Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9937 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 08:15 - pre 246 meseci
Pozdrav !

Svi smo svedoci sve vece automatizacije na polju razvoja softvera. Zato mi se mota po glavi: kakva je buducnost IT profesionalaca, programera i sl., tj da li ce biti posla za 10 godina?
Jeste da tehnologija napreduje neverovatnom brzinom i da se uvek traze nova i zamene za stara resenja, ali sta ako se trziste u jednom momentu zasiti? Da li onda svi koji su ulozili ogroman trud u svoje obrazovanje mogu da pu***?

Sta vi mislite o tome?
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
195.252.81.*



+3 Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 08:41 - pre 246 meseci
Zasto bi rad na alatima za automatizaciju build-ovanja software ugrozavali bilo kog IT radnika? I ti alati su software i njih neko treba da pravi.

Druga stvar je moj licni stav, a to je da ako covek misli da iskoristi retke sanse u zivotu, a i stvori sebi sanse svojim radom treba da bude jako prilagodljiv, otvoren i spreman da usvoji nove navike a izleci se od starih. Cisto da izbegne sudbinu dinosaurusa.

Nikad necu zaboraviti kobne devedesete u Srbiji. Silni profesori, mashinci, elektrotehnicari, ekonomisti.. rade za desetak maraka, a likovi bez pola zuba preprodaju benzin i zaradjuju preko hiljadu mesecno. Primer je banalan, ali kad deci treba da se kupe patike za skolu, ona ne pitaju da li je neko zbog njih "spusten ispod svog akademskog nivoa".

Uopste ne podrzavam prelazak sa intelektualne svere rada na preprodaju benzina, ali treba voditi racuna o sledecoj generaciji. Sada ce deca benzinaca studirati, a deca tih 10dem intelektualaca su se dobrim delom uvrstila u propalice. Sto kaze narodna pesma: "Dodje vreme, sve se preokrene". To vazi i za IT biznis.
 
Odgovor na temu

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
*.telekom.yu



Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 08:58 - pre 246 meseci
Citat:
Sada ce deca benzinaca studirati, a deca tih 10dem intelektualaca su se dobrim delom uvrstila u propalice.


Baš nisi u pravu. Ako neko ima imalo mozga u glavi i akademsko potkovane roditelje koji će moći da decu usmere na pravi put (pa makar to bilo samo stavom a ne novcem) on će se truditi da to i ostvari. Na suprot deca "benzinaca" su danas mahom sitni kriminalci, sutra propalice jer im je do sad u životu bilo sve na dohvat ruke što su drugi mogli samo da sanjaju.

Elem, da odgovorim na topik. Razmišaljo sam već o ovome. Ima li smisla učiti toliko programiranje kada programera ima na svakom koraku. Mislim da ima jedino ako hoćeš da budeš expert za tu oblast (čitaj: da budeš najbolji među najboljima), da ti nema ravna u blizini. Inače da budeš kao svi ostali pa da čekaš da ti se posreći da radiš neke sitne poslove, mislim da se ne isplati.
 
Odgovor na temu

MilošV
Podgorica

Član broj: 7996
Poruke: 484
195.66.163.*



+1 Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 09:30 - pre 246 meseci
Citat:
Mislim da ima jedino ako hoćeš da budeš expert za tu oblast

Kanda :) se ovo ne mora odnositi samo na programiranje :)
Danasnja navala "programera" i "IT strucnjaka" je, mislim, prolazna stvar -vidjela djeca de neki dobro zaradjuju... Netalentovana vecina ce se vremenom (=majstorskim resetom) preorjentisati na nesto drugo tj. kompjuter ce im trebati samo da "upale i voze" bez gledanja pod haubu.

