Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fiskalna kasa....???

[es] :: Vodič za posao :: Fiskalna kasa....???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13722 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 10:50 - pre 211 meseci
Planiram da registrujem radnju/agenciju.
Delatnost ce biti najverovatnije marketing i konsalting (izrada web prezentacija, izrada reklamnih spotova, izrada reklama za stampane medije, prodaja pouzecem stampanih informatora).

Sediste ce u pocetku biti u privatnom stanu,odnosno ne planiram da uzimam poslovni prostor(bar za pocetak).

Gde mogu da se raspitam ili mozda neko zna da li mi je potrebna fiskalna kasa+gprs?

Placanja ce se vrsiti iskljuvico preko racuna agencije.

Hvala
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 11:16 - pre 211 meseci
Dakle, na pocetku je bio hao u vezi fiskalnih kasa, dok nisu izasla neka misljenja ministarstva za finansije. Ovo sto cu ti navesti je 100% ispravno:

1. Ako tvoja sifra delatnosti nije na listi delatnosti koje su oslobodjene od fiskalizacije (imas na sajtu ministarstva finansija tu listu), onda moras da kupis fiskalnu kasu.
2. Sav promet koji imas sa pravnim licima - u smislu placanja firmi na tvoj tekuci racun ne treba da vodis preko fiskalne kase, ako je za tvoju delatnost izaslo takvo misljenje (za knjigovodje, softver i slicne delatnosti postoji takvo misljenje). Jedino ako nesto prodas za gotovinu, to moras da evidentiras u fiskalnoj kasi.
3. Ako zadovoljavas ova prva dva kriterijuma, to znaci da ces svaki radni dan da izvlacis dnevni izvestaj i da pises NULE u evidenciju.
4. Ako je tvoja delatnost na listi delatnosti za koju nije potreban poseban poslovni prostor (takodje imas na net-u) onda ne treba da kupis i GPRS!

Dakle, kao sto vidis, jako je bitna sifra delatnosti, pazi prilikom opredeljenja!
 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 12:31 - pre 211 meseci
Pokusavam da nadjem taj podatak na njihovom sajtu ali mi ne polazi za rukom.
Ako si to vec negde video i znas link molim te posalji mi ga.
Znaci, spisak delatnosti za koje nije potrebna fiskalna kasa i gprs i za koje nije potreban poslovni prostor.

Hvala puno u svakom slucaju
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.static.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 12:51 - pre 211 meseci
A da svratis malo do Poreske uprave, onako sa rukama u dzepovima,kao interesujes se neobavezno.
Nisu oni toliko losi koliko jesu
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

pancevac2006

Član broj: 120316
Poruke: 559
*.donet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 13:00 - pre 211 meseci
Hvala, mislimo na isto.
Trazim njihovu adresu u mom gradu.


 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 13:16 - pre 211 meseci
Citat:
goranvuc: 2. Sav promet koji imas sa pravnim licima...

Prethodno treba da proveris sta su to "pravna lica" jer zakon valjda sve samostalne agencije i radnje smatra fizickim licima.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 13:17 - pre 211 meseci
Misljenje ministarstva vezano za promet sa pravnim licima i fiskalne kase imas u IPC-ovom Revizoru (mislim da je broj 20 od ove godine), a evo ti i fajlovi:

Ne mogu trenutno da pronadjem listu delatnosti za koju nije potreban poseban poslovni prostor (one su oslobodjene od obaveze za GPRS), probaj na google-u.

[Ovu poruku je menjao goranvuc dana 08.11.2006. u 14:29 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 14:04 - pre 211 meseci
A fiskalna kasa nije potrebna ako nema 'solarnog' plaćanja

Btw, srodna tema: http://www.elitesecurity.org/t154829-Kako-se-sada-otvara-Agencija
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 14:12 - pre 211 meseci
Citat:
Davor Vlajkovic: A fiskalna kasa nije potrebna ako nema 'solarnog' plaćanja ;)

Negde sam nasao da fiskalna kasa treba za BILO KAKAV promet prema fizickim licima, nebitno da li placaju gotovinski, karticom, kreditom banke, sa svog tekuceg racuna ili uplatnicom iz poste.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 14:22 - pre 211 meseci
Uh, bojim se da opet komplikujete.

Ono sto ja znam je:

1. Ako nisi na listi oslobodjenih delatnosti MORAS imati fiskalnu kasu.
2. Ako je za tvoju delatnost obavezan poslovni prostor, a nalazis se pod 1) MORAS imati i GPRS.
3. Ako si pod 1) svaki promet moras evidentirati preko kase, izuzev za one delatnosti za koje je ministarstvo finansija izdalo misljenje da ne trebaju ako je u pitanju placanje "sa racuna na racun".

