Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Stanovati u Stutgartu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Stanovati u Stutgartu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9832 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sale72

Član broj: 90938
Poruke: 43
*.vodafone-net.de.



Profil

icon Stanovati u Stutgartu08.07.2010. u 21:01 - pre 168 meseci
Za nekih mesec dana bih trebao da pocnem da radim u stutgartu koji mi je nepoznanica. Firma u kojoj treba da pocnem da radim se nalazi u delu stutgarta koji se zove oberturkheim, a taj pocetak rada mora da prati i pronalazenje stana. Da li neko moze da mi preporuci neki deo grada koji gravitira istoku radi lakseg putovanja do posla, a koji je miran i tih, pogodan za porodican zivot sa gradskim skolama i vrticima.... Pomoc mi je i savet koji deo grada izbegavati iz kojekakvih razloga. I inace ako imate neke preporuke koje bi mi pomogle da ne pravim greske koje se mogu izbeci i sl.

 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu09.07.2010. u 07:52 - pre 168 meseci
Obertürkheim je deo Bezirk-a Stuttgart, ali je fizicki odvojen od samog grada.

Mozda bi trebao u potragu za stanom da ukljucis i Esslingen koji je na 5-6 km od Obertürkheima.
Taj deo grada, na zalost, ne poznajem dobro.

Ako zelis bas u Stuttgartu da zivis i hoces voziti autom do posla, onda treba da izaberes neki deo grada koji je u blizini posla, jer ume da bude guzva u jutarnjim i popodnevnim satima - kad se vozi i vraca sa posla.

Za Untertürkheim nisam siguran kako stoji sa vrticima, ali mogu proveriti.
Mada, u sustini to je jedan mali deo grada i ne verujem da ima neki prevelik izbor.


Stuttgart Ost je dosta velik deo grada, nesto malo povoljniji nego npr Süd ili West, ali treba paziti da se odabere stan gde u blizini ima vrtic ili prodavnica, jer ume da bude dosta sirok deo da nema nicega osim zgrada i kuca.

Za Bad Cannstatt stoji isto sto i za Ost, treba naci dobro mesto u odnosu na vrtic ili sta ti vec treba - jedino sto je izbor po mom misljenju veci u odnosu na Stuttgart Ost.
Ali zato postoji i dosta delova koji su jeftini i sa dosta stranaca, pa bi ih ja izbegavao - ne zbog kriminala, nego jednostavno umeju da budu glasniji i bahatiji.
Tu mislim da je najveci izbor stanova, ali to povlaci i povoljne stanove i razne likove.
Ali mora se paziti i moze se naci super stan.


Mozda bi ti dobra varijanta bila i Fellbach, koji ne pripada teritorijalno Stuttgartu nego Waiblingenu ali je njegov najzapadniji deo te se nalazi samo na 10ak kilometara od Stuttgarta.
Ako bi vozio javnim saobracajem, onda imas S Bahn sa kojim bi morao da presedas jednom u Bad Cannstattu.
On je prilicno family friendly sa dobrim izborom vrtica za decu -posebno stariju od 2 godine- i ne bi morao da vozis kroz grad do posla, a i jeftiniji je od Stuttgarta.
Takodje, dosta je miran. Nekad i previse ;)


Ostale delove nisam ni spominjao, ali ako te interesuje jos nesto - pitaj.


Poz
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.web.vodafone.de.



+99 Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu09.07.2010. u 08:00 - pre 168 meseci
Pitanje dela grada jeste vazno ali je jos vece pitanje kako doci do stana?
Do stana se ne dolazi kao kod nas, svidi ti se, platis i toliko. Ovde procedura zna da zakomplikuje stvari.
Kad krenes da obilazis stanove, popunjavaces odredjene formulare i pod uslovom da se dopadnes vlasniku ciji ti se stan svidja moras da potpises Ugovor. Ugovor te obavezuje da budes u tom stanu na godinu ili dve, s tim da ako zelis da napustis stan moras da nadjes Nachmieter-a t.j. podstanara da bi mogao da izadjes. Ako se vlasniku ne dopadne Nachmieter nema mrdanja, dok ga ne pronadjes.
Cesto se desava da stan koji se nekome svidi ne moze da dobije jer vlasnik ima poslednju rec koga ce pustiti.
Sto se uslova za dobijanja stana tice, potrebna ti je plata koja ce zadovoljiti troskove stana. Ima tu jos mnogo toga, na sta bi trebalo obratiti paznju.

