Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine

[es] :: Linux :: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 51507 | Odgovora: 229 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine10.05.2010. u 23:34 - pre 169 meseci
Compiz Urose trenutno odrzava samo jedan developer. Iako taj preostali developer kaze da ce se potruditi da projekat ostane ziv - nesto cisto sumnjam u to buduci da polako postaje "obsolete". Kwin ima svoju sopstvenu podrsku za compositing i efekte a kada mutter stupi na scenu - mozemo compizu na gnome-u da kazemo dovidjenja (iako ce moci da se koristi kao window manager i dalje u to sam siguran samo bez gnome-shell-a jer jedan drugog iskljucuju).

Osim toga mnogo gadnih problema sam imao sa compizom na xserver-u 1.8 (i965GM), gde se tripovao zesce, mislim da je ipak problem do Mesa 7.8, mada nisam probao skorije, moguce da su ispravili u medjuvremenu...

/edit: Iako na http://www.compiz.org/team/ mozemo da vidimo da ih ima podosta, nacuo sam da samo jedan jedini dev od njih aktivno radi na projektu. A na http://planet.compiz.org/ ima lep osvrt na windicatore. A kao potvrdu da su pukli jer postaju polako otpisani sam sad nasao neki blog post:

http://www.stefanoforenza.com/...getting-rapidly-sick-of-gnome/

Tako da mozda cemo i videti CompDE u skorije vreme, ali kao sto rekoh - sumnjam...
make love - !war
 
Odgovor na temu

urosg3
privatnik
beograd

Član broj: 197713
Poruke: 80
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine10.05.2010. u 23:51 - pre 169 meseci
Evo pročitao. Pa dobro, ostane li GNOME zaista bez kompiza gubitak je za GNOME. Znam najmanje nekoliko korisnika koji će migrirati na kwin.
Ubuntu user
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine11.05.2010. u 00:00 - pre 169 meseci
Nece gnome ostati bez compiza ukoliko compiz dev-ovi ne budu to sami zeleli. Za sada su imali jaku podrsku od strane ubuntu-a. Medjutim ako mutter i gnome-shell bude default vecina mainstream korisnika ce zaboraviti na compiz, iako ce compiz moci da se pokrene rucno (compiz --replace).

Mada vidis sad i Mark upada u tu pricu sa windicatorima i ako mu to prodje upstream - bice to jak udarac za compiz. Ja na kraju krajeva razumem i KDE i GNOME dev-ove, zasto i njihovi wm-ovi (kwin i metacity i mutter) ne bi imali compositing podrsku, compiz treba da igra na tu kartu da se tim poslom bave dosta duze od pomenutih i da su performanse compiz-a svetlosnu godinu ispred kwin-a (mutter necu ni da spominjem ono je slideshow nije wm).

Kako ce biti, videcemo... Mada ne jos sigurno godinu dana, do tada ostaje sve po starom.
make love - !war
 
Odgovor na temu

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine11.05.2010. u 08:19 - pre 169 meseci
Ma kakav mutter i gnome-shell,probao sam i video koliko je to jadno uradjeno,prvo sporo je ko puz u poredjenju sa compiz-om,drugo,ne vidim nikakvu prednost gnome-shell-a u odnosu na obican gnome,cak vise sve je toliko komplikovano,naci neki program kojem ne znas naziv(ali znas recimo da je u internet sekciji) je prava akrobacija.Ne znam stvarno ko ce preci na to kad bude zvanicno objavljen gnome 3.Pa gnome su uglavnom koristili do sada zbog jednostavnosti,brzine i funkcionalnosti.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine11.05.2010. u 09:59 - pre 169 meseci
Mislim da je pomalo preterano da se toliko "nafuravaju" šljokice, kako bi Linuks bio konkurentan, šta li...
Nadam se da će gnome 3 prvenstveno izaći stabilan i funkcionalan, a ne kao KDE 4 - premijera beše fijasko. Valjda neće da ga zbrze zbog 10.10
A šta će biti dalje sa kompizom i sličnim tvorevinama, ne bi ni trebalo da brine regularne korisnike (jer im treba stabilan OS koji završava posao), niti napredne (jer su prevazišli šminkanje). Bilo je tema na Es-u: koji distro da izaberem da mi radi kompiz. Mislim... Instaliraj neku 3D igricu
BTW, ne sporim, donosi kompiz i neku dodatnu funkcionalnost, ali ako je već spao na jednog programera, nikom-ništa.


