Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 16051 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ArsenLupen
BG

Član broj: 57292
Poruke: 79
*.adsl-1.sezampro.yu.



+198 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!29.07.2010. u 22:09 - pre 167 meseci
Citat:
Ja samo kazem da mene kao putnika gsp ili korisnika bilo koje druge usluge to ne treba da se tice


Pogresno. Dok se vozis u javnom prevozu (organizovalo ga javno preduzece ili privatno, nebitno) delis i javne proleme

Kao da kazes sto te se ne tice zasto se Gazela sad radi, ja sam platio porez i hocu tu da se vozim nesmetano - e pa nema tako nigde jbga

Citat:
Jer mene niko ne placa za sjedenje/stajanje u autobusu koji stoji, a kontrolori primaju platu za to pa nek to sprovode o svom trosku vremena i rada, a ne o mom.


Ovo bi imalo smisla kad bi te terali stapom da ides u taj autobus, u svakom drugom slucaju ne. Mozes od tacke A do tacke B da odes na bar jos 3 slicna nacina za slicne pare.

Citat:
Zamisli sjedes u taksi, i onda te on odveze u neke pripickovice da tamo od nekog istjeruje dug, pa ti kaze: "E druze, ovo je za dobro svih nas... moras se solidarisati sa mnom da mangupima zajedno stavimo do znanja da dugovi moraju da se placaju..."


Taksi nije javno preduzece, najcesce su to privatna udruzenja. Za njegove probleme i uterivanje dugova me interesuje koliko i tvoju i moju musteriju za tvoje/moje licne probleme. Ni u ludilu nikakva solidarizacija. Mixing grandmothers and frogs.

Citat:
Ljudi skloni auto-stocarstvu i ne znaju za druge metode.


Tuzno i istinito - ajd da promenimo. Kako? Stocarstvo ide zajedno sa mlacenjem motkom i besnim kerovima, ako mora i tako - neka bude! Master planovi nam i bas ne idu od ruke.

Citat:
Medjutim, kad se jednog dana mozda malo mrdnete iz svog sela, vidjecete da postoji veoma sirok izbor kulturnih mogucnosti naplacivanja kazni i karti, a ne samo komunisticko kolektivno kaznjavanje.


Selo moje lepse od Pariza kaze onaj sto se oblizuje, kad ti sto zive van njega budu ziveli u njemu(znaci nikad), onda cemo da sirimo mogucnosti u kulturnom naplacivanju kazni. Dotad, motka i besan ker. Kolektivno trpis jer se koletivno vozis u tom autobusu i kolektivno zivis u takoj zemlji - cekaj, ti ne zivis ovde - al nema veze.

Citat:
Vjerovatno taj mentalitet vuce korijenje iz kojekakvih "zadruga" i slicnih organizacija, ali ce se i to valjda jednom iskorjeniti.


Sigurno da ima tako poreklo, ali ce se iskoreniti -nikad. Umesto da se trosi bespotrebna volja i energija na promenu onoga sto se nikad promeniti nece, mozda je bolje da se unapredi i poboljsa, ili sam u krivu?
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!29.07.2010. u 22:52 - pre 167 meseci
Citat:
Miroslav Cvejić: Koliko dugo može da traje provera karata?
Pun autobus, 3-4 kontrolora.

Kad uleti kontrola u bus u pokretu obično izađu na sledećoj stanici. To je par minuta najčešće. Izbaciti radnika GSPa zato što radi svoj posao jer par minuta toji bus u mestu je pogrešno. Toj marvi treba ukinuti liniju do nove godine, nek se voze taksijem.