Softverska i hardverska industrija, kao i njihovi proizvodi, postaju sve komplikovanije i niko vise ne zna "sve o svemu". Sasvim je sigurno da kompjuteri nece ici samo u tom pravcu da za nekih 15 godina radimo za PC-jima koji imaju CPU 933THz i RAM 1TB vec ce se uvuci u svaki djelic zivota, u svaku stvarcicu koju koristimo tokom dana...
ElemDakle, mislim da ce IT profesionalci po nezamjenljivosti biti negdje u rangu sa ljekarima.
Nikola Tesla*m2, nemoj da brines :)
 
Odgovor na temu

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
*.telekom.yu



Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 09:37 - pre 246 meseci
Pa gledaj, genijalaca koji će da "smisle" robota koji pere, pegla, usisava nikad neće biti previše. Kada sam rekao programiranje mislio sam na realne primene u životu (C++, Oracle...), na šta smatram i da je pokretač teme mislio.
 
Odgovor na temu

MilošV
Podgorica

Član broj: 7996
Poruke: 484
195.66.163.*



+1 Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 09:53 - pre 246 meseci
I agree :)
To sam pomenuo onako, usput (sala, razbibriga i studentske dosjetke :)
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 09:58 - pre 246 meseci
Posao će ti ugrožavati jeftina radna snaga sa istoka. Indija već lagano postaje IT velesila, sa cenom rada programera i ostalih stručnjaka dalekom nižom nego što je to slučaj na zapadu.

Ja bi se toga plašio više nego automatizacije o kojoj pričaš.
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
195.252.81.*



+3 Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 10:11 - pre 246 meseci
Postoji samo jedna stvar u vezi istocnjaka koja Gojkovu prognozu cini manje crnom - a to je sto oni rade jeftino dok ne privuku sve te poslove. Zivi bili pa videli kako ce i oni da se brzo naviknu na lepe stvari i tekucu vodu :-) i pocnu da dizu cenu.
 
Odgovor na temu

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
*.telekom.yu



Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 10:15 - pre 246 meseci
Isti je primer sa "original" Nike patikama sa Taiwana i Kine. Jesu to original patike sa Nikeovom licencom, ali zašto se tamo proizvode a ne u USA. Zato što je sat radnika u Kini 5 puta jeftiniji od onog u USA.
Jeste žalosno to što će nas oni pokopati ali mislim da je to vezano samo za freelancere. Velike korporacije će i dalje tražiti stručnjake u IT oblasi i za to debelo plaćati.
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
195.252.81.*



+3 Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 10:16 - pre 246 meseci
Citat:
Igor Šalindrija:
Baš nisi u pravu. Ako neko ima imalo mozga u glavi i akademsko potkovane roditelje koji će moći da decu usmere na pravi put (pa makar to bilo samo stavom a ne novcem) on će se truditi da to i ostvari. Na suprot deca "benzinaca" su danas mahom sitni kriminalci, sutra propalice jer im je do sad u životu bilo sve na dohvat ruke što su drugi mogli samo da sanjaju.


Par primera za koje ja znam nisu takvi. Prva stvar je sto je za studije, stanovanje i slicno neophodan novac, i to dosta novca. Nemoj da racunas samo ljude koji zive preko puta Saobracajnog i slicno.

Isto tako znam za par primera gde filovani skorojevici finansiraju i usmeravaju decu da lece svoje neizivljene ambicije da budu "neko i nesto". U drugu ruku deca intelektualaca kojima je fax preko puta jedva da imaju uslove, a motivaciju i volju da grizu napred pogotovo ne. Sve im je "cool" i "opushteno".

 
Odgovor na temu

igorsa

Član broj: 2522
Poruke: 2290
*.telekom.yu



Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 10:22 - pre 246 meseci
Ne mislim na likove koji žive preko puta Saobraćajnog nego na one koji su shvatili od čega im zavisi budućnost i da nemaju druge sem da se sami izbore za budućnost, a to je da upišu faks na budžet, a svi(99,9%) roditelji će se odreći svega da svom detetu pruži maksimalno da to od njega jednog dana bude nešto.
 
