Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pojacalo sa dva seta izlaza za zvucnike(A i B)

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Pojacalo sa dva seta izlaza za zvucnike(A i B)

[ Pregleda: 7576 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusan78

Član broj: 80550
Poruke: 16
213.244.208.*



Profil

icon Pojacalo sa dva seta izlaza za zvucnike(A i B)07.01.2007. u 19:07 - pre 209 meseci

Nabavio sam polovno Maxell pojacalo na kome pise da minimalni otpor zvucnika treba da bude 8 oma.

Pojacalo je dvokanalno ali ima izlaze za dva seta zvucnika ( A-Right/Lelft , B-Right/Left).

Interesuje me da li je otpor od 8 oma kada su prikljucena 4 zvucnika, a 4 oma kada su prikljucena 2 zvucnika ?


 
Odgovor na temu

Mario_st

Član broj: 118155
Poruke: 49
*.mobile.carnet.hr.



Profil

icon Re: Pojacalo sa dva seta izlaza za zvucnike(A i B)07.01.2007. u 20:24 - pre 209 meseci
Bez konkretnog modela ili sheme teško je govorit ali koliko sam ja upučen impedancija bi ti trebala uvijek bit 8 ohma.Ja imam dvokanalno,spojena dva zvučnika i impedancija mi je 4 ohma,a jedno vrijeme je bio spojen woofer i impedancija je takođe 4 ohma!!!
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
195.178.58.*



+7 Profil

icon Re: Pojacalo sa dva seta izlaza za zvucnike(A i B)08.01.2007. u 10:20 - pre 209 meseci
Prvo proveri dali na preklopniku pojacala imas opcije A/B ili imas A,B i A+B.Prvo se odnosi da biras dali hoces izlaz na A izlaze, ili na B izlaze, a samo ako imas opsiju A+B onda mozes prikljuciti 4 zvucne kutije i imati izlaz i na A i na B.Impendansa zvucnika ako pise minimum 8 oma, nesme nikako biti manja u bilo kom polozaju preklopnika,cak je pozeljno da bude i vise 16 oma recimo,ako je min, impendansa 4 oma nesmes ici ispod 4 oma a bilo bi dobro da ides na 8 oma sve cetiri kutije, ali rekao sam ti obrati paznju imas li opsiju A+B!!!,inace ces imati zvuk na samo dve zvucne kutije.Pozdrav!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

cxdz810
Krusevac

Član broj: 53800
Poruke: 15
*.air.tehnicom.net.



Profil

icon Re: Pojacalo sa dva seta izlaza za zvucnike(A i B)08.01.2007. u 11:40 - pre 209 meseci
Pojacalo ima poseban prekidac za ukljucivanje\iskljucivanje A seta, kao i
prekidac za ukljucivanje\iskljucivanje B seta, tako da mogu da biram da li
cu da ukljucim da rade u isto vrema oba seta ( A+B) a mogu da ukljucim i samo jedan od njih .

Da li mogu da prikljucim 4 zvucnika od 8 oma, ili moraju da imaju 16 oma ?
 
Odgovor na temu

dusan78

Član broj: 80550
Poruke: 16
*.air.tehnicom.net.



Profil

icon Re: Pojacalo sa dva seta izlaza za zvucnike(A i B)08.01.2007. u 11:55 - pre 209 meseci

Ulogovao sam se greskom na drugo ime, poruku iznad je napisao dusan78.
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
195.178.58.*



+7 Profil

icon Re: Pojacalo sa dva seta izlaza za zvucnike(A i B)08.01.2007. u 14:29 - pre 209 meseci
S obzirom da nemas prospekt, ali da na poledjini uredjaja pise minimalna impendansa pretpostavimo da se to odnosi na bilo koji odnos preklopnika, cak i u varijanti A+B,tako da 8 omski zvucnici ce odgovarati, a ukoliko bude proradila zastita od pregrevanja,sto bi trebalo da je ima,pri 50-60% snage na 8 omsko opterecenje sva 4 zvucnika(A+B) znaci da ili mozes i dalje da koristis 8 omske zvucnike ali ne preko 50% snage-odnosno manje, ili 16 omski zvucnici.Njih ces tesko naci,retko ko ih i proizvodi, jedino neke polovne 8 omske pa da ti ih neko premota ali suvise komplikovan posao(skretnica...)mislim da ti se to ne isplati, a sad da redno(serijski)vezujes dve kutije po 8 oma dobijas 16 oma ali to ti je ukupno 8zvucnih kutija sto je veoma skupo i neisplativo.Mislim da ce sasvim korektno raditi sa 8 omslim zvucnicima,mada ne znam zasto 4 kutije ti trebaju,jer sadasnji resiveri(pojacala) hladno imaju po 6,7 kanala(izlaza).Probaj kako sam ti rekao ,samo mi odgovori cisto zasto si se odlucio za cetiri zvucnika,Quadrofoniju nemozes cuti jer nemas ni takav uredjaj ni takve snimke,vec slusas dupli stereo stim sto ako sedis u zadnjem delu sobe i tu ti se nalaze jedan par zvucnika,ti zvucnici ce ti biti mnogo glasniji nego prednji par,ne znam jel mozes to da izbalansiras,jer bi zadnji par trebao da bude tisi od prednjih da bi zvucna slika bila verodostojnija ,a stim ako uspes da smanjis malo zadnje zvucnike rasterecices i pojacalo.
Znaci slobodno idi sa 8 oma(tesko da ces naci 16 oma zvucnike).Pozdrav!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

dusan78

Član broj: 80550
Poruke: 16
*.beobug.com.



