Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Reformisana gimnazija bez informatike.

[es] :: Informatika :: Reformisana gimnazija bez informatike.
(TOP topic, by Zoran Rodic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 89828 | Odgovora: 302 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Marinkov
Zrenjanin

Član broj: 243992
Poruke: 40
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.17.03.2010. u 11:01 - pre 170 meseci
Citat:
.... Po mom misljenju programiranje treba kompletno biti izbaceno iz bilo kod smera srednjih skola (osim nekiih informatickih). Glupo je terati decu da uce programiranje kad 99% njih to ne zanima uopste i nikad nece napisati ni liniju koda.


Problem je što deca verovatno ne znaju šta hoće pre nego što upišu srednju školu, a boga mi ni posle. Trebalo bi biti programiranja u gimnaziji i tehničkim školama, ali ne ubijati decu u pojam sa tim.

Npr. kada sam bio na praksi u gimnaziji (profesor informatike), matora debela žena je davala takve zadatke iz paskala da smo mi kao i učenici padali u nesvest, i to dobranim tempom. Učenicima su normalno oči bile na pola 12 od gomile informacija koje ne razumeju (čast izuzecima).
Sledeće nedelje kada sam trebao da predajem nizove u paskalu pripremio sam obješnjenje šta je to uopšte u računarskoj memoriji i objasnio par jednostavnih primera upitrebe(npr. srednja vrednost, zbir parnih brojeva, max element i sl.). Svi su zdušno i sa razumevanjem pratili šta se radi i postavljali pitanja (osim par ne zainteresovanih koje su ovi zainteresovani ućutkivali). Da ne dužim dalje sa hvalisanjem..

Suština je da će neko možda otkriti da želi time da se bavi, neko će otkriti da ne želi i tu drugu grupu treba ispoštovati i ne forsirati. Ovoj prvoj grupi ne treba zgaditi programiranje nekom teškom zadacima. Imaju oni već dovoljno problema u životu zbog pametnjakovića iz ministarstva prosvete koji povremeno donoseći nove školske programe presipaju iz šupljeg u prazno. Najveći problem je mahom iskompleksirani ili ne zainteresovani ili pak ne stručni kadar.

Ja dok sam išao u srednju bio sam 100% siguran da ne želim da se bakćem programiranjem i gadio sam se toga zato što nisam mogao da ukopčam FOR petlju, a kamoli nešto više, jer su po zakonu programiranje morali predavati matori mašinski inženjeri dok su se profesori informatike smarali sa word-om i excel-om. PA GDE JE TU PAMET?
 
Odgovor na temu

Machiavelli...
Đorđe Đokanović
IT Support Engineer II
www.amazon.com
Philadelphia

Član broj: 90589
Poruke: 672
*.hsd1.pa.comcast.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/dorde..


+92 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.17.03.2010. u 16:57 - pre 170 meseci
Poenta, programiranje vrlo specificna IT grana, nije za svakoga (ukljucujuci i mene). Prosto ne mogu da zamislim terati decu da uce programiranje. Slazem se da im treba dati uvod u programiranje, neke osnove ali daleko od bilo kakvih ozbiljnih zadataka u pascal ili C++. Ima sijaset drugih stvari koje ce im biti korisnije i koje im mogu pomoci da odluce cime ce se baviti. A ne, svu decu da ucimo programiranje pa ce svaki 10000 da bude programer, pa sta?!? Sta ce time postici?

Moraju da nauce kako da koriste kompjutere kao sredstvo modernog poslovanja. Prosto da savladaju osnove, sama ce deca naci svoje interesovanje vremenom, ukoliko ih to zanima uopste.

Imamo veliki broj dece koja blage veze nemaju o kompjuterima uopste. Pitajte ih najjednostavnija pitanje

1. sta je Operativni sistem
2. Sta je "internet"
3. Sta je to server
4. Sta je to email klijent

napravite listu od 10 osnovnih pitanja i postavite srednjoskolcima, bas me zanima rezultat.

