Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6991 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ooxoo11
Milojko Pantic
Beograd

Član broj: 15417
Poruke: 66
*.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu13.01.2004. u 11:52 - pre 246 meseci
Molim da mi neko navede neku firmu koja je kažnjena zbog korišćenja nelegalnog softvera.
Znam da je BSA slala dopise kako su uspešno hvatali i zaplenjivali kompjutere, ali se nigde ne navodi tačan naziv firme koja je kažnjena i protiv koje se vodi krivični postupak.
e-hej!
 
Odgovor na temu

dinke
Dragan Dinić
General Manager / Lampix.net
Beograd

Član broj: 933
Poruke: 1008
*.boox.co.yu

Sajt: www.dinke.net


+2 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu20.01.2004. u 11:44 - pre 246 meseci
Koliko sam ja upoznat, broj kaznjenih firmi je nula! Zbog toga se mnogi koji su pukli ogromne pare da bi postali "legalni" osecaju pomalo glupi u drustvu :(

Pozdrav
Dinke
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu20.01.2004. u 15:29 - pre 246 meseci
Ja imam informacije o par kaznjenih firmi, ali sam obecao da necu siriti dalje...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.dip.t-dialin.net

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu20.01.2004. u 15:34 - pre 246 meseci
Mozes li da das podatke tipa: velicina firme, visina i oblik kazne, lokacija (da li je Bgd)?

Ako ne, nema frke. Mislim da bi bilo korisno znati ovakve opste stvari. I da li se sumnja na neku prijavu, ili su samoinicijativno upali?
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu20.01.2004. u 15:48 - pre 246 meseci
Dana Tue, 20 Jan 2004 12:44:40 +0000, "Dragan Dinic (dinke)" napisa:

> Koliko sam ja upoznat, broj kaznjenih firmi je nula! Zbog toga se mnogi
> koji su pukli ogromne pare da bi postali "legalni" osecaju pomalo glupi u
> drustvu :(
>
> Pozdrav
> Dinke

Ja sam u rukama imao dopis MS kancelarije većim dilerima sa izveštajem
BSA kontrola. Cifre nisu male ali ni velike. Otprilike su zaplenili 300
kompjutera, tuže 50tak firmi, još oko 100 je pred sudom. Pričaju kako
to ne mogu da kažu javno jer naši zakoni traže saglasnost svih strana u
postupku kako bi se izneli podaci u javnost. Ljute se na sudstvo jer
procesi idu sporo, ali najavljuju i nove kontrole u februaru i martu.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.dip.t-dialin.net

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu20.01.2004. u 15:58 - pre 246 meseci
Ko najavljuje kontrole? MS? (kao Micro$oft?)
Da li MS huska nase drzavne organe u kontrolu?
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu20.01.2004. u 17:07 - pre 246 meseci
Citat:
NikolaVeber:
Mozes li da das podatke tipa: velicina firme, visina i oblik kazne, lokacija (da li je Bgd)?


firma mala, kazna novcana + oduzimanje necega, lokacije Bgd + nije Bgd.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.vdial.verat.net

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu20.01.2004. u 21:23 - pre 246 meseci
Citat:
NikolaVeber:
Ko najavljuje kontrole? MS? (kao Micro$oft?)
Da li MS huska nase drzavne organe u kontrolu?


Ne radi se to tako. Oni daju lovu NGO-u, pa onda oni jure lobiraju itd.
U MS primeru to je BSA.
 
Odgovor na temu

visualco

Član broj: 15856
Poruke: 4
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu21.01.2004. u 00:48 - pre 246 meseci
Totalno je debilno da se kaznjava bilo ko u ovoj drzavi za koriscenje nelegalnog softvera...kako da se povede to pitanje kada jos uvek nase drzavne institucije nisu "sredile" svoje racunare.

Konkretno, dobar deo Izvrsnog veca APV, kao i Skupstina APV nema cak ni sve licencirane windowse a da ne pricamo o ostalom softveru.

Jos smo mi prilicno daleko od legalizacije.
 
Odgovor na temu

MilošV
Podgorica

Član broj: 7996
Poruke: 484
195.66.163.*



+1 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu21.01.2004. u 09:22 - pre 246 meseci
Cao :)
Nije mi jasno kako mogu da oduzimaju kompjutere zbog nelegalnog softvera na njima?
Mislim, jesu li, onako usput, možda i ispendrečili nekog korisnika piratskog softvera?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.ptt.yu



+11 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu21.01.2004. u 10:22 - pre 246 meseci
Citat:
tizza:
Niije mi jasno kako mogu da oduzimaju kompjutere zbog nelegalnog softvera na njima?


