Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca

[es] :: Vodič za posao :: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 25906 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca21.04.2010. u 21:52 - pre 170 meseci
Znam da je bilo dosta slicnih tema - pa stoga molim da se ne ulazi u raspravu o tome kako je neko cuo za tamo nekoga da mu je odobrena zalba da ne mora da placa taksu posto defacto nema istaknutu firmu ili da mu je neko rekao (pa makar i u poreskoj tj sekretarijatu za finansije) da to (ne)mora da se istice.

I ja sam isto tako cuo da se gazda u kojoj kuma radi zalio, i da mu je odobreno da ne placa taksu. Ali ono sto trazim je crno na belo - skenirano resenje, link na zakon, tumacenje zakona i sl. Tako da molim da nema praznog prepucavanja kakvog je dosta na ostalim temama.


1. Po zakonu o privatnim preduzetnicima pise:

"Osnivač radnje dužan je da firmu istakne na vidnom mestu poslovne prostorije, odnosno prostora u kome se obavlja delatnost." ... "Novčanom kaznom u iznosu od 1.000 do 5.000 dinara kazniće se za prekršaj osnivač radnje, ako:
1) (brisana);
2) obavlja delatnost preko poslovođe suprotno odredbama člana 25 ovog zakona;
3) ne istakne firmu, odnosno firma ne sadrži propisane podatke, odnosno u svom
poslovanju ne upotrebljava firmu onako kako je upisana u registar (član 29 ovog zakona)."

Dok u resenju za lokalnu komunalnu taksu stoji izvod iz drugog zakona i odluke:

"Pod firmom se podrazumeva svaki istaknuti naziv ili ime na poslovnom prostoru, koje upucuje na to da pravno ili fizicko lice obavlja delatnost u tom prostoru sto je propisano clanom 16. Zakona (Zakon o finansiranju lokalne samouprave) i Tarifnim brojm 8. Taksene tarife, koja je sastavni deo Odluke (Odluke o lokalnim komunalnim taksama za teritoriju grada Beograda)."


Nisam pravnik - ali se meni cini da su to dve samo na izgled povezane stvari posto se sami zakoni ne pozivaju jedan na drugi - i da je pre u pitanju lose napisan zakon (mozda i delimicno prepisivanje iz jednog u drugi). "Na vidnom mestu poslovne prostorije" se moze tumaciti kao u samoj prostoriji i sl. Ali stvarno ne zelim da ulazim u takve rasprave, pa me jedino interesuje da li se negde moze naci zvanicno tumacenje zakona u vezi sa ovime?


2. Da li je neko podneo zalbu sa obrazlozenjem da on nema istaknutu firmu - koja mu je bila odobrena - molim za licno iskustvo i po mogucstvu skenirano resenje (po zelji podatke koji identifikuju zamutiti ili sl)?


3. Da li ima zainteresovanih da se organizujemo kao ljudi iz Velike Plane http://www.ujdurma.com/2009/12...e-firme-na-poslovnom-prostoru/ i kao sto kazu:

"Posle mnoooogo predatih žalbi u Poreskoj upravi Velike Plane, verovatno uplašeni od slanja dokumentacije za Beograd, ljudi iz opštine preinačuju odluku – lepo. Smanjili su za oko 50%. Naravno, kriterijumi su i dalje nesrazmerni i nerealni."

Ja sam na opstini Palilula, sifra 72200 mada je to sve jedno za Beograd (za razliku od V.Plane gde se isplati biti advokat ili prevodilac) - A 30K dinara je stvarno previse. Ne znam sta da kazem onima koji zive u centru grada ... Ja se razmisljam da radnju prebacim na vikendicu u selu :)


A razmisljam se i da ukoliko je moguce dobiti resenje da vise ne placas tu taksu, posto nemas istaknutu firmu, cak i ako to nije u skladu sa ovim drugim zakonom - idem na varijantu 30.000 din = 6 x 5000 din za kaznu - gde ne verujem niti da bi bio kaznjen sa maksimalnih 5000 din, niti da bi bio kaznjen 6x godisnje ...
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.static.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca23.04.2010. u 14:19 - pre 170 meseci
Meni je danas stiglo 150.000 * 60% = 90.000 za godinu dana. Mesecno 7.500 hiljada

Nema sanse da ovo placam. Osnivac i vlasnik sam i jedini zaposleni.

Ja idem u ponedeljak da odjavim taksu.

I ne razumem logiku ta trgovac ima veci popust od pruzaoca usluga ili proizvodjaca.

Mora da se uredi da bude po prometu firme.

Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca24.04.2010. u 13:13 - pre 170 meseci
@Gosha

Kako ti je stiglo toliko? Ako nije problem napisi (ili mi pusti mi na pp) koja ti je sifra delatnosti i gde se radnja nalazi.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



+40 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca24.04.2010. u 15:25 - pre 170 meseci
Preduzece je u pitanju 3 zona. Za proslu godinu sam placao 2.800rsd mesecno.

http://www.sllistbeograd.rs/pd...-2009.pdf#view=Fit&page=43

Na 47 strani tarifni broj 8 se odnosi na takse za isticanje firmi.


Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca24.04.2010. u 21:56 - pre 170 meseci
Koliko sam skapirao sifra delatnosti za Beograd nije bitna - svi su u istom kosu sto se tice osnovice same takse koja je sada znacajno veca nego prosle godine. Mozda jedino to regulisu preko onog "popusta" koji daju - a maksimalno je 80%.

Ne znam kako je ove godine u drugim mestima.
 
Odgovor na temu

SashaNBG
Novi Beograd

Član broj: 70482
Poruke: 150
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca29.04.2010. u 13:36 - pre 170 meseci
I meni je stiglo rešenje na 150.000 din godišnje! Sa popustom od 40% sada izađe 90.000 godišnje, odnosno 7.500 din mesečno, a do sada sam isto to plaćao oko 3.000 mesečno.

Firma mi je u 3. zoni (Zemun) i vodi se na deo stana, a šifra delatnosti je 72200 (D.O.O.).

Odmah sam otišao u poresku upravu da se žalim. Dok sam bio tamo 5 minuta, bilo je 3 telefonska poziva u vezi iste stvari! Službenica je rekla da su zone promenjene, da je povećana osnovica, i da veće umanjenje ima samo nekoliko šifara delatnosti, koje nije znala ili htela da mi kaže.

Raspitivao sam se dalje u vezi sa tim, i evo nekih informacija.

Taksa ne zavisi od toga da li imate svoj ili iznajmljen lokal ili deo stana (sobu), niti da li ste stavili A4 papir sa natpisom ili tablu metar sa dva. Zone su definitivno promenjene, pa je sada Zemun prešao u centar sveta, kao i Zvezdara! Ova dva kraja su u istoj, 3. zoni!

Nikome nije drago da daje teško zarađen novac na ništa, a još gore je kad se daje brojnoj administraciji poreske uprave, koja nema posla pa smišlja kako da opljačka one koji rade. Prvo te nateraju da postaviš "firmu" ili ćeš da platiš kaznu, a kad je postaviš, onda te rebnu koliko hoće. Znam da i oni moraju da rade, i ne krivim njih, kriv je sistem, tj. sadašnja i svaka druga vlast. Pa izvolite glasajte. Trebaju im pare za avione i kamione.

Hajde da se organizujemo. Predlažem da ovde objavljujemo šifre delatnosti, lokaciju i koliki je popust, npr.:

D.O.O., šifra 72200, Zemun, popust 40%.


Maksimalan popust je 80% i to za radnje tipa kioska i slično.

Saznao sam da opštine mogu svaka za sebe da regulišu ovu oblast, pa recimo u Paraćinu ako otvorite firmu, ne plaćate ovu taksu prvih godinu dana! A posle toga je opet povoljnije nego u Beogradu.

Zbog svega ovoga, ozbiljno razmišljam da zatvorim firmu, jer neću da plaćam lopovima za ništa. Malo im je 3.000 + razni porezi mesečno... E kad krene narod da zatvara firme, kao što sam već čuo za nekoliko slučajeva, država će njima da plaća socijalno, neće imati ni to što je do sada dobijala od poreza, imaće povećanje broja nezaposlenih, porast "crne" ekonomije, i ko zna šta još.

Prema ovome što sam do sada saznao, trebalo bi preregistrovati firmu na neku adresu što dalje od centra grada, posebno Beograda. Sada istražujem u tom pravcu, pa ako ne uspe, odoh i ja u ilegalu. Više iz principa.
 
Odgovor na temu

blingaro
Igor Malinkov
Uprava prihoda
Beograd

Član broj: 187756
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca29.04.2010. u 19:14 - pre 170 meseci
Citat:
SashaNBG
Hajde da se organizujemo. Predlažem da ovde objavljujemo šifre delatnosti, lokaciju i koliki je popust, npr.:

D.O.O., šifra 72200, Zemun, popust 40%.




Ovo nije tacno jer prema Odluci grada Beograda (Sl. list broj 60 iz prosle godine, a i svih godina u nazad)

Taksa na firmu umanjuje se:
1) Pravnim licima, koja su prema zakonu kojim se uređuje racunovodstvo, razvrstana u:
– srednja pravna lica za 20%.
– mala pravna lica za 40%.
2) Pravnim licima iz oblasti trgovine (Sektor E,oblast 50-52), ugostiteljstva (Sektor @, oblast 55, grana 553-555) i li~nih usluga (Sektor M, oblast 93, grana 930, grupa 9301-9302) za 40%.
3)Udruzenjima građana, savezima, drustvima i ostalim neprofitnim organizacijama taksa se umanjuje za 80%.
4) Radnjama koje nemaju svojstvo pravnog lica i pravnim licima, odnosno njihovim poslovnim jedinicama, koje delatnost obavljaju u kiosku, na tezgi odnosno u objektu na kome je otvoren salter, taksa se umanjuje za 80%.

To znaci da se tom preduzecu u Zemunu (a isto je na celoj teritoriji grada) umanjenje od 40% odnosi na malo pravno lice, a ne za šifru delatnosti.

