Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izašao OpenSuse 11.3

[es] :: Linux :: Izašao OpenSuse 11.3

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 14349 | Odgovora: 76 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Izašao OpenSuse 11.319.07.2010. u 12:29 - pre 167 meseci
Malo kasnim, al' dobro
Citat:

New: KDE 4.4.4, GNOME 2.30.1, Mozilla Firefox 3.6.6, OpenOffice.org 3.2.1...
... openSUSE also provides support for netbooks and the Btrfs file system support. Users can expect to see improved hardware support with the 2.6.34 Linux kernel and updated graphics drivers. And support for the next generation of interactive computing for touchscreens like the HP TouchSmart.

openSUSE continues its tradition of delivering the popular KDE, GNOME and Xfce desktop environments, and now also provides the lightweight LXDE desktop environment. With GNOME, you can use the latest 2.30.1 version or take your installation for a drive with a preview of the upcoming GNOME 3.0. Or choose KDE SC 4.4.4 for the latest updates.


Citat:

For servers and development platforms, administrators can take full advantage of the new MariaDB and MySQL Cluster services as well as Conntrack to filter network packets for iptables.


E, da, 'de da zaboravim "Oblak u pantalonama"
Citat:

Secure backup and file sharing in the cloud
With openSUSE 11.3 we provide a personal cloud for our users. With SpiderOak we provide an easy, secure and consolidated free online backup, sync, sharing, access & storage solution for openSUSE 11.3.

Kompletna lista inovacija
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.319.07.2010. u 12:51 - pre 167 meseci
Eh konacno...

https://features.opensuse.org/300758

:)
make love - !war
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.319.07.2010. u 14:17 - pre 167 meseci
Nouveau driveri ubise kako lose rade
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.319.07.2010. u 17:24 - pre 167 meseci
Još da im neko javi da im je već godinama većina ćiriličnih fontova neispravna pa da rešim da proverim da li Suse vredi čemu.
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.pstech.rs.



+2 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.319.07.2010. u 20:51 - pre 167 meseci
Kao ljubitelj & visegodisnji korisnik ovog distroa... :)

Elem, ovog puta sam nekako nestrpljivo cekao novu verziju, te sam malo i pozurio sa upgrade-om.
Prenecu moja prva iskustva, koja se ticu same instalacije.

Imam 3 masine pod ovom distribucijom (tacnije, pod 11.2) + zenin (cetvrti).
Od ove 3 masine, kuci je desktop vec starije generacije, sa nVIDIA graf. karticom; na poslu su jedan jak desktop sa readeonom i EliteBook 8530w sa nVIDIA Quadro. ovom prilikom sam malo zeleo da isprobam i system upgrade i da ga posle uporedim sa clean instalacijom. Upgrade sam radio dva dana pre zvanicnog izlaska, kada je na zvanicnim repoima vec bila verzija koja ce biti objavljena. Na nVIDIA masinama su bili zvanicni drajveri.

1. Kucni desktop

Isao sam na distro upgrade zypperom preko zvanicnih repoa. Posle lagane, idiot proof procedure opisane na zvanicnom sajtu, zypper je "svukao" 1 GB podataka i odradio upgrade. Sve je proslo bez problema, odmah je instaliran nouveau (2D) i nouveau Gallium (3D). KDE je upgrade-ovan na 4.4.4 i odmah radio bez problema, zadrzavsi prethodne postavke desktopa. Moze se reci da je ceo upgrade prosao potpuno bezbolno, a sistem je nastavio i dalje da radi k'o sat, samo sada sa jos boljim KDE-om.

2. Desktop na poslu

Dakle, ista procedura. Medjutim, nakon reboot-a, nije se startovao X server. Problem je bio u tome, sto je pre ovoga u conf file-u za X stajalo "radeonhd", a upgrade nije prepravio ovu vrednost u "radeon". Naime, "radeonhd" se vise ne koristi. Nakon smaranja sa VI da ubijem ta dva slova i reboot-a, sistem je proradio kako dolikuje. Ovde sam, za razliku od kucnog racunara, vec prilicno nabudzio desktop i kreirao aktivnosti na odvojenim virtuelnim desktopima. Sve postavke su zadrzane i nastavile da rade podjednako pouzdano.

U ove dve varijante, GRUB i dalje nudi opciju podizanja prethodnog, OpenSuse 11.2, pored 11.3 verzije.

