Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

racunar ne ucitava bios?!

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: racunar ne ucitava bios?!

[ Pregleda: 2431 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tox master
RS

Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon racunar ne ucitava bios?!14.03.2010. u 10:55 - pre 171 meseci
Pozdrav

asus m2n
ddr2 2*1gb 800mhz
hdd wd 160gb i wd500gb
nvidia 8600gt ddr3

Sinoc iz cista mira bljesnu plavi ekran i racunar se restartovao,to jest mislio sam da se restartovao.
Naime,kod ukljucenja racunara kuleri se zavrte i naizgled je sve normalno ali na ekranu se nista ne desava i nema karakteristicnog pistanja sa ploce kada se racunar pali,znaci nista se ne desava i nemoguce je uci u bios.
Posle iskljucivanja svih komponenata (proc,grafika,hdd,dvd,ram) sa ploce primetio sam da samo kada izvadim ram onda ploca pisti kada se ukljucuje.
Posle par sati isprobavanja svih mogucih varijanti i nekoliko clear cmos-a,iz cista mira se pokrece bios i posle iscitavanja komponenti na sekundu vidim da pise "bad value flash" ili nesto slicno (kratko je trajalo).
Nakon toga se racunar ukljucio normalno i posle par restarta vise nije pokazivalo ni tu poruku u biosu,znaci sve ok.
Ovo isto mi se desilo pre par meseci kad sam od drugara iz racunara ubacivao grafiku i hdd radi probe a kod njega je bilo zveknulo napajanje i verovatno sprzilo plocu i grafiku koja je ista kao moja (m2n).
Tada sam problem resio na isti nacin kao i sada ali mi je malo sumnjivo sto sam tada par dana pre instalirao win7 (dual boot sa winxp) pa mislim da bi on mogao da zeza posto sam morao da "aktiviram" win7 a kako mi rece jedan drugar koji je it administrator,da se "aktivacija" win7 radi u biosu pa me zanima da li to moze biiti uzrok ovakvom ponasanju ili jednostavno ploca crkava,mada je malo cudno kako odjednom proradi i ne pravi probleme neko vreme?
Win 7 sam obrisao sa particije pre nekog vremena i nije bilo problema.

Jel ima neko ideju sta je ovo?
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: racunar ne ucitava bios?!14.03.2010. u 20:16 - pre 171 meseci
Postoje nacini "aktivacije" Windows sedmice i Viste gde se modifikuje BIOS, ali sumnjam da si to radio (ako jesi eto ti odgovora zasto se ploca nije budila.). Verovatno si koristio neki od postojecih loadera koji su bezopasni po hardver. Koliko sam razumeo, ploca posle plavog ekrana nije htela da se budi (nije bilo POST-a niti BIOS beep-ova). To nikako nebi trebalo da se desava kao posledica "aktivacije" Windows sedmice sem ako nisi direktno modifikovao BIOS ad bi je "aktivirao". Naravno ovde prestaje svaka dalja prica o crackovanju Windows-a posto o tome nije dozvoljeno diskutovati na ES-u. Poruke koje budu sadrzale pitanja vezana za pojedinosti oko "aktivacije" Windowsa bice brisane bez upozorenja.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: racunar ne ucitava bios?!14.03.2010. u 20:35 - pre 171 meseci
Da,koristio sam neki loader (secam se da izbaci crni prozor kao cmd i nesto odradi).
Znaci,nije do toga?
A u pravi si i za plavi ekran,kad se racunar iskljucio vise nije bilo ni podizanja biosa ni beep-ova da bi posle nekoliko cmos clear odjednom proradilo.
Posle sam se nekako nakanio da odradim update biosa i za sada sve radi ok a dokle ne znam...
Sta mislis da je razlog ovome i da li da se pripremim za novu plocu?
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: racunar ne ucitava bios?!14.03.2010. u 20:53 - pre 171 meseci
Nebih znao da odgovorim na pitanje sta je konktertno razlog brljavljenja ploce i nebih da nagadjam. Vazno je da sad ploca radi (stabilno pretpostavljam) i da nema razloga da se pripremas za kupovinu nove sve dok ta radi.
 