E sad, zone su promenjene, pa ko je prosle godine bio recimo u II zoni, sada se moze desiti da je u Ekstra. S toga ima povecanje po dva osnova:
1) generalono je taksa je povecana. Npr prosle godine je II zona kostala bez umanjenja 149.270,00 dinara, a ove 180.000,00
2) primera radi firma "Pera" koja je prošle godine bila u II zoni, sada je novom Odlukom prebacena u Ekstra zonu pa povecanje osnovice umesto 180.000,000 iznosi 210.000,00 dinara.

Zone mozete pogledati na http://gisapl.beoland.com/dire....jsf?width=1144&height=696, kliknite dole desno na "Slojevi", pa cekirajte "Zone grada Beograda"

Inace, Sluzbeni list grada Beograda broj 60 mozete naci na sajtu http://www.sllistbeograd.rs/. strana 47

Ako nesto nije jasno, stojim na raspolaganju.


[Ovu poruku je menjao blingaro dana 29.04.2010. u 20:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+40 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca29.04.2010. u 19:46 - pre 170 meseci
Ne bi bilo lose da procitate prethodne poruke,a i da pogledate linkove u njima pre nego sto nesto napisete.

Ja sam pisao zalbu. Rekao sam da mi je tabla propala i da vise nije istaknuta firma. Takodje sam naglasio da zbog teske fin. situacije nemam sredstava da uradim novu, a i kada bih imao visina takse bi dovela u pitanje poslovanje moje firme koja ima samo jednog zaposlenog t.j. mene.

Poz. Goran
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca29.04.2010. u 21:39 - pre 170 meseci
Dzaba se zalis. Isticanjem firme se smatra i adresa na sanducetu za postu. (Ja pitao u sluzbi za razrez, znaju napamet i ceo paragraf iz uredbe).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

SashaNBG
Novi Beograd

Član broj: 70482
Poruke: 150
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca30.04.2010. u 00:39 - pre 170 meseci
Citat:
SashaNBG:
Hajde da se organizujemo. Predlažem da ovde objavljujemo šifre delatnosti, lokaciju i koliki je popust, npr.:

D.O.O., šifra 72200, Zemun, popust 40%.

Citat:
blingaro: Ovo nije tacno jer prema Odluci grada Beograda (Sl. list broj 60 iz prosle godine, a i svih godina u nazad)

Taksa na firmu umanjuje se:
1) Pravnim licima, koja su prema zakonu kojim se uređuje racunovodstvo, razvrstana u:
– srednja pravna lica za 20%.
– mala pravna lica za 40%.
...



Hmm.. šta ovde nije tačno? To su činjenice o firmi i popustu od 40%, piše mi na rešenju.

Moja namera je da prikupimo dovoljno proverenih informacija (prepisano sa rešenja), pa da vidimo koji tipovi pravnih lica, koje delatnosti i lokacije imaju najveći popust. Onda bi privatnici mogli da procene da li se isplati da promene lokaciju firme ili možda šifru delatnosti. Dakle, pravim jedno malo istraživanje.

Nisam uspeo da nađem S.L. #60 na onoj stranici (nemam vremena da kopam sada), ali sam video mapu BG sa zonama. Znači, opteretili su ceo grad visokim dadžbinama, tako da praktično nema gde da se seli firma, osim na neku njivu u Surčinu i slično.

A po ovom navodu iz Službenog lista, vidim da je meni odobren popust samo na tip preduzeća, i da se ništa ne umanjuje po šifri delatnosti. Kako to?

Ajde ako neko zna 100% neka objavi ovde da li postoji umanjenje takse na osnovu šifre delatnosti?
 
Odgovor na temu

btamara
samostalna delatnost (slobodni strelac)
Zvezdara, Beograd, Srbija

Član broj: 258568
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca30.04.2010. u 01:52 - pre 170 meseci
Izvod - iz Odluke o lokalnim komunalnim taksama (Beograd) – za šta se sve plaća lokalna komunalna taksa

Komunalna taksa plaća se za:
1. korišćenje prostora na javnim površinama ili ispred poslovnih prostorija u poslovne svrhe, osim radi prodaje štampe, knjiga i drugih publikacija, proizvoda starih i umetničkih zanata i domaće radinosti;
2. držanje sredstava za igru ("zabavne igre");
3. priređivanje muzičkog programa u ugostiteljskim objektima;
4. korišćenje reklamnih panoa;
5. korišćenje prostora za parkiranje drumskih motornih i priključnih vozila na uređenim i obeleženim mestima;
6. korišćenje slobodnih površina za kampove, postavljanje šatora ili druge objekte privremenog korišćenja;
7. korišćenje obale u poslovne i bilo koje druge svrhe;
8. isticanje firme na poslovnom prostoru;
9. isticanje i ispisivanje firme van poslovnog prostora na građevinskim objektima;
10. korišćenje vitrine radi izlaganja robe van poslovnih prostorija;
11. držanje i korišćenje plovnih postrojenja i plovnih naprava i drugih objekata na vodi, osim pristana koji se koriste u pograničnom rečnom saobraćaju;
12. držanje i korišćenje čamaca i splavova na vodi, osim čamaca koje koriste organizacije koje održavaju i obeležavaju plovne puteve;
13. držanje restorana i drugih ugostiteljskih i zabavnih objekata na vodi;
14. držanje motornih drumskih i priključnih vozila, osim poljoprivrednih vozila i mašina;
15. zauzeće javne površine građevinskim materijalom i za izvođenje građevinskih radova.