Nadam se da će malo poraditi na nekim vitalnim stvarima, evo npr. na ntfs drajverima. Juče iskopiram DVD na NTFS particiju (da, imam Windows na drugoj particiji ) i sve uredno prebačeno. Kasnije, restartujem komp. Kad ono - nema foldera na particiji nigde?! Ništa nije čačkano, normalno resetovan računar. Tek posle chkdsk, pojavio se folder. Znam, verovatno ima ono "nešto" što treba da se uradi: ubaci ovo u fstab, demontiraj particiju, koristi ovo i ono, ali to je sve bu-dže-nje.

BTW film ("Law abiding citizen") je crap, tako da je možda i bolje da je folder ostao hidden


[Ovu poruku je menjao maksvel dana 11.05.2010. u 11:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine11.05.2010. u 10:39 - pre 169 meseci
Problem sa compizom je taj sto gube poziciju, vecina KDE korisnika koristi kwin i za compositing i efekte, Gnome ce naravno promovisati mutter i gnome-shell...

Gnome shell sam isprobao prvi put prosle jeseni ja mislim i tada su uradili relativno dobar posao, licilo je to na nesto mada manjak bilo kakvih mogucnosti za konfigurisanje istog me je razocarao. Isprobao sam ga ponovo pre nekoliko dana i za 6 meseci i jace uspeli su da ga totalno uniste ! Mutter je sporiji pa jedno 5 puta nego sto je to bio a jedinu promenu koju sam video je ta da su promenili nacin na koji se upravlja sa desktop povrsinama (smanjili su onaj plusic :D). A sto kaze danny - covece da nadjes nesto u meniju je katastrofa jer je sad sve zgurano pod jednu stavku.

Trenutno compiz je zaista dosta brzi od kwin-a na ovim intelovim integrusama a performance sa metacity-jem su tu negde - neck2neck. Cini mi se da je trenutno compiz bolji nego ikada. A i nudi dosta vise opcija od metacity-ja (ne mogu u metacity-ju da disable-ujem vsync nikako a sve sam probao).

Gnome-shell se nece zbrzavati zbog Maverick-a jer su opet najavili da ga nece ukljuciti po default-u u istom. Ali ocekujem da ispostuju ovaj put release schedule i da cemo videti na jesen sta ce da urade. Samo fora je sto kao da idu unazad a ne unapred i do jeseni mogu da ga totalno uniste kako su krenuli :D

Unity on mutter sa start windows opcijom: http://www.markshuttleworth.com/archives/383

Ovaj Mark je ili genije ili idiot, mada tanka je linija...
make love - !war
 
Odgovor na temu

ilija666

Član broj: 70361
Poruke: 16
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.last.fm/music/Endless..


Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine13.05.2010. u 13:15 - pre 168 meseci
jeeeeeeeeees, novi Ubuntu, eto razloga za nove install day-ove.
diskordija!

deWhite
 
Odgovor na temu

euripyd

Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.tn.glocalnet.net.



+7 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine13.05.2010. u 22:50 - pre 168 meseci
Koliko sam video sa Live CD nikada lepsi i nikada bolji.....
Sunca li ti žarevog!!
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.emea.ibm.com.



+69 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine14.05.2010. u 08:30 - pre 168 meseci
Evo da podelim moja iskustva, vezano za Kubuntu upgrade, ali dobro, isti je sistem.
Naime, odjednom mi se pojavila gomila patcheva, bas kad je masina pocela veoma cudno da se ponasa, stavio sam da radi update i nastavio sa radom.
U jednom trenutku sam restartovao X i zaboravio da radi update, kada se X startovao ponovo moj korisnicki nalog je bio samo u jednoj grupi, bez pristupa icemu, pa cak i sudo, jer je sudo u grupi adm ili admin kojoj se prvi korisnik automatski dodaje.
Restartujem par puta, isti problemi, odem na rescue mod, pocne da mi daje greske vezane za filesystem i zakucava.
Editujem grub da me odma ubaci u passwordless shell, root sam, konacno spas, odradim sudo fajl, dodam sebe, restartujem, ali neee, kernel panic, ne radi ni to.
Na kraju je bio live cd od 9.04, chroot, visudo i dodao sam password za root nalog za svaki slucaj.
Eto kako neka bezazlena stvar moze da vam delimicno unisti sistem, vecina neiskusnih bi isla na ponovnu instalaciju.

