Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

I ili R smer na matematičkom fakultetu?!

[es] :: Matematika :: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 29708 | Odgovora: 100 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 00:09 - pre 168 meseci
Citat:
Nemanjich: uradi ti bilo sta sa tim papirom, bez poznavanja elektronike.


Evo, umem i da pišem i da koristim programe i ne treba mi nikakvo znanje elektronike za to.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nemanjich
Nemanja Niketic
Beograd

Član broj: 155467
Poruke: 121
92.244.146.*



Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 00:12 - pre 168 meseci
Svoje misljenje sam siguran da necu promeniti, a da sam morao da odgovorim u vezi etf-a morao sam, zbog poredjenja crvene zvezde i etf-a.
Nema razloga da ga promenim, jer nece biti ni potrebe za tim, jer etf odsace od ostalih fakulteta jako puno, stvarno ne zelim da dajem jos i
poredjenja sa nekim drugim fakultetima, pa da stvarno budete svega potpuno svesni, sto se toga tice.
 
Odgovor na temu

Nemanjich
Nemanja Niketic
Beograd

Član broj: 155467
Poruke: 121
92.244.146.*



Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 00:13 - pre 168 meseci
A da stekao sam takav utisak za te analize i sve to, tako da sam zbog toga to sve napisao, mada nemam potrebe da se pravdam, to se jako lako moze samostalno zakljuciti.
 
Odgovor na temu

Nemanjich
Nemanja Niketic
Beograd

Član broj: 155467
Poruke: 121
92.244.146.*



Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 00:15 - pre 168 meseci
Nedeljko, stekao sam utisak sa drugih tema da imas pameti u glavi, pa pretpostavaljam da ne zelis da me poslusas: nemoj izvlaciti stvari iz konteksta!
Mozes poloziti i OET 1,2 bez ucenja teorije, pa ipak ga neces znati!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 00:20 - pre 168 meseci
Citat:
Nemanjich: Svoje misljenje sam siguran da necu promeniti, a da sam morao da odgovorim u vezi etf-a morao sam, zbog poredjenja crvene zvezde i etf-a.
Nema razloga da ga promenim, jer nece biti ni potrebe za tim, jer etf odsace od ostalih fakulteta jako puno, stvarno ne zelim da dajem jos i
poredjenja sa nekim drugim fakultetima, pa da stvarno budete svega potpuno svesni, sto se toga tice.


Znas kako se kaze - nikad ne reci nikad.

Ne radi se o tome da li je ETF kvaliteniji od drugih fakulteta u Srbiji - verovatno jeste od vecine.

Ne radi se cak ni o tim "opstim mestima" i postapalicama tj. pricanju o nekakvim davno proslim vremenima i projektima. To je apsolutno irelevantno danas sa stanovista toga sta ces ti da naucis, i porediti ETF i MIT je u najmanju ruku besmisleno. Ne znam kako bih ti to drugacije predstavio - zelim ti da vidis malo vise sveta u struci pa ces ukapirati koliko je Srbija sitna i irelevantna u ICT industriji, i koliko mnogo toga vise trebas i mozes da naucis van nje i onoga sto ti njene obrazovne institucije mogu pruziti danas.

Niko ovde ne pokusava da omalovazava taj konkretan fakultet koji JESTE jako dobar za nivo Srbije, vec samo da ti ukaze na to da pravis ogromne semanticke greske u vezi stvari koje tvrdis - ne o ovim ETF pricicama, to je najobicnije mrsomudjenje kao i prica o fudbalu - vec o tome sta programiranje i softverski inzenjering jesu, a sta nisu.

Elektronika nema veze sa programiranjem NITI sa softverskim inzenjerstvom (kao supersetom prakticnih inzenjerskih disciplina u odnosu na programiranje kao primenjenu matematiku). Medjutim, tacno je da sa ETF-om i tom elektronikom mozes pucati na mnogo vise poslova - medjutim, ti poslovi u kojima je elektronika jeste bitna NISU i ne mogu da budu softverski inzenjering / programiranje itd...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

abitbp6

Član broj: 221384
Poruke: 216
*.ptt.rs.



+17 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 00:24 - pre 168 meseci
Nemanjiću, ventura te ispresavijao...

Možda ne bi bilo loše da zaista vidiš kako izgleda neko predavanje na MIT-u ili neke njihove materijale?

http://ocw.mit.edu/courses/

MIT je jedan od najboljih na svetu. ETF nema ni svoju zgradu, već deli prostorije sa drugim fakultetima. Toliko...

