Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokretanje lokalnog Wireless ISP-a. (potrebna oprema)

[es] :: Wireless :: Pokretanje lokalnog Wireless ISP-a. (potrebna oprema)

[ Pregleda: 3414 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djoloho-falcon
djordje bjelajac
udarnik
gradiska (RS)

Član broj: 197356
Poruke: 11
80.242.126.*

Sajt: https://www.google.com/re..


+1 Profil

icon Pokretanje lokalnog Wireless ISP-a. (potrebna oprema)05.08.2010. u 00:31 - pre 167 meseci
Dakle, hocu da napravim mali ISP za sebe i komsije (maksimalno 12 klijenata). Imam antenu i ruter, a planiram jos da kupim jedan racunar kao server i naravno uvedem brz internet. Po mojoj nekakvoj procjeni za 12 klijenata trebam brzinu od 6144kbps.
Racunar bi mi bio kao PPPoE server, ali tu mi problem nastaje.
Klijenti ce se normalno povezivati na Wireless ruter, a ruter ce biti povezan sa PPPoE serverom, pa mene zanima dali klijenti koji su povezani na ruter mogu da ostvare konekciju sa PPPoE serverom bez dodatnih podesavanja ili..?
Hvala

i jos... ako imate nekakvih predloga slobodno dodajte.

PRTI BEE GEE!
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Pokretanje lokalnog Wireless ISP-a. (potrebna oprema)05.08.2010. u 06:10 - pre 167 meseci
6144kbps za 12 ljudi to je jako sporo po meni,router nece raditi posao tu ti treba mikrotik i os v3,9.on ima sve sta treba da ima za tu vrstu posla,podesavanja DNS servera,DHCP servera,IP pools za PPPoE server,pravljenje profila za PPPoE,podesavanja PPPoE servera,firewall,i prevljenje default route za internet saobracaj. router nije za to cak ni ap zbog PPPoE konekcije. treba ti sektorska antena jos ili cak dve da bi dobio radius od 360 stepeni zracenja antena(ceo krug)...

[Ovu poruku je menjao mantas dana 05.08.2010. u 07:20 GMT+1]
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Pokretanje lokalnog Wireless ISP-a. (potrebna oprema)05.08.2010. u 06:50 - pre 167 meseci
Nije tu problem DL, vec UL. Tih 6144kbps DL je zadovoljavajuce jer nece svi odjednom da vuku full (a sve je bolje od dial up-a). Pitanje je koliko UL moze da obezbjedi. Ako je simetricno, onda ok - a ako se drnda sa nekim ADSL onda moze da bude problema.
Jos nam nije poznato koliko su ti potencijalni klijenti udaljeni od te neke pristupne tacke. Malo crteza ne bi bilo na odmet.
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Pokretanje lokalnog Wireless ISP-a. (potrebna oprema)05.08.2010. u 07:52 - pre 167 meseci
kada se radi ovakva vrsta posla gleda se maksimalno opterecenje linka dl-ul ide se na to da su svi korisnici online i da max opterecuju link.da je protok podeljen ravnomerno(mozda neko hoce jaci protok) to bi bilo oko 512 kbps po korisniku sto je dovoljno za normalno otvaranje stranica na internetu ako povuce neki download ili youtube nece bas biti odusvljen ali kako kazes sve je bolje od dial up-a.sto se tice pristupne tacke i udaljenosti klijenata prvo se mora proveriti zagusenost saobrcaja ili koliko je etar zasicen predpostavljam da ce ovaj link biti 802.11 b ili g,koliko jos pristupnih tacaka ima i na kojim su kanalima da ne bi doslo do poklapanja kanala videti koja se polarizacija koristi pa izbrati onu kaja je manje zastupljena(to moze dosta da pomogne u boljem radu linka)na osnovu toga takve bi sektorske antene i trebalo uzeti (vertiklana ili horizontalna polarizacija).sto se tice dometa dosta zavisi od pristupne tacke ali ne samo od nje:ne kupuje se svaki dan mikrotik i kartice za njega znaci u startu uzimas ono sto valja,ali dosta zavisi i od klijenata. bolji ce signal imati onaj sa nekom grid antenom 24dBi i ap-om na 5 km nego neki sa kantenom i 10 metara kabla i karticom na 2 km. losa oprema kod klijenata zna da pravi problem.......
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Pokretanje lokalnog Wireless ISP-a. (potrebna oprema)05.08.2010. u 09:13 - pre 167 meseci
pppoe ne prolazi kroz ruter, ali ako koristis Mikrotik, mozes imati vise rutera koji svaki za sebe radi pppoe koristeci centralnu bazu korisnickih naloga.


mada, ako vas je 12 mozes i bez pppoe, nije tesko administrirati taj broj korsinika i rucno, bez pppoe.


obavezno povedi racuna o propisima. internt provajding, bar u srbiji zahteva licenciranje i placanja raznih taksi i tako to... a i moras imati i ugovor sa provajderom koji obezbedjuje internet link da mozes da ga korsitis za provajding.
 