Odgovor na temu

Lifetime Investor
Nemanja Nik
Milano

Član broj: 18796
Poruke: 24
*.f5.ngi.it

ICQ: 8552677


Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 10:41 - pre 246 meseci
Gojko lepo reche ... shto se tiche Indije, medjutim tu nije ugrozena samo IT industrija ... vec i sve ostalo, tu su takodje Kina, Tajland ... sve kompanije se trude da ono shto je moguce autsorsuju tamo ... sicg bi mogla slicna da bude, al opet ... ne daj boze da se srbi sloze ... :)
Medjutim svi mi znamo kojom brzinom se krece uopshteno celo IT trziste ... tako da to nije isto kao sto tipa nike ima proizvodnju tamo .. drugacije je sve .. ne moze se porediti .. u IT-u ako imas jaku ideju koja resava problem, nudi nesto novo korisno ... prvi si .. implementiras ga i krece dalje ... slicno bi bilo ako bi se pojavio neki "nike 2" i napravio patike koje lete kontrolisane glasom ... sto je, priznacete, manje moguce
IT trziste je vishe profilakticno ... i malo anglosaksonski orientisano ... u 80% slucajeva ... sto za pojedine segmente tog trzista i ne bi trebalo da bude tako, ali tako je ...
kako je trenutno stanje ... u u it-u ce u narednih 10 godina uvek biti posla, samo je pitanje kako i na koji nacin to treba iskoristiti ... programeri se vec tretiraju kao "fizikalci" ... treba to malo uobliciti... ima tu puno toga sto treba reci .. do sledeceg puta ... sve najbolje



???
 
Odgovor na temu

MilošV
Podgorica

Član broj: 7996
Poruke: 484
195.66.163.*



+1 Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 11:11 - pre 246 meseci
...ovaj... Investitore... ...hmmm... kako da ti kazem... sadrzina ti je OK... ali forma... :)
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 11:24 - pre 246 meseci
To je samo zapisan tok misli, šta se buniš. ;)

Kao da ga slušaš uživo zar ne.

Pozdrav Nikita, faco.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.dip.t-dialin.net

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 12:03 - pre 246 meseci
Pa u principu se zato studira informatika: da izbegnes pretvaranje u fizikalca. Bar je to neki moj rezon. Jer i bez faxa mozes da radis (moj primer), ali da bi se ikada izborio za neku iole bolju poziciju, moras da imas neki papir u rukama. Kvalitet mesta zavisi naravno i od tvojih kvaliteta (i to prvenstveno), ali diploma ti je ulaznica u svet "pozicija".
Da li se slazete, odnosno kakva su vam iskustva po tom pitanju?

(Ja sada radim kao relativni "fizikalac", placen sam na sat, a u par firmi gde sam konkurisao za posao u istoj oblasti - web development, php+neka baza - dobio sam odgovor tipa: bezi klinac, nemas diplomu, bez da me je neko i pitao sta znam da radim i kako to radim.)
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Lifetime Investor
Nemanja Nik
Milano

Član broj: 18796
Poruke: 24
*.f5.ngi.it

ICQ: 8552677


Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 13:12 - pre 246 meseci
Pozdrav tizza :) hehe majstore, ceo dan 24h pazim na formu ne moram jos i ovde :) Pricam otvoreno, onako pesnicki :) samo jos da ga uklopim u deseterac i da svako doda po neshto i eto narodne :)
izvinjavam se zbog tih formi, ali ***i ga toliko puno sam prinudjen da pricham dnevno a toliko malo koristim srpski pa (i meni je chudni) mi treba vremena da udjem u fazon :)
Pozdrav Gojko, citah dugo forum i reko da kazem i ja stogod :)