Pa u ovom slučaju to nije bilo u pitanju. Jedno je kada kontrola pregleda karte dok je autobus u pokretu i izađe zajedno sa ostalim putnicima na sledećoj stanici a nešto sasvim drugo kad pregleda karte i za to vreme autobus stoji. Zbog čega, nije im lep rukopis kad naiđe na krivinu kad popunjavaju prijavu ili šta? Ne kapiram.
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!29.07.2010. u 22:56 - pre 167 meseci
Možda neki novi momenti zakona o bezbednosti u saobraćaju?
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!29.07.2010. u 23:00 - pre 167 meseci
Koji ?
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!29.07.2010. u 23:04 - pre 167 meseci
Citat:
Miroslav Cvejić: Toj marvi treba ukinuti liniju do nove godine, nek se voze taksijem.

A sta je sa onom "marvom" koja je tog dana na toj liniji placala karte i u nekim drugim autobusima te linije strpljivo cekala bez izbacivanja kontrolora.
Zasto bi oni ostali mjesec dana bez prevoza?! Sta je njihova krivica? Sta jos oni treba da rade. pa da se voze "normalno"?

@ArsenLupen
Da bi neko koristio javni prevoz u Srbiji ne mora nuzno da bude ozlojadjeni isfrustrirani magarac koji jedino batinama i prisilnim metodama zivotinjske dresure, ponizavanja i torture moze da se natjera na nesto "normalno". Takodje nije nuzno ni da zivi 365 dana u svom selu u Srbiji da bi imao pravo da kaze kako u tom selu nesto smrdi.
Covjek koji stoji 50 metara od septicke jame i govori kako jama smrdi i kako nije pametno sjediti u septickoj jami sigurno je pametniji od onoga sto sjedi u toj jami i dovikuje: "Dodji ovamo u jamu pa cemo te slusati".

Citat:
Pogresno. Dok se vozis u javnom prevozu (organizovalo ga javno preduzece ili privatno, nebitno) delis i javne prolemeArsenLupen:

Problem je kad se probusi guma, kad se pokvari autobus... Problem je vanredna situacija. Kada neko problematicnu situaciju inkorporira u svoj sistem usluga kao redovnu pojavu radi se ocigledno o debilu.

Citat:
Ovo bi imalo smisla kad bi te terali stapom da ides u taj autobus, u svakom drugom slucaju ne. Mozes od tacke A do tacke B da odes na bar jos 3 slicna nacina za slicne pare.

Nigdje u svijetu te ne tjeraju stapom da koristis javne usluge, no malo gdje te usluge izgledaju kao kondicioniranje stoke. Medjutim, dok ima onih kojima to vise odgovara nego onih ostalih, ocigledno ce to u Srbiji opstajati.

Niko te stapom ne tjera ni u bolnicu, pa jel' to znaci da tamo mogu da ti odsjeku usi ako si dosao zbog nosa. Niko te stapom ne tjera ni da se prikljucujes na vodovod, pa bi neko mogao doci na ideju da zavrce svima vodu ili da pisa u nju dok se neko ko nije platio ne smiluje da plati.
Sta je tvoja logika?
I neplacanje vode i struje, poreza, socijalnog, zdravstvenog i penzionog osiguranja je jednak javni problem kao i neplacanje karti za prevoz. Jel' ti govoris da svima treba ukidati vodu, struju, lijecenje i penzije dok se ne pohvataju oni koji ne placaju?!
U cemu je razlika izmedju GSP-a i EDB-a? Niko te stapom ne tjera ni u jedno ni u drugo.






 
Odgovor na temu

ArsenLupen
BG

Član broj: 57292
Poruke: 79
*.adsl-1.sezampro.yu.



+198 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 00:06 - pre 167 meseci
Dizvineš Odine, trza ti puno mitraljez, ali ajde da probam da pohvatam:

Citat:
Da bi neko koristio javni prevoz u Srbiji ne mora nuzno da bude ozlojadjeni isfrustrirani magarac koji jedino batinama i prisilnim metodama zivotinjske dresure, ponizavanja i torture moze da se natjera na nesto "normalno


Naravno da ne mora, ali fakat je da ima i takvih. Ima nas i onakvih, ima nas svakakvih.