Ja sam imao programiranje i svelo se na to da imamo resenje pa naucimo napamet, nekog glupog zadatka za koji sam 100% siguran u praksi ne bi radio.

Having an idea is like being in a nutshell, but exchanging idea and collaborate
with
others is like being in infinite ocean of knowledge.
________________________________________________________________
____

Veruj u sebe. Ako ti neces, ko hoce?!

„Bolje živeti 100 godina kao milioner, nego sedam dana u bedi.“
 
Odgovor na temu

Yoba
Projektant

Član broj: 240687
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.17.03.2010. u 18:03 - pre 170 meseci
>>izvini ti si upoznat kakvo obrazovanje imaju ostale drzave u evropi,a izricito albanija?


recimo da znam ljude koji studiraju u BiH, CG, SRB, postdiplomske/specijalizacija u engleska, nemacka, holandija <-nema ih hiljdau ali ima dovoljno da mogu da se formira misljenje (citaj: da vidis koje smo dno, samo to ljudi ne zele da znaju...)



a koji si ti autoritet da propitujes druge?
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-248-122.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.17.03.2010. u 18:05 - pre 170 meseci
nigde ne vidim albaniju na spisku...

ja nisam nikakav autorite,pitam tebe koji iznosis takve zakljucke,ja ni na jednom mestu nisam rekao da je studiranje u albaniji,engleskoj,bih ili bilo di van srbije, ovako ili onakvo...
 
Odgovor na temu

Machiavelli...
Đorđe Đokanović
IT Support Engineer II
www.amazon.com
Philadelphia

Član broj: 90589
Poruke: 672
*.hsd1.pa.comcast.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/dorde..


+92 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.17.03.2010. u 18:56 - pre 170 meseci
Ja mogu sa sigurnoscu da tvrdim da studiranje u Albaniji nije na zavidnom nivoi, isto kao sto nije ni u Srbiji. Kvalitet obrazovanja je u direktnoj korelaciji sa razvijenoscu drustva.
Having an idea is like being in a nutshell, but exchanging idea and collaborate
with
others is like being in infinite ocean of knowledge.
________________________________________________________________
____

Veruj u sebe. Ako ti neces, ko hoce?!

„Bolje živeti 100 godina kao milioner, nego sedam dana u bedi.“
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.17.03.2010. u 19:51 - pre 170 meseci
Citat:
Machiavelli...: Poenta, programiranje vrlo specificna IT grana, nije za svakoga (ukljucujuci i mene). Prosto ne mogu da zamislim terati decu da uce programiranje. Slazem se da im treba dati uvod u programiranje, neke osnove ali daleko od bilo kakvih ozbiljnih zadataka u pascal ili C++. Ima sijaset drugih stvari koje ce im biti korisnije i koje im mogu pomoci da odluce cime ce se baviti. A ne, svu decu da ucimo programiranje pa ce svaki 10000 da bude programer, pa sta?!? Sta ce time postici?
...........
Ja sam imao programiranje i svelo se na to da imamo resenje pa naucimo napamet, nekog glupog zadatka za koji sam 100% siguran u praksi ne bi radio.

To što si rekao isto je kao da vas je neko terao da bilo šta drugo učite napamet, ili vas na bilo koji način maltretirao. To nema nikakve veze sa time da li programiranje treba da bude obavezan predmet. Naravno da treba da se prilagodi uzrastu i sposobnostima učenika, i da treba da ih zainteresuje a ne da ih odbije. Znam da je to sa postojećim nastavnim kadrom nemoguće, ali opet bolje da naučiš nešto što će možda da ti koristi nego da ne učiš jer možda neće da ti treba u životu. Upravo i treba da bude obavezno da bi se videlo koga zanima a koga ne, pa će moći da se odluče da li da se time bave. U suprotnom ne bi ni znali šta propuštaju :) .
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.17.03.2010. u 20:09 - pre 170 meseci
zapadne osnovne i srednje skole su blago receno katastrofa u odnosu na srpske.
 
