Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izrada fotografija vanstandardnih dimenzija?

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: Izrada fotografija vanstandardnih dimenzija?

[ Pregleda: 4349 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

TobaccoMan

Član broj: 261654
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Izrada fotografija vanstandardnih dimenzija?19.06.2010. u 07:10 - pre 167 meseci
Prijatelji,imam jedno pitanje u vezi izrade fotografija vanstandardnih dimenzija(u prevodu "po meri")?

Na primer...
1. Zelim da iz jedne fotografije(radjene digitalnim fotoaparatom) "isecem" samo jedan njen deo,a zatim taj iseceni deo izradim kod fotografa...ali u vanstandardnim dimenzijama...(primer 3,8 X 7,9 cm).

2. Zelim da uradim gomilu malih fotografija(formata kao za nekadasnje licne karte...ili pribliznih dimenzija),ali da pri tom ne placam fotografskim radnjama izradu fotografija po tarifi izrade fotografija za licnu kartu(skupo)!

Nesto sam kontao da bi to moglo da se odradi tako sto bih na fotografiji 13 x 18 cm(na primer) postavio moju fotografiju(vanstandardnih dimenzija) u centralnom delu...takvu fotografiju izradio..a zatim periferni deo(koji je ostao beo) isekao...na taj nacin bi dobio fotografiju zeljenih dimenzija.
Da li je to ostvarivo u praksi?
Koliko je to zahtevan proces?

Koji program mi preporucujete za takav "poduhvat"?

Moze li neki tutorijal...potpuni sam pocetnik u oblasti fotografije?


Hvala unapred na informacijama!
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Izrada fotografija vanstandardnih dimenzija?19.06.2010. u 16:02 - pre 167 meseci
Citat:
TobaccoMan: Nesto sam kontao da bi to moglo da se odradi tako sto bih na fotografiji 13 x 18 cm(na primer) postavio moju fotografiju(vanstandardnih dimenzija) u centralnom delu...takvu fotografiju izradio..a zatim periferni deo(koji je ostao beo) isekao...na taj nacin bi dobio fotografiju zeljenih dimenzija.
Da li je to ostvarivo u praksi?





Zar ne bi bilo pametnije da na 13x18 poredjas vise takvih "malih" fotografija pa da nema onog belog?
 
Odgovor na temu

TobaccoMan

Član broj: 261654
Poruke: 8
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Izrada fotografija vanstandardnih dimenzija?20.06.2010. u 04:50 - pre 167 meseci
Potpuno si u pravu...ali ne znam kako to da izvedem...

Kako poredjati vise malih fotografija na jednu veliku.a zatim izraditi 13 X 18 cm format?
Koji program?
 
Odgovor na temu

ninani1208
Nis

Član broj: 248592
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Izrada fotografija vanstandardnih dimenzija?20.06.2010. u 09:58 - pre 167 meseci
Photoshop je najbolji za te stvari.
Zoran
 
Odgovor na temu

TobaccoMan

Član broj: 261654
Poruke: 8
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: Izrada fotografija vanstandardnih dimenzija?20.06.2010. u 13:25 - pre 167 meseci
Da li moze neki tutorijal...kako to uraditi u Photoshop-u?

Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

lazarovm
web development
Pančevo

Član broj: 163610
Poruke: 146
94.230.186.*

Sajt: www.bmfoto.rs


Profil

icon Re: Izrada fotografija vanstandardnih dimenzija?21.06.2010. u 11:12 - pre 167 meseci
Select, copy, paste, resize layer... Poređaš ih kako ti odgovara, naravno na novom listu željenih dimenzija...

Tutorijale imaš ovde:

http://thepiratebay.org/torren..._photoshop_tutorial_collection

http://thepiratebay.org/torren...Tutorials_and_Training_to_get_

http://thepiratebay.org/torren...Year_Tutorials_%28Malestrom%29
 
Odgovor na temu

koska
London, UK

Član broj: 987
Poruke: 823
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+61 Profil

icon Re: Izrada fotografija vanstandardnih dimenzija?21.06.2010. u 12:01 - pre 167 meseci
Napravi (File -> New) novi dokument

Zadaj dimenzije 12.7cm sirina i 18cm visina i rezolucija 300dpi

Onda otvori prvu zeljenu sliku.
Izaberi alatku Crop (skracenica: C)
Ukucaj u gornjem toolbaru, na primer, Width: 3.8cm, a onda Height: 7.9cm i za rezoluciju stavi 300dpi (budi siguran kad kucas dimenzije da napises i mere "cm")
Iseci taj deo slike. Posto si unapred podesio dimenzije i rezoluciju, rezultat ce ti posle isecanja biti podesen kako treba.
Onda idi Edit -> Select All
Pa Edit -> Copy
Pa zatvori sliku i ne snimaj izmene.