P.S. Koliko znam, ukoliko zelis mozes se defiskalizovati u slucaju da nemas gotovinski promet, treba podneti molbu upravi, kao i dokumentaciju kojom se potvrdjuje da nemas promet na malo.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 17:31 - pre 211 meseci
Mislim da je vezivanje obaveza isključivo za delatnost preduzeća/preduzetnika danas kada je dosta toga izmenjeno najblaže rečeno nelogično.

Šta sad, ako sam ja po staroj proceduri registracije naveo nekoliko šifara, između ostalog i par onih koje jesu kao i par onih koje nisu na ovom spisku, i odlučim se da izmenim pretežnu delatnost tako što ću da stavim neku sa ovog spiska 'povlašćenih' - da li je u tom slučaju sve ok po pitanju nemanja FK?
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 17:51 - pre 211 meseci
Davore, ako si odradio prevodjenje (a morao si), onda si mogao da navedes samo jednu osnovnu delatnost, a za objekte (ako ih imas) takodje samo jednu delatnost. To je zbog novog zakona o preduzetnicima, gde vise nisi ogranicen delatnoscu, tj. zakon kaze da mozes da radis sta god hoces, ako si obezbedio sve uslove za to (slobodno tumacenje).

To znaci da ja mogu da budem obucar (to mi je pretezna delatnost za koju ne treba kasa i GPRS), a onda da na tri meseca drzim prodavnicu voca i povrca u posebnom prostoru koji je adekvatan, sa svim adekvatnim dozvolama, nabavim kasu i GPRS... a onda nakon tri meseca, kad prekinem sa obavljanjem delatnosti trgovine na malo (koju sam obavljao iako mi nije pretezna), defiskalizujem se itd...

Naravno, ovo je drastican primer.

Citat:
Davor Vlajkovic:Šta sad, ako sam ja po staroj proceduri registracije naveo nekoliko šifara, između ostalog i par onih koje jesu kao i par onih koje nisu na ovom spisku, i odlučim se da izmenim pretežnu delatnost tako što ću da stavim neku sa ovog spiska 'povlašćenih' - da li je u tom slučaju sve ok po pitanju nemanja FK?

Iz ovog gore sledi da, ako obavljas neku od delatnosti za koju je obavezna fiskalna kasa, moras je imati - bez obzira na preteznu delatnost.

Zakon je zakon, na drzavi je da kontrolise primenu. Ako u zakonu pise tako, tvoje je da ga postujes, ili da se pravis pametan (mozda na svoju stetu). Kljucno je koju delatnost OBAVLJAS, a ne za koju si registrovan.

Nas generalni problem je postojanje 'sive zone", gde su ljudi koji obavljaju neku delatnost, a da nisu registrovani, pa ne placaju nista ni sebi ni drugima, a kazne i praksa ne diraju ovaj sloj radnog stanovnistva zbog nekog socijalnog mira, mada, ako bi im bilo predstavljeno na pravi nacin, svako bi nasao interes u izlasku iz sive zone. U buducnosti ce imati sve manje i manje argumenata da u njoj ostanu.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 19:01 - pre 211 meseci
Da, upoznat sam sa tim, zato sam i rekao da je postalo totalno besmisleno vršiti podelu po delatnosti jer je to sada liberalizovano, možeš da se baviš čime god hoćeš i više ne moraš da pitaš nadležne za dozvolu da trepneš svaki put kada imaš potrebu za tim :)

Prilikom prevođenja sam naveo usluge reklame i propagande kao pretežnu delatnost, što i jeste u praksi. Čak sam (i pre i posle prevođenja) tražio i mišljenje poreske uprave i dobio usmenu potvrdu da nije prestup nemati fiskalnu kasu ako se ne praktikuje naplata potraživanja na licu mesta (bilo u kešu, karticom ili čekom). Sve što radim naplaćujem isključivo preko računa. nebitno da li je klijent pojedinac ili firma. Ali se zaista posle ovolikog (po meni bespotrebnog) dizanja prašine oko pitanja (ne)regularnosti poslovanja na takav način razmišljam da zvanično promenim delatnost u neku koju ove dve uredbe definišu kao nepodesne za kontrolu preko kasa, a koja ne odstupa značajno od prirode mog posla. Jer zaista nemam nameru da se smaram sa kasom i svakodnevnim vađenjem izveštaja sa stanjem 0,00 iz iste kada ne vidim realnu potrebu za tako nečim.

