Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Simple Queues -> Queue Tree

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Simple Queues -> Queue Tree

[ Pregleda: 2014 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BigFoot
Boban Jovanović
Arilje

Član broj: 1098
Poruke: 991
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+35 Profil

icon Simple Queues -> Queue Tree22.05.2010. u 12:28 - pre 169 meseci
Verzija MT 4.9, legalna, upgrade-ovana sa 3.29
Imam Firewall -> Mangle markiranje WAN paketa (prvo WAN konekcija, pa pripadajućih paketa). Na osnovu ovako markiranih paketa imam niz Simple Queues pravila koje sam organizovao hijerarhijski tipa:
Code:
Name          Target address   Packet Mark
==========================================
GLOBAL        10.10.0.0/22        wan
   AP1        10.10.1.0/27        wan
      User01  10.10.1.1           wan
      User02  10.10.1.2           wan
      ...
   AP2        10.10.1.32/27       wan
      User11  10.10.1.33          wan
      User12  10.10.1.34          wan
      ...

Ovako mogu da definišem max UL/DL, kao i da gledam trenutni saobraćaj svakog korisnika posebno, kao i zbirno za svako čvorište, kao i zbirno za celu mrežu, što je praktično simulacija Queue Tree. Sada bih hteo isto ovo da imam, ali na pravi način, dakle preko Queue Tree koji je i optimalniji od Simple Queue, a omogućava i dodelu prioriteta paketa, npr. ICMP, DNS i sl.

Ideja je da markiram pakete pojedinačno od svakog korisnika, tipa adresa 10.10.1.1 paket npr. user01, adresa 10.10.1.2 user02 itd. Takodje bi trebalo da markiram i sve pakete iz submreže 10.10.1.0/27 kao npr. ap1. Problem je što sve ovo moram puta dva, tj. posebno za download, posebno za upload. Prvo bi išlo jedno pravilo za Global_Download pa ispod redom download za submreže i korisnike, a onda drugo Global_Upload pa ispod redom upload za submreže i korisnike, a koristio bih PCQ pravila za limitiranje protoka.

Da li je ovo dobar način? Postoji li neki drugi? Da li je ovo neko već radio i kako? Nešto slično, ali bez hijerarhije po korisnicima ima ovde.

[Ovu poruku je menjao BigFoot dana 22.05.2010. u 18:47 GMT+1]
Two beer or not two beer...
 
Odgovor na temu

BigFoot
Boban Jovanović
Arilje

Član broj: 1098
Poruke: 991
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+35 Profil

icon Re: Simple Queues -> Queue Tree24.05.2010. u 14:20 - pre 169 meseci
Dakle, ovde se ne može dobiti odgovor na iole složenije MikroTik pitanje... Da li je moguće da je nivo korišćenja MT u našoj sredini elementaran? Čim se malo zagrebe ispod površine, tajac. Raspravlja se samo o pitanjima tipa, puca mi ping, šta li može da bude, slab mi signal, da li da uzmem bolju antenu i sl.
Two beer or not two beer...
 
Odgovor na temu

Sleepless_mind
Bojan Vranac
NetLogic D.O.O.
01000010 01000111 0100010

Član broj: 33611
Poruke: 564
*.kbcnet.rs.

Jabber: wizard[at]elitesecurity.org
ICQ: 12413605
Sajt: www.netlogic.rs


+34 Profil

icon Re: Simple Queues -> Queue Tree24.05.2010. u 15:08 - pre 169 meseci
Citat:
BigFoot: Dakle, ovde se ne može dobiti odgovor na iole složenije MikroTik pitanje... Da li je moguće da je nivo korišćenja MT u našoj sredini elementaran? Čim se malo zagrebe ispod površine, tajac. Raspravlja se samo o pitanjima tipa, puca mi ping, šta li može da bude, slab mi signal, da li da uzmem bolju antenu i sl.


Mozhe se dobiti i odgovor na mnogo slozhenije pitanje nego shto je tvoje iz prvog posta. No poenta je kad negde zapnesh da ti neko pomogne, a ne da pishe iz pochetka nechiji domatji zadatak.

Megis je lepo objasnio QoS i queue tree http://mum.mikrotik.com/presentations/CZ09/QoS_Megis.pdf
Takodje onaj link koji si dao nije losh.

Trebalo bi neshto probati, pa ako ne ide onda trazhiti neko objashnjenje zashto ne ide...

P.S. Queue tree spada u elementarno korishtjenje Mikrotik-a.
We are Borg. We shall assimilate you.
RESISTANCE IS FUTILE!

Asus P6T Deluxe V2
Intel Core i7 965 3.2GHz
OCZ 3x2GB DDR3 PC3-12800 Flex EX Low Voltage Triple Channel
2x1000GB Spinpoint F1
ATI Radeon HD5970
Lian Li PC-P80R
Samsung T240

www.me2everyone.com/213043
 
Odgovor na temu

BigFoot
Boban Jovanović
Arilje

Član broj: 1098
Poruke: 991
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+35 Profil

icon Re: Simple Queues -> Queue Tree25.05.2010. u 01:30 - pre 169 meseci
Nisam pitao kako se koristi Queue Tree. To znam. Nisam pitao ni za rešenje domaćeg zadatka. Davno sam ih sve uradio tokom svog 17-godišnjeg školovanja. Ponoviću delove posta koji čine moja pitanja, tj. nedoumice.
Citat:
BigFoot: Da li je ovo dobar način? Postoji li neki drugi? Da li je ovo neko već radio i kako?

Dakle, zanima me da li je način koji sam u detalje opisao dobar put ili ne? Možda je ideja komplikovana. Možda se može uraditi na jednostavniji način. Možda će biti previše Mangle pravila, itd. itd.
Two beer or not two beer...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Simple Queues -> Queue Tree25.05.2010. u 07:23 - pre 169 meseci
Regulisanje Queue do nivoa pravila za svakog korsinika je prilicno nezgodno, jer trazi mnogo brljanja. Zato su i napravljeni Simple Queues. Queue Tree fi je vise za generalno regulisanje saobracaja po tipu ili grupi korisnika ali ne sa pravilima za svakog pojedinacnog korisnika, sto ti zelis da bi mogao i tu da pratis protok po korisniku kao sto to moze sa SimpleQueue.
 
Odgovor na temu

BigFoot
Boban Jovanović
Arilje

Član broj: 1098
Poruke: 991
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+35 Profil

icon Re: Simple Queues -> Queue Tree25.05.2010. u 10:08 - pre 169 meseci
Pretpostavio sam da je možda komplikacija, kao što izgleda i jeste, pa sam zato i pitao. Da li je moguće izvesti postavljanje prioriteta za neke tipove konekcija preko Queue Tree, a da u Simple Queue ostane hijerarhija za praćenje protoka? Koliko sam čitao i probao, ono što ode u Queue Tree, ne ide u Simple Queue, pa izgleda da nije moguće tako...
Možda postaviti još jedan MT, pa onaj na izlazu da radi Queue Tree i prioritete konekcija, a drugi, prema korisnicima samo Simple Queue za praćenje protoka?
Two beer or not two beer...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Simple Queues -> Queue Tree25.05.2010. u 10:42 - pre 169 meseci
Iz Mikrotika tvrde da je moguce siti saobracaj regulisati i sa Tree Queues i sa Simple Queues. Meni je to nekad uspevalo, a uglavnom nije. Ako i uspe, previse je ogranicavajucih faktora, da dovodi u pitanje prakticnost.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Simple Queues -> Queue Tree

[ Pregleda: 2014 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.