Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?

[ Pregleda: 4186 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tvrdjava
Aleksa azizi
New Sad

Član broj: 133097
Poruke: 6
*.static.kdsinter.net.



Profil

icon Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?02.08.2010. u 17:18 - pre 166 meseci
Poštovanje
potreban mi je savet za kupovinu foto opreme. Želim da fotografišem predmete male veličine (recimo 5x5cm ili 10x10 cm) sa rasvetom i pozadinom (kontrolisani uslovi). Ono što želim da dobijem kao krajnji rezultat je predmet u punom kadru ali sa velikom dubinskom oštrinom u smislu da je predmet oštro uslikan kako na početku tako i na kraju znači da mi objektiv-foto aparat omogućuju veliku dubinsku oštrinu. Zbog ograničenog budžeta interesuje me da li postoje aparati u compact klasi (skuplji) koji ovo mogu da realizuju, Prosumer, Micro Four Thirds (4/3) i u DSLR klasi (jeftiniji sa odgovarajućim objektivom). Da li se sa makro objektivima može dobiti ovolika dubinska oštrina ili je bolji odabir nekog zoom objektiva? Čuo sam i za mišljenje da je za to dobar široko ugaoni objektiv jer ima veliku dubinsku oštrinu? Koji su tehnički parametri koje treba da poseduje jedan objektiv da bi ovo realizovao? Saveti sa rasvetom (šta bi bilo dovoljno zbog budžeta?)
Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

BiiigMuzzy
Beograd

Član broj: 98691
Poruke: 333
95.180.11.*



+19 Profil

icon Re: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?02.08.2010. u 17:43 - pre 166 meseci
Jednaku fokusiranost i na pocetku i na kraju ufotkanog malog predmeta dobices koriscenjem "focus stacking" programa. Ti moras da ufotkas taj predmet vise puta, sa razlicitim fokusiranim tackama na predmetu i posle to sve spojis u programu u jedno. Evo nekih linkova:

http://digital-photography-sch...introduction-to-focus-stacking
http://en.wikipedia.org/wiki/Focus_stacking
http://www.wonderfulphotos.com/articles/macro/focus_stacking/

http://www.mr-math.com/static/Helicon/Red_Flower/hf_animation.htm
http://www.mr-math.com/static/Helicon/Dandelion/hf_animation.htm
http://www.mr-math.com/static/Helicon/Fuschia/hf_animation.htm

Pozdrav!

 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?02.08.2010. u 17:43 - pre 166 meseci
Citat:
Tvrdjava: Zbog ograničenog budžeta ...


Verujem da bi informacija o visini planiranog budžeta bila korisna, kao i info o krajnjoj nameni tih fotografija ... stock, katalog ... web ....

Citat:
Tvrdjava: Čuo sam i za mišljenje da je za to dobar široko ugaoni objektiv jer ima veliku dubinsku oštrinu?


Širokougaoni objektivi nemaju veću dubinsku oštrinu nego što je imaju teleobjektivi.
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Tvrdjava
Aleksa azizi
New Sad

Član broj: 133097
Poruke: 6
*.static.kdsinter.net.



Profil

icon Re: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?02.08.2010. u 21:15 - pre 166 meseci
Jednaku fokusiranost i na pocetku i na kraju ufotkanog malog predmeta dobices koriscenjem "focus stacking" programa. Znam za ove programe ali me interesuje da to postignem potpuno ili u što većoj meri samo sa aparatom i odgovarajućim objektivom. 

Što se tiče budžeta kao što sam naveo interesujeme u tri-četri kategorije: compact klasi (ako postoje da mogu odraditi taj posao pretpostavljam da su nešto skuplji) koji ovo mogu da realizuju, Prosumer, Micro Four Thirds (4/3) i u DSLR klasi (jeftiniji sa odgovarajućim objektivom). Jednostavno jasno je da za DSLR sa objektivom bilo dobro da se uklopi negde 500 do 1000 eu ako je to moguće. Za Prosumer recimo 350-500 eu. Slike bi trebalo da budu 10-12 MP sa što boljim kvalitetom zavisno od kategorije aparata. Koji objektiv kod DSLR aparata može ovo da odradi? Koje su karakteristike takvog objektiva svetlosna jačina, ako je zoom koje jačine... Bavim se pripremom za štampu ali mislim da je to manje bitno od toga kako doči do rezultata. Nisam stručnjak za fotografiju ali ukoliko bi se koristio blagi teleobjektiv sa zatvorenom blendom da li bi mogao da postigne dobru dubinsku oštrinu? Molim za savete ovakve vrste.

 
Odgovor na temu

Tvrdjava
Aleksa azizi
New Sad

Član broj: 133097
Poruke: 6
*.static.kdsinter.net.