Odgovor na temu

anon68680

Član broj: 68680
Poruke: 528
109.93.194.*



+14 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.18.03.2010. u 13:35 - pre 170 meseci
Da, kad uzmes u obzir da razvijenost ekonomije nas i zapada, stvarno se moze primetiti da smo mi na zavidnom nivou po pitanju obrazovanja.
 
Odgovor na temu

Mr. Bond
Beograd

Član broj: 126551
Poruke: 124
*.ptt.rs.

Sajt: https://rs.linkedin.com/i..


+14 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.18.03.2010. u 17:03 - pre 170 meseci
Obrazovanje nam je na sasvim zadovoljavajucem nivou - mada uvek moze bolje. Nasa sposobnost da ne radimo nista i da nasu neaktivnost pokazemo kao strasan ekonomski problem koji nam namecu vladari iz senke je na zavidnom nivou.
Bad programmers worry about the code. Good programmers worry about data
structures and their relationships.
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+32 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.19.03.2010. u 10:41 - pre 170 meseci
Vidim da se diskusija razvila u smeru za koji sa svojim (ne)znanjem nisam kompetentna da pišem.
Zato bih imala jedno konkretno pitanje, budući da mi muž studira "pod stare dane" na TF u Čačku za profesora tehnike i informatike. Kako će se ovaj smanjeni fond časova, ako se usvoji predlog, odraziti na mogućnost zapošljavanja u struci ? Naravno, to je ono što bi me u prvom redu zanimalo, kao i to da li će gimnazijski profesori ostati bez punog fonda ( moja mama je bila profesor, pa znam da je kranula od dva - tri časa, da bi uz razne sekcije, razredno starešinstvo i sl. postepeno došla do punog fonda, ali to je bilo davno, davno, još 70 - tih).
Na kraju nick forumaša koji je postavio temu, nije ohrabrujući "informaticar.nazalost".
Zar je dotle došlo ?
Da dodam da se na TF Čačak školuje, posle više škole ili faksa, priličan broj studenata između 35 i 40 i kusur godina, ima raznih i onih koji su prekinuli fakultet, ali i onih koji su završili npr. mašinstvo, šumarstvo, saobraćajni i sl. , pa u prosveti vide izlaz. Neki od njih već predaju u školama, ali tehničko crtanje ili OTO, kako se već zove, pa sad hoće i ovu diplomu.
Prilikom poslednje posete upozali smo jednog studenta od okruglo 50 godina.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.19.03.2010. u 20:40 - pre 170 meseci
Citat:
Tamara_K: Da dodam da se na TF Čačak školuje, posle više škole ili faksa, priličan broj studenata između 35 i 40 i kusur godina, ima raznih i onih koji su prekinuli fakultet, ali i onih koji su završili npr. mašinstvo, šumarstvo, saobraćajni i sl. , pa u prosveti vide izlaz.


Hm, zavrsio sam XYZ fakultet i ne mogu da nadjem posao, dakle sansa u prosveti? Bez nipodastavanja bilo koga ali to je toliko pogresno, a ispastaju deca dobijajuci profesore koji mrze svoj posao jer nisu uspeli u svojoj osnovnoj struci
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Tamara_K
domaćica
Beograd

Član broj: 182008
Poruke: 277
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+32 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.20.03.2010. u 00:32 - pre 170 meseci
Citat:
mmix: Hm, zavrsio sam XYZ fakultet i ne mogu da nadjem posao, dakle sansa u prosveti? Bez nipodastavanja bilo koga ali to je toliko pogresno, a ispastaju deca dobijajuci profesore koji mrze svoj posao jer nisu uspeli u svojoj osnovnoj struci