Kada sam to konacno sredio, dodao sam sve te grupe rucno, radilo je, ali ipak ne potpuno jer su neki fajlovi dobili pogresne dozvole, resio sam da stavim upgrade na 10.04 u nadi da ce se srediti.
Posle nekih 2 sata, taj upgrade je bio na instalaciji, na 93%, zakucao je na instaliciji flash-a, takodje mi je pravio problem sa wine i playonlinux, uvek je davao gresku za njih i prekidao update.
Morao sam da prekinem upgrade na 10.04 jer je installer jednostavno zakucao.
Restartovao sam, grub vec odradjen, dignem 10.04, ulogujem se sa par gresaka, i stavim da nastavi update, ali opet problem sa wine, koji sam na kraju morao da obrisem.
Update je zavrsen, sistem je sad kompletan, i desktop mi nekako izgleda veci jer su umanjili neke stvari, sistem se cini brzi nego 9.10 na prvi pogled.

Izgleda cisto, fino, malo sredjivanja i gasenja desktop efekata i radi odlicno.
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine15.05.2010. u 17:22 - pre 168 meseci
Citat:
fade:  radi odlicno.

Zar ovo malo nije kontradiktorno a svim navedenim pre toga?

 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.net.upc.cz.



+69 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine15.05.2010. u 22:31 - pre 168 meseci
Imajuci u vidu da sam prvo posteno skrsio sistem, ne bi trebalo da cudi sto su se takvi problemi i pojavili u nadogradnji.
Na ubuntu help chatu su mi savetovali da radim clean install jer cu sigurno imati nekih problema, kao sto se i desilo, imao sam ih, ali sam uspeo da sredim, i sistem radi stabilno.

Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine15.05.2010. u 22:50 - pre 168 meseci
Sto govori u prilog Ubuntu-u u datoj situaciji a i tebi na snalazljivosti.
make love - !war
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1122
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine16.05.2010. u 12:47 - pre 168 meseci
Jenda od bitnih prednosti linuksa nad vindouzima jeste mogućnost apgrejda, bez brisanja i vraćanja podataka, instalacije programa is lično.

Radim konstantan apgrejd od verzije 7. Bilo je tu svakojakih problema, najgore kada sam rešio da testiram 9-ku beta.

Upravo, zbog toga sam i sačekao sa prelaskom na 10-ku.

Imati stabilan sistem, koji radi, jeste mnogo bitnije od eksperimentisanja sa svakojakim X čudesima.
 
Odgovor na temu

sarmasmeker
student, RAF
Beograd

Član broj: 236188
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.fm-serbia.net


Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine17.05.2010. u 20:04 - pre 168 meseci
Sve sam fino nastelovao i vrlo sam zadovoljan :D

Sta je ostalo kvarno...zvuk.

Imam Sound Blaster Live 5.1, i ja vidim on je meni prepoznao da je to emu10k chip, instalirao neki svoj drajver, ali je zvuk krs, bas krs, i ne mogu da osposobim zvuk na tvtime, samo zuji.

Ako neko ima slicnu karticu ili zna neko alternativno resenje(tipa kao kx driver za windows) bio bih mu vrlo zahvalan.
 
Odgovor na temu

Suns

Član broj: 240388
Poruke: 375
*.dynamic.sbb.rs.