I da se razumemo, nemam nameru da omalovažavam naše fakultete, ali ne treba im davati značaj koji nemaju.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 00:26 - pre 168 meseci
Kvalitet tehničkih fakulteta se meri i prihodima od saradnje sa privredom. Ovamo je ETF svetska zver, a ovamo nema para za ne znam kakve projekte.

Ovim ne želim da kažem da je ETF loš, ali da poređenje sa MIT-jem dolazi iz naduvenih glava, a ne iz realnosti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nemanjich
Nemanja Niketic
Beograd

Član broj: 155467
Poruke: 121
92.244.146.*



Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 00:30 - pre 168 meseci
Ne znam zbog cega je onda Softverski inzenjering na ETF-u, a ne na MATF-u. Na njemu dobijes solidno hardversko znanje koje kombinujes i dobijes neku vecu sliku, bolje shvatanje.

A ono nije bilo nikakvo bezrazlozno hvalisanje, vec proste cinjenice, koje se vama izgleda uopste ne svidjaju, pa zelite da pomislite da su ne tacne. Na svako moje poredjenje sa mit-om vi ste imali zamerke
koje sam dalje ja potkrepio, a posle toga na to sve sto kazete je u smisli "haha vidi ti sta ovaj mali misli o boze moj". Ko hoce shvatice, ko nece nije obavezno.

Vi ste ljudi sa teorijskog fakulteta, vama iz nekog razloga nije jasno da treba proci kroz praksu, a odavno se kod nas zna da praksa i teorija nisu nimalo slicne.

A sada odoh da spavam.

A vidim kod nekih krecu da rade kompleksi, to je osobina jako malih ljudi, al dooobro ipak SVAKA Ti cast!!!


Joj ljudi, ETF nama daje znanje, sa kojim mi kada odemo u inostranstvo zauzmemo jako dobar polozaj. Druga je stvar to sto je ETF u Srbiji, da je isti kadar van zemlje u nekoj zgradi gde se postuje ono sto se radi, stvari bi bile jako drugacije.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 00:33 - pre 168 meseci
A koliko ti te, khm..., prakse u industriji imas, ako smemo da znamo kada nam delis ovako autoritativne savete? :)

Koliko si puta zapravo imao prilike da vidis predavanja sa MIT-a? Koliko ljudi sa MIT-a znas sa kojima si razgovarao o programu i mogao da ih uporedis?

Da ne pricamo o komercijalnim projektima koje si radio na fakultetu i koji se to projekti na ETF-u mogu uporediti sa MIT-ovim?

O kom saradjivanju sa industrijom pricamo? Sa kakvom tacno industrijom to ETF saradjuje i o kakvim se projektima radi? Da li uopste mozes da pretpostavis sa kim MIT saradjuje, a sa kim saradjuje ETF? Praksa kazes? :)

Mislim da bi ipak mogao malo da sidjes sa te virtuelne planine na kojoj mislis da se nalazis i da ipak malo koracas zemljom. ETF je OK fakultet, cak i vrlo vrlo dobar za Srbiju i uslove u njoj - ali poredjenje ETF-a sa MIT-om moze da radi samo neko ko je ili totalno neobavesten ili ima investirani interes u tome, recimo kao profesor ETF-a.






DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 00:35 - pre 168 meseci
Pa, obrazloženo ti je i zašto MIT i ETF nisu za poređenje.

Alo, da su uporedivi, a ETF kudikamo jeftiniji, znaš koja bi navala stranih studenata bila ovamo. Ne kažem da ih ETF nema, ali poređenje sa MIT-jem.

Možda je prva mehanička ruka napravljena na ETF-u, ali šta misliš, šta je sve prvi put razvijeno na MIT-ju? Da spisak nije možda bar 1000x duži?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nemanjich
Nemanja Niketic
Beograd

Član broj: 155467
Poruke: 121
92.244.146.*



Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 00:41 - pre 168 meseci
Samo da vas vratim na pocetak, a to je bilo

STVARI KOJE SE UCE NA MIT-U I ETF-U.

da naglasim UCE!!!!!

Imam poznanike koji su na MIT-u ako te to stvarno interesuje.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 00:43 - pre 168 meseci
Citat:
Nemanjich: Joj ljudi, ETF nama daje znanje, sa kojim mi kada odemo u inostranstvo zauzmemo jako dobar polozaj. Druga je stvar to sto je ETF u Srbiji, da je isti kadar van zemlje u nekoj zgradi gde se postuje ono sto se radi, stvari bi bile jako drugacije.