Evo korisnog linka
http://blog.udarnik.net/2009/1...najmljivanje-stana-u-nemackoj/

Pozz
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu09.07.2010. u 08:15 - pre 168 meseci
Da i to sto Profin kaze, ume da bude komplikovano.
Ali ume da bude i brzo, samo sto ne znas kako ce biti dok ne krenes da trazis.

Mada, ovaj deo
Citat:
Ugovor te obavezuje da budes u tom stanu na godinu ili dve, s tim da ako zelis da napustis stan moras da nadjes Nachmieter-a t.j. podstanara da bi mogao da izadjes. Ako se vlasniku ne dopadne Nachmieter nema mrdanja, dok ga ne pronadjes.
nije obavezan, osim ako se tako ne naglasi u ugovoru.

Obicaj je da se odredi 3 meseca za otkazni rok, a sve preko -kao ovaj primer gore- su retki.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu09.07.2010. u 08:41 - pre 168 meseci
@sale72,

Isak666 je dobro opisao situaciju - i moj savet je Esslingen, Bad Canstatt i Stuttgart Ost zbog lokacije posla.

Lokacija stana zavisi od toga da li zelis da vozis ili da koristis javni prevoz. Ako koristis javni prevoz, pametno je imati stan blizu neke od S-bahn/U-bahn stanica a ako koristis auto, onda treba gledati da budes blizu neke od glavnih saobracajnica i sto blize poslu jer, kao sto Isak666 rece, u Stutgartu ume da bude gadna guzva.

Pocni da gledas stanove online za pocetak, a kasnije vidi ako neko ima neku preporuku:

http://www.immobilienscout24.de/

Inace, moj savet je da prvo uzmes nesto privremeno a mozda i namesteno na nekoliko meseci, dok se ne sredis oko svih ostalih stvari, a onda da se das u potragu za optimalnim stanom. Naravno, ovo zavisi od budzeta jer i selidba kosta a novi stan dolazi i sa nekom provizijom mozda.

Inace, osim ako stan nije bas nesto luksuzno, te otkazne rokove od godinu dana i sl odbijaj - norma je otkazni rok od 3 meseca.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

sale72

Član broj: 90938
Poruke: 43
*.vodafone-net.de.



Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu09.07.2010. u 11:44 - pre 168 meseci
Ove informacije se poklapaju sa ranije dobijenim informacijama. Ono sto mi je sada nepoznanica je kolike su provizije agenata za rentiranje stanova i koji je red velicine troskova za stan sa tri spavace sobe (cca 90-100 m2). I hvala vam na iscrpnim odgovorima...
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu09.07.2010. u 12:21 - pre 168 meseci
Ako imas srece, provizija za agenciju ce biti jedna i po mesecna rata, a ako ne onda 2,5 mesecne rate.
Obicno je 2,2 ili 2,3 mesecne rate.
Placa se obicno i jedna ili dve mesecne kirije kao zalog u slucaju da se nesto pokvari i taj novac ide na poseban racun, koji na kraju dobijas nazad - sta ostane.

Ja sam probao da nadjem stan bez agencije i uspeo sam bas preko tog sajta koji je Dimkovic linkovao, ali ja mogu sebi slobodno reci da sam zbog toga lucky bastard ;)
Nije nemoguce to naci ili lepiti plakate da trazis stan, ali treba vremena.



Sporedni troskovi se razlikuju od stana do stana, zavisi je l' gas ili centralno grejanje, koliko ljudi stanuje i sl, ali u sustini racunaj na 200 € sigurno plus telefon, tv i internet.
Uglavnom placas pausal, pa na kraju godine se vraca novac ili se doplacuje - u zavisnosti koliko si potrosio.

Kad gledas stanove na Immobillienscout i slicnim, obrati paznju sta oni podrazumevaju pod Nebenkosten jer nekad stoji voda u njima, ali ti moras platiti za toplu vodu ekstra i sl - ali sve zavisi od stana.



Ali bez 250€ ukupno tesko da ces proci.
 
Odgovor na temu

sale72

Član broj: 90938
Poruke: 43
*.vodafone-net.de.



Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu09.07.2010. u 14:18 - pre 168 meseci
Opet pitanje. Koliko sam video, najvise ponuda za stanove ima za stuttgart west. Na koliko minuta voznje kolima se treba racunati do oberturkheima, i kakva je povezanost s bahnom i koliko ta voznja traje, koliko cesto ide ta vrsta prevoza.... Ako ne bih uspeo da pronadjem nista u ost stuttgartu, ili prigradskim nasleljima koji ostu gravitiraju, sta da biram izmedju westa, süda i ostalih delova... i opet se mogu samo zahvaliti na odgovorima...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu09.07.2010. u 15:56 - pre 168 meseci
Ja zivim u West-u - lep je to kraj (mada stanovi hoce da budu skuplji tu) ali je malo problematican za rad u Oberturkheimu - sam put kolima je relativno kratak ~20 min max.