Nisu uspeli, jer npr. nisu dobili posao na vreme. Moj muz je zavrsio visu masinsku, taman kad su pocinjali ratovi na tlu bivse SFRJ, ko ce da primi mladog pogonskog inzenjera - pripravnika u zemlji gde nema proizvodnje i besni hiperinflacija ? Morao je da pocne da radi bilo sta da bi preziveo. A onda, sve se vise udaljavao od primarne stuke, silom prilika.
Ovi ljudi to ne rade iz besa, nego iz moranja, a svako je slucaj za sebe. Ima jedan primer pokusacu da ti nadjem, zena je zavrsila faks, ali joj je smer promenio ime i ne dozvoljavaju joj da radi u skoli, mora na faks, ponovo.
Da ne bude prepricavanje...
http://www.elitesecurity.org/t...brazovanja-Zrenjanin-ili-Cacak
Kako neuspeh u struci ( neko nije zavrsio ceo fakultet nego npr 2 ili 3 godine i sl.) moze biti plod raznih faktora, teza o losim profesorima ne stoji, ili stoji na staklenim nogama.
Mozda je i obrnuto - da ispadne dobar profesor, pronadje se u toj struci, vidi svoju sansu, zasto da ne ?
Postoje ljudi koji su promenili vise poslova u okviru svog obrazovanja da bi se nasli, bas u radu sa decom i profesuri.
Zasto bi se neko zarobio u neki posao, ako misli da ce mu drugde biti bolje ? Napisala sam da ljudi od 30 i vise godina studiraju iz moranja, ali mozda ima neko ko zeli da se oproba u necem drugom.
Izbor fakulteta u to vreme je diktirao, uglavnom, smer koji si izabrao u 8. osnovne ( Stipe Suvar i njegova reforma), a sta dete moze da zna u tom uzrastu? Mozda i moze, mada sam se ja nagledala mnogo nezadovoljnih ljudi koji nisu zagovornici teze "sve bih u zivotu ponovo uradio isto".
Ja prva ( odnosi se na izbor fakulteta)
Isto tako, neko ko je upisao profesorski smer na nekom faksu i bio dobar student moze biti los profesor. Suvise faktora je u igri, a simplifikacije nam ne pomazu i ne dovode do odgovora, narocito na moje prvobitno pitanje .





[Ovu poruku je menjao Tamara_K dana 20.03.2010. u 03:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.20.03.2010. u 10:37 - pre 170 meseci
A sta ce deci informatika u skoli.Dosta pascal ili C i to je to.

Koliko kosta fotoshop ili bilo sta od toga. Koliko kosta windows 7. Meni su poklonili licencu ali ... to je za kuci vise.Counter u skoli - ultimate guide.
 
Odgovor na temu

toroman
Srećko Toroman
www.wowd.com
Beograd / Banja Luka

Član broj: 52673
Poruke: 159
*.adsl-2.sezampro.yu.

Sajt: toroman.wordpress.com


Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.20.03.2010. u 13:39 - pre 170 meseci
Vidim neko se zali sto nema Corela, Photoshopa i Excella po novom programu... ahaha, pa to je super :-)

Gimnazije upisuju najpametnija deca, zar tu pamet da trose na "crtkanje" nekih gluposti, skidanje bubuljica sa slika i kao pravljenje nekih zajebanih proracuna u onom... digitronu od milijardu dispeja aka Excellu!

Programiranje, baze podataka itd... to su prave stvari, koga interesuju racunari. Office i slicno ce dobiti dovoljno prostora kroz tu "primenu racunara", verujem taman koliko su i bitne. A ovi danasnji hibridi se i radjaju sa skillovima...

