Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hocu da naucim da programiram

[es] :: .NET :: Hocu da naucim da programiram

[ Pregleda: 4937 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

novobeogradjanin
novobeogradjanin
nijeVazno

Član broj: 189840
Poruke: 25
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Hocu da naucim da programiram30.05.2010. u 14:30 - pre 169 meseci
Imam 36 godina i iskustvo u programiranju mi je na nivou BASIC-a i masinskog jezika na Commodore-u 64 u detinjstvu.
Doduse, napravio sam i jednu stopericu u DELPHI-ju.
Zeleo bih da naucim C#.
Da li treba prvo da naucim neki laksi programski jezik i koji?
 
Odgovor na temu

Radovan__III
Radovan__III
Beograd

Član broj: 15669
Poruke: 1245
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+26 Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram30.05.2010. u 15:05 - pre 169 meseci
Po meni nema potrebe da ides na neki "laksi" jezik, posto su svi poprilicno slicni. C # je poprilicno ok i za pocetnika posto brzo moze da proizvede kvalitetne vizuelne rezultate rada. Ako ti je basic isao onda mozda za nijensu ce ti biti jednostavniji Visual Basic umesto C# ali to je samo za nijansu. Nebitno na kraju sta izaberes najvaznija stvar je da ako do sada nisi, sretnes se sa objektno orijentisanim jezikom a cim to prodjes sve ce ici mnogo lakse posle
Aj sad svi u biblioteku da nesto pojedemo i popijemo ...
--------------------------------
Knjigovodstvo

 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram30.05.2010. u 15:13 - pre 169 meseci
Idi pravo na C#. Nije lak, ali nijedan nije lak, a da nečemu valja.
 
Odgovor na temu

novobeogradjanin
novobeogradjanin
nijeVazno

Član broj: 189840
Poruke: 25
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram30.05.2010. u 17:25 - pre 169 meseci
A koja je knjiga dobra?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram30.05.2010. u 17:57 - pre 169 meseci
Sve zavisi od tvog stila učenja. Ja se, naprimer, ne sećam kad sam učio programski jezik iz knjige (lažem, sećam se, učio sam tako Paskal početkom devedesetih, ali verovatno zato što nisam imao komp).

Vidim da za početnike često preporučuju "Head First C#" (http://www.amazon.com/dp/0596514824/), ali i to je knjiga od preko 700 strana. Ja bih se smorio živ.

Nego, poslušaj savet: programiranje se najbolje uči radeći. Kreni lagano, od "hello world", programa za računanje Fibonačijevog niza, programa za brojanje slova u fajlu, tako nešto, zadaj sebi lagane zadatke i probaj da ih rešiš. Knjigu možeš da imaš kao pomoć, a i ne moraš, ima brdo toga po netu već.
 
Odgovor na temu

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram30.05.2010. u 18:07 - pre 169 meseci
offtopic: Par drugara koji su zavrsili fax imaju neka osnovna znanja C#-a. I vec skoro dva meseca traze posao kao C# developeri i nigde ne mogu da prodju jer nemaju iskustvo iza sebe. Izgleda da niko vise ne trazi junior-e i meni se cini bar sto se posla po srbiji da se C# programeri sve manje traze
Sto se teme tice i moja je preporuka C# (volim taj programski jezik jednostavno) ali u Srbiji :-(. Ja sam potrosio godinu dana i ceo fax na .net ne preterano jer sam u medjuvremenu radio "nametnuti" programski jezik, ali znam za sebe da znam dovoljno dobro za neku startup poziciju ali cini mi se da do toga vise ne moze da se dodje (uzalud potroseno vreme) za sada pokusavam da savladam PHP jer vidim da cesto ima oglasa.
Malo crn post

Po meni je ova knjiga jedna od najjacih koje sam procitao http://apress.com/book/view/1590598849
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram30.05.2010. u 19:13 - pre 169 meseci
Citat:
Valerij Zajcev: offtopic: Par drugara koji su zavrsili fax imaju neka osnovna znanja C#-a. I vec skoro dva meseca traze posao kao C# developeri i nigde ne mogu da prodju jer nemaju iskustvo iza sebe.

