Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slaganje talasa u jednoj tački na rastojanju x od dva izvora

[es] :: Fizika :: Slaganje talasa u jednoj tački na rastojanju x od dva izvora

[ Pregleda: 2582 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

fabolus
Medicinska Skola

Član broj: 156452
Poruke: 64
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: aminoacid.blog.rs


+11 Profil

icon Slaganje talasa u jednoj tački na rastojanju x od dva izvora17.04.2010. u 13:08 - pre 170 meseci
Zdravo, da li bi mi mogo neko detaljnije objasniti kako mogu da izračunam pojačavanje talasa pri superponiranju dva koherentna talasa?
Evo jednačine za jedan i drugi talas:


y0 je amplituda, amplituda od prvog talasa y1 i drugog y2 su približno jednaki pa je y1 = y2 = y0.

U mojoj knjizi stoji:
Na osnovu ovih jednačina, razlika u fazama oscilacija koje stižu i superponiraju se u tačku A (tačka u kojoj određujemo jačinu talasa i koja se nalazi na rastojanju x od izvora) biće



Jasno mi je da jedna faza označava jednu sinusoidu u koordinatnom sistemu i koliko joj vremena treba da se zatvori, tj. koliko je vremena potrebno da se ispuni 2 puta pi. tj. to je talasna dužina. Fazna razlika je onda ovde razlika u vremenu kada če drugi talas da ispuni 2 puta pi u odnosu na prvi tj. razlika u talasnim dužinama?

Kako se dobila gore navedena jednačina za faznu razliku?

Kada bi uneo podatke koje imam npr. za x1 i x2 što su rastojanja od jedne tačke u kojoj određujemo jačinu talasa koji se dobija pri superponiranju ova dva talasa od izvora, koju jedinicu bi trebao da stavim za moj rezultat tj za faznu razliku?
Ovo nije ni onaj problem koji ne razumem, nego mi je ne jasno kako da, pomoću te fazne razlika, odredim jačinu rezultujučeg talasa.

Dalje piše:
Amplituda rezultantne oscilacije zavisi od fazne razlike oscilacija koje se slažu u tački A može biti:
Maksimalna, ako je ispunjen uslov




k može znači da bude svaki prirodan broj?
Šta je ovde k?
zašto se ovde deli jednačina za faznu razliku na 2 puta k puta pi i na jednačinu za određivanje rastojanja?

A minimalana ako je ispunjen uslov:




Jačina talasa u tački A če biti minimalna ako je fazna razlika neparan broj?
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Slaganje talasa u jednoj tački na rastojanju x od dva izvora

[ Pregleda: 2582 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.