Jao relaciona algebra... gde bih ja danas bio da sam to imao u srednjoj skoli :-)
Programeri su odgovorili na Hamletovo pitanje "Biti il ne biti?" :
0x2B | ~0x2B = 0xFF
(kao ono - ff - teško pitanje!)
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
109.93.73.*



+558 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.21.03.2010. u 10:02 - pre 170 meseci
Tacno, i ja se slazem 100%. Kakva je to informatika uciti decu kako se koriste Firefox (zasto bas Firefox, zasto ne Opera, svi i tako kradu sve ideje od Opere vec godinama) i Word, Corel, Photoshop i prezentacije u Power Pointu? To nije informatika za gimnazije, to nije cak ni informatika, to nije nista, za to postoje kursevi od nedelju dana. Uostalom, sve to oni vec uce u osnovnoj skoli. OK, Corel i Photoshop ne, ali to nije vazno, to obicnom korisniku nece nikad ni da treba, (a kad bi cepali dlaku na pola, odakle obicnom korisniku pare da ih baca za Corel i Photoshop da bi se igrao) ali browsere i Word uce u 4, 5 i 6 razredu, u 7 za ocenu imaju da naprave prezentaciju u Power Point-u, a u osmom ne znam, videcemo ali mislim da cak imaju i Delphi il VB, za one naprednije, ako vec osnove nisu imali u 6 razredu, a mislim da jesu, mislim za naprednije, ne obavezno. Tako da je ta reforma u stvari napredak jer ce kako ja vidim da se uce ozbiljnije stvari od toga kako 4 godine u svakom razredu drndati Word. Pa nece oni koji upisuju gimnaziju da idu u daktilografe pa im treba Word u sitna crevca, nego ce valjda nesto jos vise da uce kad zavrse gimnaziju. Osnove o koriscenju browsera i Worda su dobili u osnovnoj skoli, pocevsi sa prvim razredom, jer i tu ima nekakva informatika kao izborni predmet, ako se ja dobro secam, i to je dovoljno o tome. Ja mislim da je ovde na temi u stvari problem sto ce neki izgleda da postanu tehnoloski visak jer je sve sto znaju o kompjuterima da poluprofesionalno (ili poluamaterski, zavisi kako ko to vidi) drdnaju Word, Corel, Photoshop i Power Point (kome pa to uopste treba) ili sto ce i sami morati da uce i da se usavrsavaju da bi mogli da predaju djacima to sto treba, a nece moci da se posao nastavnog osoblja svede na ono, naucis knjizicu od par stotina strana skoro napamet i to ponavljas svakoj generaciji svake godine, radis to 40 godina a onda umres. E pa sta da im radim, to tako mora, kako kaze narodni pesnik

Nemoj reci da se plasis
Ko se plasi propada
Ako svoju srecu trazis
Ona s neba ne pada
Moras ti po nju da dodjes
Mnogo toga sam da prodjes
Mala, mala, mala...
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.21.03.2010. u 10:09 - pre 170 meseci
@Lesli Eldridz

Pa da ali kada znas pascal/c ok onda sve ide na istu foru. Ima samo 10-15 znacajnih algoritama -ali treba par godina za uhodavanje.naravno a naucne svrhe c treba dase zna perfektno -ali ja samo pricam o komercijalnim stvarcicama koje su manje vise pravolinijske.

Bez rekurzije i sl stvari :)

A ucenje nekog programskog jezika za koji ces za 2 godine zaboraviti svu sintaksu ili nikada neces koristiti nema smisla.




[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 21.03.2010. u 18:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
109.93.73.*



+558 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.21.03.2010. u 10:31 - pre 170 meseci
I upisivanje gimnazije ako ne nastavljas skolovanje za struku zbog koje si i izabirao kao izborni predmet programiranje i baze i to ostalo isto nema smisla.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.21.03.2010. u 11:00 - pre 170 meseci
Da ste vi zivi i zdravi za naucne svrhe vam treba fortran

