Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14393 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...24.02.2010. u 06:53 - pre 172 meseci
Slucaj je sledeci: na jednoj strani su aktivni zvucnici sa osetljivoscu ulaza od 250 mV (input produces full output with Volume control at maximum), a na drugoj Samsung LCD televizor u koga su utaknuti: kablovska, kompjuter, game konzola i DVD plejer. Ideja je da se na jednom, al' zaista velikom ekranu, sve desava: od surfa netom i rada sa racunarom do gledanja filmova, igranja igrica i HI-FI uzitka. U jednom SF romanu Asimov to naziva "domzola", kucna konzola... :)

Problem je regulacija jacine zvuka kada se glada TV program sa kabla; u svim ostalim slucajevima regulacija jacine je moguca na samom izvoru. Dakle kada gledam TV program, da bi njegov zvuk cuo sa aktivnih zvucnika, moram daljinskim skroz da utisam zvuk sa TV-a, ali mi onda ostaje na raspolaganju samo Gain regulacija na oba zvucnika, sto podrazumeva setnju od jednog do drugog i zavirivanje otpozadi - sto nije nimalo udobna varijanta... (toga nema kod Asimova)

Ideja mi je da se izmedju TV-a i aktivnih zvucnika stavi atenuacija kojom bi se upravljalo daljinskim - ili od TV-a (ali ne od tona nego sa bilo koja dva dugmeta koja ne koristim, recimo za premotavanje tele-text-a), ili da imam neki posebni, dodatni daljinski samo za atenuaciju (nepovoljnija varijanta).


Da li bi to neko mogao da mi napravi uz nadoknadu?

*
podaci o zvucnicima:

- Type: 2-Way Bookshelf
- LF Driver: 8 inch Kevlar curved cone with high temperature voice coil and damped rubber surround
- HF Driver: 1 inch neodymiun soft dome tweeter with ferro fluid
- Frequency Response: 40Hz - 24kHz
- LF Amplifier Power: 70W
- HF Amplifier Power: 70W
- S/N Ratio: > 100dB below full output, 20kHz Bandwidth
- Input Connectors: 1 x XLR Balanced Input Connector 1 x TRS Balanced/Unbalanced Input Connector
- Polarity: Positive signal at + input produce outward LF cone displacement
- Input Impedance: 20k ohms balanced, 10k ohms unbalanced
- Input Sensitivity: 250 mV input produces full output with Volume control at maximum
- Protection: RF interference, output current limiting, over temperature, turn on/off transient, subsonic filter, external mains fuse
- Indicator: Power ON/OFF indicator on rear panel
- Power Requirements: Factory programmed for either 115V ~50/60Hz or 230V ~50/60Hz; Power via detachable 3 circuit line cord


jedno sto imam od Samsung-a:

model: LE46A552 od 46 inca

AUDIO OUT [R-AUDIO-L]
Connect RCA audio cables to AUDIO OUT [R-AUDIO-L] on the rear of your set and the other ends to corresponding audio in connectors on the Amplifier or DVD Home Theatre.

Napomena: trenutno, za nekakvu normalnu jacinu zvuka u ne tako velikoj sobi, moram Volume/Gain na zvucnici da stavim veoma blizu minimuma, tj. signal sa TV-a je zaista jak.
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...24.02.2010. u 08:42 - pre 172 meseci
Moze se izvesti i sa tvojim daljincem, ali je to komplikovanije, jer treba "otkriti" IR protokol po kome radi. Sa nekim dodatnim daljincem bi bilo mnogo lakse.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13060
*.adsl-a-8.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...24.02.2010. u 10:22 - pre 172 meseci
Može ovako nešto:



Na slici koju sam okačio je daljinski upravljana kontrola jačine sa potenciometrom.

Ceo uređaj nije u mogućnosti da radi bez zasebnog napajanja, nažalost.

Takođe ceo uređaj koristi svoj daljinski!

Inače ovaj sistem je odrađen kod drugara koji ima Samsung CRT televizor i pogoni Aktivni Bouz AM5 kome sam Ja ugradio pojačavače.

Čak možda i taj samsungov daljinac ima neku komandu koja pasuje!

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

shpiki
Student
Novi Sad

Član broj: 50342
Poruke: 1651



+62 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...24.02.2010. u 16:38 - pre 172 meseci
ovo sto je zeoN_Rider okacio je fino resenje, a cini se da nije tesko ni za samogradnju (treba samo proveriti odnos cena kupovno/pravljeno).