Citat:
Takodje nije nuzno ni da zivi 365 dana u svom selu u Srbiji da bi imao pravo da kaze kako u tom selu nesto smrdi.


Apsolutno tačno. Dovoljan je nekad i jedan dan da provedeš i sve da ti bude jasno. Recimo na ovom forumu je to u nekoj primerenoj meri*, na nekim drugim(B92 naprimer) se to pretvara u ono - E Miko tandrče ti blatobran! Ne čujem te Đoko šta si reko, tandrče mi blatobran!

*primereno je i da ti neko kaže naprimer koji ključ da uzmeš pa da malo pritegneš da ne tandrče baš toliko, ili uopšte, ako me razumeš.

Citat:
Covjek koji stoji 50 metara od septicke jame i govori kako jama smrdi i kako nije pametno sjediti u septickoj jami sigurno je pametniji od onoga sto sjedi u toj jami i dovikuje: "Dodji ovamo u jamu pa cemo te slusati".


To da li je taj baja na 50m pametniji verovatno jeste jer je gleda sa strane i često vrlo objektivno, ali vidi, konkretno u mom slučaju, ta uprenesenomznačenjujama je jedina koju imam i za koju znam, i potrudiću se da ne smrdi baš toliko Čuće ga ovaj i sa 100m, samo mora da vikne malo.
Najgori su oni naivci i laici koji priđu toj istoj jami i kažu, u jbte ala ti smrdi jama, samo da mu odgovoriš - aje ne rise da smrdi, dok nisi rekao nisam ni znao!

Citat:
Problem je kad se probusi guma, kad se pokvari autobus... Problem je vanredna situacija. Kada neko problematicnu situaciju inkorporira u svoj sistem usluga kao redovnu pojavu radi se ocigledno o debilu.


U ovom nabrajanju vanrednih situacija bih dodao i isterivanje kontrolora iz busa Ostatak rečenice je pogodio u centar.

Citat:
Nigdje u svijetu te ne tjeraju stapom da koristis javne usluge, no malo gdje te usluge izgledaju kao kondicioniranje stoke. Medjutim, dok ima onih kojima to vise odgovara nego onih ostalih, ocigledno ce to u Srbiji opstajati.


Ovo te, izvini, ništa nisam razumeo.

Citat:
Niko te stapom ne tjera ni u bolnicu, pa jel' to znaci da tamo mogu da ti odsjeku usi ako si dosao zbog nosa. Niko te stapom ne tjera ni da se prikljucujes na vodovod, pa bi neko mogao doci na ideju da zavrce svima vodu ili da pisa u nju dok se neko ko nije platio ne smiluje da plati.


Ni ovo sa teranjem, nosom i ušima mi nije jasno, izvini. Na vodovod se priključujem jer je malo lepše nego da kopam svoj bunar, i sa tim pravom prihvatam obavezu da ga redovno plaćam. Onaj ko se ne pridržava toga može se kulturno izostaviti, bez pišanja i sl., težimo kulturnijim i pre svega efikasnijim rešenjima, ne?

Citat:
Sta je tvoja logika?


Neću ti kažem.

Citat:
I neplacanje vode i struje, poreza, socijalnog, zdravstvenog i penzionog osiguranja je jednak javni problem kao i neplacanje karti za prevoz. Jel' ti govoris da svima treba ukidati vodu, struju, lijecenje i penzije dok se ne pohvataju oni koji ne placaju?!


Ne. Težimo kulturnijem i efikasnijem, pre svega. Ekstremna rešenja dolaze i kad ih ne zoveš, kad ništa drugo ne preostane.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 01:03 - pre 167 meseci
Citat:
ArsenLupen: Na vodovod se priključujem jer je malo lepše nego da kopam svoj bunar, i sa tim pravom prihvatam obavezu da ga redovno plaćam.

A jel prihvatas i da ti malo zavrcu vodu, dok se ne pronadje ko to iz tvoje ulice ne placa?

