Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Umrezavanje racunara u stanu

[es] :: SOHO Networking :: Umrezavanje racunara u stanu

[ Pregleda: 1843 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dynamic.sbb.rs.



+60 Profil

icon Umrezavanje racunara u stanu28.02.2010. u 15:15 - pre 172 meseci
Da li neko moze da mi pomogne oko sledece situacije... Imam priliku sada, posto se stan zida, da biram sta hocu od kablova da se uzida itd, pa sam razmisljao da mozda ne bi bilo lose da se po sobama razuvuku LAN uticnice, kako bi racunari mogli jednostavno da se umreze jedni sa drugim, ili da koriste net sa jednog izvora...

Da li imate neki savet kako ovo najbolje uraditi, i da li se isplati da ovo radim.. Da li ce duzina tih kablova uticati na signal net-a itd. Znaci jedna soba bi bila "server" i odatle bi isao razvod LAN-a do ostalih soba... Kakav bi kabl u tom slucaju trebao da uzmem...Da li straight ili cross?

Hvala unapred.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

anon68680

Član broj: 68680
Poruke: 528
109.92.196.*



+14 Profil

icon Re: Umrezavanje racunara u stanu28.02.2010. u 15:43 - pre 172 meseci
Ne bi trebalo da imas problema sa signalom, osim ako kabli ne prolazi pored mikrotalasne ili tako nesto, sto bi moglo da izazove smetnje. Kabl inace ne sme da prelazi duzinu od 100m bez da postoji neki repeater izmedju (citaj switch, ruter, PC...) inace ce se signal izgubiti. U toj 'server sobi' postavis patch panel, i razvuces kablove do ostalih soba i tamo postavis po uticnicu.

[Ovu poruku je menjao krza dana 28.02.2010. u 21:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dynamic.sbb.rs.



+60 Profil

icon Re: Umrezavanje racunara u stanu28.02.2010. u 16:01 - pre 172 meseci
Hvala na savetu... Nece prolaziti pored mikrotalasne...

Znaci postavim taj patch panel u zidu...I onda, posto imam SBB kablovski, kako bih trebao da povezem... Jel iz modema u taj neki glavni ulaz u tom patch panelu...pa onda moj komp koji je "kao server" isto ubodem u patch panel jednu "izlaznu" uticnicu?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Umrezavanje racunara u stanu28.02.2010. u 16:42 - pre 172 meseci
Ajmo jako polako: Kabl ne bi trebalo da predje cca 90m. Max. duzina je 100m zice, a duzina kabla za tu duzinu zice je uvek manja, koliko zavisi od tipa kabla i koraka upredanja.

Od tih 90m patch kabl ne bi trebalo da bude vise od 10m. To se deli na cca 1m (ili manje) na strani patch panela i ostatak na strani prikljucenog uredjaja. Prikljuceni uredjaj se patch kablom od nekoliko metara povezuje sa kutijom u kojoj je uticnica. U uticnici je terminiran wall kabl koji ide kroz zid.

Patch panel je isto terminiran uticnicama. Pored patch panela ti stoji aktivna oprema - switch, router i serveri. Ako hoces da delis internet, za to koristi ruter - nebitno da li ces ga "praviti" od racunara sa dve mrezne karte ili kupiti gotov. U svakom slucaju, jedan port rutera ide u internet, drugi u switch. Svi portovi koji se koriste na patch panelu isto idu u switch, pomocu kratkih kablova (tzv. pecevi).

Ako ti je kabl normalne duzine, a obicno jeste, kroz stan mozes koristiti CAT 6A kabl, kao jako dugotrajno resenje. Mislim da CAT 6A moze da vozi i 10Gbit. Ako ti je to skupo (a obicno jeste), onda je CAT 5A dovoljan. Vodi racuna da sva oprema treba biti iste kategorije, znaci CAT 5A kabl i CAT 5A mikrouticnice i CAT 5A patch panel.

Smisli gde ce ti stojati panel. Oni obicno pasuj u 19" rek. Dobro razmisli o tome - patch panel treba da bude miran, jer je wall kabl realtivno krt. Imas male rekove koji idu na zid i u kojima bi mogla da ti stoji i bar aktivna mrezna oprema, ako blizu predvidis uticnicu za struju (ruter, switch...).

Razmisli da kabl ne vuces direktno kroz zid, vec da ga provuces unutar buzir creva, zajedno sa parcetom zice za izvlacenje drugih kablova kasnije (koji isto ostavis u crevu). Tako ces za x godina moci da taj kabl zamenis nekim drugim.

Za stan ti nikako ne treba shielded cabl, obican UTP je dovoljan. Ako imas novca, doduse, jako dobra ideja je da ne uzmes CAT 5 UTP wall kabl, vec tzv. FTP wall kabl. On nema shield, vec samo foliju, ali i ona je neka zastita - a nikad ne znas gde ce komsija da stavi "mikrotalasnu". Mislim da svi CAT 6A kablovi imaju takvu zastitu.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Umrezavanje racunara u stanu

[ Pregleda: 1843 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.