Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako do posla IT Konsultanta?

[es] :: Vodič za posao :: Kako do posla IT Konsultanta?

[ Pregleda: 4270 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

peci022

Član broj: 238316
Poruke: 1
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Kako do posla IT Konsultanta?28.03.2010. u 19:56 - pre 171 meseci
Zdravo ljudi,

zanima me vase misljenje da li neko ko ima 8 meseci radnog iskustva kao pomocnik
IT konsultanta moze da radi kao konsultant (posto sam osta bez posla).
Naime, bio sam na par razgovora ali su mi trazili vece radno iskustvo, a negde su mi
trazili da imam radno iskustvo kao programer.

Oglasa za ovakvu poziciju je moram priznati jako malo, a stekao sam solidno znanje i iskustvo
radeci na implementaciji IT resenja za bankarstvo, tako da bi voleo da nastavim da radim
u tom pravcu ili nesto slicno ovome.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kako do posla IT Konsultanta?28.03.2010. u 21:45 - pre 171 meseci
Sa 8 meseci rada u nekoj oblasti ti možeš da budeš samo početnik a o iskustvu mogu da govore oni koji rade 10 i više godina.
 
Odgovor na temu

abitbp6

Član broj: 221384
Poruke: 216
*.ptt.rs.



+17 Profil

icon Re: Kako do posla IT Konsultanta?28.03.2010. u 21:54 - pre 171 meseci
8 meseci je jako malo, za to vreme nisi mogao steći ništa što se može nazvati solidnim znanjem i iskustvom, ali se može nazvati nekim znanjem i iskustvom. Mislim da ne treba da pokušavaš da radiš kao konsultant, naročito ne u oblasti bankarskih informacionih sistema, jer konsultant mora imati jako veliko znanje i iskustvo, a vrlo često i formalno obrazovanje iz oblasti u kojoj radi.
Možeš da pokušaš, ali treba da razumeš da su bankarski informacioni sistemi u rangu najsloženijih, i da vrlo lako možeš da upadneš u probleme koje nećeš znati da rešiš na pravi način.
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Kako do posla IT Konsultanta?28.03.2010. u 22:04 - pre 171 meseci
sta bi trebalo da zna jedan IT konultant u oblasti bankarstva?
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.mbb.telenor.rs.



+395 Profil

icon Re: Kako do posla IT Konsultanta?28.03.2010. u 22:19 - pre 171 meseci
Da dobro poznaje poslovne bankarske procese ,
Sposobnost da napravi tehnicku - specifikaciju projekta
Minimalno tehnicko - znanje u implementaciji softvera (makar 2 god. iskustva kao programer),
Analiza troskova implementacije i odrzavanja IT resenja .
Poznavanje regulative koja vazi u IT sektoru banke.


Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.ctm.net.



+6455 Profil

icon Re: Kako do posla IT Konsultanta?29.03.2010. u 02:52 - pre 171 meseci
Samo napred... Za konsultanta ti ionako ne treba nikakvo znanje, to mu u IT-u dođe neki ekvivalent PR menadžera... Ono što ti treba je prodavanje magle, a za 8 meseci si sigurno imao vremena da pohvataš konce kako se to radi :)
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.absolutok.com.



+28 Profil

icon Re: Kako do posla IT Konsultanta?29.03.2010. u 08:52 - pre 171 meseci
Sta je konkretno zanimanje IT konsultant? Necu da gresim dusu, svaka cast tebi (pokretacu teme) ali kroz posao sam se susreo sa raznim IT manager-ima, IT konsultantima, IT ... ovo ono, sto bombasticnije predstavljanje u potpisu, a da nisu imali predstavu o osnovnim pojmovima u vezi mreza tj IT generalno. Tako da mi ovaj termin "prodavca magle" sto je ventura pomenuo, nekako najblize opisuje ovo zanimanje.
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Kako do posla IT Konsultanta?29.03.2010. u 09:44 - pre 171 meseci
Konsultatni su osobe, iliti eksperti u nekoj oblasti koji svoje znanje nude kako bi nekome poboljšali posao. Na primer, ti imaš firmu i baviš se uvozom, distribucijom i prodajom nekog proizvoda. A imaš i proizvodnju. Svestan si da živiš u informatičkom društvu i želiš da iskoristiš sve prednosti moderne tehnologije koja će ti olakšati poslovanje. Međutim, ne razumeš se mnogo u te stvari. Onda angažuješ konsultanta iz te oblasti kome je cilj da te konsultuje. On treba prvo da se uputi u tvoje poslovanje, u tvoje želje, da poznaje sva informatička rešenja koja se nude za određenu poslovnu oblast, izračuna trošak i korist uvođenja, vreme implementacije i druge stvari. Po osmišljenoj strategiji pristupa se miplementaciji gde se angažuju eksterni korisnici (razne računarske firme specifičnih delatnosti), prati i kordinira njihov rad. Dakle ukratko, konsultant treba da ima dosta iskustva, kako tehničkog, tako i ogranizacionog a i "životnog", pogotovo za neke veće poslove.
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.ptt.rs.