Bepredmetno je malteretirati klince programiranjem ako oni to nece usvojiti niti ih interesuje niti time zele da se bave u zivotu, to je cak usko strucna oblast koja sasvim sigurno nije deo opste kulture pa da se uci po tom osnovu. Ja sam bivsi gimnazijalac i isao sam u jedan od 3 razreda matematisko-programerskog smera. Od nas 90, samo 7oro (dvojca iz mog razreda ukjucujuci mene) je izabralo tu karijeru i nijedan od nas nije nista naucio u gimnaziji o tome jer smo u trenutku kad smo poceli sa casovima programiranja (stidljivo u drugom razredu) mi to vec znali, jbg odrasli smo uz svet kompjutera, racunare i galaksiju. Od casova programiranja smo imali koristi toliko da nas je profa pustao da idemo sa casa da ga ne bi zapitkivali stvari koje ne zna i time mu remetili pokusaje da ostalih 83-oje nauci makar osnovama algoritmike. AKo programiranje izbacuju iz gimnazija, ja kazem "daleko mu lepa kuca".
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
91.150.120.*



+558 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.21.03.2010. u 12:20 - pre 170 meseci
To je sve tacno, ali sa druge strane, nisu to klinci i niko ih nece maltretirati jer ce programski jezici kako vidim biti izborni predmet. Slazem se da je bespredmetno svakome nametati programiranje jer ima onih kojima to ne ide ni da ih bijes mokom, tako im mozak funkcionise, ne kapiraju programiranje i slicne stvari, recimo 3D slike kao u masinstvu, kad je zadata 3D slika pa treba da se nacrtaju projekcije iz raznih uglova, ima takvih i na ETF pa onda idu na druge smerove a ne na racunarski, ali je jos vece gubljenje vremena drndati 4 godine u osnovnoj skoli Word i Power Point (za koji su se svi koji predaju informatiku uhvatili kao de je ne znam kakvo svetsko cudo od zivotnog znacaja i oko njega grade celokupnu nastavu) i jos par programa, a onda jos 4 godine u srednjoj skoli raditi to isto, i to nazivati ucenjem informatike. Izem ti informatiku, 8 godina drndao Word, a za nadziranje te da prostite sprdacine nekoliko hiljada njih primali platu iz budzeta. Onda je bolje da se skroz taj predmet ukine. Em nema zavaravanja da postoji neki predmet informatika koji ima neku svrhu, em se stede pare poreskih obaveznika, sto bi neki naveli kao bitnu stavku, mada znamo da je u Srbiji to najmanje vazno, ali dobro, neka je ta napomena.
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Reformisana gimnazija bez informatike.21.03.2010. u 19:00 - pre 170 meseci
Pa, dobro, jes' malo sad frka nastavnicima informatike ako nedovoljno đaka izabere njihov predmet, ali sa druge strane - dobiće fond neko ko predaje taj drugi izborni predmet.. Dok jednom ne smrkne...
A to sa potrebom za programiranjem smo bistrili u jednoj temi baš nedavno ovde - sad je topovana. Za društveni smer gimnazije stvarno je bilo izuzetno naporno da rade CELU TREĆU GODINU Paskal. Svojevremeno, kad sam radio u Gimnaziji - samo što me nisu linčovali društvenjaci zbog trivijalnih zadataka - al' šta vredi kad ih to NIMALO ne zanima ;)
Ovo sa "dupliranjem" gradiva iz jednog nivoa obrazovanja u drugom, nije prisutno samo u informatici, a ne mora ni biti nužno loše. Evo, iz matematike se u svim gimnazijama i tehničkim školama izučavaju izvodi funkcija. A imamo ih i u većini Matematika I na fakultetu, zar ne? I ne položi se taj deo baš tako lako - zato je potrebna mala "uravnilovka", da se "povrate" te osnove. Slično i za (Open/MS) Office, ali ne da se radi sad godinama, nego nekoliko časova.
 
Odgovor na temu

[es] :: Informatika :: Reformisana gimnazija bez informatike.
(TOP topic, by Zoran Rodic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 89828 | Odgovora: 302 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.