Odgovor na temu

djoloho-falcon
djordje bjelajac
udarnik
gradiska (RS)

Član broj: 197356
Poruke: 11
80.242.126.*

Sajt: https://www.google.com/re..


+1 Profil

icon Re: Pokretanje lokalnog Wireless ISP-a. (potrebna oprema)05.08.2010. u 09:58 - pre 167 meseci
antena izgleda ovako:


nalazi se na krovu moje kuce, kabal od antene do rutera je 2m dugacak.
moguci korisnici su udaljeni 500-1000m od mene.

ruter je :
ALFA Network AIP-W610
http://www.alfa.com.tw/in/fron...t=AIP-W610&Category=105479


tacna brzina je 6144/384[dl/up] tj. kada se rasporedi na 12 korisnika 512/32[dl/up].
recimo brzinu od 512/64[dl/up] ja trenutno placam 24km, a ovo bi nas 12 kostalo po 10km mjesecno.
udaljen sam 5km od AP-a preko kog se povezujem na internet, a izmedju ima nekog drveca pa dosta cesto prekida (kisa...).
pppoe mi treba da ogranicim brzine svima i da mogu kontrolisati ko se kaci.





PRTI BEE GEE!
 
Odgovor na temu

djoloho-falcon
djordje bjelajac
udarnik
gradiska (RS)

Član broj: 197356
Poruke: 11
80.242.126.*

Sajt: https://www.google.com/re..


+1 Profil

icon Re: Pokretanje lokalnog Wireless ISP-a. (potrebna oprema)05.08.2010. u 10:01 - pre 167 meseci
podrucje je "ruralno" pa nema pretjerano AP-ova i provjerio sam ima slobodnih kanala.
PRTI BEE GEE!
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Pokretanje lokalnog Wireless ISP-a. (potrebna oprema)05.08.2010. u 10:25 - pre 167 meseci
sada ne razumem??to je yagi antena 18dBi ona nije za to sto tebi treba tacnije to klijentska antena ona prima signal nije za slanje signala.za ogranicavanje brzina ti ne treba PPPoE,,postoji i drugi nacini za kontrolu pristupa klijenata ne tako efikasni kao PPPoE... koliko ja tebe razumem ti hoces sve to da napravis sa tim sto imas ili....
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

djoloho-falcon
djordje bjelajac
udarnik
gradiska (RS)

Član broj: 197356
Poruke: 11
80.242.126.*

Sajt: https://www.google.com/re..


+1 Profil

icon Re: Pokretanje lokalnog Wireless ISP-a. (potrebna oprema)05.08.2010. u 10:30 - pre 167 meseci
ne... ja govorim scim raspolazem, a vas pitam dali je dovoljno i sta mi jos treba.
a za pppoe... pa moze to preko wep i wap enkripcije i filtriranja mac adresa, pa i sa dodjeljivanjem statickih ip adresa ali PPPoE mi izgleda elegantnije. :D
PRTI BEE GEE!
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Pokretanje lokalnog Wireless ISP-a. (potrebna oprema)05.08.2010. u 10:39 - pre 167 meseci
onda ti sve pise u gornjim odgovorima....
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

giveinfonet
US

Član broj: 203178
Poruke: 17
*.ips.direcpath.com.



Profil

icon Re: Pokretanje lokalnog Wireless ISP-a. (potrebna oprema)06.08.2010. u 02:00 - pre 167 meseci
32 kbps upload ? Pa bolji je dialup...

Ti bi ISP da budes a da potrosis 200 marki... nece to tako ici...

Prvo ti trebas imati dobar link od svog ISP-a pa onda za 12 korisnika neku solidnu opremu, ne neki AP koji ce se feeez na malo veci promet....

Necu spominjati da je ilegalno jer ima puno providera koji rade svakako...

 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Pokretanje lokalnog Wireless ISP-a. (potrebna oprema)

[ Pregleda: 3414 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.