Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Optimizacija materijala

[es] :: Office :: Excel :: Optimizacija materijala

[ Pregleda: 4705 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

v.paunovic
Vladan Paunovic
Poslovodja, Top Windows
Beograd, Srbija

Član broj: 251709
Poruke: 8
*.kbcnet.rs.

Sajt: www.topwindows.co.rs


Profil

icon Optimizacija materijala12.03.2010. u 12:10 - pre 171 meseci
Pozdrav svima,

Zanima me, da li je moguce u exelu izvrsiti optimizaciju materijala, konkretno, meni treba za secenje sipki koje su dugacke 6500mm.

U primeru sam sve malo bolje objasnio. Hvala vam puno u napred!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
*.3dnet.co.yu.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Optimizacija materijala12.03.2010. u 20:32 - pre 170 meseci
Za rešavanje problema optimizacije, koji se svode na sistem linearnih/nelineranih jednačina u Excelu postoji alat Solver.
Jedan primer imaš na forumu http://www.elitesecurity.org/t298840-0#1783217, a možeš naći i drugačije primere na mreži.

E sad za konkretan problem, nije mi baš jasno kakav je uslov optimizacije - sa što manje šipki od 6500 napraviti sve te komade iz specifikacije u kolonama A i B?
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

v.paunovic
Vladan Paunovic
Poslovodja, Top Windows
Beograd, Srbija

Član broj: 251709
Poruke: 8
*.kbcnet.rs.

Sajt: www.topwindows.co.rs


Profil

icon Re: Optimizacija materijala12.03.2010. u 22:21 - pre 170 meseci
Hvala druze, ali ipak mi nije pomogao taj link jer sam bas neuk sto se ovoga tice... Znaci, potrebno je izracunati kako da se potrosi najmanje tih sipki od 6500mm koristeci dimenzije iz tabele A i kolicinu tih parcadi iz kolone B.
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
*.3dnet.co.yu.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Optimizacija materijala13.03.2010. u 08:12 - pre 170 meseci
Pretpostavljam da postoji matematički model da se dođe do optimalnog rešenja, ali pošto ga ja ne znam, evo moje razmišljanje uz jutranju kafu kako bi se moglo doći do prihvatljivog rešenja uz pomoć Solvera i malo interakcije.

1/ Prvo treba grubo odrediti koliko šipki dužine 6500 je minimalno potrebno. Ovo je moguće sabiranjem svih potrebnih dimenzija pa zaokruživanjem na veći broj. Naravno treba proveriti i ograničenja. U tvom primeru to je 6.

2/ U primeru koji si dao formiramo tabelu u kojoj su kolone šipke, Dodamo eventualno još neku više od minimalno potrebne količine. Kako su potrebne dimenzije redovi ove table, svaka ćelija sadrži količinu određene dimenzije u određenoj šipki (ceo broj).
Dodamo formule za Iskorišćeni deo i ostatak od svake šipke, kao i formulu za preostali broj komada od svake dimenzije

3/ Iskustveno rešenje polazi od toga da se prvo iseku veći komadi, pa od ostatka najveći mogući i tako redom. Naravno ovako se neće (uvek) dobiti optimalno rešenje, ali uz malo eksperimentisanja (prateći šta se dešava sa ostacima) može se doći do zadovoljavajućeg rešenja za probleme slične složenosti kao u primeru.

4/ U Solveru modeliramo problem tako da
- kriteriju postavimo da je zbir preostalog broja komada koje treba izraditi po dimenzijama 0
- promenljive (Changing cells) uzimamo ćelije prethodno formirane tabele
- ograničenja: da su promenjive celi brojevi, da iskorišćenje svake šipke ne može biti veće od 6500 i da preostali broj komada koje treba izraditi po dimenzijama mora biti veći ili jednak 0

Postavimo početne vrednosti svih ćelija u tabeli na 0. U modelu postavimo opcije Nenegativne vrednosti, Linearni model i Use Automtic Scaling (ovo se meni pokazalo kao najbrže)