Komentarisaću gore naveden Izvod u vezi sa mojim slučajem, a koliko sam videla sličnih primera već je bilo pa mislim da će mi neko razjasniti a da će biti značajno i svima vama koji ste o ovome raspravljali.
Danas sam dobila Rešenje za komunalnu taksu za isticanje firme na poslovnom prostoru. (Radi se o Agenciji za kompjuterske usluge - šifra delatnosti 72200, Zvezdara - zona 2). Na koverti piše - "Obavezno lično uručenje" - koverta je bila ubačena u poštansko sanduče - dakle nije mi lično uručena, pa pošto je postojala velika mogućnost da se koverta lako izvuče iz sandučeta i baci, a da to ja ni ne znam - dakle mogla bih da se pravim da je nisam ni dobila i da o svemu tome ništa ne znam. Kad sam registrovala Agenciju (radnju) pre četiri godine niko mi nije ni rekao da ću imati ovakvu vrstu dažbine i ko zna da li su mi ovakva rešenja stizala i predhodnih godina (ali niko mi nije došao na vrata stana i lično uručio rešenje). U Poreskom sam dobila samo objašnjenje u vidu Rešenja da treba da uplaćujem: 1. Doprinos za PIO, 2. Doprinos za Zdravstvo, 3. Doprinos za Nezaposlene, i 4, Porez na dohodak građana (paušal) što sam redovno činila sve ove godine kako bih imala uredno overenu Zdravstvenu knjižicu. I niko me nije ni proveravao - ni šta, ni kako, ni gde radim, ni da li radim to što sam prijavila da ću raditi (a ipak radim to za šta sam registrovana + sve što mogu da na pošten i kreativan način pridodam zaradi kako bih platila ove četiri stavke + nabavila potrošni materiljal i tako sam već četiri godine samo nešto iznad "pozitivne nule") - samo je bilo bitno da redovno uplaćujem Doprinose i Porez.
A što se tiče ove komunalne takse - molim neko razjašnjenje jer ne vidim nikakav razlog da plaćam nešto što ne koristim. (povezujem to sa gore nabrojanim stavkama):

1. Ne koristim prostor na javnim površinama ili ispred poslovnih prostorija, ne prodajem štampu, ni knjige ni druge publikacije, niti proizvode starih i umetničkih zanata i domaće radinosti ...
2. ne držim sredstva za igru (osim dečijih igračaka svuda po stanu gde se moja deca i njihovi drugari igraju njima, pa se svi pomalo spotičemio o njih ...)
3. ne priređujem muzičke programe jer živim u stanu i radim u dnevnoj sobi pored svoje dvoje dece koja se tu igraju, supruga i svekrve koji tu provode svoje slobodno vreme.
4. ne koristim nikakve reklamne panoe, jer do posla dolazim putem preporuka prijatelja i rođaka koje ne plaćam i zadovoljnih korisnika mojih usluga, a povremeno preko oglasnika za koji dosledno plaćam cenu objave malog oglasa (dakle platim ono što oglasim kome treba),
5. ne koristim prostor za parkiranje na uređenim i obeleženim mestima jer nemam(o) drumsko motorno vozilo niti priključna vozila.
6 ne koristim slobodne površine za kampove, postavljanje šatora i druge objekte privremenog korišćenja (jer i nemam mnogo vremena za odmor - pored ovog posla i dvoje dece - a zadnji put smo bili van Beograda pre osam godina - leti odemo s decom na Adu)
7. ne koristim obale u bilo koje poslovne i druge svrhe (ne nalazim se u blizini bilo kakvih vodenih površina - osim kad šetam s decom kejom ili odemo do Ade)
8. nisam istakla firmu na poslovnom prostoru, jer ne želim da ističem firmu na vratima svog stana i time se izložim riziku da neko pomisli da smo bogati pa nam obije stan misleći da ima šta da ukrade, a i zbog toga što sada posao pretežno obavljam koristeći laptop kod korisnika usluga i sve ostalo u saradnji sa kopirnicama, štamparijama i fotografskim radnjama - dakle nije mi neophodan poslovni prostor, pa ne vidim razlog da ističem firmu na vratima stana ili na ulazu u zgradu ili poštanskom sandučetu.
9. ne isitčem firmu van poslovnog prostora na građevinskom objektu, jer sve poslove dobijam putem preporuka prijatelja i zadovoljnih korisnika mojih usluga a oni i ne traže da im za to platim.
10. ne koristim nikakve vitrine radi izlaganja robe jer mi to nije neophodno (zadovoljni korisnici pokažu rezultat moga rada onome kome me preporuče)
11. ne držim niti koristim plovna postrojenja i plovne naprave i druge objekte na vodi. (eh, da imam neku jahticu, pa ne bih se bavila ovim čime se bavim ...)
12. ne držim i ne koristim čamce i splavove na vodi (jednom smo samo vodili decu na krstarenje od pristaništa do Ratnog ostrva, pa do Ade i nazad ali to nije bio naš čamac),
13. ne držim restorane i druge ugostiteljske i zabavne objekte na vodi (ne sećam se ni kad sam zadnji put bila na nekom takvom objektu - nemam za to ni vremena ni para);
14. ne držim motorna drumska i priključna vozila, pa nemam ni poljoprivredna vozila i mašine;
15. ne zauzimam javne površine građevinskim materijalom je ne izvodim građevinske radove.