To je sredstvo kojim je ucinjeno krivicno delo.

 
Odgovor na temu

ooxoo11
Milojko Pantic
Beograd

Član broj: 15417
Poruke: 66
*.ppp-bg.sezampro.yu



+10 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu21.01.2004. u 12:08 - pre 246 meseci
Jasno je da svi pričaju kako kažnjavaju i zaplenjuju kompjutere, ali nigde ne navode tačno koga su kaznili.

Da li je u ovoj zemlji (Srbiji) javno dostupna informacija ko je optužen zbog nečega? Ako jeste onda nema razloga da se krije ko je optužen ili kažnjen.

e-hej!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu21.01.2004. u 12:09 - pre 246 meseci
Citat:
To je sredstvo kojim je ucinjeno krivicno delo.

Da, to je kao npr. udjes u samoposlugu i ukrades kutiju sibica. Uhvati te policajac i oduzme ti pantalone u cijem si dzepu drzao ukradene sibice. A za silovanje bi trebali da ti odseku... To je valjda po zakonu... ili nije?

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu21.01.2004. u 12:33 - pre 246 meseci
Citat:

To je sredstvo kojim je ucinjeno krivicno delo.

Posto nemam tacnu informaciju, moze li mi neko reci da li se oduzimaju i monitori isli samo kompjuteri? A eksterni modemi? Stampaci? Skeneri? Flash diskovi? Zvucnici? Web kamere? Digitalni fotoaparati?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu22.01.2004. u 09:18 - pre 246 meseci
Uzgred, sećam se maglovito da postoji nešto što se zove "princip neretroaktivnosti važenja zakona" (ili slično), tj. ako ste na računar instalirali softver u vreme kada kod nas nisu važile te kazne, trebalo bi da nemaju osnova da vas tuže? Firme i državne institucije bi mogle da se pozovu na tako nešto dok god drže stare krševe.

Mada, kod nas je godinama postojao neki zakon o tome, ali se nije primenjivao do 2000. ili 2001.

Ima li woođe na jESu neki advokat da razjasni situaciju?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu22.01.2004. u 09:38 - pre 246 meseci
Hmm.. zakon o zastiti intelektualne svojine je uvek postojao, medjutim firma uvek moze da se pozove na cinjenicu da do ukidanja ekonomskih sankcija USA prema SCG Microsoft teoretski nije ni smeo da prodaje Windows drzavljanima SCG koji imaju prebivaliste na teritoriji SCG i SCG firmama :-)

U to posebno spada softver, gde je postojala eksplicitna zabrana.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

TomaParComp
Goran Tomic
Paraćin

Član broj: 17923
Poruke: 118
195.252.85.*

Sajt: www.parcomp.co.yu


Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu22.01.2004. u 21:39 - pre 246 meseci
Negde početkom decembra/03 je bila akcija pod radnim nazivom "deder da vidimo dal igraonice imaju licenciran" u Paraćinu. Oduzeti su sam hard diskovi.

To što je softver instaliran pre nekog datuma ništa ne znači, ti ionako kupuješ pravo na KORIŠĆENJE istog, a pošto je to, kako ono beše, nesvršen glagolski oblik, znači da ga ti sve vreme KORISTIŠ što je nezakonito ako nemaš licencu.

Ponedeljak, 26.01.04. Opštinski sud u Paraćinu, ja svedok kao predstavnik firme koja je isporučila opremu.... Ke vidivme...

Mene malo zanima kakva je situacija u kompjuterskim firmama (pctel?). Šta nam je činiti?
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu22.01.2004. u 22:45 - pre 246 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: firma uvek moze da se pozove na cinjenicu da do ukidanja ekonomskih sankcija USA prema SCG Microsoft teoretski nije ni smeo da prodaje Windows drzavljanima SCG

Pa, ne traze oni da se plati za TADA, nego za SADA. Sad se prodaje, pa ko hoce da koristi, mora da plati ili da reskira.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu23.01.2004. u 00:56 - pre 246 meseci
Citat:
TomaParComp:
Mene malo zanima kakva je situacija u kompjuterskim firmama (pctel?). Šta nam je činiti?


Pa to obicno ide ovako:
Prodavac: Zelite li neki software uz racunar?
Kupac: Da, ali ne onaj od 100 EUR-a!
Prodavac: Znaci da vam instaliramo Linux?
Kupac: A, ne, ja se i sa Windows-om jedva snalazim!
Prodavac: Ne smemo vam prodati racunar sa nelegalnim software-om.
Kupac: Onda ja odoh kod nekog ko sme...
Prodavac: Cekajte, instaliracemo Windows, ali ga obavezno sto pre izbrisite, razumete?
Kupac: Naravno...