Zato prijatelju ne treba da se sedi džabe dok se studira nadajući se da će profesori i asistenti da ti natoče znanje kroz levak u glavu.

Studije su izvanredan period da se rade sopstveni projekti, za svoju dušu, na bilo koju temu i bez nametnutih rokova, da se uključi u razvoj open-source projekata, da se volontira u nekoj dobroj firmi itd. Da se biraju predmeti i seminarski na fakultetu gde može da se programira što više (ja sam na prvoj godini faksa pravio konzolni tekst-editor, oko 2000 linija originalnog koda, dok su kolege kopirale bradate programe koji ništa ne rade jedni od drugih i preimenovali klase TRadnik u TStudent i slično...).

(Da se razumemo, nije post upućen tebi, već masi studenata i budućih studenata koji će posle da se žale kako niko neće da ih primi sa diplomom a bez iskustva.)
 
Odgovor na temu

Valerij Zajcev

Član broj: 40886
Poruke: 1374
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram30.05.2010. u 19:38 - pre 169 meseci
Pazi, ja sam sebe na faksu nasao u .NET-u. Posao sam dobio u II godini faksa (ComTrade) ali nisam uspeo da iskukam da radim .NET i kada sam video da dotle necu stici lepo sam se pokupio i otisao. Sa nadom da cu naci posao lako, ali ja recimo tek sada vidim da je uzasna potraznja za programerima koji nemaju preveliko iskustvo za .net pricam. Za php ponegde i ima neki junior job, ali za C# bas sam se razocarao :( baceno vreme koje sam bar ja potrosio na .net
 
Odgovor na temu

meteo86
Predrag Mujković
student
Beograd

Član broj: 258682
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram31.05.2010. u 00:03 - pre 169 meseci
Sto se tice programiranja moj ti je savet da se malo prvo raspitas o programskim jezicima kao i poslu za koji se ti programi koriste i koji su trazeni.Mislim ovo ti kazem zato sto je glupo uciti programski jezik koji ti nece trebati a ne uciti onaj koji ti je potreban, a realno niko nema vremena da ih nauci sve.Znaci prvo se odluci kojim tipom programiranje bi najvise voleo da se bavis.Da li je to objektivno orjentisano programiranje,web programiranje,baze podataka ili pisanje skripti.Za prvu opciju ti je C odlican izbor.Imas knjigu i zbirku na srpskom jeziku od CET-a.Lako i brzo kroz primere, odlicna je za pocetnike. http://www.cet.rs/cetknjige/de...;Oblast=Knjige/Programiranje/C .C je odlican jezik.Relativno se lako uci i imas kontrolu nad svakim bitom na racunaru sto znaci da malte ne nema stvari koje ne mozes da isprogramiras na C-u.Ali u Srbiji C je zasiceno trziste.Da bi nasao posao samo sa znanjem C moras da budes vrlo iskusan programer.Ja sad radim uglavnom na FORTRAN-u.Jedino se on koristi u poslu kojim se bavim.Slican je C-u (iz njega se C i razvio) ima neke stvari koje ne mozes da odradis u njemu koje mozes u C-u ali je vrlo lak za ucenje i koristan.
Sto se tice web programiranja tu je moje znanje poprilicno slabo mada sam cuo da je trenutno popularan PHP, ali je takodje i HTML dobar.Za pisanje skripti ti je prvo neophodno da znas dobro administraciju sistema.Ovo trziste je poprilicno razvijeno u EU (i nezasiceno jer dosta mojih prijatelja se bavi time preko), a po mom misljenju i kod nas ce uskoro biti prosireno razvojem open-source projekata i koriscenjem Linux i Unix operativnih sistema.Sto znaci treba da znas linux administraciju i pisanje skripti u bash-u,perl-u,phyton-u ili Ruby i sanse su ti odlicne za nalazenje posla.Eto toliko od mene sto se tice tvog pitanja.Ako si stigao dovde sa citanjem znaci da te moj odgovor nije smorio, a nadam se da ce ti i koristiti.Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12849



