Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9045 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pera1234

Član broj: 156690
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem21.07.2010. u 13:36 - pre 167 meseci
Imam zvucnike BLUEBERRY SW-M28 (2.1)



Umesto satelita prikljucio bih gramofonske zvucnike




Imate li predlog kako da to izvedem? Da li da zalemim činčove ili samo spojim žice?
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem21.07.2010. u 14:36 - pre 167 meseci
A što bi menjao ako rade ovi na 2.1 sistemu? Ako nije isti otpor zvučnika bolje nemoj, može da spališ izlaz
Aca 93
 
Odgovor na temu

Pera1234

Član broj: 156690
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem21.07.2010. u 16:53 - pre 167 meseci
I sateliti i ovi gramofonski su 10W.
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem21.07.2010. u 17:19 - pre 167 meseci
Citat:
Pera1234: I sateliti i ovi gramofonski su 10W.


Otpor i snaga su 2 različite stvari, na ovim gramofonskim piše impedansa 4Ohm e to je otpor zvučnika znači 4 oma a sad pogledaj na satelitima. A nisi mi odgovorio na pitanje, šta je sa satelitima pa hoćeš da ih menjaš?
Aca 93
 
Odgovor na temu

Pera1234

Član broj: 156690
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem21.07.2010. u 17:33 - pre 167 meseci
Pre svega zato što sateliti nisu baš najkvalitetniji i daju loš zvuk.

http://www.blueberry-eu.com/ma...cer=speaker&subgroup=swm28
Speaker Impendance
Woofer speaker: 4W
Satelite speaker: 4W
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem06.08.2010. u 11:04 - pre 167 meseci
Možeš to napraviti samo pazi da ne opterečuješ pojačalo jer pojačala za satelite su preslaba za takvo nešto... I sateliti imaju 4W, ne 10. Ovi gramofonski su puno jači nego sateliti. Što se razloga tiće, ne znam kakva je kvaliteta tih satelita, al općenito ja ne volim zvuk satelita. Svakako će bolje zvučat gramofonski što se visokih tiće, al ne znam što će biti sa cijelokupnom zvučnom slikom. Probaj pa vidi.

Ja sam sa 5.1 sustava maknuo satelite i spojio dva gramofonska zvučnika (dosta velika, bas je 16.5 cm). Al nije ih ni 20% koristilo. Sada sam zvučnike spojio na autoradio i samo sub na autoradio (na audio out).
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

Pera1234

Član broj: 156690
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem16.08.2010. u 22:33 - pre 166 meseci
Hvala svima na savetima. Povezao sam zvučnik i čuje se ok, ipak mora malo više da se pojača ali je dobro. Nažalost, samo jedan zvučnik, jer je pre nekoliko dana crko jedan ulaz na vuferu (sad je mono :)) još pre nego što sam krenuo da povezujem. Šteta, baš sam hteo da probam oba.
Zvuk je mnogo topliji. Posebno mi se sviđa kako se čuju pesme sa akustikom. Kad sam povezao shvatio sam da je vufer nepotreban jer ovaj zvučnik već ima svoj bas.
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem17.08.2010. u 09:35 - pre 166 meseci
Hmm... Ti zvučnici bi mogli proizvoditi dobar bas, bez potrebe za vuferom al ti treba i dobro pojačalo... Sa samo jednim zvučnikom nemaš ni stereo a k tome je vjerojatno i slabo pojačalo... Ako hoćeš koristiti ta dva zvučnika bez basa, bolje bi bilo da si napraviš neko dobro pojačalo...

Ja sam se isto privremeno odrekao woofera al su mi kutije spojene na pojačalo 2 x 60W.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

Pera1234

Član broj: 156690
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem18.08.2010. u 16:31 - pre 166 meseci
Da napravim teško, pošto baš ništa ne znam. Koliko bi koštalo takvo već gotovo pojačalo?
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem19.08.2010. u 20:50 - pre 166 meseci
Ovisi što uzimaš, kakve kvalitete, snage i slično... Iskreno, nebi ti htio preporučivati kad je kupnja u pitanju jer nisam toliko iskusan... Jel imaš možda taj gramofon od kojeg potječu zvučnici? Ako imaš, možeš to pojačalo koristiti...
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

Pera1234

Član broj: 156690
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem19.08.2010. u 22:55 - pre 166 meseci
Zapravo, imam taj gramofon, ali nema šanse da mi moji dozvole da uzmem pojačalo iz njega (vec sam kao klinac demolirao jedan gramofon), jedva sam i zvučnike uzeo.

Citat:
Ovisi što uzimaš, kakve kvalitete, snage i slično.

Ne treba mi ništa posebno jako, u principu taman da može da tera ove zvučnike.

Možeš li samo da mi kažeš šta treba da tražim, koja snaga, koja impedanca, ima li veze ako je malo manja/veća?
Imam dva ovakva:
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem20.08.2010. u 00:06 - pre 166 meseci
Citat:
Pera1234:Ne treba mi ništa posebno jako, u principu taman da može da tera ove zvučnike.