Na dokumentu koji kupac potpisuje treba da stoji "Proizvod se isporucuje bez instaliranog software-a. Za upotrebu nelegalnog software-a odgovornost snosi kupac".
Time valjda prestaje svaki rizik za racunarsku firmu. Kazem valjda, jer mozda i nije, svako ko to radi treba da razmisli da li je u zatvoru tako lose kao sto se prica. Moje misljenje je da ne treba instalirati office, jer se instaliranje Windows-a objektivno u cilju testiranja racunara, pa ce u slucaju problema nadlezni verovatno imati vise razumevanja, sto se za office ne bi moglo ocekivati.

Ovako ponasanje ne steti, vec koristi Microsoftu, iz dva razloga:
1. Kupcu je omoguceno da kupi njihov proizvod.
2. Regrutovan je buduci kupac njihovog proizvoda.

Mislim da ovo drugo treba detaljnije pojasniti:
Prosecan kupac kompjutera ima 20 godina, i pred njim je jos npr. 40 godina aktivnog koriscenja kompjutera. Njegovo znanje o operativnim sistemima je oskudno, sto ce se promeniti za 5 godina kada ce najverovatnije postati rob jednog OS (sto bi im smetalo da to bude Windows?). Sa 25 godina, prosecan korisnik racunara vec radi nesto ozbiljno, i pogodite na kom OS ce to raditi? E, tad vise nema besplatno...

Zbog svega navedenog, Microsoft ce, pretpostavljam, i dalje precutno odobravati instaliranje nelegalnog software-a u kompjuterskim firmama, i svoju paznju ce usmeriti na velike firme, ili male za koje smatra da se nece vise siriti (nece duplirati broj kompjutera u sledecih godinu-dve).

Kompjuterskim (hardware oriented) firmama i nisu narocito potrebni kompjuteri za licnu upotrebu. Jos uvek se vecina komunikacija odvija putem telefona/faxa, podaci se cuvaju na papirnim medijima itd. Maloj firmi (do 5 ljudi) je dovoljan 1 racunar za koji je dovoljan i Linux. Naravno, uvek ima nekih sitnica zbog kojih zatreba Windows, a kupovina jednog WinXP nije nikakavi trosak.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
195.252.80.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu23.01.2004. u 01:56 - pre 246 meseci
Čekaj bre pctel, jesi li ti siguran da se kupci toliko razumeju da znaju da je "Linux komplikovaniji od Windows-a" i sl. Prošle godine sam ja bio mesec dana u jednoj firmi, i nisam mogao da verujem kakve sve gluposti ljudi pitaju.

Dođe jedan, nalakti se na monitor kompjutera za kojim sam radio, i kaže: "Pošto je jedan kompjuter otprilike kao ovaj?" pritom svojim laktom pokazujući na monitor na kojem se izležavao (samo radi informacije, kućište je bilo sa druge strane stola). Ja razmišljam šta da mu odgovorim, pa rekoh: "To nije kompjuter, to je samo monitor." On odgovara: "Aha, a koja je razlika?"

Dođe drugi, želi da iznajmi (ili da kupi) igru na disketi. Pretpostavljajući da korisnik ne zna razliku između diskete i CD-a, pružih mu katalog igara. Odabere on jednu (mislim da beše Red Alert 2 jer mu se svidela slika, nisam siguran), ja mu pružam CD, tek on meni: "Ne, ne, meni treba disketa!" Ja onako zatečen počeh da mu objašnjavam kako to više ne postoji, a on meni: "Pa dobro znaš li kako izgleda disketa?" Ja ispreturam po fioci, nađem neku disketu pokrivenu prašinom, i kažem mu: "Evo, ovo je disketa, jel tebi na tome treba igrica". "Da, da", reče on sav srećan što smo se konačno razumeli.

Da ne pominjem da su dolazile grupe od više ljudi, gde je onaj "najobrazovaniji" objašnjavao ostalima kako je skoro pronađen miš i njegove funkcije (videvši izloženog miša) i sl.

Ovaj post treba da pokaže mentalitet najvećeg (nažalost) dela populacije koja koristi kompjutere. Naravno, niko se nije naučen rodio, ali ovakvi verovatno nikad neće shvatiti zašto "pre nije moralo da se plaća, a sada mora", ili ukoliko pređu na linux "kako je pre sve bilo mnogo jednostavnije, ne znam zašto se sada ovoliko zakomplikovalo".
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Molim da mi neko navede jednu kaznjenu firmu

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6991 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.