Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vlada Velike Britanije (mozda) prelazi na Linux ... idemoooo :)

[es] :: Advocacy :: Vlada Velike Britanije (mozda) prelazi na Linux ... idemoooo :)

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 16781 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Vlada Velike Britanije (mozda) prelazi na Linux ... idemoooo :)18.07.2010. u 11:18 - pre 167 meseci
Citat:
Palma:
1. Da li je to veći izbor aplikacija (komercijalne ili free, svejedno)?

Ako cemo da budemo realni vecina firmi koristi mail,browser, neki office paket, i verovatno neki program kojim opisuju njihove poslovne procese. Znaci prosek mu dodje broj aplikacija koji dodju na prste jedne ruke.

Citat:

2. Da li Linux nudi veću kompatibilnost aplikacija?


Pa ako ces da guras mak na konac, linux podzava POSIX standard koji je tu jako dugo vremena, drzi se posix-a i tu si sve vreme sto se kaze kompatibilan si ne samo sa linuxom vec i sa ostalim unixoidima :)


Citat:

3. Da li je moguće integrisati Linux servere i klijente na način koji je već godinama dostupan kada su u pitanju Windows Server platforme?
4. Da li Na Linux-u postoji implementacija Directory servisa koja je po opcijama, stabilnosti i lakoći upravljanja uporediva sa Active Directory-jem? I koliko to košta ako je u pitanju komercijalni Directory servis, kao što su Novell, Red Hat...?

A da li je moguce administrirati lako i jednostavno windows masine kao sto to mozes na linuxima ?
http://www.centos.org/docs/5/pdf/Cluster_Administration.pdf
http://sourceforge.net/projects/pdsh/

preko pdsh-a jednom komandom updajtujem sve racunare, restartujem ih ili uradim bilo koju drugu akciju koja mi treba. E sad mozemo da vodimo onu vecitu bitku tipa CLI vs GUI, za koju kazem da je stvar ukusa. I da je CLI los ne bi ga MS vaskrsao u svojim server operativnim sistemima.

Citat:

5. Da li je jeftiniji razvoj Windows aplikacija ili Linux aplikacija za specifične poslovne primene u našim preduzećima?


Identican je, tj nema razlike u ceni. Ako preduzece ima neku web aplikaciju onda im je apsolutno isto, sa druge strane ako koriste mozda Javu za desktop aplikaciju opet nema razlike. pominjao si .NET aplikacije isto imas Mono koji tu zavrava problem.

Citat:

Isto tako, voleo bih da se javi neko od Linux-ovaca koji je u nekom preduzeću razvio kompletan IS zasnovan na Linux-u, da razmenimo mišljenja.

Mislim da nismo u istoj prici :), ali evo razvijam trenutno komplet linux resenje u firmi gde trenutno radim. Znas i sam detalje :P

Citat:

Isto tako, šta ako preduzeće već ima razrađene poslovne procese koji se zasnivaju na korišćenje Exchange servera, SharePoint servera...? Ili da raširimo priču malo dalje – nekoliko mojih klijenata poseduje u svojim informacionim sistemima custom-built softver koji im služi kao podrška za prethodno definisane poslovne procese. To su konkretno .NET aplikacije, koje se već nekoliko godina razvijaju u saradnji sa programerskim kućama i koje su bezbroj puta prilagođavane specifičnim poslovnim potrebama i čiji je razvoj koštao Bog-samo-zna-koliko-mnogo novca. Da li ja sad treba da se napravim pametan i odem u te firme i kažem im da treba da pređu na Linux da bi uštedeli na licencama?! Pa ne da bi me izbacili naglavačke napolje, već bi izbacili i stolicu na kojoj sam sedeo!


E sad to su vendors lock-in resenja. Zasto je Oracle postao jak i veliki gigant ? Upravo zvog toga sto se njihov SQL server izvrsavao na apsolutno svemu mogucem.


 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Vlada Velike Britanije (mozda) prelazi na Linux ... idemoooo :)18.07.2010. u 11:23 - pre 167 meseci
evo vam jos mateijala :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_adoption
 
Odgovor na temu

VladimirCDT
VladimirCDT
programer
Beograd

Član broj: 220281
Poruke: 45
*.pstech.rs.



