Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Platne kartice udruzenja potrosaca

[es] :: E-Kupovina :: Platne kartice :: Platne kartice udruzenja potrosaca

[ Pregleda: 1367 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

slaris4
Admistrator
srbija

Član broj: 252416
Poruke: 3
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Platne kartice udruzenja potrosaca03.03.2010. u 08:44 - pre 172 meseci
Udruženje potrošača

Po pitanju svrhe udruženja potrošača, prvo treba da se složimo oko nekih osnovnih pretpostavki:

*

Svi smo mi svakoga dana kupci – kupujemo namirnice, odeću, obuću, gorivo, automobile, nameštaj, belu tehniku, kuće i tako dalje. I svi bismo mi želeli da dobijemo što više za što manje para.
*

Sve to kupujemo od trgovaca, koji imaju svoju muku: da kupe što jeftinije, prodaju što skuplje, a da se izbore sa konkurencijom. Treba da im prihodi budu veći od rashoda, da bi preživeli. Što veći promet imaju, to niže cene mogu da dobiju od njihovih dobavljača – što nas dovodi do prve ekonomske zakonitosti bitne za naš posao: što si veći kupac, to više popusta možeš da dobiješ!
*

Da bismo mi kao kupci došli da kupujemo od nekog trgovca, on treba da nam bude "usput" ili nekako treba da čujemo za njega. Reklama preko novina, radija, televizije, lična preporuka, sajmovi, reklamni panoi i slično mogu da nas povežu. Ali sve to košta!


I sada dolazimo do genijalne ideje o udruženju potrošača. Kada se udružimo nas recimo hiljadu, napravimo spisak sa imenima i ja odem do jedne prodavnice i predložim vlasniku da našoj grupi da 5% popusta, ako dolazimo da kupujemo kod njega, iako nam nije baš "usput". Šta će reći vlasnik, gde je njegov interes? Njegov interes je da dođemo do njega, jer u maloprodaji je velika šansa da je oko 20-30% cene zapravo trgovčeva razlika između nabavne i prodajne cene, a recimo oko 15% mu je čista dobit, ako se odbiju troškovi. Od tih 15% čiste dobiti često i pola ode na reklamu, kako bi trgovac opstao.

Rekli smo da postoji ekonomska zakonitost koja kaže da što smo veći kupci, to je veći rabat. Šta bi bilo da kod tog vlasnika dođemo sa spiskom od 10000 potencijalnih kupaca? Ili sa 100000? Verovatno bi nam dao i 10% popusta, a možda i više! Naravno, nisu sve oblasti trgovine sa podjednakim rabatima, troškovima, prometima itd. Recimo, nemoguće je dobiti velike rabate kada kupujete auto ili stan, jer su tu i marže mnogo manje nego 20-30%.

Ovakvih udruženja potrošača ima puno. Postoje lokalna udruženja koje organizuju određene trgovačke kuće. Postoje nekada i udruženja koje organizuje nekoliko trgovačkih kuća, lanaca prodavnica itd. A šta kažete na genijalnu ideju na kvadrat, da se mi organizujemo i trgovce i to hiljade trgovaca, čak i desetine hiljada? Tada se mogu pokriti sve oblasti u kojima mi nešto svakoga dana kupujemo!
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.adsl.eunet.rs.



+73 Profil

icon Re: Platne kartice udruzenja potrosaca06.03.2010. u 16:07 - pre 171 meseci
Izmisljas toplu vodu jer to o cemu pises vec postoji. Vrti se reklama za tu mrezu, bezvezan glas, mogli su bar da plate spikera da to kaze, ovako zvuci ko da ti neko dobacuje sa tezge kad prolazis pijacom.

I ako se "uvatis" na to platices clanarinu i dobices neku karticu, pa kad na izlogu radnje vidis tu reklamu tamo ces pazariti 5 do 10% jeftinije. Eto, vec je neko organizovao trgovce na nacin na koji pricas.

Trgovina ipak ne bi trebalo da "uvali" robu potrosacu nego da zadovolji njegove potrebe, takoreci da usreci potrosaca. A to danas nije lako. Potrosaca je sve manje, bar onih koji ne pitaju za cenu.

A kad nema pravih potrosaca onda trgovine pribegavaju "lukavstvu", prvo dignu cene pa onda stave u izlog "POPUS 10 pa do 50%". Koja je realna cena te robe? I opet mozes da se iznenadis, cena moze biti niza u nekoj radnju gde nema tog enormnog popusta.

Mislim da je bolje brinuti o stalnim kupcima nego uvatiti nekog slucajnog. Mislim da ovde jos nema, ali sam slusao da recimo u austriji kupujes tokom godine, i na kraju odneses sve racune u prodavnicu. Od njihovog zbira dobijas 10% da pazaris. Deluje zanimljivo, a nije ni mnogo.



Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Kupovina :: Platne kartice :: Platne kartice udruzenja potrosaca

[ Pregleda: 1367 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.