Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Enkoder umesto tahogeneratora

[es] :: Elektronika :: Enkoder umesto tahogeneratora

[ Pregleda: 6927 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zoran968
Beograd

Član broj: 252333
Poruke: 152
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Enkoder umesto tahogeneratora26.07.2010. u 13:57 - pre 166 meseci
Na jednoj masini imam dc motor sa tahogeneratorom. Taho je mehanicki ostecen i ne moze da se reparira, pa me zanima ko u srbiji prodaje iste.Da ne bi bila reklama posaljite na pp.

Ili, mozda interesantnije pitanje, moze li da se umesto taho-a ugradi enkoder i kako da to izvedem?

Da napomenem da se motor okrece u obadva smera. Probao sam da iskoristim napon sa armature rotora kao feedback. Dobio sam da mi regulacija radi samo u jednom smeru a u drugom motor krene max.
Zoran
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: Enkoder umesto tahogeneratora27.07.2010. u 06:51 - pre 166 meseci
Naravno da moze da se stavi enkoder samo sto moras da menjas citavo upravljanje. Sa analognog prelazis na digitalno upravljane. Znaci, mikrokontroleri sa odgovarajucim softverom itd...


...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Enkoder umesto tahogeneratora27.07.2010. u 12:29 - pre 166 meseci
Ako pričamo o inkrementalnom enkoderu onda bi rešenje bilo:

1) Iz dva fazno pomerena impulsa enkodera pomoću jednog D-Flip-Flopa generisati signal smera.
2) JEDAN IZLAZ od enkodera koristiti za okidanje monostabilog multivibratora a njegov izlaz filtrirati u jednosmeran napon.
3) Taj filtrirani napon dovesti na kolo koje, već prema smeru obrtanja(tačka 1) ili samo bufferuje ili invertira taj napon.
4)Tako bi dobio analogni signal linearno proporcionalan brzini obrtaja, čiji bi se predznak menjao sa smerom obrtanja.

Ako si zainteresovan za konkretnu šemu, pokušaću i da je nacrtam, naravno kompletnost šeme zavisi od raspoloživog vremena.
 
Odgovor na temu

zoran968
Beograd

Član broj: 252333
Poruke: 152
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Enkoder umesto tahogeneratora27.07.2010. u 13:42 - pre 166 meseci
@Black_eyed , kada sam postavio pitanje nisam objasnio da hocu da dogradim enkoder na postojece analogno upravljanje - moja greska.

@branko_g , svidja mi se tvoja ideja, jer sam ja vec nesto zamisljao da uradim sa uC-om - otprilike kao sto ti sada predlazes , ali mi ova tvoja ideja mnogo bolje izgleda.

Ako imas vremena posalji crtez kako si zamislio , ako nemas poslaji mi makar onaj deo koji baferuje/invertuje analogni napon.

Hvala za ponudjenu pomoc.
Zoran
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Enkoder umesto tahogeneratora29.07.2010. u 08:11 - pre 166 meseci
Evo i obećane šeme:


Nadam se da je šema koliko-toliko čitljiva. Radi se samo o grubom konzeptu.
Za dimenzioniranje pojedinih komponenti moračeš se sam postarati.
I ne zaboravi dvostuko(+-) napajanje.

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zoran968
Beograd

Član broj: 252333
Poruke: 152
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Enkoder umesto tahogeneratora29.07.2010. u 17:36 - pre 166 meseci
branko_g , hvala ti mnogo. Mislim da cu vec sutra pokusati da tvoje resenje primenim, pa se onda javljam ponovo.
Zoran
 
Odgovor na temu

zoran968
Beograd

Član broj: 252333
Poruke: 152
178.22.216.*



+1 Profil

icon Re: Enkoder umesto tahogeneratora06.08.2010. u 05:42 - pre 166 meseci
Evo, javljam se ali nije bas "sutra". Svakodnevene obaveze mogu da pokvare bilo kakav raspored i obecanje.

Uredjaj sam napravio i radi dobro , doduse ispitao sam ga experimentalnoj ploci. Na masini nisam jer je u medjuvremenu nabavljen tahogenerator i ugradjen. U svakom slucaju uredjaj ce dobro doci za neki drugi put da se primeni negde.
Moram da napomenem da sam sve uradio po tvojoj (branko_g) semi , stim sto sam morao da dodam iza d flip-flopa jedan delitelj jer sam vec pri malim obrtajima dobijao pun izlazni napon na izlazu.

Hvala jos jednom

Zoran
 
Odgovor na temu

milovanmaric
milovanmaric
MElektro
Cacak

Član broj: 218769
Poruke: 315
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Enkoder umesto tahogeneratora06.07.2011. u 19:23 - pre 154 meseci
Zorane968, gde ste dobavili taho, kod nekog proizvodjaca ili polovan, da nemas neki link ako je proizvodjac tahoa u pitanju.

A drugo, jel ova sema, koju je branko postavio, funkcionalna, vidim da si napisao da radi?, Ja imam isto DC motor sa tahogeneratorom, stim sto ovde nema promene smera motora, i taho je izgoreo, pa su se neki nasli da to rasturaju, pa ga bas rasturili, te mu nema spasa, pa gledam alternative, da ne bi menjali svu elektroniku i motor.
 
Odgovor na temu

zoran968
Beograd

Član broj: 252333
Poruke: 152
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Enkoder umesto tahogeneratora08.07.2011. u 07:08 - pre 154 meseci
Taho sam nasao polovan na nekom motoru, skinuo ga i kod metalostrugara napravio mehanicki prelaz - posto nije odgovaralo mehanicko kacenje.
A predlog seme koji je dao kolega - radi, ja sam je isprobao na breadboard-u.
Zoran
 
Odgovor na temu

milovanmaric
milovanmaric
MElektro
Cacak

Član broj: 218769
Poruke: 315
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Enkoder umesto tahogeneratora09.07.2011. u 06:37 - pre 154 meseci
Hvala.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Enkoder umesto tahogeneratora

[ Pregleda: 6927 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.