Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko mail servera, i prebacivanja starih mailova

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Pomoc oko mail servera, i prebacivanja starih mailova

[ Pregleda: 2602 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
93-86-0-211.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Pomoc oko mail servera, i prebacivanja starih mailova11.06.2010. u 19:57 - pre 168 meseci
Dakle, imam sledecu problematiku:

U firmi gde sam trenutno angazovan, odlucio sam da jedan od racunara postane mail agregator-lokalni mail server. Da bih najbolje objasnio kakva mi sve pomoc treba, mozda je najbolje da objasnim kako je radjeno do sada, a kako bih ja zeleo da to radi od sada.

Dakle, do sada se radilo na sledeci nacin: share-ovan hosting zakupljen kod hostgator-a je koriscen kao web i kao mail server; od 4 mail adrese, jednu su putem Outlook Express-a, a kasnije i putem Microsoft Outlook-a koristili svi, drugu je koristilo pola firme, trecu i cetvrtu su koristili sef finansija i direktor iskljucivo. Svi su pristupali putem POP3-ja, svako je imao zajednicki inbox, outbox je svako imao svoj u okviru svog mail klijenta; svakih nekoliko dana je jedan od radnika pristupao putem webmail-a hostingu, i brisao sve poruke, da se ne bi premasila kvota.

Sada sam dosao ja, i odlucio da stvari postavim drugacije ;)

Ideja mi je da zadrzimo mail server na hostingu,ali da niko od zaposlenih ne skida mail direktno odatle; mail server (ubuntu/postfix/dovecot/fetchmail) unutar firme bi skidao poruke sa glavnog mail servera, i prosledjivao ih dalje mail klijentima na racunarima zaposlenih; svi bi mogli da imaju zajednicki inbox (ili inbox sa identicnim sadrzajem), dok bi outbox bilo najbolje da svako ima svoj; takodje, bilo bi savrseno kada bi inbox/outbox iz mail klijenata koriscenih do sada mogli da se unesu na lokalni mail server.

Trenutno smo firma sa gorucim problemom, koji samo sto ne eksplodira - moji prethodnici nisu se trudili da primljene/poslate mailove ikako arhiviraju, mailing liste postoje uglavnom kao Word dokumenti - i najcesce su zagubljene, i svaki put kada treba pronaci mail iz prethodnog perioda, jedini sam ja koji moze da ga iskopa.

Dakle, kada bi mogli zaposleni da imaju svaki svoj mail nalog (pera@localserver, mika@localserver) kome ce pristupati putem POP3 (ili IMAP, savet?), a u cije bi inbox-e dolazila sva posta poslata na javnu mail adresu ([email protected]), gde bi oni pregledali tu postu, i odgovarali svako svom klijentu, a svaki mail koji bi oni poslali tom nekom klijentu bi se zadrzavao na lokalnom mail serveru - tako da bi svi mailovi (primljeni i poslati) bili lako dostupni, kao bekap, a i kroz webmail, za potrebe rada od kuce. Takodje bi se filtrirale razne vijagre, i ostali spam, na lokalnom serveru (clamav+spamassassin), ali se nista ne bi automatski brisalo, da slucajno ne bi validna komunikacija bila obrisana, spam bi se samo preusmeravao na administrator@localserver, pa bi verovatno ja citao sve to :) A ako je moguce u nekom webmail obliku imati i mailing liste, tim bolje - ili barem baza mail adresa.

Definitivno sam se odlucio da prednost dam free software-u, kako za mail klijente, tako i za mail server; najvise zbog cene :) takodje da napomenem da se verovatno ni milimetar ne bih cimao sa ovim, da imaju mali obim poste; buduci da su uspeli za poslednjih mesec dana da prime preko 4000 mejlova na jednom jedinom nalogu, mail klijenti na svakom racunaru bukvalno baguju, jer sada u njima ima preko 21000 poruka, a nista ne bi smelo da se brise, da bi bilo dostupno, ako zatreba....

Da dodam i da bi bilo sjajno da sve mailove iz svih mail klijenata, sa svih racunara (starih i novih) unesem na ovaj nov lokalni mailserver.

Treba mi pomoc u smislu vasih iskustava prevashodno, kao i saveta - ali bi i dobra literatura bila od pomoci; takodje, ono sto mi nedostaje su kljucne reci za pretragu - trazio bih ja to na guglu, ali ne znam kako se to zove ;)

Nadam se da sam uspeo da budem dovoljno razumljiv - posle dana piljenja u monitor, oci mi trepcu ko neonke u doba komunizma.... Takodje se nadam i da sam pogodio forum.
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Pomoc oko mail servera, i prebacivanja starih mailova13.06.2010. u 00:28 - pre 168 meseci
Pogledaj ClearOS




 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
cable-89-216-181-219.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Pomoc oko mail servera, i prebacivanja starih mailova13.06.2010. u 02:00 - pre 168 meseci
Hm, pogledaću... Mislio si da pogledam u svojstvu workstationa, ili servera?