Profil

icon Re: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?02.08.2010. u 21:52 - pre 166 meseci
Nisam naveo iskustvo: Koristio sam Canon EOS 400D sa njegovim kit objektivom ali nisam bio zadovoljan sa f32 sam dobio dubinsku oštrinu ali slika je bila previše mekana. Šta bi koristio profesionalni fotograf - koji objektiv sa kojim karakteristikama?
 
Odgovor na temu

BiiigMuzzy
Beograd

Član broj: 98691
Poruke: 333
95.180.11.*



+19 Profil

icon Re: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?02.08.2010. u 21:56 - pre 166 meseci
Citat:
Tvrdjava: Znam za ove programe ali me interesuje da to postignem potpuno ili u što većoj meri samo sa aparatom i odgovarajućim objektivom.


Postici potpuno je nemoguce ako ulazis u makro vode DSLR-om. Moze delimicno, ali to podrazumeva male blende... a nekada ni f16 nece biti dovoljno, vec ces morati jos manje... f22, a na tolikim blendama objektivi i nisu bas dobri kao na npr. f8. Za ono sto zelis - potpuno ostro od pocetka do kraja, jedino da tako radis, focus stacking-om. Ako su uslovi vec kontrolisani i ako su u pitanju predmeti (a ne zivotinje, insekti i sl.) ne vidim problem u stacking-u za vrhunske rezultate (kao nesto komplikovano).

Ovo je vilin konjic uradjen iz jednog shot-a sa f11:


Ovako izgleda uradjen stacking metodom 11 snimaka spojenih u 1 (blenda je nebitna u ovom slucaju):


Zahvaljujem se kolegi DeVil79 na fotkama vilinog konjica

Prosumer ce ti dati dublji DOF, ali da li je to kvalitet koji ce ti odgovarati?

Pozdrav!

 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?02.08.2010. u 21:56 - pre 166 meseci
Tebi zapravo treba Macro objektiv, koji će ti pružiti 1:1 uvećanje-
E sad, tebi ne treba Macro objektiv da bi slikao insekte, pa time nemaš probem plašenja istih ako im se previše približiš, što znači da bi ti odgovarao i recimo Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM, dok je najbolja kupovina u tom segmentu zapravo provereni Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM.
Ništa nećeš izgubiti i ako nabaviš jeftinjii objektiv kao što je Tamron SP AF 90mm f/2.8 Di Macro, koji će sasvim zadovoljiti tvoje potrebe, jer su macro stakla po definiciji jako dobra, oštra i imaju najmanje anomalija.
Iskreno, sasvim slobodno bih išao na ovog Tamrona ... a to ti je recimo ... cca 370 evra.
Ostaje ti da kupiš neko telo
U skorije vreme se dosta povoljno može pronaći polovan Canon 40d, ali ako preferiraš novo, u tom cenovnom rangu ti se šetaju Canon EOS 1000D i Canon EOS 500D

Ono što je najbitnije, jeste da za slikanje tih stvarčica obavezno sebi obezbediš jedan stativ, kao i daljinski okidač, jer bez toga ... od posla nema ništa.

Ostaje svetlo, koje će dati pristojnu brzinu zatvarača za otvor blende od cca f/8 do f/16
E sad, zavisi od predmeta koje fotografišeš pa i same podloge, ... pa možda umesto bliceva možeš proći i sa dobro raspoređenim neonkama.

Citat:
Tvrdjava: Nisam naveo iskustvo: Koristio sam Canon EOS 400D sa njegovim kit objektivom ali nisam bio zadovoljan sa f32 sam dobio dubinsku oštrinu ali slika je bila previše mekana.


Susreo si se sa problemom koji se zove Difrakcija, tj raspršivanja svetla kada prolazi kroz mali otvor.
Knjige kažu da se može ići do f/16 na Crop senzoru, ali mislim da je f/11 ipak gornja granica.
Probaj da zaboraviš taj KIT objektiv kao referencu u ovom slučaju.



Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Tvrdjava
Aleksa azizi
New Sad

Član broj: 133097
Poruke: 6
*.static.kdsinter.net.



Profil

icon Re: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?02.08.2010. u 23:52 - pre 166 meseci
Puno hvala na odgovoru. Sad su stvari mnogo jasnije. Čini se dobar objektiv i korišćenje "focus stacking" programa.
 
Odgovor na temu

BiiigMuzzy
Beograd

Član broj: 98691
Poruke: 333
95.180.11.*



+19 Profil

icon Re: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?03.08.2010. u 00:40 - pre 166 meseci
Srecno u poslu

Pozdrav!

 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Koja oprema za fotografisanje malih predmeta?

[ Pregleda: 4186 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.