+4784 Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram31.05.2010. u 00:19 - pre 169 meseci
Citat:
meteo86: Sto se tice programiranja moj ti je savet da se malo prvo raspitas o programskim jezicima kao i poslu za koji se ti programi koriste i koji su trazeni.Mislim ovo ti kazem zato sto je glupo uciti programski jezik koji ti nece trebati a ne uciti onaj koji ti je potreban, a realno niko nema vremena da ih nauci sve.Znaci prvo se odluci kojim tipom programiranje bi najvise voleo da se bavis.

Do ovde je, kao generalni savet - ok.

Citat:
meteo86:Da li je to objektivno orjentisano programiranje,web programiranje,baze podataka ili pisanje skripti.Za prvu opciju ti je C odlican izbor.

Zasto web programiranje ne bi bilo objektno (ne objektivno) orjentisano? Takodje i skripte. A opet, i web programiranje mogu biti skripte (php npr.). Ta ti podela veze sa zivotom nema.
C ne da nije odlican izbor za OOP vec nije nikakav izbor jer uopste i nema podrsku za isto. OK, ti mozes praviti simulaciju OOP-a u C-u, ali je to ako si prekaljeni mazohista.
 
Odgovor na temu

ravni

Član broj: 8894
Poruke: 373



+15 Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram31.05.2010. u 07:49 - pre 169 meseci
Citat:
jablan: (ja sam na prvoj godini faksa pravio konzolni tekst-editor, oko 2000 linija originalnog koda...
super je sto si ti znao toliko, ali vecina na fakultet dodje bez tolike kolicine prethodnog znanja, i sa pravom, rekao bih, ocekuju neki efekat od pohadjanja studija.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram31.05.2010. u 07:59 - pre 169 meseci
Citat:
Valerij Zajcev: Pazi, ja sam sebe na faksu nasao u .NET-u. Posao sam dobio u II godini faksa (ComTrade) ali nisam uspeo da iskukam da radim .NET i kada sam video da dotle necu stici lepo sam se pokupio i otisao. Sa nadom da cu naci posao lako, ali ja recimo tek sada vidim da je uzasna potraznja za programerima koji nemaju preveliko iskustvo za .net pricam. Za php ponegde i ima neki junior job, ali za C# bas sam se razocarao :( baceno vreme koje sam bar ja potrosio na .net


To je samo indikacija da je trziste trenutno zasiceno .net developerima sto ne mora da potraje. Svejedno, nije ti bas pametno sto sva jaja drzis u istoj korpi jer stradas u ovakvim situacijama.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram31.05.2010. u 10:30 - pre 169 meseci
Citat:
ravni: super je sto si ti znao toliko, ali vecina na fakultet dodje bez tolike kolicine prethodnog znanja, i sa pravom, rekao bih, ocekuju neki efekat od pohadjanja studija.

Efekat mogu da očekuju, možda ga i dobiju u vidu teorijskog znanja (ako pametno odaberu faks), ali iskustvo sigurno ne mogu da dobiju. Zato moraju da rade na njemu. No to je sve sad offtopic.
 
Odgovor na temu

bobby63
Nis

Član broj: 11398
Poruke: 180
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram31.05.2010. u 12:39 - pre 169 meseci
Posto je u moje vreme, na fakultetima, bio samo Fortran (svaki komentar suvisan) bas me zanima sta se danas uci iz oblasti programiranja?
Hear all, trust nothing!
 
Odgovor na temu

peromalosutra
Ivan Rajkovic
Software engineer
Luxoft
Berlin

Član broj: 54774
Poruke: 871
*.teol.net.



