Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Euro500T Handy fiskalna kasa - protokol...

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Euro500T Handy fiskalna kasa - protokol...

[ Pregleda: 4141 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Rapaic Rajko
Bgd

Član broj: 4105
Poruke: 810
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Euro500T Handy fiskalna kasa - protokol...18.06.2010. u 09:50 - pre 168 meseci
Pozdrav svima!

Uh, pravo da kazem nisam siguran da je ovo mesto za postavljanje teme o fiskalnoj kasi, ali nisam nasao bolje.

Evo o cemu se radi. Trenutno radim driver za Elcom-ovu kasu Euro500T Handy. Nije mi prvi driver, niti sam ocekivao bilo kakve probleme.
Medjutim, problem je bas nezgodan. Kasa ne radi kao sto bi trebalo po uputstvu.
Konkretno mislim na operaciju storniranja stavke racuna.
Evo malo detalja:

1) Kasa dozvoljava prodaju direktno iz racunara, dakle nije neophodan upis PLU-ova u bazu kase, pre prodaje istih.
2) Prodaja iz racunara ide uvek sa PLU kodom 0 (nula), pri cemu kasa upisuje u buffer sve podatke za odredjenu stavku/item; takodje stavki dodeljuje index.
3) Kada se pozove komanda za storniranje zadnje stavke (void last sold item), ovo radi bez problema; parametar komande je PLU/index = 0.
4) E sad, kad se pozove ista funkcija (void) za storniranje proizvoljne stavke, parametar PLU/index je upravo redni broj ciljane stavke u buffer-u racuna/kase, brojeci od 1. Svi podaci o item-u moraju biti isti kao prilikom prodaje, kasa to proverava.
5) Ovo pod 4 ne radi. Postupnim testiranjem/podmetanjem namerno pogresnih podataka, ustanovio sam da kasa radi validaciju podataka (citanjem gresaka), ali kad ih sve slozim ispravno, dobijem poruku "wrong command combination" iitd.itd.
6) Kasa je takva da, ako nemam storniranje proizvoljnih stavki, ne mogu ni da uradim storno celog racuna. Ono storniranje zadnje stavke (PLU/index = 0) radi samo jednom; nakon toga dobijam istu gresku kao za indirect void.

Pricao sam sa covekom iz firme/zastupnika Elcom-a (vendor kase), i on kaze da je cuo da postoji ogranicenje u srpskoj verzijii ove kase, i tice se upravo onemogucavanja indirect void-a; ali nije siguran, jer on nije programer.

Da li se neko baktao s ovom kasom? Ima li neki trik u protokolu koji previdjam prilikom komunikacije sa kasom, konkretno prilikom pokusaja void-a?

Svaka pomoc je dobrodosla.
Hvala unapred

Rajko
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Euro500T Handy fiskalna kasa - protokol...18.06.2010. u 12:28 - pre 168 meseci
Tu kasu nisam podržavao ali sam imao slične probleme sa drugim, razlike u dokumentaciji i stvarnom radu uređaja. Da li postoji neki test program od proizvođača koji radi storniranje, ako da špijuniraj šta on radi i uradi tako. Da li pošto se stornira poslednja stavka može da se nastavi na pretposlednju i dalje? Ako ništa ne upali nemaš mnogo izbora, napravi sa datim ograničenjem ili prepravi drajver tako da prihvata ceo račun odjednom, stavke i njihove storno stavke isključi iz računa i pošalji ostatak.
 
Odgovor na temu

Rapaic Rajko
Bgd

Član broj: 4105
Poruke: 810
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Euro500T Handy fiskalna kasa - protokol...18.06.2010. u 15:10 - pre 168 meseci
Hvala na odgovoru!

Na zalost, storniranje zadnje stavke radi samo jednom. Mora da se izvrsi neka prodaja, i tek onda moze ponovo 'void last sold item'... uh.

Pravi problem je u nasem zakonu. Ako kasa radi u maloprodaji, zakon kaze da se svako storniranje u programu mora prikazati i na fiskalnom racunu; iako se racun stampa tek kad operater pusti placanje... ludilo.

Dalje, stvar je u tome sto nas maloprodajni modul radi vec sa Telefonija/Bingo i Galeb/FP550 kasom, dakle imamo vec standardan model/GUI, bez ogranicenja sa storniranjem niti bilo cim drugim. To sad prepravljati posebno za Euro500T kasu je... hm, petljavina; jednostavno narusava koncepciju citavog modula.

I da, pogledao sam demo aplikaciju koju je imalo predstavnistvo Elcom-a; oni storniranje racuna/stavke rade samo u aplikaciji, odnosno ako je racun prazan (storno) jednostavno nista ne salju na kasu; to ne bi proslo ni jednu inspekciju.

U svakom slucaju, hvala jos jednom

Rajko
 
Odgovor na temu

savkic
Igor Savkić

Moderator
Član broj: 92186
Poruke: 2739



+92 Profil

icon Re: Euro500T Handy fiskalna kasa - protokol...18.06.2010. u 17:14 - pre 168 meseci
> Pravi problem je u nasem zakonu. Ako kasa radi u maloprodaji, zakon kaze da se svako storniranje u programu mora prikazati i na fiskalnom racunu; iako se racun stampa tek
> kad operater pusti placanje... ludilo.

Nije to toliko bitno, možeš slobodno obrisati stavku i storno stavku i poslati ostatak računa.

> odnosno ako je racun prazan (storno) jednostavno nista ne salju na kasu; to ne bi proslo ni jednu inspekciju.

Inspekcije se ne bave time, mi isto tako radimo godinama i nikada nije bilo problema.
 
Odgovor na temu

Rapaic Rajko
Bgd

Član broj: 4105
Poruke: 810
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Euro500T Handy fiskalna kasa - protokol...22.06.2010. u 09:33 - pre 168 meseci
savkic, hvala jos jednom!

Raspitao sam se na jos par mesta, i upravo cu tako u uraditi kao sto si rekao: saljem na stampu samo prodate stavke, odnosno ignorisem storno/stornirane stavke racuna.
Jedino sto je ostalo je pitanje vanredne situacije: nestanak papira. Ova kasa nema ni senzor za kraj papira (upozorenje), jednostavno stane stampa. Dosad smo radili tako da smo polovicni racun stornirali, pa (po umetanju papira) nudili ponovnu stampu kompletnog racuna. Ova kasa na zalost nema komandu sa storniranje racuna, niti ja vidim nacina da se drugim putem to odradi. (Da bar ima komandu za subtotal; jer subtotal + 'storno last sold item' radi upravo storniranje celog racuna)
Zapravo je muka sto ne moze da se odredi da li je kasa stala zbog kraja papira, ili neceg drugog. Videcu jos...
E da, postoji jos jedna mogucnost. U slucaju bilo kakvog zastoja u stampi racuna, stampa se obustavlja/prekida, a operater se upucuje na rucno storniranje racuna (subtotal + "storno last sold item'); ovo je moguce, postoji komanda za prekid PC online moda, i njom se kontrola vraca operateru/tastaturi.

Uh... hvala opet! :)

Rajko
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Euro500T Handy fiskalna kasa - protokol...

[ Pregleda: 4141 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.