Možeš li samo da mi kažeš šta treba da tražim, koja snaga, koja impedanca, ima li veze ako je malo manja/veća?
Imam dva ovakva:


Impedansa mora da ostane ista ili manja znači na pojačalu treba da piše min.4oma a može i 2oma (samo što su to retka pojačala), a što se tiče snage uvek se ide da pojačalo bude slabije od zvučnika da nebi crko zvučnik. A što ne pogledaš na gramofonu otpozadi da vidiš kolika snaga piše da ima po kanalu, video sam fabrička pojačala od 8W na zvučnicima od 10W mada mislim da je to malo preforsirano. Mislim da su na takvim gramofonima pojačala od 5-6W po kanalu(znači pojačalo je 2X5-6W) što bi bilo odlično za zvučnike, može i jače ali bi bili više opterećeni zvučnici. Samo pazi da pojačalo ne bude 8 oma jer možeš onda da spališ pojačalo, a što se tiče kvaliteta zvuka možda će ti pomoći ovo "koliko para toliko muzike" :)))
Aca 93
 
Odgovor na temu

Pera1234

Član broj: 156690
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem20.08.2010. u 11:35 - pre 166 meseci
Zna li neko gde bi mogla da se nadju pojačala u Beogradu? Malo sam googlao ali ništa ne nalazim.
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem20.08.2010. u 11:48 - pre 166 meseci
@aleksandara 93, kad bi pojačalo bilo slabije od zvučnika, nikad se nebi mogao izvuć maksimum od zvučnika, jel? Ja uvijek radim tako da pojačalo bude puno snažnije pa imaš rezervne snage ako jednog dana nabaviš jače kutije ili npr. kad je zurka, onda spojim dvije kutije serijski po kanalu (da dobijem ukupno 4) i onda to radi na 12 oma a pojačalo mora da ima snage da tjera dvije velike kutije na 12 oma... Ili ako nema snage spojim paralelno pa bude 3 oma, a pošto mi je pojačalo dobro hlađeno, nema frke s pregrijavanjem. Evo ja cijelo jutro slušam toliko glasno da su kutije ono taman na granici (muziku slušam isključivo jako glasno)... Još malo jače i počele bi krčat a pojačano je na 16 od 50, mada mislim da ima previše pretpojačala na putu do pojačala i da nabavim toliko jake kutije da mogu pojačat na 50/50, bilo bi toliko distorzije da se pjesma nebi prepoznala. Pojačalo je 2 x 70W a kutije su 40W ja mislim...

Samo kad imaš puno jače pojačalo, moraš paziti koliko odvrneš, al da bi pregorio zvučnik moraš ga nabit toliko da krći za poludit a to naravno čuješ i jako smeta tako da nevjerujem da netko tako sluša.

Citat:
Zapravo, imam taj gramofon, ali nema šanse da mi moji dozvole da uzmem pojačalo iz njega (vec sam kao klinac demolirao jedan gramofon), jedva sam i zvučnike uzeo.


Nisam rekao da demoliraš gramofon... Gramofon vjerojatno ima audio input i možeš uzet cijeli gramofon, ako ti daju, i koristiti. Kutije koje ja koristim su isto od gramofona RIZ Turandot 40 Hi-Fi koji je od mog starog i stari i ja smo još odavno izvadili samo gramofon i njegovu rupu pričepili drvenim poklopcem, a onaj konektor za ulaz smo zamjenili cinchevima i ostalo nam je lijepo samo tranzistorsko pojačalo snage 2 x 40W ili 2 x 20W (nisam siguran) al je jedan kanal pokvaren pa ga ne koristim trenutno. Zapravo, cijeli sustav smo jednom davno koristili kao glavni sustav u kući sa Technics tunerom al je tuner počeo zajebavat, pa taj desni kanal pojačala i onda su moji kupili liniju i to stavili u garažu da tamo svira.

I odlučih se ja na samogradnju kutija i naravno tlačio starog da mi pomogne oko drva no on je poludio jer nema vremena i reko 'koji ***** će ti to sada kad imaš dolje dobre zvučnike u garaži?' i ja rekoh 'dobro' i ošo do podruma, maznuo mu zvučnike i stavio sebi u sobu :)

Ako imaš para, napravi si cjevaša 2 x 5 - 10 W za zvučnike :) šala...

Na drugo pitanje ti je odgovorio @aleksandara 93
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

Pera1234

Član broj: 156690
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem20.08.2010. u 12:32 - pre 166 meseci
heh, tako i sa mojima, ništa da ih nateram da urade..... Ništa probaću to sa gramofonom.
Hvala na svim savetima.
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem20.08.2010. u 13:37 - pre 166 meseci
@Pioneer cdj 200

Ja sam samo rekao moje mišljenje, a 2X10W nemože baš da napravi neku žurku ali je za neko slabije slušanje dobro. I isto nemora da pazi koliko je pojačano, može da stavi i jače od 2X10W ali onda treba uvek da pazi kolko je pojačao a kad stavi slabije nema da uopšte razmišlja o tome...
Aca 93
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem20.08.2010. u 14:06 - pre 166 meseci
Pod zurku sam mislio u svom slučaju a u mene su kutije 40W i dovoljno glasne da naprave zurku u kući, čak i više a da ne govorim da sam sa dotičnim kutijama i jednim kućnim subwooferom napravio zurku izvan kuće, na bazenu i bilo je dovoljno glasno čak i previše... I ispod vode se čula muzika :) a nije bilo ni distorzije ni izobličenja a da ne govorim da je bas 'obijao bubrege' što me šokiralo jer je ispalo da se puno bolje čuje vani nego unutra... Valjda smo dobro složili i rasporedili zvučnike...