Inace Nikola, to je mozda bila u pitanju manja firmica neka koja je tako postupila, mora da su neki drkoshi, ne znam u kojoj drzavi su te tako odbili, ali iz mog iskustva ovde u EU se uopshte ne postavlja pitanje godina ... pogotovo kad su velike kompanije u pitanju, imas 30-60 dana probnog rada, pa ako si profitabilan zato shto "cistacica manje chisti pa je manje placaju" ... ako bas nista ne znas naucices vec nesto u cemu ces biti jos korisniji ... inache u EU vise zaposljavaju mlade ljude, zbog doprinosa, koji se manje placaju pogotovo na ljude koji potpisuju prvi ugovor u zivotu, ima sad tu brdo modaliteta itd. Inache retko kad se uopshte postavlja pitanje godina ukoliko osoba vredi, pogotovo u IT-u.
Sto se diplome tiche, u IT-u ni to chak nije toliko bitno ovde u EU, na fakultetu, pogotovo kad je u pitanju informatika itd. ne dobijash ono shto ce ti omoguciti da dodjesh do visih pozicija, u pitanju je cisto personalno prihvatanje iskustva i iskoriscavanje istog, neki ljudi to jednostavno ne umeju...
jer pazi ... jako je bitan prvi utisak ... oni koji dodju sa fakulteta i krenu da rade .. prema njima se zna kako se postupa ... a ti kad dodjes na drugaciji nacin .. sa necim u rukama (bez fakulteta) i jos si bash na nivou i imash samopuzdanja i argumente za samopouzdanje ... to je skroz druga pricha ...
ja sam vec poduzi period radio u velikoj kompaniji na int. nivou u jako sirokoj vezi sa it trzistem, krajem godine ako budem normalan jos uvek bice phd. u oblasti finansija, i niko me nikada nije pitao sta sam i kako sam zavrsio, mozda u nekom opushtenom razgovoru sa kolegama ... jako je specificno sve u tri lepe ....
evo dacu jedan primer dok sam radio za tu veliku kompaniju jako cesto sam se druzio sa gospodjom koja je odgovorna za HR, dosao ja do njene kancelarija da idemo na rucak, kaze ona imam 800 CV-a za intershipe, stejdzove itd. itd. ne znam kako da stignem sa svim tim ... pricamo malo .. on procita par .. svi skoro identicni ... uzme prvih 600, baci u kantu ... ja reko sto to uradi .. kaze nisu imali srece, nasi projekti su osetljivi i tichu se tudjeg novca, oni koji nemaju srece nam nisu potrebni ...
............ i tako ... dosta vala :) ima jos brdo toga al ne znam sta pre ... lenj sam za kucanje ceo dan
p.s.
to se desi kad ljudi zaposle hrm-a, koji nema veze sa segmentom trzista na kome je sama firma .. majmuni ...
???
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.dip.t-dialin.net

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 13:23 - pre 246 meseci
Ovo moje iskustvo je iz Nemacke (u vecim firmama su trazili fax, a ja se zaposlio u manjoj, gde me niko nije nista pitao, i eto me ovde vec 3. mesec). Verovatno ima i ovakvih i onakvih slucajeva.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.attbi.cable.earthlink.net



+18 Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 15:07 - pre 246 meseci
Rekao bih da je za programera najveca konkurencija OS razvoj jer se njime umanjuje vrednost i doprinos individualnog programera u organizaciji (jer uvek ima horda eksternih koji ce da ga zameni). Ovo se naravno ne odnosi na administratore i mreznjake, za njih je situacija obrnuta.

Tacno je da automatizacija raste, ali i potrebe firmi stalno rastu, tako da se ne brinem zbog toga.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.dip.t-dialin.net

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 15:15 - pre 246 meseci
A sta je po vama najperspektivnija grana informatike? (za period od 5+ godina)
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.dsl.siol.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije12.01.2004. u 16:08 - pre 246 meseci
Citat:
Lifetime Investor:
Gojko lepo reche ... shto se tiche Indije, medjutim tu nije ugrozena samo IT industrija ... vec i sve ostalo, tu su takodje Kina, Tajland ... sve kompanije se trude da ono shto je moguce autsorsuju tamo ... sicg bi mogla slicna da bude, al opet ... ne daj boze da se srbi sloze ... :)



Cist rasizam. Obojica l;)

Zar nisu svi ljudi jednaki?
Ili su samo neki jednakiji od drugih?

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Buducnost IT strucnjaka - potencijal IT industrije

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9937 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.