@zeoN_Rider
da nemas slucajno semu ovog uredjaja?

pozdrav!
There are only 10 types of people in the world:
those who understand binary, and those who don't.
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...24.02.2010. u 16:50 - pre 172 meseci
Ako nema zeon, imam ja nesto slicno. Samo koristi PIC16F84 mikrokontroler.
 
Odgovor na temu

STK

Član broj: 242590
Poruke: 381
*.opera-mini.net.



+5 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...24.02.2010. u 17:04 - pre 172 meseci
Gde kupiti uredjaj koji je zeon okacio,po kojoj ceni i na kojem naponu struje radi?
 
Odgovor na temu

shpiki
Student
Novi Sad

Član broj: 50342
Poruke: 1651



+62 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...25.02.2010. u 00:27 - pre 172 meseci
@mm-tech
okaci semu, ionako je covek pitao za samogradnju.. ako ne tako, ako nije problem, dacu ti mail da PP pa posalji...
hvala. pozdrav!

@edit:
sad sam nasao nesto
http://www.sixca.com/eng/articles/remote/index.html (sa PIC 12F629)
http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00531e.pdf (PIC 16C5x)

[Ovu poruku je menjao shpiki dana 25.02.2010. u 01:47 GMT+1]
There are only 10 types of people in the world:
those who understand binary, and those who don't.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13060
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...25.02.2010. u 00:33 - pre 172 meseci
Citat:
mm-tech: Ako nema zeon, imam ja nesto slicno. Samo koristi PIC16F84 mikrokontroler.


Zar si sumnjao?
Citat:
STK: Gde kupiti uredjaj koji je zeon okacio,po kojoj ceni i na kojem naponu struje radi?


Bez potenciometra mislim da košta oko 40 Evra sa isprogramiranim PIC-om.

Ah STK kako na kom naponu struje, valjda samo na kom naponu?

Neizmenično od 12 V do 15-tak.

Napomena: sam uređaj poseduje mogućnost aktiviranja releja, sa kojim je moguće Uključivati-Isključivati uređaje.

Evo okačiću Ja pošto sam Ja izgleda najstariji i najvredniji!

Pozdrav zeoN_Rider

[Ovu poruku je menjao zeoN_Rider dana 25.02.2010. u 02:31 GMT+1]
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

STK

Član broj: 242590
Poruke: 381
*.opera-mini.net.



+5 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...25.02.2010. u 05:02 - pre 172 meseci
Hvala vam na vremenu i volji,to je prilicno korisna spravica koju valja imati-jedino ostaje pitanje gde kupiti? Napon struje-toliko su u skoli zahtevali bas taj termin (jer postoji i povrsinski NAPON vode,porodilje imaju NAPON-e...) da mi i dan-danas 'izleti' u upotrebu. Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao STK dana 25.02.2010. u 06:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...25.02.2010. u 08:20 - pre 172 meseci
Bilo bi korisno znati , gde ima ovaj potenciometar sa motorom da se nadje , nabavi , naruci ili kupi u radji ?
Ovakvo upravljanje je najbolje jer ne ulazi u probleme na kvalitetu regulacije jacine , jos i ako poseduje + 2 kontakta za loudnes to je jos bolja stvar .
Postavljacu teme bih savetovao da se odluci sta hoce , jer gledanje i slusanje svega odjedanput nije ni korisno ni pametno .
Ako koristis multi-monitor TFT onda sve ovo moze odjedanput , ako ne onda imas problem sa tv tjunerom da njega razdvojis , moze i to da se resi ali to je vec posao za nekog ko to ume , u suprotnom imas jeftinije resenje sa vise daljinaca , to je dosadna varijanta ali isplativija .
Ovakav motorni potenciometar ima visestruke prednosti !
Citat:
Napomena: trenutno, za nekakvu normalnu jacinu zvuka u ne tako velikoj sobi, moram Volume/Gain na zvucnici da stavim veoma blizu minimuma, tj. signal sa TV-a je zaista jak.

Zavisi na koji izlaz su povezani aktivni zvucnici , izlaz za slusalice ako si njega vezao , takav izlaz ima razlicit kvalitet i ostali uredjaji koji idu na takve aktivne zvucnike , imaju razlicite izlazne nivoe , to sto tebi treba moras posedovati audio-video mikser sa daljinskim , pa vidi malo cene , to praviti kosta mnogooooo!


[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 25.02.2010. u 09:31 GMT+1]
Rado bih prepravio sve u iste nivoe ,,, al to ima da kosta i mnogo dugo ima da traje izrada .

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 25.02.2010. u 09:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...25.02.2010. u 09:17 - pre 172 meseci
Zeon,
A program za mikrokontroler ? Bez njega ne vredi ni gledati semu.