Ako neko može da mi objasni za šta ja to moram da platim 36.000 godišnje biću mu zahvalna, ali smatram da uredno plaćam sve što treba i da ne treba da plaćam ono što ne koristim Hvala državi što mi nudi sve te mogućnosti, ali za sad to ne mogu i nije mi potrebno. I ovo što plaćam ne znam da li mi se isplati, jer više dam državi nego što mogu svojoj deci da omogućim - no makar mogu svoje vreme da isplaniram i posvetim deci kada je to najneophodnije i nadam se da im jednog dana neću biti na teretu (da ću imati dovoljno za svoje potrebe - ili da ću biti trezvena i zdrava dovoljno da mogu doživotno da radim ovakav posao).
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.static.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca30.04.2010. u 08:21 - pre 170 meseci
Citat:

nkrgovic: Dzaba se zalis. Isticanjem firme se smatra i adresa na sanducetu za postu. (Ja pitao u sluzbi za razrez, znaju napamet i ceo paragraf iz uredbe).


Nemam ni postansko sanduce niti je bilo gde istaknuto da je na toj adresi moje preduzece. Slobodno neka dodju da provere.
Inace ja procitam Zakon i propratne propise pa onda pisem zalbu. Znam ja isto sto i oni.
Rekli su mi da ce me zvati u kancelarijsku kontrolu pa cu videti sta ce reci.

Poz. Gosha
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.static.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca30.04.2010. u 08:29 - pre 170 meseci
Citat:
SashaNBG:
Hmm.. šta ovde nije tačno? To su činjenice o firmi i popustu od 40%, piše mi na rešenju.

Nisam uspeo da nađem S.L. #60 na onoj stranici (nemam vremena da kopam sada), ali sam video mapu BG sa zonama. Znači, opteretili su ceo grad visokim dadžbinama, tako da praktično nema gde da se seli firma, osim na neku njivu u Surčinu i slično.
 

Par postova iznad imas moj post sa linkom koji upucuje direkt na doticni sl. glasnik. Pise ti i nakojoj strani je tarifa 8, a u njoj ti pise sve sto te zanima.

Ostaje jos samo da pogledas Zakon: http://www.propisi.com/zakon-o...iranju-lokalne-samouprave.html

U kome te zanimaju Clanovi:

Član 15.
Lokalne komunalne takse mogu se uvoditi za:
1) isticanje firme na poslovnom prostoru;
....
Član 16.
Firma, u smislu ovog zakona, jeste svaki istaknuti naziv ili ime koje upućuje na to da pravno ili fizičko lice obavlja određenu delatnost.
Ako se na jednom poslovnom objektu nalazi više istaknutih firmi istog obveznika, taksa se plaća samo za jednu firmu.
Za svaku firmu istaknutu van poslovnog objekta plaća se taksa za svaku istaknutu firmu.


I td.
Rekoh da treba procitati sta je vec napisano.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

btamara
samostalna delatnost (slobodni strelac)
Zvezdara, Beograd, Srbija

Član broj: 258568
Poruke: 34
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca30.04.2010. u 10:06 - pre 170 meseci
Citat:
Član 16.
Firma, u smislu ovog zakona, jeste svaki istaknuti naziv ili ime koje upućuje na to da pravno ili fizičko lice obavlja određenu delatnost.
Ako se na jednom poslovnom objektu nalazi više istaknutih firmi istog obveznika, taksa se plaća samo za jednu firmu.
Za svaku firmu istaknutu van poslovnog objekta plaća se taksa za svaku istaknutu firmu.


Ja nigde ne ističem naziv ili ime firme (radnje) jer usluge koje obavljam vršim po preporuci zadovoljnih korisnika koji za mene znaju preko prijatelja ili rođaka i zato mi to isticanje firme nije potrebno. Ponekad dam neki mali oglas koji platim, ali ni tu ne ističem nikakav naziv jer to nije neophodno. Radnju sam registrovala jer sam se godinama unazad bavila tim poslom - pa sam htela da iskoristim znanje i pogodnosti da sama sebi uplaćujem doprinose i budem nezavisna i samostalna - kako bih mogla biti na raspolaganju svojoj deci jer mi je vaspitanje dece najvažniji posao u životu.

Ovaj posao obavljam u vreme kada mogu pa radim dok su deca u školi i noću, poslove preuzimam kad se dogovorim sa korisnicima i po dogovoru im predam završene radove - dakle nije mi potrebno ni radno vreme.

Sve što mi treba za rad može da se obavi i samo pomoću laptopa a kontakte ostvarim uglavnom preko mobilnog, pa mi više ni klasičan poslovni prostor ne treba i ne želim da imam nikakve suvišne troškove jer i ne mogu toliko da zaradim. Najvažnije mi je da pošteno i legalnio radim ono što sam do pre četiri godine radila "na crno". Pazar uplaćujem na račun jer preko računa uplaćujem poreze i doprinose, i potrošni materijal kupujem preko računa u velikoprodaji i nisam u sistemu PDV-a (dakle plaćam i PDV). Pojedini korisnici mi usluge plaćaju preko računa - prema tome sve radim legalno i sve što koristim plaćam (porezi, potrošni materijal, telefonske impulse, usluge koje drugi meni obave a vezani su za posao koji odradim ...) - ne shvatam zašto moram da plaćam nešto što ne koristim i nije mi potrebno!?