Problem je sto prolazi kroz centar Stutgarta, i u toku spiceva je tu katastrofa koja ce ti zagorcati zivot (skroz nepredvidljivo) i moze produziti putovanje za dodatnih 20+ minuta ako nemas srece. Jos ako se negde desi neki udes (a desava se) onda si ga ugasio :)

Ako planiras da koristis gradski prevoz, onda je situacija prosta - samo treba da budes negde blizu S-Bahn stanice (tipa Schwabstrasse, Feursee i sl...) i imas direkt voz do Oberturkheim-a - mislim da je potrebno isto negde oko 20 min, i tu nemas problem sa guzvom :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu09.07.2010. u 17:12 - pre 168 meseci
Ne znam kakva je situacija kod tebe Ivane za parking, ali u S-Süd gde sam do aprila stanovao je bila katastrofa - nekad ti treba vise vremena da nadjes parking mesto, nego koliko ti je trebalo vremena da se provuces kroz spic i treba ti i po sat i po da dodjes do kuce.

Tako da je dobro uvijati parking mesto i zakupiti. Mislim da je oko 70 € prosecno.
Mi nikako nismo uspeli da nadjemo jedno, a sto je najgore - ziveli smo na Marienplatzu gde su par meseci pred nasu selidbu poceli da grade ogromni Parkhaus koji bi nam ustedeo dosta pokidanih zivaca :))

Tako da, ako si vozac pitaj uvek je l' ima i parking.
Dok U Bahn, mislim, ide na svakih 12 minuta skoro sve linije.


Süd je nesto povoljniji nego West, osim tog dela gde sam stanovao (oko Marienplatza) jer je on na pocetku tog juznog dela i na 5-10 minuta peske od centra grada, te sa svim i svacim ispred nosa.

Umelo bi nekad da bude jako hebeno ako bi vozio na posao i da uletis u spic. Pogotovo sto dosta ljudi vozi u tom pravcu ka tunelu za Bundesstrasse 14 dalje ka Tübingenu.
Lose kod S Süd je to sto nema mesta klince, slabo ima zelenila, igralista i sl + taj deo gde smo bili je hiper glasan zbog bolnice u blizini i sirena koje zavijaju prilicno cesto.

Btw u celom Stuttgartu je prilicno tesko pronaci mesto u vrticu.
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu09.07.2010. u 19:32 - pre 168 meseci
Citat:
i koji je red velicine troskova za stan sa tri spavace sobe (cca 90-100 m2).


mislim da ce ti bed & breakfast biti sasvim ok varijanta.

[Ovu poruku je menjao Izvoljski dana 09.07.2010. u 20:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu09.07.2010. u 21:03 - pre 168 meseci
@Isak666,

U pravu si - u Stuttgart West-u je jako tesko naci besplatno parking mesto - ako ne uzmes parking mesto / garazu, osudjen si na provodjenje nepoznate kolicine vremena svako vece za trazenje parkinga (sto moze da potraje prilicno + pesacenje do kuce). Ja sam uzeo mesto u garazi i to je 72.50 EUR mesecno. Za te pare se dobija video nadgledanje i zatvaranje garaze nocu sa elektricnim vratima... sve u svemu, OK stvar kada se uzme u obzir koliko vremena stedi.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

sale72

Član broj: 90938
Poruke: 43
*.vodafone-net.de.



Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu10.07.2010. u 22:35 - pre 167 meseci
E sad, kako je potraga za stanom u toku, javljaju se nova pitanja. Posto pronadjemo recimo interesantan stan na npr immoscout24, pogledamo i vrtice i skole u blizini. Veliki broj tih ustanova su sa predznakom "evangelisticki" ili "katolicki". Sta su u stvari ti vrtici, kakva je razlika izmedju njih i gradskih vrtica, da li su samo vrtici organizovani od strane tih crkvi ili se tamo deca nuzno i vaspitavaju u tom pravcu shodno imenu ustanove?
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu11.07.2010. u 09:53 - pre 167 meseci
Ti vrtici jesu formirani od strane tih crkava, ali funkcionisu kao i drzavni i tu su deca svih vera i nacija.
Veroispovest nije uslov za prijavu deteta, ali mozda je prednost - nisam siguran, posto znam da kad se popunjava prijava za listu cekanja stoji stavka veroispovest, ali ona nije nuzni uslov za dobijanja mesta pa zato i kontam da je mozda samo prednost.