MATF daje znanje sa kojim su se neki zaposlili, ne bilo gde u inostranstvu u struci, nego na MIT-ju, a nekima je u Šveskoj na doktorskim studijama diploma sa MATF-a priznata kao diploma + tri (od ukupno šest) doktorskih ispita, ako je nekome do kurčenja. Ponavljam, ETF nije loš, ali porediti ga sa MIT-jem je smešno.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 00:43 - pre 168 meseci
Ostavimo se "mehanicke ruke" i necega sto su sada vec ribolovacke price od pre 30 godina - sta je to ETF sa ovom postavkom profesora u poslednjih 10-15 godina razvio da je bitno na nekom globalnom nivou?

A sta se razvija u MIT-u svaki dan...

Sa kojim to industrijskim liderima saradjuje ETF? A sa kojim MIT??

Mislim porediti to je toliko besmisleno da se postavlja pitanje zasto bi bilo ko osim profesora sa ETF-a radi reklame uopste i pokusavao da pravi to poredjenje.

Jbt na MIT-u ti predaje jedan Donald Knuth - ej bre Donald Knuth... koja to "velicina" sa ETF-a moze da se poredi samo sa jednim Donaldom Knuth-om ???

Svasta.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7176 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 00:47 - pre 168 meseci
Citat:
Nemanjich: Samo da vas vratim na pocetak, a to je bilo

STVARI KOJE SE UCE NA MIT-U I ETF-U.

da naglasim UCE!!!!!

Imam poznanike koji su na MIT-u ako te to stvarno interesuje.


Te "stvari" su klasican kurs elektrotehnike na SVAKOM elektrotehnickom fakultetu na ovom svetu. Jasno, u Srbiji nema vise takvih institucija pa ljudi misle da je ETF unikatan. Naravno da nije tako, ETF je jedan od boga pitaj koliko stotina takvih fakulteta samo u Evropi, a kamo li na svetu.

Iznenadilo bi te - ali svaki iole normalni fakultet koji osposobljava elektro-inzenjere i daje MSc. / master zvanja u elektrotehnici i telekomunikacijama uci skoro identicne stvari sto se kurikuluma tice.

Medjutim, ono sto jedan MIT izdvaja nije lista kurikuluma koja je manje-vise slicna kod svih srodnih fakulteta vec:

a) Ko ti to predaje (pomenuh Donalda Knuth-a... )
b) Kvalitet tih predavanja (opet, mislim Knuth?)
c) Praksa i saradjivanje sa industrijom na projektima... da li to uopste moze da se poredi? Ne, ne moze.
d) Kompleksnost i relevantnost studentskih projekata i direktna povezanost sa c)

Ventura je to zapravo jako lepo i opisao - koliko god banalno zvucalo. Zapravo jedina slicnost ETF-a i MIT-a jeste u do nekih naslova u kurikulumu, tj. onome sto navodno "uce" sto se moze naslutiti iz tih naslova - a na dalje, svaka veza prestaje.

Ti ces na jednom MIT-u raditi konkretne projekte sa Google-om, Microsoftom, Texas Instrumentsom, IBM-om - bas kao sto ces na TU Munchen-u raditi projekte sa Bosch-om, Siemensom itd...

TO je ono sto ih cini bitnim i kvalitetnim - a ne kako se zovu kursevi i naslovi na skriptama. Jasno je i da su fundamentalni principi inzenjeringa svuda isti - i da ce deo nastave biti slican - ali to nije celina kakvu ti jedan fakultet daje. Postoji jos mnogo toga, i tu svaka slicnost prestaje.

Da se razumemo - ETF se jako trudi da pruzi maksimalno sto moze u okvirima koji su moguci unutar zemlje kakva je Srbija. Ali da se ne zahebavamo mi ovde, to je prilicno daleko od onoga sto jedan MIT moze da pruzi.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.65.*



+2790 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 01:31 - pre 168 meseci
Citat:
Nemanjich: Imam poznanike koji su na MIT-u ako te to stvarno interesuje.


Ja imam prijatelja, koji je držao vežbe iz matematike na MIT-ju.

Ovo me je podsetilo na priču jednog drugara o intervjuu u jednoj ovdašnjoj softverskoj firmi.