3. Laptop

Nakon downloada celog DVD-a, ovde sam primenio clean install.
Instaler je naravno, pametno primetio home particiju i u predlogu za formatiranje je samo "/" particiju oznacio za formatiranje. I ovde su takodje instalirani nouveau drajveri. Kao i u prvom slucaju, i ovde je sve nastavilo da radi k'o sat.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Naravno, na prvi pogled, odmah posle instalacije, ono sto se odmah primeti, to je mocniji KDE. U odnodu na 4.3.5 je jos bogatiji i stabilniji. Oni koji su probali, kazu da je 4.5 jos stabilniji i da je taj trebao da udje u ovu verziju distroa. Videcemo.
Sto se mene tice, kao velikog ljubitelja KDE-a, ovo je sada zaista "zao" desktop. Koliko sam nacuo, GNOME 3 takodje uvodi novu paradigmu koja ima dodirne tacke i slicne ideje kao i KDE-e. Za Linux zajednicu, to su sve sjajne vesti, posebno sto su osvanuli i neki drugi sistemi, koji teze tome da uzimaju sto manje resursa, cime dobijamo sirok izbor u kome odlucuju neki licni afiniteti i/ili sposobnost hardware-a.

Pored primene slobodnih drajvera, imamo i novinu sa kodecima. Naime, kada se staruje AmaroK, odmah na pocetku se korisniku skrene paznja da ovaj nema podrsku za pustanje mp3 zapisa, pa te dijalog koji je iskocio, priupita:
" 'Os' kodeka ?"
Ti mu kazes (kliknuvsi na ponudjeni link): " 'Ocu !"
I onda te on prebaci na stranicu na kojoj stoji objasnjenje zasto moras da se smaras sa kodecima i linkom ka drugoj stranici gde su iscrpna objasnjenja nekoliko varijanti za instalaciju kodeka. Na toj stranici, prva opcija je 1-click install. Gotovo, kodeci su tu. Da napomenem, ovo se ne desava kod distro upgrade-a, jer su tamo vec bili instalirani potrebni kodeci. Inace, kad vec spomenuh AmaroK, ovaj je jos malo poboljsao svoj izgled, a i dobio je na funkcionalnosti, tako da sada opet imamo ekvilajzer (u verziji koja je dolazila onomad sa 11.2, kada je AmaroK dobio novu inkarnaciju (major verziju) ostali smo bez ekvilajzera).

Za ovu priliku, OpenSuse je za dokumentaciju resio da prebaci na novi wiki. Medjutim, prenos dokumentacije kasni za islaskom nove verzije, tako da to kvari opsti, vrlo pozitivan utisak.

Sto se tice grafickih drivera, za nouveau sam primetio (mada nisam nesto posebno testirao), da to jos uvek nije to. Naravno, razvoj sigurno i dalje traje, tako da cemo u dogledno vreme verovatno uzivati u nezavisnosti od vendora i slaviti ove nove drajvere.

Inace, OpenSuse sada izlazi i u varijantama. Danas ili juce je izasla Life verzija. to je OpenSuse 11.3 posebno pakovan za obrazovne svrhe.

----------------------------------------

Linux zajednicu, u njenom nastojanju da kreira distribucije koje bi bile lake za upotrebu i usvajanje od strane novih i tehnicki needukovanih korisnika, u prilicnoj meri su kocili problemi sa zasticenim software-om. Ova verzija OpenSuse-a je u odnosu na prethodne verzije, vidno obelezena nastojanjem da se taj problem prebrodi.

Ovo je bilo mojih prvih par utisaka nakon instaliranja.
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.319.07.2010. u 21:46 - pre 167 meseci
Citat:
Ti mu kazes (kliknuvsi na ponudjeni link): " 'Ocu !"
I onda te on prebaci na stranicu na kojoj stoji objasnjenje zasto moras da se smaras sa kodecima i linkom ka drugoj stranici gde su iscrpna objasnjenja nekoliko varijanti za instalaciju kodeka. Na toj stranici, prva opcija je 1-click install

mene nije prebacio na nijednu stranu nego je ubacio repo odakle se skida i skinuo kodeke.
ps ovo je radilo i na 11.2 sa kde4.4.4.
ja sam odradio novu instalaciju i zadovoljan sam za sada osim Nouveau koji bar kod mene rade ocajno.
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.321.07.2010. u 02:23 - pre 167 meseci
Na laptopu ti sve prepoznaje i radi OK?
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.321.07.2010. u 09:00 - pre 167 meseci
Samo da napomenem da amd ati drajveri ne rade na 11.3. Cak i posle ispravke u kodu najnovijeg drajvera, ostaje da ne radi 3d, 2d radi ... lose. sacekacemo da amd izbaci nove ati drajvere za 11.3.