+148 Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram31.05.2010. u 13:03 - pre 169 meseci
Na elektrotehnickom fakultetu u Banjaluci se na prvoj godini radi C iz predmeta Osnove programiranja. Prelazi se sintaksa jezika i rade klasicni skolski zadaci. Takodje se iz predmeta Osnove racunarske tehnike 2 radi nesto sitno asembler 8085. Na drugoj godini se u prvom semestru iz predmeta Programski jezici 1 rade koncepti objektno orjentisanog programiranja, kao prateci jezik se koristi C++. U drugom semstru se radi Java (predmet Programski jezici 2), gdje se konacno prakticno koristi sve ranije nauceno (rade se klijent/server programi, tredovi, GUI). Iz Arhitekture racunara se na trecoj godini radi detaljnije asembler 8086. Mislim da je to sve od tematskih predmeta, a na mnogim drugim predmetima se trazi poznavanje i rad u nekom od programskih jezika, recimo Strukture podataka i algoritmi, gdje treba implementirati odredjen algoritam u konkretnom jeziku, projektovanje digitalnih sistema, internet tehnologije (php) i tako dalje.

Sve u svemu mislim da je plan prilicno dobro osmisljen, pogotovo za one koji se prvi put susrecu sa programiranjem, jer se prvo uci
- C, same osnove programiranja, varijable, kontrola toka, petlje, ..
- C++ logican nastavak na C, sa naglaskom na objektnim mogucnostima, sablonima, polimorfizmu, itd
- Java, sintaksno veoma slicna sa C++ gdje se uce konkretne biblioteke i prakticno koristi sve ono sto se sa teoretskog aspekta ucilo iz C i C++
- Dalje ucenje konkretnih biblioteka i jezika kroz rad na projektnim zadacima iz raznih predmeta.

 
Odgovor na temu

bobby63
Nis

Član broj: 11398
Poruke: 180
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram31.05.2010. u 18:00 - pre 169 meseci
Hvala puno na iscrpnom odgovoru.
Hear all, trust nothing!
 
Odgovor na temu

meteo86
Predrag Mujković
student
Beograd

Član broj: 258682
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram31.05.2010. u 18:17 - pre 169 meseci
FORTRAN ti je i dan danas cesto koriscen kao programski jezik.Svi meteorolozi sveta ga koriste.On je nesto kao standard u meteorologiji, jer malte ne svi modeli za prognozu vremena ga koriste (uglavnom FORTRAN 90 ili 95).Tako da gde god radio kao meteorolog moras obavezno da ga znas.Na pmf-u se mislim isto uci,bar na osnovu onog sto sam im video u knjigama pored matlaba.Takodje rade ga i gradjevinci u Nisu.U Americi se dosta cesto koristi za statistiku jer je lak i brzo se uci, a statisticari nemaju potrebe za slozenijim programaskim jezikom.
 
Odgovor na temu

AMD guy
Miroslav
.NET developer

Član broj: 128930
Poruke: 1007

Sajt: www.its.edu.rs


+38 Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram31.05.2010. u 22:56 - pre 169 meseci
Ja bi pokretacu teme preporucio da pre C# nauci malo o OOP.
Da nauci koncept klase, objekata, nasledjivanja, enkapsulacije, polimorfizma ... itd
Ali pretpostavljam da svaka knjiga o C# sadrzi barem osnove OOP-a
Ova knjiga o OOP-u nije losa, a ovu ja imam trenutno.

http://i.imgur.com/V3feW.jpg
http://on.wsj.com/H9yjz6 -- India Graduates Millions, but Too Few Are Fit to Hire
 
Odgovor na temu

novobeogradjanin
novobeogradjanin
nijeVazno

Član broj: 189840
Poruke: 25
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Hocu da naucim da programiram03.06.2010. u 20:19 - pre 168 meseci
Hvala na pomoci.
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: Hocu da naucim da programiram

[ Pregleda: 4937 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.