Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Program za "ostrenje slike"

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Program za "ostrenje slike"

[ Pregleda: 3398 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Program za "ostrenje slike"22.07.2010. u 09:47 - pre 167 meseci
Ljudi,
postoji li program koji ce malo izostriti linije na slici, npr. na karti koju prilazem i koja je dosta zumirana.

Hvala
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Program za "ostrenje slike"22.07.2010. u 09:56 - pre 167 meseci
Pa imas "sharpen" alat u svakom krstenom programu za obradu slika. Jesi mislio na ovako nesto?


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Program za "ostrenje slike"22.07.2010. u 11:55 - pre 167 meseci
Svaki program ili bolje receno opcija u programu za ostrenje daje dobre rezultate samo ako se ne preteruje.
Cisto primera radi ja sam malo izostrio (mada su motiv i rezolucija losi, pa se ni ne vidi nesto posebno) ali sam pored toga koristio jos 3-4 alatke u PS-u da bi to na nesto licilo...


[Ovu poruku je menjao ArtCool dana 22.07.2010. u 13:05 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Program za "ostrenje slike"22.07.2010. u 16:58 - pre 167 meseci
Super je ispalo obojici.
Poigracu se malo u acdsee.
Hvala :)

PS.
Artcool, mozes li da probas da izostris ovu sliku, cisto da vidim da li moze ovde nesto da se napravi.
Naravno, ako nije neki veliki posao :)

Hvala :)

[Ovu poruku je menjao mrkii dana 22.07.2010. u 18:11 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Program za "ostrenje slike"22.07.2010. u 17:32 - pre 167 meseci
@mrkii

Ne moze se izostravanjem dobiti bog zna sta ni sa jednom tehnikom na svetu jer si extremno skalirao rezoluciju barem jedno 3x u odnosu na original.Moze se izvrsiti ostrenje pojedinacnih piksela ali s obzirom na njihov relativno mali broj dobija se jos konfuzniji mozaik.
Ova prva je uradjena preko levelsa,saturacije,ostrenja i pojedinacnog levelovanja segmenata.
Znaci ne samo ostrenja.
Druga je prva ali uradjen resize (smanjena) za 50%, odnosno priblizena realnoj rezolucii i slika ( gle cuda :) odmah postaje "gusca" odnosno lakse citljivija.

Pozdrav.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Program za "ostrenje slike"22.07.2010. u 18:03 - pre 167 meseci
Super je ispalo. Imam ovde original i znacajno su jasnije linije.
Ipak, postupak koji si naveo je za mene nepoznat tako da :(
Samo pitanje, da li je postupak isti za slike razlicite velicine tj da li je isto vremena potrebno za sliku 100x100 piksela i 10000x10000 piksela?
Da li se podesavanja mogu primeniti za vise slicnih slika i odraditi batch mode? Pitam u smislu vredi li da zbog ovoga ucim photoshop ili ne :)
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Program za "ostrenje slike"22.07.2010. u 22:38 - pre 167 meseci
Ako su neke jednostavnije korekcije slika postupak je isti i za slike manje i za slike vece rezolucije.Medjutim na slikama manje ili znatno male rezolucije korekcije ce biti manje vidljive.
Takodje se slike mogu obradjivati i grupno ako sve imaju potrebu za jednakom obradom (batch processor), ali kada su u pitanju fina doterivanja najbolje je slika po slika.
Na print screen-u sam crveno markirao opcije u ACD-u koje su najvise u upotrebi da bi se izvrsile izvesne korekcije, a u okviru Modify palete imas te iste sa manjim dopunama (konkretno sam markirao ostrenje u vise varijanti).





Ostrinu slike ne postizes samo ostrenjem vec i vestim koriscenjem levelsa,saturacije,RGB kanala... gde se postize optimalni balans izmenju kolorita i nijansi i tako medjusobno bolje separatisu detalji.
U Photophop-u koji ima daleko naprednije funkcije se mogu postici jos bolji rezultati, ali to zahteva vise vremena i angazmana.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao ArtCool dana 22.07.2010. u 23:52 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Program za "ostrenje slike"23.07.2010. u 14:33 - pre 167 meseci
ArtCool, hvala ti najlepse na objasnjenju kao i trudu da pomognes
Probao sam neka podesavanja i zadovoljan sam rezultatom.
Fala jos jednom
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Program za "ostrenje slike"24.07.2010. u 13:17 - pre 167 meseci
@mrkii

Drago mi je da sam bio od pomoci, a sto se tice obrade vrlo brzo ces iskoristiti sve mogucnosti ACD-a i onda preci na PS koji je izuzetan program za obradu fotografije.Neuporedivo moze i daje vise od bilo kog (meni poznatog programa).
Prva ocigledna prednost je u tome sto mozes da selektujes pojedine delove fotografije i na njima vrsis obradu kontrasta, ostrine,zamucenja,saturacije,RGB-a,potamnjujes-posvetljujes...
Mogucnosti separativne obrade slike su jako izrazene kod snimanja: portereta, close-up kadrova, landskape...
O nekim specijalnim (3D) mogucnostima, "brzim" spot&heal alatkama koje se nalaze u CS5 ediciji ni da ne govorimo, sto prakticno vise nije klasicna obrada fotografije vec modelovanje prikaza.

Pozdav.

edit:typo

[Ovu poruku je menjao ArtCool dana 24.07.2010. u 17:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Program za "ostrenje slike"

[ Pregleda: 3398 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.