Odgovor na temu

boxxter

Član broj: 189779
Poruke: 710
*.bitinfo.rs.



+21 Profil

icon Re: racunar ne ucitava bios?!14.03.2010. u 20:54 - pre 171 meseci
Windows 7 ne voli tvoj clock. Dakle iako ti xp radi na tom clocku, windows 7 ga ne vole. Moras da popustis clock na ramu ili procesoru. Tako da nisi morao da obrises windows 7, mogao si samo da uskladis famozni clock.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: racunar ne ucitava bios?!14.03.2010. u 21:47 - pre 171 meseci
Na kakav clock mislis?
Masina je "defaultna",znaci nista nije klokovano,proc radi na 2,1ghz na koliko je i deklarisan,memorija takodje ili si mislio na nesto drugo?
A win7 sam izbrisao zato sto mi nije trebao vise ,ne zbog ovog problema.

@Binary Mind
Za sada radi stabilno ali i pre 2 meseca mi se ovo isto desilo i ne znam zasto imam osecaj da ce treci put biti fatalan (da se nece vise upaliti). :)
Da li je moguce da je slab kontakt na cipu od biosa jer je bas puno prasine unutra i preko cipa ,iako sam ga malo produvao sa vazduhom?
U svakom slucaju videcemo dokle ce da radi a malo sam gledao ponudu ploca i bas se ne snalazim posto sam relativno davno kupio ovu masinu i tada sam bio donekle u toku pa me zanima sta bi mi ti preporucio kao zamenu za ovu a da nije mnogo skupa posto nemam potrebe za nekom extra plocom.
Gledao sam malo m4n78 i koliko vidim nije losa ploca i ima sve sto mi treba.
Sta bi jos moglo da dodje u obzir posto si mi ti pre oko 2 godine bas savetovao (cini mi se) da uzmem ovu masinu koja je meni skroz ok?
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: racunar ne ucitava bios?!15.03.2010. u 11:59 - pre 171 meseci
Gledaj Gigabyte-ove ploce sa AMD770 chipsetom. Sve varijante su se pokazale dobrim. Sastavio sam gomilu masina sa tim plocama i zadovoljan sam kvalitetom istih, a nisu skupe.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: racunar ne ucitava bios?!15.03.2010. u 16:38 - pre 171 meseci
Posto mi je ponuda racunarske opreme u okruzenju prilicno ogranicena tesko da cu naci plocu kakvu si mi preporucio.
Sta mislis o ovoj?
Posebno mi je zapalo za oko "dual bios" .
http://www.gigabyte.com.tw/Pro...06&ProductName=GA-M720-US3

Pozdrav i hvala
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: racunar ne ucitava bios?!15.03.2010. u 21:41 - pre 171 meseci
Hajde onda da preporucim ploce po modelu:

1. Gigabyte GA-MA770-UD3
2. Gigabyte GA-MA770-US3

Ne bih trenutno isao sa AM2/AM2+ plocama sa Nvidia chipstovima, bez obzira na "Dual BIOS"... I ove 2 sto sam predlozio imaju Gigabyte-ov DualBIOS™...
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: racunar ne ucitava bios?!15.03.2010. u 22:23 - pre 171 meseci
Hvala na konkretnim preporukama.
Malo sam trazio i nasao sam u jednoj firmi GA-MA770-UD3 i dodje oko 85E sto taman na granici koliko bi izdvojio za plocu.
Ali da ne trazim previse,mozda ce i ova m2n sad raditi kako treba sa novim biosom,pa da je ne ureknem.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: racunar ne ucitava bios?!

[ Pregleda: 2431 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.