Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ADSL modem vs Kablovski modem

[es] :: SOHO Networking :: ADSL modem vs Kablovski modem

[ Pregleda: 2481 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

denmla..1000
student
Niš

Član broj: 263677
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon ADSL modem vs Kablovski modem05.07.2010. u 07:25 - pre 168 meseci
Nesto sam trazio i ovako sam shvatio a vi me ispravite ako grešim:

ADSL modem mora biti povezan "prvi" u kućnim telefonskim instalacijama. Znači svi telefoni koji su na tom broju moraju da idu iz njega a ne pre njega.

Modem koji se koristi za internet koji dolazi preko kablovske televizije nema to ograničenje, odnosno spliter (TV) može biti pre njega.

Da li sam ja to dobro shvatio ili "natrag u laboratoriju" ?
 
Odgovor na temu

savgardns
Novi Sad

Član broj: 34957
Poruke: 339
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Sajt: www.nanoprobe.co.rs


+7 Profil

icon Re: ADSL modem vs Kablovski modem05.07.2010. u 09:03 - pre 168 meseci
Za ADSL je da, mora pre bilo kojeg splitera da bude onaj spliter sto dobijes uz modem. A i za kablovsku je preporucivo, ali sam u par slucaja video da to radi bez problema i ako postoji spliter pre modema za kablovsku.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: ADSL modem vs Kablovski modem05.07.2010. u 11:54 - pre 168 meseci
Hm, meni se čini da to baš i nije za poređenje. Za ADSL mora da postoji nešto što razdvaja signal koji ide u modem od onog koji ide u telefon. Može i bez splitera, dovoljno je da kabl ide pravo u modem ali da prema telefonima idu filteri. Kod kablovskog interneta ne postoje spliteri nego samo razdelnici a u svakom slučaju kabl mora nekako da se razdvoji. Hm, kad malo razmislim, meni su ipak postavili i neke filtere, kada su mi uvodili kablovski internet, svaki kabl koji je išao prema televizorima je dobio neki filter, šta li je, dok je samo u modem išlo bez toga.
Možda je kod nas problem što smo navikli da jednu telefonsku liniju paralalno podelimo na više aparata što nije ispravno ali završava posao. Mislim da po nekim propisima to i ne sme da se radi, bar je nekada davno bilo tako.
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
2001:470:9dd5:.*



+101 Profil

icon Re: ADSL modem vs Kablovski modem05.07.2010. u 12:34 - pre 168 meseci
ADSL modem sam upravlja spektrom (zapravo dogovara sa DSLAM-om...) uvek je na nefiltriranoj liniji, i nije mu potreban ni spliter ni filter. Problem uglavnom prave telefoni na vrhu frekventnog opsega koji koriste, sto moze dovesti do pucanja DSL konekcije jer su bliski opsezi, a ponekad i DSL modemi na najnizem delu spektra (sustanje u telefonu). Zato se ispred telefona stavljaju filteri kako bi im ogranicili frekventni opseg (samo za glas ≤4Khz) koji do njih dolazi i odlazi.

Spliter za kablovsku je samo spliter, mada bi navodno trebalo i da filtrira od 5-1000 MHz (ako me secanje dobro sluzi) sto je medjutim nebitno jer i kablovski modemi koriste taj opseg za internet.

"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

denmla..1000
student
Niš

Član broj: 263677
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: ADSL modem vs Kablovski modem06.07.2010. u 07:51 - pre 168 meseci
Hvala vam puno na odgovorima.

A evo i dopunskog (glupog) pitanja.

Imam po kući razvedene kablove za televiziski signal. Nameravam da plaćam kablovsku i kablovski internet.
Imaću više televizora po sobama do kojih dolaze kablovi iz malo daljeg splitera.
Nameravao sam da mi Kablovski modem bude ispred jednog televizora a internet bi bežično slao odatle dalje (do drugih soba).

Kakve konflikte bi pravila dva kablovska modema na istom signalu? (Tražim način da izbegnem bežične rutere/bežične kablovske modeme)
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
2001:470:9dd5:.*



+101 Profil

icon Re: ADSL modem vs Kablovski modem06.07.2010. u 09:27 - pre 168 meseci
Nema konflikta (komsijski modemi su na istom kablu). Samo u tom slucaju moras placati dve pretplate za internet (a vrlo moguce i dve za kablovsku), no to vec proveri sa operaterom...
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: ADSL modem vs Kablovski modem

[ Pregleda: 2481 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.