Sada ispred sebe imas onaj prazan dokument.
Idi na Edit -> Paste
i sa Move tool-om (skracenica: V) pozicioniraj u neki deo slike.

Otovori sledecu sliku, podesi dimenzije, cropuj je, iskopiraj, zatvori i prebaci u onaj novi dokument.
Ponovi to za sve slike koje imas.

Kada zavrsis sve, idi na Layer -> Flatten Image i snimi sliku kao JPG i to je to.



Ako hoces sliku da zarotiras mozes da ides na Image - Rotate Image pre nego sto je ubacis na novi dokument
ili da ides na Edit -> Free Transform ako hoces da je zarotiras dok je na novom dokumentu (radi boljeg uklapanja, na pr.)


Ako vidis da ti je novi dokument premali da primi sve slike, idi na druge dimenzije. Standardi za fotke su:
12,7cm x 9cm, 12,7cm x 18cm, 15,2cm x 10cm, 15,2cm x 21cm, 20,3cm x 30,4cm itd

U hodu mozes da promenis dimenzije dokumenta tako sto ces ici na Image -> Canvas Size


Ako treba jos nesto, pitaj :)
 
Odgovor na temu

TobaccoMan

Član broj: 261654
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Izrada fotografija vanstandardnih dimenzija?22.06.2010. u 11:02 - pre 167 meseci
Prijatelji...hvala svima na korisnim savetima...

Potpuni sam pocetnik u oblasti fotografije,tako da su mi svi Vasi saveti bili veoma korisni!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

zeljo_bl
zeljko rogic
Banjaluka

Član broj: 132447
Poruke: 121
12.8.177.*

Sajt: www.zeljkorogic.com


+4 Profil

icon Re: Izrada fotografija vanstandardnih dimenzija?04.08.2010. u 21:54 - pre 166 meseci
malo kasno za odgovor ali....evo druga varijanta


mozda je u tom slucaju ipak jednostavnije otici u radnju i traziti da ti oni odstampaju...koliko vidim kraca stranica na printu koji ti trazis je 1.5in dakle na standardni 6in papir idu 4 printa a u duzinu koliko hoces...u tvom slucaju 3.07 ili 6.14in ako printas 8 odjednom post neke masine zagalvljuju na formatima manjim od 3.5in...Noviji noritsu moze da se spusti do 2.5in...picture package se na masini podesi za 2 minuta...i posle samo odneses printove u neku bolju kopirnicu da ti iseku...sto opte traje par minuta...
www.ponir.net www.zeljkorogic.com domeni izgubljeni od strane Uniwebhostinga iako
im je placeno za iste
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Izrada fotografija vanstandardnih dimenzija?17.08.2010. u 18:48 - pre 165 meseci
Kolika je uopšte standardna dimezija za izradu fotki kod nas? Koliko znam, najmanje "obične" fotke se izrađuju u 10x15cm, što je aspekt ratio 3:2. Aparati koji nemaju razne aspekt ratios slikaju u 4:3 koliko znam. Šta se gubi u tom slučaju?

Moj aparat ima aspekte 4:3, 3:2 i 16:9. Ja bih najviše slikao u 3:2 shodno dimenzijama slika prilikom izrade, ali opet s obzirom na to da je 4:3 standard, nekako uvek ipak stavim na 4:3. Šta vi iskusni preporučujete? Da li je moguće u foto-radnjama birati dimenzije slika u skladu sa aspekt ratiom u kom su snimane, bez nekih besmislenih doplata?
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografija :: Izrada fotografija vanstandardnih dimenzija?

[ Pregleda: 4349 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.