To zavisi od gušta/potreba i slično... Ako je njemu cilj samo da sluša, zadovoljilo bi ga i pojačalo u zvučnicima 2.1 koje je spominjao... Ja lično nemam granica što se glasne muzike tiće, znaći uvijek odvrnem koliko god audio sustav može, do daske, a ono što me limitira su upravo zvučnici. Kad već nemam veće zvučnike, jedino što mogu je napraviti toliko jako pojačalo da može izvući krajnji maksimum od tih zvučnika ili spajati više zvučnika serijski/paralelno na pojačalo.

I da, ja osobno volim imati snažno pojačalo. Ako moram odvrnut do kraja a zvučnici nisu na maksimumu, to mi lagano i smeta, ne znam zašto :) Osim što volim imati glomazno pojačalo teško nekoliko kg, volim da se i ta snaga osjeti. Što je manje pojačano kad zvučnici počnu 'rikavati' to znači da pojačalo ima više snage (naravno, uvijek je moguće i da je pretpojačalo previše pojačalo zvuk pa u biti je korisno samo pola snage, jer preko toga idu distorzije) i meni je veći gušt to slušati/koristiti.

Kad sam tek dovršio ono pojačalo sa TDA 7294 i bez pretpojačala ga spojio direktno na MP3, kad bi navio do kraja MP3, bilo je dovoljno glasno a kutije su bile negdje blizu maksimuma, možda bi još mrvicu izdržale... To se zove taman pojačalo da možeš do kraja navinuti a da ne dovodiš u opasnost zvučnike. Ali meni je to bilo preslabo i skoro sam bacio pojačalo u smeće, dok mi netko nije reko da fali pretpojačalo... Kad sam stavio pretpojačalo, sasvim druga stvar...
Al ponavljam, zavisno od osobe do osobe... Vi koji volite kvalitetan zvuk uglavnom ne slušate glasno. Vama je cilj dobiti na kvaliteti. Meni je prvenstveni cilj glasno, al naravno da to glasno bude bez distorzije i izobličenja. Što glasnije, to bolje...
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem21.08.2010. u 10:43 - pre 166 meseci
@aleksandara 93 imam pitanje za tebe u vezi rikavanja zvucnika. Kad jako nabijem glasnocu, woofer u jednoj kutiji proizvodi cudne zvukove... Nije to krcanje nego pri udaru basa se cuje nekakvo grebanje. To radi samo lijeva kutija. Jel moguce da se nakupilo prasine dolje oko namotaja ili nesto slicno ili je to isto rijec o krcanju zvucnika koji je 'prenabijen' snagom?
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem21.08.2010. u 17:48 - pre 166 meseci
Citat:
aleksandara 93: Impedansa mora da ostane ista ili manja znači na pojačalu treba da piše min.4oma a može i 2oma (samo što su to retka pojačala), a što se tiče snage uvek se ide da pojačalo bude slabije od zvučnika da nebi crko zvučnik.

Hmm... bolje da stavi 8W ili cak 12W, nego da stavi 2W. Ako je zvucnik naporan moze pojacalo od 2-4W da otera u kliping, a kliping od 5W ce pre da spali zvucnike nego muzicki signal od 12W. Cisto, rule of thumb.
Citat:
aleksandara 93:Ja sam samo rekao moje mišljenje, a 2X10W nemože baš da napravi neku žurku ali je za neko slabije slušanje dobro.

Ne sa ovim zvucnicima, ali inace - i te kako moze da bude glasno 10W, ako imas odgovarajuce zvucnike.

@OP: Realno, budzenje toga svega ce ti biti vise posla nego sto ces dobiti. Trosis puno vremena na projekat iz koga neces puno nauciti, jer nista ne pravis nego budzis da radi. Spajas zvucnik od X na pojacalo Y, eto - da radi.

Ili uzmi uci elektroniku, pa kreni da pravis svoje kutije i svoje pojacalo, ili batali sve i kupi neke Microlab PC kutije za male pare. Svirace OK, a resices problem za 5 minuta.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem21.08.2010. u 18:46 - pre 166 meseci
Citat:
nkrgovic:Ako je zvucnik naporan moze pojacalo od 2-4W da otera u kliping, a kliping od 5W ce pre da spali zvucnike nego muzicki signal od 12W.


Sve zavisi od pojačala klipovanje a pusti signal od 12W na zvučnik od 10W da vidiš šta se dešava??? Pa još ako bude od ove današnje tehno muzike...
Aca 93
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Povezivanje starih gramofonskih zvucnika na 2.1 sistem

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9045 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.