+2 Profil

icon Re: Vlada Velike Britanije (mozda) prelazi na Linux ... idemoooo :)19.07.2010. u 18:09 - pre 167 meseci
Neki od argumenata koji su ovde potegnuti protiv migracije na OSS i Linux, jednostavno ne stoje.

1. Prelazak sa M$ Office paketa na OOo uopste nije problematican iz aspekta obucenosti korisnika. Interfejs je (bio) prilicno slican. Meni je daleko veci problem bio da se snadjem sa ovim poslednjim izdanjem M$ Office-a, jer zadnji koji sam koristio je bio valjda sa oznakom XP ili 2003, vise se i ne secam.
2. Browseri nisu neki problem. (npr. FF u odnosu na IE)
3. Mail klijenti su u osnovi, takodje svi manje vise isti u smislu nekih osnovnih i potrebnih funkcionalnosti. Primera radi, ja nemam nikakav problem sa KMailom (KDE) u odnosu na Outlook. Da ne spominjem da se cesto uvode i Web mail resenja. A tu vise nikako nije pitanje na kom OS-u browser trci ili koji se browser uopste koristi.

4. Tranzicija ili cena kostanja prelaska na nova, specijalizovana resenja (aplikacije) u odnosu na dotadasnja, Windows based resenja moze poredstavljati jedini problem. Dakle, kupovina/pravljenje novih aplikacija.

5. Baze podataka mogu i dalje da trce na istim serverima i platformama na kojima su do tada radile. Takodje, jedina baza koja je vezana za platformu to je M$ baza. Oracle i druge rade pod Linuxom.

6. Tranzicija ne mora da znaci nuzno prebacivanje celokupnog IS-a na Linux ili OSS.
Ako govorimo o OS-u:
Ne samo da mogu da se prebace samo desktop masine sluzbenika, vec moze da se prebaci samo deo tih "sluzbenickih" masina, tamo gde ne postoji konkretna potreba za iskljucivo M$ based resenjima. Ili, mogu se samo neki serveri prebaciti iskljucivo na Linux. Postoje razne kombinacije.
Da ne ispadne da pricam na pamet, u firmama u kojima sam ja radio i radim danas, "infrastruktura" je mesovita. Neki serveri (vecina) su Linux masine, ali postoje i Windows serveri u istom sistemu.

Ako govorimo o OSS-u:
Mozete vi zadrzati Windows OS i vas specifican software, ali ceo Office prebaciti na OOo. Dalje, koliko ljudi koristi Windows (i uopste ne razmislja o nekom drugom OS-u), ali zato kao mail klijent koristi Thunderbird, a outlook ih ni ne zanima ?

7. Ja sam SW inzenjer, radio sam, a i sada radim na razvoju. Neka resenja su bila, da se tako izrazim, "mesovita". To podrazumeva Linux servere, a za klijentske aplikacije koje ce koristiti neki sluzbenici/korisnici se podrazumeva ili Windows okruzenje, ili se radi web interfejs, pa tada cesto nije ni bitno pod kojim okruzenjem radi neki krajnji korisnik. Istini za volju, u nekim slucajevima intgracije vec postojecih resenja, cak i sa Web interfaceom se desava da su neka od tih resenja bila zavisna od Windowsa.

Proizvod na kome trenutno radim, ima server koji radi iskljucivo na Linuxu (u stvari, tako se i isporucuje). Proizvod podrzava "integraciju" sa Exchange-om, podrzava Outlook (tj. postoje specificni dodaci da bi se ekspploatisali neki od feature-a u Outlook-u), ali i Lotus (IBM) itd.

Dakle, nije nuzno opredeliti se da vam ceo IS bude baziran iskljucivo na M$ proizvodima, niti vam je to najjeftinije resenje.

9. Nekakve "legacy" aplikacije koje se koriste, imaju svoj vek trajanja i vendori ce vam jednostavno obustaviti podrsku posle nekog vremena. Dakle, hteli vi to ili ne, moracete u jednom trenutku preci na neke druge aplikacije. Mozda je to trenutak kada cete moci da razmisljate o tome da sledeci put ili kupujete/placate razvoj takvih resenja koja nisu zavisna od M$-a, vec vam daju slobodu izbora, da sada ne navodim moguca resenja.