Ne želim da ističem firmu ni na sandučetu ni na vratima stana jer sve kontakte ostvarujem putem telefona i ne želim da mi bilo ko ulazi u kuću samo zato što vidi firmu na ulazu ili vratima pa mi zvoni na vrata bez najave. Primopredaju urađenih radova mogu da obavim bilo gde i kako se dogovorim sa klijentom/korisnikom - i to su uglavnom više prijateljski kontakti nego što bi se nazvali poslovnim i sve to funkcioniše dobro godinama unazad.

Zar nije najbitnije da ja redovno uplaćujem Doprinose i Poreze jer mi je to u interesu kako bih imala overenu Zdravstvenu knjižicu i kako bi mi tekao staž. Zašto mi Država (Grad, Opština) nameće da plaćam nešto što ne koristim ako ja mogu svoju (malu) zaradu da ostvarim ne uzurpirajući nikakvu javnu površinu (ako se pod tim podrazumeva i parče zida na fasadi i li 5 cm2 na mom sandučetu ili vratima). - ali i 3.000 mesečno za to je više nego previše. Razumem da treba da plaćam komunalnu taksu za zauzeće javnog prostora, travnjaka, trotoara, vodene površine ... da imam lokal to bih plaćala. Ovako ne narušavam nikakkav javni prostor niti uzurpiram javne površine, pa ne vidim šta tu treba da platim. Ni meni niko ne plaća nešto što nisam uradila. Da sam htela da radim posao koji zahteva poslovni prostor ja bih to radila, ali to ne želim i nije mi potrebno.
 
Odgovor na temu

blingaro
Igor Malinkov
Uprava prihoda
Beograd

Član broj: 187756
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca30.04.2010. u 20:03 - pre 170 meseci

Ja ću pokušati da svima vama, koji ste napisali komentar posle mog posta, odgovorim. Nadam se da ću biti konkretan.

Citiram: nkrgovic “Isticanjem firme se smatra i adresa na sanducetu za postu.”
- Da, to je tako. Nebitna je veličina, bitno da je istaknuto (sanduče, interfon, vrata poslovnog prostora…)

Citiram: SashaNBG “Nisam uspeo da nađem S.L. #60 na onoj stranici (nemam vremena da kopam sada)”
- link http://www.sllistbeograd.rs/pd...-2009.pdf#view=Fit&page=29
- link http://www.sllistbeograd.rs/pd...-2009.pdf#view=Fit&page=43

Citiram: SashaNBG “A po ovom navodu iz Službenog lista, vidim da je meni odobren popust samo na tip preduzeća, i da se ništa ne umanjuje po šifri delatnosti. Kako to? “
- Tako lepo. Takva je Odluka

Citiram: SashaNBG “Ajde ako neko zna 100% neka objavi ovde da li postoji umanjenje takse na osnovu šifre delatnosti?”
- Postoji i to za šifre koje sam već naveo. Dakle šifre koje počinju sa 50-52 (trgovina), 553-555 (ugostiteljstvo), 9301-9302 (hemijsko čišćenje i frizeraj). Ostale - NE.

Citiram: Btamara “Danas sam dobila Rešenje za komunalnu taksu za isticanje firme na poslovnom prostoru. (Radi se o Agenciji za kompjuterske usluge - šifra delatnosti 72200, Zvezdara - zona 2). Na koverti piše - "Obavezno lično uručenje" - koverta je bila ubačena u poštansko sanduče - dakle nije mi lično uručena, pa pošto je postojala velika mogućnost da se koverta lako izvuče iz sandučeta i baci, a da to ja ni ne znam - dakle mogla bih da se pravim da je nisam ni dobila i da o svemu tome ništa ne znam.”
- To što pošiljka nije lično uručena zavisi od poštara i Uprava prihoda, pa i ostali državni organi koji angažuju PTT službu sa tim nemaju veze. Možeš da se žališ odgovornima u pošti na rad njihovih službenika na terenu.

Citiram: Btamara ”Kad sam registrovala Agenciju (radnju) pre četiri godine niko mi nije ni rekao da ću imati ovakvu vrstu dažbine i ko zna da li su mi ovakva rešenja stizala i predhodnih godina (ali niko mi nije došao na vrata stana i lično uručio rešenje).”
- Ako si neuka stranka – angažuj knjigovođu. On bi to trebalo da zna, ako je zaista dobar knjigovođa. A danas je svako knjigovođa… Moguće je da su rešenja stizala i ranijih godina, ali ako naziv nigde nije bio istaknut, poštar nije uspeo da te nađe. Mi pošiljku šaljemo dva puta na adresu i ne zanima nas to što je na kraju niko nije primio. Ona se knjiži i stvara se obaveza (pogledati član 36. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji). Savet – svrati u Upravu prihoda na tvojoj opštini i proveri stanje.