Ili to, ili da idem offshore (što je i bila jedna od opcija još u startu), negde gde su propisi pravedniji i bliži realnoj situaciji. A Srbija samo neka nastavi da gubi pare zarad očuvanja socijalnog mira, tj. straha od bunta popova, doktora, advokata, taksista, pijačara i ostalih povlašćenih grupa. Pitam se samo dokle :(
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 19:10 - pre 211 meseci
Citat:
Davor Vlajkovic: Ali se zaista posle ovolikog (po meni bespotrebnog) dizanja prašine oko pitanja (ne)regularnosti poslovanja na takav način razmišljam da zvanično promenim delatnost u neku koju ove dve uredbe definišu kao nepodesne za kontrolu preko kasa, a koja ne odstupa značajno od prirode mog posla. Jer zaista nemam nameru da se smaram sa kasom i svakodnevnim vađenjem izveštaja sa stanjem 0,00 iz iste kada ne vidim realnu potrebu za tako nečim.

Ako radis samo sa firmama, onda ti ovo i nije losa ideja (naravno ako postoji delatnost koja je slicna tvojoj trenutnoj, a odgovara opisu).

Sto se tice 0 i dnevnih izvestaja, ja ih revnosno izvlacim svaki dan. Glupo, ali istinito. Ko zna, mozda mi nekad neko naruci program za svoje potrebe, tipa: kucni budzet, licna prezentacija ... i plati mi gotovinski - koja sreca za moju fiskalnu kasu (ako dotle pozivi).
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dialup.neobee.net.



+52 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 19:36 - pre 211 meseci
Potrudiću se da ovo mišljenje zvaničnika PU dobijem na papiru, čisto da imam kao neku vrstu osiguranja - mada nikada nisam imao problema po ovom pitanju. Ako u tome ne uspem, mada ne vidim razlog da tako bude jer kao što rekoh već su mi nekoliko puta potvrdili da moje tumačenje smatraju ispravnim, promeniću pretežnu delatnost u neku od ovih sa 'socijalne liste'.

Hvala za iscrpan odgovor.
 
Odgovor na temu

A.M.

Član broj: 48558
Poruke: 26



+10 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 20:02 - pre 211 meseci
Citat:
goranvuc

3. Ako si pod 1) svaki promet moras evidentirati preko kase, izuzev za one delatnosti za koje je ministarstvo finansija izdalo misljenje da ne trebaju ako je u pitanju placanje "sa racuna na racun".


Mozes li postaviti spisak delatnosti na koje se to odnosi?
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 20:30 - pre 211 meseci
Da si bolje procitao post koji si citirao video bi da ne pricam o spisku delatnosti, vec o misljenjima ministarstva za finansije, a njih mozes naci jedino u casopisima koje izdaje privredni savetnik, ipc ... (Naveo sam broj "Revizor"-a gde se mogu naci navedena misljenja).

E da, zaboravio sam da ministarstvo objavljuje misljenja na sajtu, evo i linka:
http://www.mfin.sr.gov.yu/html...amp;req=listpages&subid=81

Ono o cemu pricam je u biltenu broj 5 iz 2006 godine (deo koji se odnosi na fiskalne kase str. 86 - 91)

Davore, tvoja delatnost je isto tu.

Najbolji je kraj doticnog misljenja:
Citat:

Pri tome, napominjemo da kada se pomenute usluge
pruzaju pravnim licima i preduzetnicima privredni subjekt
nema obavezu evidentiranja tako ostvarenog prometa preko
fiskalne kase.

naglasavam pravnim licima i preduzetnicima, posto se neko pitao za tumacenje.

[Ovu poruku je menjao goranvuc dana 08.11.2006. u 21:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.83.beocity.net.



+52 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 21:10 - pre 211 meseci
Znači ipak je ona najnelogičnija varijanta - obavezan sam da evidentiram promet koji ne postoji
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
*.neobee.net.



+41 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???08.11.2006. u 21:11 - pre 211 meseci
Ja to radim vec 2 godine.

Inace, ovo sad je jos i super, na pocetku su me ubedili (posto nista nije bilo jasno dok nisu izasla misljenja) da za svaku fakturu koju izdam prikacim i fiskalni racun - divota!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Moderator
Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Fiskalna kasa....???09.11.2006. u 02:12 - pre 211 meseci
Citat:
goranvuc: 1. Ako nisi na listi oslobodjenih delatnosti MORAS imati fiskalnu kasu.

Samo da te podsetim, naprimer METRO uopste nema fiskalne kase. Kao trgovina svim i svacim ne nalazi se na spisku delatnosti. Naplacuje gotovinski kako firmama, tako i samostalnim preduzetnicima, koje se po zakonu smatraju fizickim licima. Znaci, ima tu neka kvaka da se zaobidju sve 3 zakonske odredbe, pa ako su oni mogli da nadju za sve tri, onda ne bi trebalo nekom da bude problem da pronadje za jednu.


Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Fiskalna kasa....???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13722 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.