Citat:
ArsenLupen:Ne. Težimo kulturnijem i efikasnijem, pre svega. Ekstremna rešenja dolaze i kad ih ne zoveš, kad ništa drugo ne preostane. 

E pa vidis, ako se ne razumijes u psihologiju i sociologiju, mogao si iz istorije da vidis da grupno tretiranje ljudi kao stocnog fonda (koje ti nazivas kulturnijim i efikasnijim), zarad problematicnih pojedinaca, nikad nece popraviti te pojedince, ali ce zato one koji dotad nisu bili stoka pretvoriti u stoku.
Brojni drustveno-politicki sistemi sa takvom metodologijom prevaspitavanja mogli su opstajati jedino u obliku tiranije, a to svakako nije sistem koji na duze staze obecava.

No, objasnjavanje ociglednih i opstepoznatih cinjenica je uvijek zaludan posao. To se u nekoj mjeri poklapa sa onom izrekom: "Kome ima potrebe objasnjavati njemu nema smisla, kome ima smisla njemu nema potrebe."
 
Odgovor na temu

ArsenLupen
BG

Član broj: 57292
Poruke: 79
*.adsl-1.sezampro.yu.



+198 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 01:24 - pre 167 meseci
Citat:
A jel prihvatas i da ti malo zavrcu vodu, dok se ne pronadje ko to iz tvoje ulice ne placa?


Ako je to jedini nacin da se otkrije - da. Dva sata bez vode mi nista nece faliti, provereno.

Citat:
tretiranje ljudi kao stocnog fonda (koje ti nazivas kulturnijim i efikasnijim),


Vidi, ovo si ti vise puta rekao, pazljivo pisah i ja ga ne napisah nigde Nikakvo grupno kaznjavanje i sl. Ono sa mlacenjem motkom i besnim kerovima navedi samo ako si bukvalista. Evo opet cu da ti ponovim - nikakva gupna kazna. Naravno da, ako je tebi kazna da autobus stane izmedju dve stanice i da se izbace oni koji nemaju kartu - meni nije, meni vise (nazalost) izgleda da je to jedini nacin borbe protih takvih pametnih.

A ne zna se za sta sam vise laik - ili za sociologiju ili za psihologiju ili za istoriju, tako da stvarno ne mogu da ti odgovorim. Da je Kemal ziv mozda bi ti rekao da gresis, ali to nikad necemo saznati.

Citat:
No, objasnjavanje ociglednih i opstepoznatih cinjenica je uvijek zaludan posao. To se u nekoj mjeri poklapa sa onom izrekom: "Kome ima potrebe objasnjavati njemu nema smisla, kome ima smisla njemu nema potrebe."


Evo, ja ti verujem na rec.
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 01:26 - pre 167 meseci
Oni koji vole da budu tretirani kao stoka neka slobodno uživaju u tome. Samo napred!
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 01:40 - pre 167 meseci
Stoka recimo izbacuje kontolu iz busa, ili ima slicne aktivnosti.
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 02:05 - pre 167 meseci
Stoka recimo ne poštuje svoje klijente/mušterije/korisnike od kojih živi, ili ima slične aktivnosti.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 08:18 - pre 167 meseci
recnik vam je boli glava. Mozda da ga malo regulisemo?
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-3.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 08:54 - pre 167 meseci
Ljudi , mlatite praznu slamu :)

Resenje postoji i to resenje je vec postojalo i funkcionisalo .
Kada su u bg-u vozili privatnici naplata karata je bila 100%.
Udjes u autobus kontrolor tii pridje naplati ti kartu na licu mesta , i nije bilo nikakvih incidenata .
S tim sto bi sada mogli da uvedu mesecne, nedeljne , dnevne karte za isti prevoz.