+395 Profil

icon Re: Kako do posla IT Konsultanta?29.03.2010. u 09:52 - pre 171 meseci
Pa ja sam naveo za slucaj banke .
Slazem se da je u nekim firmama to prodavanje magle i sakrivanje mrsomudjenja iza bombasticnih naziva pozicija ,ali i ne mora da znaci .
Ali evo na primeru ako mogu da objasnim :

Velika firma - banka, osiguravajuca kuca itd imaju potrebu za novim softverom .
Angazuju neku softversku kucu za implementaciju tj. izradu programa - informacionog sistema,
jer nemaju u svom IT sektoru razvojni tim ili ako ga imaju onda im je dosta skup taj razvoj , sto se u vecini slucajeva i desava .
IT konsultanti procenjuju ovakvu situaciju koji nacin izabrati tj. troskovi implementacije i odrzavanja .

Nakon toga sledi sastavljanje projektne specifikacije koja se izradjuje u skladu sa poslovnim procesima firme ,
zajedno sa ostalim menadzerima u firmi, obicnim sluzbenicima koji ce koristi softver i projekt menadzerima iz softverske firme koja radi
implementaciju kako bi se sto preciznije definisao zahtev za samu implementaciju.

Samim tim mora poznavati aktuelnu tehnologiju, razvojne alate , infrastrukturu mreze , programske probleme ,,
kako bi ta specifikacija ulazila u resavanje realnih problema tokom razvoja .
Na primer klijenti nekad zahtevaju nesto sto je veoma tenhicki tesko napraviti a jos ocekuju da ce to biti brzo napravljeno , )
pa tu na scenu on stupa da svoje ljude urazumi ili ih makar malo spusti na zemlju .

Nakon toga procenjuje troskove outsourcinga- na osnovu zahteva da bi usao u budzet koji je uglavnom unapred definisan.
Poznavanje regulative u IT sektoru je veoma bitan jer skoro u svim velikim i ozbiljnim firmama jer pitanje bezbednosti
informacionog sistema je veoma strogo regulisano .
Ovo takodje u izvesnoj meri otezava razvoj ako je u pitanju outsourcing firma .

Kod nas je ovo uglavnom neko mrsomudjenje ,
ili su ljudi nekvalifikovani ili ne postoje pa taj posao obavlja neki menadzercic koji sa IT -ijem nema blage veze ,
ili za takvim kadrom nema nikakve potrebe, pa postoje samo radi nekog marketinga .




Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

acca3
Aleksandar
internet konsalting
internet

Član broj: 81635
Poruke: 353
79.101.63.*

Sajt: https://plus.google.com/+..


+23 Profil

icon Re: Kako do posla IT Konsultanta?29.03.2010. u 11:51 - pre 171 meseci
To da je konsultant prodavac magle možda važi ako radi u Vladi Srbije ili nekoj državnoj instituciji. Ako radiš za privatnu firmu onda je tu situaciju opisao SAJA. Dakle, veoma ozbiljno zanimanje.

E sad, nije u pitanju samo tih 8 meseci kao pomoćnik već i ostalo iskustvo u toj oblasti, koliko inače pratiš novosti iz tog sektora, sam vežbaš, isprobavaš, ekperimentišeš, ... Imaš li dakle šire iskustvo van te pozicije pomoćnika.

Šta ti misliš, imaš li znanje koje ima taj konsultant čiji si pomoćnik bio?
Pratiš li i dalje tu oblast, bez obzira što ne radiš više?


seo optimizacija sajtova za Google
Neparno 10
 
Odgovor na temu

angelos
Predrag Petrovic
Field Support Engineer
Serbia,Belgrade

Član broj: 11840
Poruke: 444
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+159 Profil

icon Re: Kako do posla IT Konsultanta?30.03.2010. u 11:32 - pre 171 meseci
Meni su nudili iz UK da radim kao Konsultant par meseci u Pragu.
Posao konsultanta za Instalacije kompletnog serverskog sistema XY kod klijenta.
Cifra je 450 E dnevno + placen smestaj i klopa. Radi se 7 dana u nedelji od jutra do sutra.
Konsultanti su placeni u Evropi 1K po danu. Da bi dosao do ove cifre moras imati barem 10 godina iskustva u nekoj oblasti i jako puno referenci i projekata iza sebe.
 
Odgovor na temu

Dusan Marjanovic
Consultant, SAS
Beograd

Član broj: 59
Poruke: 1290
*.net.sas.com.

Jabber: dusanm@gmail.com
ICQ: 84621598
Sajt: marjanovic.net


+6 Profil

icon Re: Kako do posla IT Konsultanta?30.03.2010. u 16:39 - pre 171 meseci
Generalizacije su "generalno" loša stvar :) Kao i kod svakog poziva i među konsultantima ima prodavaca magle...ono što ja mislim da bi mahom trebalo da razlikuje konsultanta u odnosu na average IT guy-a je s jedne strane naravno dovoljno duboko znanje konkretne materije, ali i neka širina u pogledu opšteg IT znanja da se to konkretno znanje može lepo uklopiti u priču klijenta, naravno konsultanti su customer facing IT kadar pa moraju imati i dobre soft skillove, koje ruku na srce često hard core IT ljudi nemaju ili su slabi u tome :)
VMware VCP/Microsoft MCSE 2003/HP ASE
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Kako do posla IT Konsultanta?

[ Pregleda: 4270 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.