Eventualno mozes videti ispred ulaza u zgradu neki citat iz Biblije i to je sve, ali to nije nista neobicno za ovaj deo Nemacke. To stoji cesto i ispred bolnica ili skola, koje su osnovane od strane neke crkve.

Jedini uslov koji moras da ispuni tvoje dete za bilo drzavni bilo "crkveni" vrtic jeste da mu bar jedan od roditelja radi.
Jedina razlika koja moze biti kod evangelistickih ili katolickoh vrtica jeste da budu skuplji od drzavnih.

Moze da se desi da mesto u vrticu u Stuttgartu cekas i po godinu, dve ili tri i najbolje je da se dete prijavi u vise vrtica na listu cekanja.
To je jedan od razloga zasto smo se mi odselili iz Stuttgarta.
 
Odgovor na temu

sale72

Član broj: 90938
Poruke: 43
*.vodafone-net.de.



Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu11.07.2010. u 10:23 - pre 167 meseci
odselili? na preiferiju i prigradska naselja ili u sasvim drugi kraj? I da li je ok stanovati u tim nekim mestima u blizini, recimo esslingen ili nesto slicno?
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu11.07.2010. u 10:44 - pre 167 meseci
U Fellbach, 10 km od centra Stuttgarta - predlagao sam ti taj grad kao opciju na pocetku.
To je administrativno deo Landkreisa Waiblingen, ali je prakticno kao predgradje Stuttgarta.

I zena i ja radimo u blizini, pa je to bio osnovni razlog za selidbu, ali je u sustini mirniji, ima vise mesta/zelenila za decu, povoljniji, vise vrtica (mada se i tu opet mora cekati, ali bar imaju odredbu da svako dete do svoje trece godine mora dobiti mesto u vrticu).
 
Odgovor na temu

sale72

Član broj: 90938
Poruke: 43
*.vodafone-net.de.



Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu11.07.2010. u 10:50 - pre 167 meseci
odnekud mi je u glavi neko poredjenje fellbacha sa bad canstatom u smislu buke, guzve i sl. To onda ne bi trebalo da je tacno?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu11.07.2010. u 10:55 - pre 167 meseci
Citat:
sale72: odselili? na preiferiju i prigradska naselja ili u sasvim drugi kraj? I da li je ok stanovati u tim nekim mestima u blizini, recimo esslingen ili nesto slicno?


Esslingen je na ~25 minuta autom od centra Stutgarta (kada nije guzva!) i isto tako 20-tak minuta gradskom zeleznicom (S-bahn) tako da je za sve prakticne potrebe u stvari "predgradje" Stutgarta iako se vodi kao poseban grad.

E sad, pazi, generalno imas 2 vrste ljudi - prva vrsta su oni su navikli da zive u centru milionskih gradova, i za njih Esslingen nije OK opcija, dok su drugi oni koji traze veci komfor zivota i manji nivo buke, vise zelenila itd.. - u kom slucaju Essligen ima prednost.

Sto se tvog posla tice, Esslingen je dobra opcija jer ti posao nece biti daleko.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu11.07.2010. u 11:04 - pre 167 meseci
Ma kakvi.

Fellbach je mali gradic Pejton u kojem se retko sta desava :))
Ljudi kazu dobar dan kad te vide, ostavljas bicikli ispred kuce, preko nedelje retko koga vidis/cujes i tako.

U sustini, Dimkovic ima pravo - treba izvagati koji su razlozi da ides direkt u grad ili u njegovu okolinu.
Svakom je drugacije.
 
Odgovor na temu

sale72

Član broj: 90938
Poruke: 43
*.vodafone-net.de.



Profil

icon Re: Stanovati u Stutgartu11.07.2010. u 21:11 - pre 167 meseci
ovo sa stanovima komplikovano, narocito kada se to radi sa distance...

u felbachu losa ponuda stanova (do 900 EUR kaltmiete, sa 3 spavace sobe...) skoro da i nema nista...

cini mi se da i agenti pomalo izbegavaju kada im kazemo da imamo 3 male dece :), po njima bi mi morali da iznajmimo stan sa recimo 4-5 spavacaih soba i 500 m2...

da li postoji neka druga mogucnost za iznajmljivanje osim immoscouta24 i sl....

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Stanovati u Stutgartu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9832 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.