IT strucnjake. Po mom misljenju u svim oblastima IT-a.

Pitanje je samo sta je kvalitetan IT strucnjak?

Savet onima koji traze posao u EU.
- kao sto je do sad navedeno najbolje je posao traziti ONSITE (na licu mesta)
- ako stvarno verujete u svoj kvalitet, direktno trazite od poslodavca testiranje - (izrada nekog programcica, modula, resavanje nekog problema, konfiguracija, sql upit, itd..zavisno od IT posla za koji konkurisete)
- prethodnom akcijom ste eliminisali sve kandidate i sve nazvrljane CV-e sa brdom spinovanih podataka i dokazali $/hour sposobnost (sto je svakom poslodavcu najbitnije)
- ako je poslodavac zadovoljan, prakticno ne postoji prepreka da Vam sastavi ugovor kojim dolazite na radnu dozvolu za manje od 30-60 dana
- u periodu cekanja uvek postoji mogucnost Remote rada


Ovim primerom nisu pokriveni:
- IT tehnicari (tipa - instaliranje OS, aplikacija i driver-a) - nema realinih potreba za takvim profilima
- direktan rad sa krajnjim korisnicima gde se zahteva perfektno znanje jezika
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
82.117.198.*



+768 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu25.08.2010. u 14:53 - pre 166 meseci
@Brutalno dobro

U kojoj se ti zemlji nalazis? Mozes li napisati svoje iskustvo kako si nasao posao, kako si sredio work permit...

Hvala
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
194.249.198.*

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: IT Strucnjaci u inostranstvu25.08.2010. u 15:10 - pre 166 meseci
Ja bih rekao da je lakše naći posao u usko specijalizovanim firmama nego u onima koji rade obične stvari tipa web aplikacije, J2EE, Oracle... Npr. neka firma koja pravi kontrolere za Mercedes, će verovatno primiti C++ programera sa nekakvim SCADA znanjem... Java programeri mogu da pokušaju u mobilnom tržištu, npr. ako imate neko Android iskustvo to možda dobro dođe. Razmislite šta bi to mogli da radite što ne može tako lako da se outsourcuje u Indiju...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: IT Strucnjaci u inostranstvu

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 108108 | Odgovora: 187 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.