Da li ce privatnici voziti svoje buseve ili ove gsp-ove nije ni bitno - mogu lepo da se dogovore ,
privatnici bi dobijali procenat od prodatih karti i po broju prevezenih putnika
a placali bi mozda mesecno gsp-u infrastrukturu - garaze, popravke ,remont itd

E sad to iz nekog nama neznanog razloga ne moze da funkcionise jer sigurno nekima iz vlasti gsp-a
ne odgovara ,pa izmisljaju ovakve gluposti iz kojih proistice more problema, a zbog kojih se vi ovde prepirete .

Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
212.200.65.*

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 09:58 - pre 167 meseci
Svojevremeno sam bio u jednoj češkoj firmi koja se bavi proizvodnjom/prdajom/održavanjem uređaja za naplatu karata u gradskom prevozu:
http://www.mikroelektronika.cz/fare-collection-systems
... i oduševio sam se koliko taj sistem može da bude i moćan (informacije o vremenu dolaska autobusa, štampanje opravdanja đacima za kašnjenje prevoza, brojanje putnika, da ne nabrajam...) i siromašan (samo pametnija kasa), sve po potrebi, da ne kažem prema društvenoj svesti.

E, kod nas je i taj osiromašeni sistem preterano sofisticiran. U vreme kada sam boravio u toj firmi, nadajući se lepoj poslovnoj saradnji, mehanički bušač je bio (a izgleda i ostao) najracionalnija tehnologija.

Sve što ima prizvuk državnog, zajedničkog, svačijeg i ničijeg (GSP, ulica, trotoar, lift, park) - tretira upravo tako, kao ničije. Izgleda da svako u sebi nosi neki unutrašnji osećaj da njegovi deda i otac imaju akcije tj udela u toj "stvari" (što možda i nije daleko od istine) i to je dovoljan razlog za ponašanje u skladu s trenutnim raspoloženjem.

Citat:
E sad to iz nekog nama neznanog razloga ne moze da funkcionise jer sigurno nekima iz vlasti gsp-a
ne odgovara ,pa izmisljaju ovakve gluposti iz kojih proistice more problema, a zbog kojih se vi ovde prepirete .

Onaj ko ima vlast ne dozvoljava da se priđe sa nekom idejom ili rešenjem za nešto. To je vrlo opasan prestup, i osetili smo na svojoj koži. On to čuva za sebe, jer to je veliki potencijal... Vreme? Nebitno... sa takvih pozicija "da-bog-da vreme stalo".


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 10:36 - pre 167 meseci
@deerbeer,

Problem je sto gradski prevoz ne moze da bude 100% privatan iz vrlo prostog razloga - postoje neprofitabilne linije, koje opet moraju postojati jer je to elementarni servis koji gradjani ocekuju za porez koji placaju.

Naravno, to ne sprecava da se uvede privatni prevoz na relacijama koje jesu OK. U tom slucaju, grad bi delio neki % od uplacenih mesecnih karata sa prevoznicima.

Sto se same teme tice, razumem negodovanje gradjana zbog necega sto je potpuno nepotrebna praksa - nema nikakvog razloga da prevoz stoji dok se kontrolisu karte. Da ne pricamo o redu voznje, mislim na sta bi to licilo kada bi tako mogao da se zaustavlja saobracaj na proizvoljno vreme da bi ridzovani obavili svoj posao... Nema nikakvog smisla.

Mislim da je ovde jasno da se ridzama nije vozalo na drugu stanicu, pa su pokusali da uzurpiraju i red voznje i vreme putnika kako ne bi morali da se voze nazad... Divna jedna zamisao nema sta :-)

Najbolje resenje je kontrola karata PRI ulasku u autobus - medjutim, da bi ovo funkcionisalo kako treba potrebno je da svaka linija bude dovoljno popunjena autobusima kako ne bi bilo enormne guzve. Cim dodje do velike guzve, ideja provere karata na ulazu je besmislena i ne moze da se izvede.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+536 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 10:50 - pre 167 meseci
RFID povlastice i karte za celodnevnu vožnju sa magnetnom trakom pa utrčavaj do mile volje, bez zastoja. Ako neko uđe bez karte, bus se ugasi. Čim taj izađe, sve se nastavlja u najnormalnijem redu. Iste nedelje bi se videli rezultati.