Profil

icon Re: Pojacalo sa dva seta izlaza za zvucnike(A i B)08.01.2007. u 16:10 - pre 209 meseci

Hvala na iscrpnom odgovoru!

Nisam ja planirao da prikljucujem 4 zvucnika, vec 2 zvucnika od 4 oma, racunajuci da ako mogu da prikljucim 4 zvucnika od 8 oma , onda ako iskljucim jedan set a na drugi set povezem 2 zvucnika od 4 oma, da na taj
nacin mogu da iskoristim punu snagu pojacala, koju naravno ne bih mogao da dobijem sa 2 zvucnika od 8 oma .

Yamaha dvokanalna pojacala takodje imaju izlaze za 2 seta zvucnika i mogu da rade u rezimu 4 ili 8 oma, stim da
u rezimu od 4 oma moze da se prukljuce samo 2 zvucnika od minimalno 4 oma ali pojacalo isporucuje znatno vecu snagu!
U rezimu od 8 oma mogu de se koriste 4 zvucnika ali otpor mora da bude minimalno 8 oma .
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
195.178.58.*



+7 Profil

icon Re: Pojacalo sa dva seta izlaza za zvucnike(A i B)09.01.2007. u 14:42 - pre 209 meseci
Ipak bez prospekta ,tesko je govoriti,za Yamahu si i sam procitao sta mozes i kako to da uradis,samo cu ti reci jos jedno,ukoliko prikljucis na pojacalo na jedan izlaz(stereo) 4 oma,tacno dobices vecu snagu,ali ponavljam ti jacina zvuka se meri u db ne u vatima,tako da ako bi na isto pojacalo prikjlucio 4 zvucnika od 8 oma i prekopcao na A+B odnosno sva 4 kanala(pod uslovom da i 4-omski i 8-omski zvucnici imaju istu osetljivost recimo 89db) dobices istu jacinu zvuka ili snagu kako ti kazes kao i sa dva 4-omska zvucnika prikljucena na samo jedan izlaz(stereo).Veca snaga se postize bridzom-mostnim spojem ako to dozvoljava pojacalo, a ako imas pojacalo odredjene snage i hteo bi jaci zvuk tu ti mogu pomoci zvucnici vece osetljivosti,tako da napr.ako si prikljucio zvucnike od 4 oma onako kako si opisao i pri 100W daju 103db jacinu zvuka, a onda prikljucis 8 omske zvucnike naravno isto samo dve kutije, snaga ce biti onda 50W ali ako su veoma osetljive kutije pri 50W takve kutije mogu dati isto 103 pa mozda i 106 db i osecaces -cuti jaci zvuk iako su 8-omske kutije.Znaci jacina zvuka zavisi od osetljivosti zvucnika,sto osetljiviji zvucnici to i jaci zvuk.
Mozda sam te zbunio ali o ovome moze mnogo da se pise,a posebno druge moje kolege na forumu koje o ovome mnogo vise znaju.
Hteo sam da ti kazem da nemora da znaci da ce 4 omske kutije mnogo biti jace od nekih 8-omskih ukoliko su ove vece osetljivosti a pojacalo ce ti biti zahvalno na tome,sto veca impendansa manje opterecnje za pojacalo i bolja kontrola zvucnika-damping faktor.
Moj savet pokusaj da nadjes na netu oznaku tvog pojacala i sve sto mozes o njemu,posebno ako znas engleski na stranim forumima,ili mozes da experimentises i molis boga da ce proraditi termicka zastita ako se pregreju izlazni tranzistori,jer predpostavljam da imas nameru da ga malo ostrije vozis-jace slusas muziku, ako ces za sobno slusanje i samo ponekad malo jace a to znaci da pojacalo ne klipuje mozes terati i sa 4 omskim zvucnicima,samo smatram da bi trebalo da su napisali na poledjini kako sta mozes da povezes i koje impendanse kao sto obeleze kako povezati dva kanala u bridge-most,cini mi se da si ti rekao da je pisalo min, 8 oma,ali ako imas dva izlazna para 2X8 oma = 4 oma ali to podrazumeva 4 kutije po 8 oma,ne znam kako ces povezati 4 omske kutije na samo jedan izlazni par,treba ili da otvoris pojacalo i da pogledas kako su povezani izlazni terminali i da preklopnik samo preklapa na A izlaz sa pojacivaca,na B ili A+B,klasican preklopnik ili to ide elektronskim putem,u svakom slucaju budi obazriv,ako nenadjes nista o tvom pojacalo,mozda bi bilo bolje da ga teras sa 8 omske kutije ili stavi 4 kutije po 8 oma,ili ako prikljucujes 4 oma na jedan izlazni par terminala pazi na pregrevanje pojacala i cliping ako ima indikator.Pozdrav!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

dusan78

Član broj: 80550
Poruke: 16
*.air.tehnicom.net.



Profil

icon Re: Pojacalo sa dva seta izlaza za zvucnike(A i B)09.01.2007. u 15:40 - pre 209 meseci

Hvala Pigoza na savetima, stavicu dve dvosistemske kutije od 4 oma ali necu da ga teram mnogo jako.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Pojacalo sa dva seta izlaza za zvucnike(A i B)

[ Pregleda: 7576 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.