- Koga znaš u Majkrosoftu?
- Nikoga.
- Pa kakav si ti programer kad ne znaš nikoga iz Majkrosofta?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Milos Sreckovic
System administrator, SET d.o.o.
Šabac

Član broj: 30126
Poruke: 267
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.set.rs


+2 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 06:04 - pre 168 meseci
Mislim da je stefanb, koji je postavio pitanje, dobio vise nego sto je zeleo. Predlazem da se rasprava MIT vs ETF prebaci negde drugde, a da se ostavi ono sto je znacajno za temu.

Moja poenta, sto sam u opste i spominjao ETF, je da ako neces da radis matematiku(a stefanb je rekao da nece), na ETF-u ces steci vise znanja o malo nizem funkcionisanju racunara, tipa komunikacija sa periferijom, operativni sistemi i tako nesto. Pa sad sta vise volis, na koju stranu vuces. Retko koga zanima i teorija algoritama i sprega softvera i hardvera(u logickom smislu, ne elektronika).

Mada sad sam skontao da sam ispao glup, jer je stefanb vec upisao MATF (ili MATH, kako im sad glasi sajt ), tako da prica o ETF nema vajde.

Moj glas za I smer. (mesam ih, ali mislim na onaj novi koji je 3+2) (vec sam napisao zasto I )

 
Odgovor na temu

574nk3
Software Developer
Freelance
Belgrade

Član broj: 38673
Poruke: 248
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 07:48 - pre 168 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Da se razumemo - ETF se jako trudi da pruzi maksimalno sto moze u okvirima koji su moguci unutar zemlje kakva je Srbija. Ali da se ne zahebavamo mi ovde, to je prilicno daleko od onoga sto jedan MIT moze da pruzi.


:D ETF se posebno trudi samo da digne neki keš od studenata ... Evo jednog primera ... Na masteru ETFa postoji kurs Teorija algoritama, koji navodno prati kormenovu knjigu ... Kada profesor kaže "držaću taj predmet samo ako me puškom nateraju" mislim da je sve rečeno što se tiče zainteresovanosti profesora oko studenata.
Ova sadašnja garnitura profesora je upropastila taj fakultet. Na pomenutom RTI i SI ... postoji možda 3 ili 4 nešto veća projekta(broj radnih dana do 15) ... i to je to. U principu od 19te do neke 24te 25te godine umesto da ti napune mozak korisnim informacijama ... oni te uglavnom maltretiraju glupostima i nekim stvarima koje su tu eto tako ... čisto da bi popunile kvotu.

Saradnja fakulteta i industrije ne postoji. Postoje samo privatni poslovi određenih profesora koji angažuju najbolje studenate.

Što se tiče i fizičke elektronike ... Tu su stvari zaista nešto drugačije.
Znam da su na svetskom nivou otkrili nešto oko udara groma ... i nekog problema sa gromobranima ... zaista ne znam kako funkcioniše mogu da se raspitam
Uglavnom uključuju studente u sve to i objavljuju radove u američkim relevantnim časopisima.

p.s
Ima naravno i profesora, asistenata koji se trude ... ali njihov broj je jako mali.
 
Odgovor na temu

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 08:57 - pre 168 meseci
Ja dok sam studirao na MATF imao sam prijatelje koji su bili na ETF-u,i cesto sam uporedjivao koliko oni uce prakticno programiranje a koliko ja.To je bila drasticna razlika u njihovu korist,tako je nekad bilo,ne znam kako je sad na MATF,mozda se nesto i promenilo.A to da se uvek nesto jos vuce sa strane,bilo to fizika,elektronika ili matematika,to je normalno za nase skolstvo i toga svugde ima,samo treba videti sta ti vise odgovara,i na sta ces manje vremena potrositi.Inace u danasnje vreme(vreme informatickih nauka) je zalosno sto ne postoji u nasoj drzavi nijedan drzavni fakultet koji je usko vezan samo za programiranje.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 09:17 - pre 168 meseci
Meni nije jasno kako to ljudi zamišljaju fakultet usko vezan za programiranje.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!04.07.2010. u 10:59 - pre 168 meseci
Citat:
Goran Rakić: Meni nije jasno kako to ljudi zamišljaju fakultet usko vezan za programiranje.

Pa recimo,nekoliko opstih predmeta,par iz matematike i par iz logike programiranja,a sve drugo kursevi iz savremenih jezika i tehnika programiranja,a ne da bude 20 predmeta vezanih za matematiku itd.
Pogledaj neke privatne i bice ti jasnije.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: I ili R smer na matematičkom fakultetu?!

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 29708 | Odgovora: 100 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.