Aktiviramo Solver i sačekamo rezultat. Za tvoj primer kod mene je trebalo oko 15 sekundi.
Obrati pažnju da bez obzira što je zadat uslov da su promenljive celobrojne Excel neke vrednosti prikazuje kao male decimalne brojeve umesto 0. Ovo je vezano za metodu gradijenta koja se koristi u Solveru i koja nije idelani način za rešavanje celobrojnih problema. To je lako ručno ispraviti i ovo rešenje zadovoljava uslove da se koristi šest šipki. Međutim ovakvih rešenja ima puno, a mi nismo utvrdili kriterijum koje je bolje.

5/ Dalja optimizacija mogla bi da bude da nam od poslednje šipke ostane najveće parče - njega ćemo moći verovatno da iskoristimo drugi put. Ovakvo rešenje traži minimum koliko je iskorišćeno od šeste šipke. Ovde problem postaje složeniji i Excel nije našao rešenje u standardnom roku za rešavanje. Međutim do rešenja se može doći ukoliko fiksiraš najdužu dimenziju i nju izostaviš iz obračuna.

Na kraju napomena da sve ovo malo koristi ukoliko imaš veliki broj šipki i dimenzija koje treba napraviti, jer će tada potrebno vreme za pronalaženje problema biti neprihvatljivo i tada se mora drugačije pristupiti problemu.
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

v.paunovic
Vladan Paunovic
Poslovodja, Top Windows
Beograd, Srbija

Član broj: 251709
Poruke: 8
*.kbcnet.rs.

Sajt: www.topwindows.co.rs


Profil

icon Re: Optimizacija materijala13.03.2010. u 09:27 - pre 170 meseci
Hvala puno, ali i dalje nismo skroz uspeli, ali smo sve blizi.
Sad smo uspeli da napravimo da izracuna koliko ostaje, ali je potrebno izracunati, odnosno da on sam ispise koje dimenzije treba iskoristiti u kojoj sipci da bi se iz nje izvuklo sto vise.

Npr:

sipka 1:

1200 x 4
650 x 1
890 x 1

iskorisceno: 6340
ostatak: 160

I tako da on sam rasporedi koji parcici u koju sipku idu da bi mogli da se iseku u proizvodnji.

Hvala na trudu i nadam se da cemo uspeti da resimo ovo jer ima dosta ljudi kojima je ovo potrebno.
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
*.3dnet.rs.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Optimizacija materijala13.03.2010. u 15:31 - pre 170 meseci
Nakon što Solver završi, sve podatke koje ti trebaju imaš u tabeli
Npr. za rešenje SolverA, Šipku 3, gledaj kolone A i H

1200 (x) 1
890 (x) 1
3840 (x) 1

Naravno, ovo treba prikazati u pogodnijem obliku.

Možeš recimo da označiš oblasti A1:A7, F1:F7 za prvu šipku (drži ctrl pritisnut kad označavaš razdvojene oblasti ) pa Copy i Paste na poseban list. Onda tako za ostale šipke. Malo formatiraš, Pomoću filtera izbaciš one koje su 0 ito bi moglo da prođe. moguće je napraviti više automatsko rešenje, pomoću formula, makroa, ali ostavljam da to ti ili neko ko ima više volje razmotri.
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

s4djan
Student
Tu iza coska

Član broj: 220356
Poruke: 82
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.erecepti.com


+2 Profil

icon Re: Optimizacija materijala13.03.2010. u 19:00 - pre 170 meseci
Evo optimalnog programa:

Ukupno ti treba 6 sipki. I ovim secenjem ces dobiti 1020mm otpada i dve sipke viska od 1200mm.

Prva varijanta:

(1x3840mm + 2x1200mm = 260mm otpada ) puta 3

Druga varijanta:

(1x3840mm + 2x890mm + 2x360mm = 160mm otpada) puta 1

Treca varijanta:

(1x3840mm + 1x890mm + 1x650mm + 3x360mm = 40mm otpada) puta 2
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Optimizacija materijala

[ Pregleda: 4705 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.