Tesko je kod nas naci motorizovani pot, osim iz nekog starog audio uredjaja. Sa digitalnim potom je jednostavnije i jeftinije resenje.

Evo i seme koju sam ja obecao.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13060
*.adsl-4.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...25.02.2010. u 09:58 - pre 172 meseci
Citat:
mm-tech: Zeon,
A program za mikrokontroler ? Bez njega ne vredi ni gledati semu.

Tesko je kod nas naci motorizovani pot, osim iz nekog starog audio uredjaja. Sa digitalnim potom je jednostavnije i jeftinije resenje.



Pot može da se naruči i ima ga nije baš toliko nenabavljiv!

Što se tiče programiranja PIC-a, toliki forumi toliki stručnjaci pa valjda neko zna to da uradi!

A evo i moj doprinos temi:

Digi Pot




Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...25.02.2010. u 10:17 - pre 172 meseci
Evo onda i moj doprinos ;). Jednostavno, mada nisam provjeravao gdje ima za nabaviti DS1669

Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...25.02.2010. u 11:53 - pre 172 meseci
Da pa naravno kao i ostalo gde nabaviti ?
Ma SAA1293 ima brdo toga i netreba ni program ali zato treba daljinski koji je jeftin sa SAA1250 , i program ide iz njega preko daljinskog , nema tog zamaranja za punjenje ili pisanje moze da se prikljuci mnogo toga na nj. a nije ni skup ima ga uostalom u starim tv aparatima .
Citat:
Sa digitalnim potom je jednostavnije i jeftinije resenje.
Tesko gde je ostalo kao na primer ovaj DS1669 koliko on pravi deformacije u onosu na obican motorni pot koji nema bas uputstvo gde ga ima ...
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...25.02.2010. u 12:05 - pre 172 meseci
Citat:
peca26000: Da pa naravno kao i ostalo gde nabaviti ?
Ma SAA1293 ima brdo toga i netreba ni program ali zato treba daljinski koji je jeftin sa SAA1250 , i program ide iz njega preko daljinskog , nema tog zamaranja za punjenje ili pisanje moze da se prikljuci mnogo toga na nj. a nije ni skup ima ga uostalom u starim tv aparatima .
Tesko gde je ostalo kao na primer ovaj DS1669 koliko on pravi deformacije u onosu na obican motorni pot koji nema bas uputstvo gde ga ima ...


Evo podataka za DS1669
Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...25.02.2010. u 12:08 - pre 172 meseci
Ma bre gde ko to prodaje
13. -3 dB cutoff frequency characteristics for the DS1669 depend on potentiometer total resistance:
DS1669-010; 1 MHz, DS1669-050; 200 kHz, DS1669-100; 100 kHz.
14. Valid at 25°C only.
Pa nisam ni sumnjao ^ cak i temperatura je bitna , ovaj motorni je ipak mnogo bolji , sta mislite zbog cega ?
 
Odgovor na temu

vodjang
Novi Grad RS

Član broj: 202605
Poruke: 343
*.teol.net.



+12 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...25.02.2010. u 12:10 - pre 172 meseci
Evo:
http://www.newark.com/maxim-in...tentiometer-pots-ic/dp/74K4986
Ono što je sreća za rđavog, to je bijeda za plemenitog čovjeka!
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...25.02.2010. u 12:12 - pre 172 meseci
Evo sta sam pronasao: bez napajanja, sa daljinskim upravljacem... http://jos.vaneijndhoven.net/switchr/design.html Jel bi mogao neko da napravi to ovde?
 
Odgovor na temu

shpiki
Student
Novi Sad

Član broj: 50342
Poruke: 1651



+62 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...25.02.2010. u 12:17 - pre 172 meseci
sto se tice programa, na onom linku u prethodnom postu koji sam postavio (PIC12F629) covek daje i .hex file..
sto se tice ove zeoN_Rider.ove seme, probacu da napisem (ne obecavam kad ce biti gotovo, imam obaveza na faxu) pa okacim..

pozdrav!
There are only 10 types of people in the world:
those who understand binary, and those who don't.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13060
*.adsl-4.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...25.02.2010. u 12:54 - pre 172 meseci
Citat:
peca26000Ovaj motorni je ipak mnogo bolji , sta mislite zbog cega ?


Po meni zato što može i ručno da se podešava jačina u slučaju kvara daljinskog, a i lepše mi je kad vidim da se nešto okreće!

Pozdrav zeoN_Rider

Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Samogradnja pretpojacala sa daljinskim...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14393 | Odgovora: 38 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.