Citiram: Btamara “Ako neko može da mi objasni za šta ja to moram da platim 36.000 godišnje biću mu zahvalna”
- Moraš da platiš isticanje firme na poslovnom prostoru.
Citiram: btamara “ne shvatam zašto moram da plaćam nešto što ne koristim i nije mi potrebno!?”
- Ne moraš ako naziv nigde nije istaknut. Ali si onda u sukobu sa nekim drugim zakonima po kojima preduzetnik mora da ima istaknut naziv.

Citiram: btamara “Razumem da treba da plaćam komunalnu taksu za zauzeće javnog prostora, travnjaka, trotoara, vodene površine ...”
- Za zauzeće javne površine treba ti dozvola – rešenje opštine na kojoj se nalazi tvoja radnja. Ono se obično daje za korišćenje bašte, prodaja sladoleda, kokica… To znači da si ti nekim “objektom” zauzela javnu površinu. Tek onda Uprava prihoda, po prethodnom izdatom rešenju opštine, stvara obavezu. To nema veze sa firmarinom. Za ostale dozvole su zadužene neke druge institucije (Direkcija za puteve, Zelenilo…)

Uffff, nadam se da sam bio jasan.
 
Odgovor na temu

SashaNBG
Novi Beograd

Član broj: 70482
Poruke: 150
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca30.04.2010. u 21:30 - pre 170 meseci
Zahvaljujem svima na trudu oko prikupljanja informacija, mislim da je sada mnogo jasnija novonastala situacija.

Da rezimiram (a vi dopunite ili ispravite):

1) Naziv firme mora biti istaknut na lokaciji gde je firma registrovana ili se nalazi lokal i slično, što automatski povlači plaćanje odgovarajućeg iznosa takse. Jeste paradoks, ali nekim ljudima je posao da po ceo dan izmišljaju kako da odrpaju narod.

2) Visina takse na istaknutu firmu zavisi od lokacije (zone), vrste delatnosti (po šiframa), i tipa pravnog lica (firma, radnja...).

Ni meni nije razumljivo zašto mora da se plaća taksa i u slučajevima kada ne postoji lokal ili potreba za isticanjem firme, ali to shvatite tako kako je - naknada državi za punjenje džepova lopovima koji putuju po svetu, kupuju besna kola, stanove, firme i lokale, skupa odela, i sve to od naših para. Reči "taksa" ili "naknada" su isto ono što se nekada zvalo HARAČ. Samo sada zvuči civilizovanije.

Da li ćete glasati za ovakvu vlast? Mislim da to mogu samo privatnici-mazohisti.

@Gosha,

To što ti nije istaknuta firma na lokaciji gde je prijavljena, je prekršaj, i bolje pročitaj nešto o tome pre nego što ti dođu u posetu, jer su kazne za to velike.

Takođe, ko nije plaćao tu taksu, mora pod hitno da ode u poresku upravu sa zahtevom na memorandumu da se izda kartica stanja za isticanje firme od osnivanja. Postoji mogućnost da je taksa narasla poprilično, uz kamatu, a oni obično ne obaveštavaju! Koji lopovi, pa EDB obaveštava ako 1 mesec ne platite struju, a ovi ćute i smrde iako su neki privatnici u minusu i preko 100.000 din. Ako otkrijete da ste u velikom minusu, najbolje da pod hitno zatvorite firmu, u dogovoru sa knjigovođom.

[Ovu poruku je menjao SashaNBG dana 30.04.2010. u 22:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.mirijevo.rs.



+28 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca30.04.2010. u 22:05 - pre 170 meseci
Citat:
Takođe, ko nije plaćao tu taksu, mora pod hitno da ode u poresku upravu sa zahtevom na memorandumu da se izda kartica stanja za isticanje firme od osnivanja. Postoji mogućnost da je taksa narasla poprilično, uz kamatu, a oni obično ne obaveštavaju!


Mislim da Poreska uprava nema nista sa ovim, vec Uprava javnih prihoda.

Evo da dodam jos jednu cinjenicu. Kada sam pre 2 god otisao u Upravu javnih prihoda (Beograd, ul 27. marta) da se raspitam zasto nam nije poslato resenje za placanje ove takse, teta koja radi tamo je ceprkala po "sistemu" i nije nas nasla u njihovoj bazi. Mislio dam da se po registraciji privrednog subjekta, ili dobijanjem PIB-a u PU, podaci o privrednom subjektu prosledjuju Upravi javnih prihoda. Ali, meni ona pomenuta teta rece tada, da moramo sami da se prijavimo za placanje te takse na istaknutu firmu. Dala mi je neki obrazac i na tome se zavrsilo. Znam neke koji su registrovali agencije ranije, i posle nekog vremena dobijali resenja za placanje ove takse. Da li su nesto kasnije promenili, pa je neophodno da se sam prijavis, to je vec pitanje i voleo bih da neko to argumentovano potvrdi. To su nasa iskustva.

P.S.
Mogao bi gospodin, koji radi u Upravi javnih prihoda, da pomogne malo i kaze da li eventualno moze da se napise molba za ukidanje takse i kakvi su odgovori, jer su neki clanovi vec pisali o tome i da im je odgovor bio pozitivan (mada nisu iz BG). Nema potrebe da potvrdjuje gradkse odluke i poziva se na Sluzbeni glasnik i pise i stilu "Tako lepo. Takva je Odluka" ili "Ako si neuka stranka angzauj knjigovodju". Ovakve savete i odgovore mogu dobiti i na salteru Mice ubice u Upravi.