Dakle, ko ima ati kartice, mozda je bolje sacekati dok izadje drajver pre upgrade-a.

Inace upgrade se svodi (lepo je opisano na opensuse wiki-ju) na promenu repozitorijuma sa 11.2 na 11.3 (radecih), refresh istih i pustanje zypper-u da uradi distribution upgrade.

Ja sam konkretno imao problema i sa dizanjem kde-a kao user, jednostavno je ostajao beli ekran - ali brisanje .kde4, .kde i .cache direktorijuma je resilo stvar.

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
*.opera-mini.net.



+10 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.321.07.2010. u 13:35 - pre 167 meseci
jedino sto sam primetio da bootdvd nema opciju repair. na 11.2 i ranije je bilo.
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.cisco.com.



+2 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.321.07.2010. u 15:44 - pre 167 meseci
Citat:
BBS: Na laptopu ti sve prepoznaje i radi OK?

Meni, da.

Citat:
Jbyn4e: Samo da napomenem da amd ati drajveri ne rade na 11.3. Cak i posle ispravke u kodu najnovijeg drajvera, ostaje da ne radi 3d, 2d radi ... lose. sacekacemo da amd izbaci nove ati drajvere za 11.3.

Dakle, ko ima ati kartice, mozda je bolje sacekati dok izadje drajver pre upgrade-a.

Inace upgrade se svodi (lepo je opisano na opensuse wiki-ju) na promenu repozitorijuma sa 11.2 na 11.3 (radecih), refresh istih i pustanje zypper-u da uradi distribution upgrade.

Ja sam konkretno imao problema i sa dizanjem kde-a kao user, jednostavno je ostajao beli ekran - ali brisanje .kde4, .kde i .cache direktorijuma je resilo stvar.

Sto se tice ATI-a, tu je izgleda uvek islo malo vise kilavo.
Ja bih jos dodao na ovaj savet, da kada se pojave zvanicni driveri, da se ipak saceka par dana, da se vide reakcije korisnika. Ovo spominjem zato sto, kada sam instalirao 11.2 na masini sa Radeonom, pa onda instalirao driver, sve je otislo u tri lepe. Posle sam saznao (posto mi je to bio prvi susret sa radeonom, pa me ranije nije ni zanimao) da su oni po pitanju ovih driver-a za linux, daleko gori od nVIDIA.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.321.07.2010. u 16:50 - pre 167 meseci
Ne znam samo koja verzija catalysta i xservera je u pitanju na susetu ali to bi trebalo da radi (na ostalim bleeding edge distroima nije bilo problema).
make love - !war
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.321.07.2010. u 18:23 - pre 167 meseci
^^ xorg je 1.8, ati drajveri 10.6....

btw. ovde je opisano sta sam promenio, ali to ne radi...

http://lizards.opensuse.org/20...7xxx-flgrx-drivers-under-11-3/

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.321.07.2010. u 22:54 - pre 167 meseci
Hm, ako si ubacio onaj header u kcl_wait onda bi mozda mogao da probas sa kernel parametrom nomodeset.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.322.07.2010. u 06:47 - pre 167 meseci
Pa posto to nije dalo rezultata kod drugih, resio sam da poslusam savet - sacekati da amd napravi drajvere koji rade :)

Da se razumemo, drajveri rade, ali usporeno. A za 3d (compiz) pominje compositing, ali me stvarno mrzi da se zezam sa time ovih dana (posto ne zurim da osposobim grafiku u 3d na njemu). Mozda je problem u integrusi (hd3300), tako da necu da zurim :)
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.322.07.2010. u 09:01 - pre 167 meseci
Hm, a xf86-video-ati ? Trebalo bi da na toj integrusi sljaka i 2d i 3d (pomislio sam da imas ATI 5xxx pa mi oni nisu ni padali na pamet).
make love - !war
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.322.07.2010. u 09:47 - pre 167 meseci
Nema toga na opensuse-u. Cak ni sax2 kojim se podesavala grafika vise ne postoji.

