Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Data warehouse, mdx

[es] :: Baze podataka :: Data warehouse, mdx

[ Pregleda: 5552 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

deckic

Član broj: 17646
Poruke: 16
*.dip.t-dialin.net

Sajt: www.zperic.net


Profil

icon Data warehouse, mdx16.01.2004. u 17:35 - pre 246 meseci
Dobar dan, postovana publiko,

prosle nedelje sam poceo da radim u jednoj firmi koja gradi centralni data warehouse. Znanja o sql i relacionalnim bazama podataka imam dovoljno , ali ovo je nesto malo drugacije a i nije. Interesuje me da li je neko od vas vec radio sa multidimenzionalnim basama i OLAP-om. Mozda malo literature (po mogucstvu na nasem svetskom jeziku) ili ti par dobronamernih saveta. U principu treba da izradjujem poslovne izvestaje pomocu mdx jezika, i da ih stavljam na web server.

Zahvalan,

deckic
 
Odgovor na temu

selector

Član broj: 92935
*.telekom.at



Profil

icon Re: Data warehouse, mdx19.01.2004. u 11:31 - pre 246 meseci
ja sam radio kao DW DBA, quality tester, cak sam i napravio jedan Data Mart. sto se tice liiterature na srpskom nisam nista nasao, i sumnjam da ce uskoro biti.
po meni najbolji izvor za DW temu je:
http://datawarehouse.ittoolbox.com/
koji tool koristis?
 
Odgovor na temu

deckic

Član broj: 17646
Poruke: 16
*.dip.t-dialin.net

Sajt: www.zperic.net


Profil

icon Re: Data warehouse, mdx19.01.2004. u 18:58 - pre 246 meseci
Citat:
selector:
ja sam radio kao DW DBA, quality tester, cak sam i napravio jedan Data Mart. sto se tice liiterature na srpskom nisam nista nasao, i sumnjam da ce uskoro biti.
po meni najbolji izvor za DW temu je:
http://datawarehouse.ittoolbox.com/
koji tool koristis?



Za sada je u planu da se radi sa Mickosoftovim SQL Serverom 2000 koji ima OLAP server i za modeliranje se koristi njegov Analysis Manager. Za generisanje reporta planirano je ProClarity, mada za sada vezbam sa Trial verzijom. Iskreno da ti kazem, shvatio sam princip i zasto se DW koriste, ali imam problema sa modeliranjem, nedostaje mi veza izmedju fact tabela, dimensija i measures. Ako mozes da mi odgovoris na jednostavnom jeziku, sta su tacno datamarts, a sta su cubes; hoce reci sta je starije?
 
Odgovor na temu

selector

Član broj: 92935
195.3.97.*



Profil

icon Re: Data warehouse, mdx21.01.2004. u 16:21 - pre 246 meseci
data mart je nista drugo do light verzija data warehouse-a, jer se predpostavlja da pravi DW mora da bude komplexan i da se sastoji iz vise DM-a. in REAL LIFE pravis jedan dataMart za odredjenu grupu korisnika(pr menagement department, marketing dep...)
e onda se na pocetku odlucujes koju ces shemu da korsitis(DW semu ne mesaj sa bilo kojim drugim pojmom sema), tj biras izmedju:
STAR ili SNOWFLAKE seme. to moras da nadjes slikovito prikazano negde, jer ce ti samo tako biti jasno o cemu se radi. ja sam koristio do sada samo STAR semu.
CUBE je multidimenzionalna tabela, prosto receno.
ja imam tri knjige o DW i moja omiljena je Decision Support in Data Warehousing.
Oracle a od skora i MySQL ima bas podrsku za CUBE upite, ne znam kako je sa MS SQL Serverom.
 
Odgovor na temu

deckic

Član broj: 17646
Poruke: 16
*.dip.t-dialin.net

Sajt: www.zperic.net


Profil

icon Re: Data warehouse, mdx21.01.2004. u 20:10 - pre 246 meseci
aha,
znaci ako cu da pravim cube recimo za prodavce, onda napravim prvo jedan data mart, pa na osnovu njega jedan cube, ili?
MS SQL Server 2000 ima mnogo vise, ima jedan pravi OLAP server u sebi, programe za modeliranje prave MOLAP DB. Za seme znam sta su, ali ne znam od gomile podataka koje se preuzimaju iz jednog relacionalno DB sistema, sta da uzmem za dimenzije, sta za fact tabelu, sta za measures....
Imam vremena do kraja marta, pa cu da ucim jos vise.

Hvala ti,
deckic
 
Odgovor na temu

selector

Član broj: 92935
*.telekom.at



Profil

icon Re: Data warehouse, mdx23.01.2004. u 10:10 - pre 246 meseci
Citat:
deckic:
znaci ako cu da pravim cube recimo za prodavce, onda napravim prvo jedan data mart, pa na osnovu njega jedan cube, ili?
MS SQL Server 2000 ima mnogo vise, ima jedan pravi OLAP server u sebi, programe za modeliranje prave MOLAP DB. Za seme znam sta su, ali ne znam od gomile podataka koje se preuzimaju iz jednog relacionalno DB sistema, sta da uzmem za dimenzije, sta za fact tabelu, sta za measures....

ne,
DataMart mozes da predsavis kao jednu DB schemu, to ti je moja preporuka radi lakse dalje kontrole DW systema. u njoj ces da imas izvorne tabele iz legacy systema koje ti trebaju(podaci iz razlicitih systema-citaj baza podataka),ovde se pravi cleaning ako je potrebno
- zatim ces dalje da pravis staging tabele, agregate jos sta ti bude trebalo u zavisnosti od cilja.
sve zavisi kakav se rezultat trazi, na osnovu toga ti punis svoj DataMart i obradjujes dalje podatke.
CUBE pravis na osnovu upita koji se trazi. primer za jedan n-dimenzionalni cube:
"kolika nam je zarada u marketima u centru grada u prvom tromesecju u poredjenju sa nasom prodajnom kvotom"
bilo bi:
Prvo Tromesecje=Januar, Februar,Mart
Prodavnice u Centru grada= prodavnica9, prodavnica10
zarada=1220+2330 = 3550
kvota=900+1500 = 2400
zarada preko kvote= zarada - kvota = 3550 - 2400 = 1150
kao sto vidis tu ti je potrebno multidimenzionalno postavljanje upita.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Data warehouse, mdx

[ Pregleda: 5552 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.