------------------------------------------------

Sve u svemu, misljenja sam da se moze uciniti ozbiljna usteda prelaskom na OSS resenja. Takav prelazak moze da se obavi ili parcijalno, ili u vise etapa, u zavisnosti od datih okolnosti u nekom konkretnom slucaju. Pored toga, takve promene mogu biti vrlo jeftine i bezbolne. I to vazi ne samo za drzavnu upravu, vec i za kompanije.

Samo su potrebni volja, resenost i sloboda da se to zaista i ucini.
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Vlada Velike Britanije (mozda) prelazi na Linux ... idemoooo :)17.12.2010. u 18:02 - pre 162 meseci
Ne mogu da citam sve ali vidim da je prica linux-windows. Moje misljenje je strucno, poeticno, prorocno i cenjeno a ono glasi:
Linux ne moze da napreduje jer je pošten sistem koji ne zahteva administraciju. To je poenta.
Kad kažem napreduje, mislim na novac, kapital. A to kad će narod da shvati da su se za*ebali, to je već druga tema.
I naravno da će svako da brani svoje, ali objektivan može biti samo onaj koji ne zavisi ni od jednog ni od drugog.
Po meni, linux bez GNU ima dobru osnovu da napreduje. A koliko će GNU Linux da napreduje zavisi od volje linux programera da naprave zajedničku distribuciju.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Vlada Velike Britanije (mozda) prelazi na Linux ... idemoooo :)17.12.2010. u 18:43 - pre 162 meseci
Citat:

pošten sistem koji ne zahteva administraciju


Nema tog sistema koji ne zahteva administraciju, a pogotovu ne unixoidnog sistema :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Vlada Velike Britanije (mozda) prelazi na Linux ... idemoooo :)17.12.2010. u 18:49 - pre 162 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Nema tog sistema koji ne zahteva administraciju, a pogotovu ne unixoidnog sistema :)


I ja mislim da nema a isto mislim da nam nedostaje.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Vlada Velike Britanije (mozda) prelazi na Linux ... idemoooo :)17.12.2010. u 20:21 - pre 162 meseci
Pa imaces uskoro one Google Chrome igracke, na kojima nece imati sta da se administrira :)

Sa druge strane, poslovno IT okruzenje je suvise komplikovano da je moguce zamisliti situacije bez administracije.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
87.116.158.*



+45 Profil

icon Re: Vlada Velike Britanije (mozda) prelazi na Linux ... idemoooo :)18.12.2010. u 18:07 - pre 162 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Nema tog sistema koji ne zahteva administraciju, a pogotovu ne unixoidnog sistema :)


Nisam mislio na podesavanje operativnog sistema kao administraciju, nego na kompaniju i kampanju. Sa linuxom to moze da bude lakse, posebna distribucija forsirana od strane linux zajednice uz to prirucnik i live support podrska i nista vise. microsoft je pokrenuo celu fabriku i planetu sa svojim sistemima i edukacijama pocevsi od kurseva pa sve do antivirusnih zastita. Linux instaliras, znas kako da podesis sve do detalja, mozes da promenis cak i ime distribucije da je prilagodis maksimalno, usput ucis, istrazujes i ne radis nista nelegalno, kad ti nesto zatreba pozoves i pitas. to je mini administracija.
 
Odgovor na temu

waikiki

Član broj: 51675
Poruke: 702
*.dynamic.sbb.rs.



+130 Profil

icon Rusko zbogom microsoft-u03.01.2011. u 20:37 - pre 161 meseci
i Rusi prelaze na otvoreni softwer..

Ruski premijer, Vladimir Putin, izdao je uredbu vladinim agencijama da pređu na otvoreni softver do 2015. godine.
http://www.rts.rs/page/stories...%D0%B9+%28zbogom%29++Microsoft
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Vlada Velike Britanije (mozda) prelazi na Linux ... idemoooo :)03.01.2011. u 20:48 - pre 161 meseci
Ima vec tema o tome.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Vlada Velike Britanije (mozda) prelazi na Linux ... idemoooo :)

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 16781 | Odgovora: 89 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.