[Ovu poruku je menjao acatheking dana 30.04.2010. u 23:30 GMT+1]
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+40 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca30.04.2010. u 22:40 - pre 170 meseci
Citat:
SashaNBG:

@Gosha,

To što ti nije istaknuta firma na lokaciji gde je prijavljena, je prekršaj, i bolje pročitaj nešto o tome pre nego što ti dođu u posetu, jer su kazne za to velike.

Takođe, ko nije plaćao tu taksu, mora pod hitno da ode u poresku upravu sa zahtevom na memorandumu da se izda kartica stanja za isticanje firme od osnivanja. Postoji mogućnost da je taksa narasla poprilično, uz kamatu, a oni obično ne obaveštavaju! Koji lopovi, pa EDB obaveštava ako 1 mesec ne platite struju, a ovi ćute i smrde iako su neki privatnici u minusu i preko 100.000 din. Ako otkrijete da ste u velikom minusu, najbolje da pod hitno zatvorite firmu, u dogovoru sa knjigovođom.


Jedini propis koji sam nasao da me kaci jeste Zakon o uslovima obavljanja prometa robe i usluga.... po kome je kazna od 3.000-30.000.

Za taksu se prijavljujes. Ja sam po osnivanju firme otisao i prijavio se za taksu. Prijava je isla od juna iako je preduzece osnovano u aprilu.
Inace ako si preduzetnik ne pomaze ti gasenje firme jer je preduzetnik fizicko lice registrovano za obavljanje neke delatnosti. To znaci da se sve obaveze po gasenju firme ostaju na tvom licnom racunu.


Poz. Gosha 
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca30.04.2010. u 23:42 - pre 170 meseci
Citat:
SashaNBG
@Gosha,

To što ti nije istaknuta firma na lokaciji gde je prijavljena, je prekršaj, i bolje pročitaj nešto o tome pre nego što ti dođu u posetu, jer su kazne za to velike.


Citat:
gosha: Jedini propis koji sam nasao da me kaci jeste Zakon o uslovima obavljanja prometa robe i usluga.... po kome je kazna od 3.000-30.000.



Proveri da ti nije bajat taj zakon, evo ja sam našao isti zakon ali su kazne "malo" veće:

Član 16a:

Preduzeće koje obavlja promet robe ili vrši usluge u prometu robe dužno je da na
poslovnim prostorijama istakne firmu ili skraćenu firmu pod kojom posluje, a na prodajnim
objektima i prodajnim mestima, firmu ili skraćenu firmu preduzeća i naziv prodajnog
objekta, odnosno prodajnog mesta.


Član 53

Novčanom kaznom od 50.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:

10a) ne istakne firmu ili skraćenu firmu u skladu sa zakonom (član 16a);

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu, novčanom
kaznom od 30.000 do 50.000 dinara.

Član 54

Za prekršaj iz člana 53. stav 1. tač. 1) do 14) ovog zakona kazniće se preduzetnik
novčanom kaznom od 50.000 do 500.000 dinara.



Inače ako neko kalkuliše da li je bolje da plati kaznu za neisticanje firme ili taksu, nisam 100% siguran ali treba imati u vidu i to da se kazna za neisticanje firme, kao i druge kazne ne plaćaju jednokratno pa si posle miran. Ako se zainate (i oni i ti) mogu da te kazne više puta... i tako sve dok te ne "urazume".

Malo skretanje od teme, naplaćivanje kazni svuda u svetu predstavlja jedan vid prihoda države. Evo na primer pogledajte novi zakon o saobraćaju, kazne su prilično visoke a sa strane države nema preterano volje da se uvede red većim kontrolama. Zapravo državi se i ne isplati da ima previše kontrola jer će tako veliki procenat ljudi poštovati propise pa neće biti naplate za kazne. Ovako ima taman onoliko kontrola da se održava u većini red a u manjini dovoljan broj ljudi koji prave prekršaje od kojih se posle uzimaju masne pare.
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.mirijevo.rs.



+28 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca01.05.2010. u 00:01 - pre 170 meseci
Ajmo sad malo, vrteska u krug, kad je vec tema naceta.
U slucaju da istaknem firmu (dakle nisam u prekrsaju prema pomenutim zakonima, da nisam istakao firmu) a ne prijavim se za placanje takse,
ko ce tada biti besan i hoce da me kazni?
Ako ja firmu istaknem samo na sanducetu (apsolvirali smo da je i to regularan istaknut naziv) na koji nacin ce nadlezni to proveriti? Ako se vode samo istaknutim nazivom, sanse su 1:beskonacno da ce sa ulice videti istaknutu firmu na sanducetu, koje je u ulazu. Ili se periodicno setaju po gradu, upadaju u ulaze i "pecaju" nazive novootvorenih firmi po sanducicima i vratima? Mozda sam malo preterao, ali me zanima kako stvar funkcionise u praksi.
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: taksa za isticanje firme - za sifru 72200 je sada ~ 2x veca

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 25906 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.