+39 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine18.05.2010. u 10:37 - pre 168 meseci
Juhuu danas pogledao u sanduče kad ono u njemu pošiljka iz UK, stigao Ubuntu 10.04 or'ginal disk

Baš je fency, tako da ko je naručio neka ga očekuje ovih dana (ja sam ga naručio 30-og Aprila)
 
Odgovor na temu

Dovla84
Vladimir

Član broj: 138295
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine18.05.2010. u 12:27 - pre 168 meseci
Instalirao Ubunu 10.04 unutar Win 7 na svom lapu (Acer Aspire 7738g). U pocetku me je mnogo iznerviralo to sto su na levoj strani komande ze manipulaciju prozorima al kad sam izabrao drugu temu sve se vratilo na normalu. Kome treba automatsko mountovanje i dozvole za upisivanja i citanja u NTFS particije ima "ntfs configuration" aplikaciju da skine (verovatno svi znaju za ovo). Imao sam problema da instaliram flesh player i jdownloader al uz malo muke sve se da resiti. Office mi se instalirao automatski i ako sam izabrao vremensku zonu za Srbiju. Sa Amarokom sam imao gomilu problema jer kad njega ukljucim ostali zvukovi (skype,sistemski itd.) ne rade sto mi se desavalo i na prethodnim edicijama,Zbog toga sam presao na Audacious koji radi perfektno.
Imam problema i sa splash screenom ali to mi nije toliko bitno. 3D Cybe i tome slicno ne koristim pa ne mogu da vam kazem da li radi. Nova edicija Ubuntua je brza i odzivna sto mi se ekstremno svidja.
Jedina prava zamerka za sad je to sto kad pustim film, ekran se ponasa kao da nema vsync sto me strasno nervira i cini gledanje krajnje neprijatnim. Ako neko zna kako se to ispravlja zamolio bih ga da ovde napise ili postavi link.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine18.05.2010. u 13:43 - pre 168 meseci
Jel si ti to unutar VM-a instalirao Ubuntu ili ? Ako koristis desktop efekte mozes u ccsm (compiz config settings manager-u) ukljuciti vsync a ako nemas onda bi trebalo proslediti vsync parametar unutar xorg.conf-a ali i to zavisi od graficke koju imas. Guglaj uglavnom:

http://www.google.com/search?h...cid+enabling+vsync&spell=1
make love - !war
 
Odgovor na temu

Dovla84
Vladimir

Član broj: 138295
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine18.05.2010. u 14:41 - pre 168 meseci
Pa ubacio sam disk i on mi je ponudio instalaciju unutar windowsa.Nisam instalirao nikakvu posebnu virtuelnu masinu. Sad vidim da ne mogu da instaliram temu za kursor. Probao sam koristeci gcursor i ono dugme "install theme" ne radi.Probao sam i prevlacenjem *.tar.gz u meni za odabir tema i nece (takoo mi rekli na nekom stranom forumu). Jel zna neko kako to da sredim?
Hvala za ovaj savet, konacno radi kako treba. Interesantno da kada istu opciju selektujem u okviru nvidia drivera nista se ne desava.
 
Odgovor na temu

Stefan Jocic
System Administrator

Član broj: 177868
Poruke: 1299
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 409508405


+27 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine18.05.2010. u 14:56 - pre 168 meseci
Citat:
Juhuu danas pogledao u sanduče kad ono u njemu pošiljka iz UK, stigao Ubuntu 10.04 or'ginal disk

Ja dobih obaveštenje iz pošte da mi je stigla pošiljka i da trebam da platim 6580 rsd...

Citat:
Probao sam i prevlacenjem *.tar.gz u meni za odabir tema i nece

Možda tema koju želiš da instaliraš zahteva neki dependency i sl. Da li dobijaš neku poruku pri instalaciji?
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine18.05.2010. u 15:29 - pre 168 meseci
Izgleda da xserver 1.8 ima problema sa vsync-om tj ne sisa xorg.conf ni dva posto po tom pitanju. Znam da je na ubuntu 1.7.6 ali su backportovali gomilu koda i sad izgleda mi i Ubuntu i Arch pate od iste boljke. Kako samo radi sa compizom nije mi jasno :( Ili je u pitanju neki metacity bug.
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Izasao Ubuntu 10.04 Final, LTS izdanje, podrska do 2013. godine

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 51507 | Odgovora: 229 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.