Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Komande za PostgreSQL

[es] :: PostgreSQL :: Komande za PostgreSQL

[ Pregleda: 3964 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

squirll

Član broj: 248171
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+66 Profil

icon Komande za PostgreSQL14.06.2010. u 15:07 - pre 167 meseci
Pozdrav svima!
Preuzeo sam da radim sajt koji za bazu koristi Postgre i na serveru nema phpPgAdmin (trenutno ga ne mogu instalirat) pa mi je potreban spisak komandi za komadnu liniju ..
List DB, Select db, Create db, show db, show table...etc....

Za MySql znam te komande ali za Postgre ne mogu ni da ih nadjem na internetu ...
Pa ako moze neko da mi da url ili da ispise te komande....
Hvala
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Komande za PostgreSQL14.06.2010. u 15:37 - pre 167 meseci
Pogledaj prvi korisnički komentar na ovoj stranici:

http://www.postgresql.org/docs...ractive/tutorial-accessdb.html

Ako imaš pristup psql-u:

http://www.postgresql.org/docs/8.1/static/app-psql.html
 
Odgovor na temu

zoranix
Software Architect
IS MicroCore
Knjaževac

Član broj: 243111
Poruke: 162
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.micro.co.rs


+36 Profil

icon Re: Komande za PostgreSQL14.06.2010. u 21:43 - pre 167 meseci
Mnogo jednostavnije je da skineš PgAdmin III www.pgadmin.org, frontend. Ima ga skoro za sve operativne sisteme i nezavistan je od PHP-a. Iz njega možeš sve uraditi što ti treba...
 
Odgovor na temu

squirll

Član broj: 248171
Poruke: 106
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+66 Profil

icon Re: Komande za PostgreSQL14.06.2010. u 22:41 - pre 167 meseci
hvala obojici :)


@zoranix, moras da priznas da se najbolje uci kad kucas (A gde ces bolje nego preko komandne linije)

a i moj drugo pitanje glasi ... kako da dodam moj IP pg serveru da mu mogu pristupiti preko pgadmina?
 
Odgovor na temu

termo4
djordje badza

Član broj: 29233
Poruke: 16
92.36.157.*



+1 Profil

icon Re: Komande za PostgreSQL14.06.2010. u 22:55 - pre 167 meseci
Možda ovo pomogne.

Ako se koristi pgAdmin sa lokalne mašine, tj. PC na kojem je instalirana i RDBMS, u konfiguraciji ne treba ništa mijenjati. Samo se postupi po uputstvu koje je zaista dobro napravljeno za pgAdmin.

Ukoliko se pristupa sa nekog drugog PC, onda se mijenja pg_hba.conf file. Ovo je tekst file i u samom njemu je poprilično dobro uputstvo kako se to radi.

Osim ove promjene (a u većini slučajeva je to već urađeno u toku instalacije) u postgresql.conf file-u treba staviti listen_addresses = '*'. I to je sve, za početak.

Ostala podešavanja, ako ih bude tebalo, se mogu uvijek dodatno uraditi, bilo editovanjem ova dva file-a ili koristeći pdAdmin.

P.S. U Windows OS ova dva file-a se nalaze u folderu \PostgreSQL\<verzija>\data

Nadam se da je pomoglo

 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Komande za PostgreSQL14.06.2010. u 22:59 - pre 167 meseci
Sve zavisi gde ti je postgresql.conf. U mom slucaju:

cat /var/lib/postgres/data/postgresql.conf | grep listen_address
listen_addresses = 'localhost' # what IP address(es) to listen on;

dodaj mu samo tvoj ip...

/edit: pretece me termo...


make love - !war
 
Odgovor na temu

zoranix
Software Architect
IS MicroCore
Knjaževac

Član broj: 243111
Poruke: 162
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.micro.co.rs


+36 Profil

icon Re: Komande za PostgreSQL15.06.2010. u 07:43 - pre 167 meseci
Imam poterbu da pojasnim našem prijatelju od čega zavisi pristup PostgreSQL bazi.

U folderu na koji ukazuje sistemska promenjiva PGDATA ( na *nix $PGDATA, a na M$ %PGDATA%) se nalazi fajl struktura baze. Obično je to na "x:\Program Files\PostgreSQL\8.vvv\" (x - oznaka diska, vvv - oznaka izdanja u verziji 8) na Windows mašinama i na "/var/lib/pgsql/" na Linux mašinama. U fajl strukturi uoči dva fajla (obadva ispod "data" foldera):

- pg_hba.conf i
- postrgresql.conf.

U prvom (pg_hba.conf) dodaj red:

host all all 192.168.1.0/24 trust

Ono "trust" na kraju će ti omogućiti login iz pgAdmina, bez lozinke. IP adresu možeš zameniti svojom, a /24 je oznaka koliko se prvih bitova IP adrese smatra mrežnom maskom, koju "sluša" baza podataka i samo sa nje prima zahteve. Ako imaš više mreža možeš dodati više IP adresa i mrežnih maski, a za ostalo ipak moraš pročitati uputstvo. Samo da kažem da je moguća dozvola pristupa i preko username, ali o tom više u uputstvu.

U drugom fajlu (postrgresql.conf) ispravi red:

listen_addresses = ''

na:

listen_addresses = '*'

'*' označava da je dozvoljen pristup svim adresama koje su navedene u pg_hba.conf.

To je to. U pgAdmin III napravi konekciju na bazu, navodeći ime konekcije, IP adresu, postgres (korisnik). Ako si stavio pomenutu reč "trust" u pg_hba.conf, neće ti trebati lozinka, koju na *nix sistemima i nemaš, već samo na Windows (daje se prilikom instalacije!). Kada iz pgAdmina staviš lozinku za postrgres korisnika, možeš zameniti "trust" sa recimo "md5".Ovo se naravno može izvesti i iz komandne linije, ali editovanje pomenutih konfiguracionih fajlova je obavezno.

Trebam napomenuti još i to da prilikom svake promene konfiguracionih fajlova moraš restartovati bazu. To možeš iz komandne linije pomoću:

pg_ctl restart, ili:

pg_ctl stop i zatim:

pg_ctl start.
 
Odgovor na temu

[es] :: PostgreSQL :: Komande za PostgreSQL

[ Pregleda: 3964 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.