Ono što definitivno nisam naglasio - workstationi su Windows XP (za recimo 4 meseca bi trebali preći na W7), lokalni server je Ubuntu 10.04 x64. Što se OS-eva tiče, to bi bilo to.

Dakle, mail klijenti za win dolaze u obzir - trenutno je na svima IncrediMail, a tako bih ga rado bacio u recycle bin, i eventualno stavio Operu kao mail klijenta... iskustva? ...meni je opera lagovala i sa 4000+ mailova....

A na ubuntuu, koji je server u lokalu, bi definitivno bila kombinacija tipa fetchmail/dovecot/postfix/squirrel.
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: Pomoc oko mail servera, i prebacivanja starih mailova13.06.2010. u 22:59 - pre 168 meseci
Kao server. Ideja je da nečim kupiš mailove sa hostgatora i da ih možeš arhivirati kako hoćeš ?

Nisam imao vremena detaljnije da čačkam ClearOS (instalisao, upalio, iskliktao par linkova)

Na ClearOS-u možeš podići lokalni mail server i podesiti preuzimanje pošte sa hostgatora te podesiti brisanje pošte nakon preuzimanja.

Kad je pošta kod tebe, možeš dalje kako hoćeš sa njom.

Meni inače Thunderbird radi uredno sa par hiljada mailova u inbox-u. Pretraga naravno nije trenutna ali koju sekundu mogu sačekati.


 
Odgovor na temu

Aleksandar Olujic
none

Član broj: 247504
Poruke: 127
194.8.63.*



+15 Profil

icon Re: Pomoc oko mail servera, i prebacivanja starih mailova13.07.2010. u 14:34 - pre 167 meseci
Ono sto ti treba je definitivno IMAP (ne vidim kako bi se ostvarila dobra sinhorinizacija sa webmail klijentom i user-mailboxom bez IMAP-a). Takodje, sa IMAP-om ces moci lako prebaciti mail koji je trenutno rasut po user PC's u foldere na serveru (drag&drop iz jednog foldera u drugi iz bilo kog postojeceg klijenta koji razumije IMAP, a to bi trebali biti svi). Ono sto bih ja uradio na tvom mjestu je sljedece: koristio bih postfix za slanje mail-a van organizacije (uz neki address rewriting unutrasnjih adresa u odgovarajuce spoljne i obrnuto, po potrebi) kao i za distribuciju mail-a unutar organizacije. fetchmail za prikupljanje mail-a sa servera, cyrus IMAP za cuvanje mail-a na serveru i pristup sa klijenata (iskreno bih preporucio robustan klijent kao recimo Thunderbird ili eventualno Outlook). Uz postfix dodati i amavisd+clam+spamassassin i miran si sto se tice virusa i spam-a. Koliko znam vecina IMAP klijenata moze imati vise aktivnih naloga tako da mozes arhivu starih poruka prebaciti i na poseban server i dati odredjenim korisnicima pristup. Svakako to se sve moze izvesti na istom serveru.

 
Odgovor na temu

Dr.Love
Ljubomir Ljubojevic
vlasnik Servisa PC računara i WISP-a,
admin jos 2 WISP-a
Srbobran, Vojvodina

Član broj: 12587
Poruke: 113
*.plcomputers.net.

ICQ: 257142059


+2 Profil

icon Re: Pomoc oko mail servera, i prebacivanja starih mailova14.07.2010. u 22:30 - pre 167 meseci
Ja koristim Virtualmin (Postfix + dovecot + virtualni mailbox-ovi) i za svaki lokalni mailbox mozes da podesis odakle da skida postu i na koje sve adrese (lokalne) da ih prosledjuje/duplira. Cak i outgoing postu mozes da prosledjujes u neki specijalni mail ako se ne varam.

ClearOC je odlican ako ima sve sta ti treba, to je pre bio ClarkConnect, ja sam ga koristio oko 3 godine pre mog servera sa Virtualmin-om, KVM guest-om itd.
Love is in the air.
Google is the Mother, Google is the Father.
rpms.plnet.rs: CentOS/RHEL 5.x sa extra rpm paketima specijalno kompajliranim (Skype 2.1.81, OpenOffice 3.2, itd.)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: Pomoc oko mail servera, i prebacivanja starih mailova

[ Pregleda: 2602 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.