Videcu kasnije mozda da pogledam sta mi sad radi...
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.322.07.2010. u 09:51 - pre 167 meseci
Jao... sax2 kad se setim na OpenSuSE 10 kojeg sam poslednjeg koristio... on je valjda pravio xorg.conf jel tako bese? :)

Nesto slicno onome sto sada radi nvidia-xconfig za nvidia proprietary drivere.

Btw, skinuo sam 11.3 x_64, mozda ga i probam, ali ako opet naidjem na probleme
sa depovima i na ovoj verziji suseta, svecano obecavam da ga nikad vise u zivotu necu probati :)
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.322.07.2010. u 10:59 - pre 167 meseci
OpenSuSe ne pakuje ati open source drajvere u okviru xorg paketa ??? Jbt kakav je to distro...

Sad sam malo google-ao i izgleda mi da oni xf86-video-ati nazivaju Radeon drajverom a imaju i Radeonhd (koji je valjda razvijao novell) ali je radeonhd koliko sam ja cuo mrtav i vise se nece raditi na njemu. Pa probaj da nadjes samo Radeon a ne Catalyst ili fglrx.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.322.07.2010. u 12:29 - pre 167 meseci
Da, sax2 je sluzio da se lepo iskonfigurise sta treba u xorg.conf za "radeon" i "radeonhd" i "ati" driver - sva tri su bila open source. Atijev properitary ili kako se vec kaze drajver se zove "fglrx", i taj mi pravi probleme. "radeon" ili neki drugi sad ne znam kako da vratim posto nemam neku alatljiku koja to podesava...

Inace, ati control center se podize, imam gomilu informacija, ali kad mu kazem
Code:
hwinfo --gfxcard

dobijem nesto ovako:
Citat:
Driver Info #0:
XFree86 v4 Server Module: radeonhd


Dok u xorg.conf stoji:
Citat:
Section "Device"
Identifier "aticonfig-Device[0]-0"
Driver "fglrx"
BusID "PCI:1:5:0"
EndSection



a u /var/log/Xorg.0.log postoje neke greske.

Inace glxinfo i fglrxinfo daju greske:
Citat:
#glxinfo
name of display: :0.0
X Error of failed request: BadRequest (invalid request code or no such operation)
Major opcode of failed request: 136 (GLX)
Minor opcode of failed request: 19 (X_GLXQueryServerString)
Serial number of failed request: 15
Current serial number in output stream: 15

i
Citat:
#fglrxinfo
X Error of failed request: BadRequest (invalid request code or no such operation)
Major opcode of failed request: 136 (GLX)
Minor opcode of failed request: 19 (X_GLXQueryServerString)
Serial number of failed request: 15
Current serial number in output stream: 15


Nisam probao da podesim ista oko kernela (nekakvo iskljucivanje kms-a) ili nomodeset opciju pri boot-ovanju, probacu pa cu da vidim, ali svakako ne zurim da postignem nesto dok ne izadju zvanicni drajveri koji podrzavaju opensuse 11.3.
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Izašao OpenSuse 11.322.07.2010. u 13:07 - pre 167 meseci
Pfff ako ti radi 2d mozes i da sacekas dok se to ne resi ali moguci uzroci problema su:

- Backportovali su nesto u xserver sto nije trebalo (vanilla xserver 1.8 + ati catalyst sa onim patchom za >=2.6.34 verzije kernela radi super na arch linuxu)
- KMS pravi probleme sto je isto vrlo verovatno, mnogo se nVIDIA i ATI korisnika zalilo

Sa opensource drajverima bi trebalo sve da sljaka kako treba, ako mozes nekako da force-ujes ati modul kroz xorg.conf bilo bi dobro jer bi on sa tom integrusom trebalo da radi extra (sem nesto manjih problema sa power management-om). Koji se tacno modul podize treba videti kroz Xorg.0.log a i EE/WW linije u njemu bi trebalo da pruze vise informacija.

Po meni treba izbegavati radeonhd zato sto je mrtav projekat koji je retko kad davao zadovoljavajuce rezultate. Sad ne znam koji je to radeon modul (prvi put cujem) ali ovaj ati bi trebao da radi.
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Izašao OpenSuse 11.3

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 14349 | Odgovora: 76 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.