Kako funkcioniše saobraćaj u inostranstvu?

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 11:05 - pre 167 meseci
Paaa... funkcionise :-)

Obicno je praksa da se karte kontrolisu na ulazu u bus. Cesto postoji i RFID fora, kao Oyster u Londonu kako bi se ubrzao prolaz.

Ali sve to zahteva dovoljno buseva i tehnicku opremljenost - a ovo drugo je obicno vrlo nezgodna stvar u Srbiji :-) Eventualno kada bi na tom poslu tehnickog opremanja moglo debelo da se ugradi preko neke marketinske agencije eee... onda bi mozda gradjani i videli to :)

Dobra ti je fora sa automatskim gasenjem busa... medjutim, da se kladimo da bi na nekoj liniji koja ide do Zemuna ili Padinske Skele doslo do momentalnog demoliranja busa da se to desi... ugasili bi ga permanentno :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-3.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 11:08 - pre 167 meseci
Citat:

Problem je sto gradski prevoz ne moze da bude 100% privatan iz vrlo prostog razloga - postoje neprofitabilne linije, koje opet moraju postojati jer je to elementarni servis koji gradjani ocekuju za porez koji placaju.

Slazem se . Nisam ni mislio 100% privatan gradski prevoz .
Sve isto kao i do sada da bude (studentske , penzionerske markice, skolske itd), s tim sto bi privatnicima dali da rade na procenat
koji bi vodili racuna o svakoj prodatoj karti i prevezenom putniku jer uzimaju procenat od toga ,
a pritom sam siguran da bi napravili vise tura na jednoj liniji bas iz tog razloga .
Rezultat bi bio - redovniji prevoz bez duzeg cekanja na stanici , guzve bi se mozda smanjile , a kasu bi punili i jedni i drugi .

Secam se kad je 90-tih bila ova prica sa privatnicima .
Nije bilo nikakvih zastoja jer cim udjes u bus ridzovan cepa kartu za tebe . Tako je i sad u nocnom prevozu .
Stvarno se ne secam da sam video nekog ko je uspevao da se prosvercuje .





Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 11:16 - pre 167 meseci
Naravno da moze da bude privatni 100%. Jednostavno se uradi model licenci, ako hoces licencu za javni prevoz u Bgd-u moras da pokrijes ta i te linije. Placas godisnje licencu i to je to.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!30.07.2010. u 11:24 - pre 167 meseci
Meni nikako ne ide u glavu zašto ljudi idu iz krajnosti u krajnost. Znači ili da se ljudi tretiraju kao stoka da bi svi plaćali karte ili da niko ne plaća kartu. Pa valjda ima neka zlatna sredina majku mu. Kontrola može da se izvrši i bez potrebe da se maltretiraju ostali putnici koji plaćaju karte i to može da se izvede na vrlo jednostavan način. Recimo, umesto po 4 kontrolora koji švrćkaju po gradu i uskaču u autobuse kao indijanci, isti mogu da se vežu za po jedan autobus. Dakle, kao kod privatnika što je bilo, jedan autobus, jedan kondukter (u zglobne može i dva), s tim što bi ovde obavljali istovremeno i funkciju konduktera i kontrolora. Takođe, trebalo bi omogućiti kupovinu karte kod tog istog konduktera/kontrolora po ceni po kojoj se može kupiti kod vozača (znači da bude malo skuplje, čisto da bi većina ljudi radije kupovala karte na trafikama da ne zadržavaju previše kontrolu), a ne da se naplaćuju nekakve doplatne karte koje koštaju 100 puta više. Mislim, pa to je ista karta, ista kilometraža se prelazi, isto sve. Ima ljudi koji jednostavno nekad nemaju gde da kupe kartu ili im naiđe autobus dok čekaju red na trafici. Evo meni se desilo da obiđem tri trafike i da nijedna nema karte na prodaju (nestalo im). Ajde reko, nema veze, kupiću kod vozača iako je duplo skuplje, šta sad da radim, kad ja kod vozača, pružam mu 200 dinara (to je najmanja novčanica koju sam imao kod sebe), kaže nema sitno. Ja, šta ću, okrenem se, odem da sednem, kad za dve stanice eto kontrole. Srećom, bio neki ok tip, pa kad sam mu objasnio situaciju, usitnio mi je tih 200 dinara i poslao me kod vozača da kupim kartu. I sam sam se zaprepastio postupkom, jer bi većina drugih bila u fazonu "Ma boli me uvo, nemaš kartu, kupi doplatnu ili da pišem kaznu.". Dalje, trebalo bi uvesti dnevne karte, jer ima ljudi koji dnevno promene 6 prevoza ili više, pa im je preskupo da plate 6 karata, a ne isplati im se ni markica, jer možda ne putuju tom trasom svaki dan. Znači, treba biti fleksibilniji i ponuditi putnicima više opcija, da mogu da odaberu šta im se najviše isplati. Time bi se možda manje para uzelo po putniku, ali bi više putnika plaćalo karte. Poenta je da je mnogo delotvornije naterati putnike da plaćaju karte dobrovoljno, jer im je omogućeno fleksibilno plaćanja i bolja usluga, a ne silom, koja nikada ne donosi dobre rezultate na duže staze. Mislim, šta su sa ovim postigli ? Onaj ko je namerio da se švercuje, on će da se švercuje, kada vidi žute prsluke na stanici, jednostavno će izaći i sačekati drugi autobus. Ti što ne plaćaju kartu, obično nigde ni ne žure, pa im je svejedno kada će stići na odredište, dok najviše žure učenici i zaposleni, koji najčešće imaju markicu, a moraju da trpe

Dakle, kada bi se tako postavio sistem, gotovo ne bi bilo potrebe za švercovanjem, niti bi to moglo da se izvede tako lako kada se zna da u svakom autobusu postoji kondukter/kontrolor. Znači, onaj ko ima trafiku usput, kupi lepo kartu za jednokratnu vožnju, ko zna da će tog dana promeniti više prevoza, kupiće dnevnu, ko putuje svaki dan, kupiće mesečnu, a ko povremeno koristi gradski prevoz, a baš nema trafiku usput, kupi istu kod konduktera/kontrolora i rešen problem. Pa tako kad se putnici ukrcaju u autobus, nema potrebe za stajanjem, nego autobus krene, a kondukter/kontrolor krene redom i proverava karte/markice, pa ako neko nema, nek mu proda po normalnoj ceni, a ne za 3000 dinara (ili koliko je sad doplatna)... a ako nema kartu i neće da plati, lepo se zamoli da napusti autobus, a ako neće ni to nema potrebe za zadržavanjem autobusa, nego se pozove policija, prijavi se problem sa putnikom na liniji toj i toj, autobus registracije te i te, koji se trenutno nalazi tu i tu, da se opsi putnika, pa neka ga oni jure i rešavaju problem sa njim. Ionako samo policija ima pravo da legitimiše i uzima lične podatke od ljudi. To bi možda bilo malo više posla za policiju trenutno, ali takvim rigoroznim sistemom, već posle mesec dana ne bi bilo gotovo nikoga ko pokušava da se švercuje. Na kraju krajeva, ne mora ni stvarno da se zove polciija, već se odglumi poziv i siguran sam da bi 99% ljudi kad čuje da se zove policija, samo napustilo autobus na prvoj sledećoj stanici.

Dakle, sve funkciniše, manje neplatiša, a ne zadržava se autobus. To je samo jedan sistem koji bi bio bolji od ovog, a ima tu još opcija.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Putnici izbacili kontrolore iz autobusa!

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 16051 | Odgovora: 80 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.