Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Formule iz fizike i ucenje fizike

[es] :: Fizika :: Formule iz fizike i ucenje fizike

[ Pregleda: 9516 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nemanjich
Nemanja Niketic
Beograd

Član broj: 155467
Poruke: 121
92.244.146.*



Profil

icon Formule iz fizike i ucenje fizike21.02.2010. u 07:30 - pre 172 meseci
Zdravo svima, nije ovo neka tema bas za ovaj deo foruma, ali treba mi pomoc ljudi koji imaju veze sa fizikom :) ...

Pri ucenju fizike (ovde sada pod fizikom, mislim na oblasti fizike koje se uce na fakultetu), bitno je ucenje sa razumevanjem sto je vise moguce. Bitno je znati valjano sva izvodjenja, i sve cakice pri izvodjenju (u smislu da nema nejasnoca, da se zna svaki prelazak u naredni red zbog cega je). I na kraju pored svega ovoga moraju se znati sve moguce formule gotove, posto se ipak nema vremena na ispitu da se sve to izvodi.

Sada vec imam neko iskustvo studiranja , i ulozio sam dosta napora. Sad cini mi se da sve to moze i sa manje truda, a isto efekta. Interesuje me konkretno kako da poboljsam ucenje, odnosno memoriju, da sve te silne formule mogu da drzim u glavi i da ih brzo naucim napamet? To mu dodje cini mi se kao i svako drugo treniranje (trcanje, kosarka, fudbal....), pa bih zamolio za bilo kakav savet u vezi "treninga" za ovo (konkretno kako poboljsati memoriju na za dugorocno i kratkorocno pamcenje?).

I jos nesto, evo posle 13,5 godina skolovanja, ja nemam neki sablon po kojem ucim (u smislu da dosta teze mogu da naucim nesto sto me neinteresuje ili imam odbojnost), niti nas je neko ucio kako da ucimo (jeste nesto sitno iz psihologije), ali sam zato ucio dosta drugih gluposti i budalastina, a cini mi se da osnovna i gimnazija treba samo da sluze da se ucenik (student) pripremi za ucenje na faxu (ok, treba i primiti neko opste znanje radi kulture...). Pa bih iz za ovo zatrazio neki savet, u vezi nacina punjenja memorije :) .

Hvala!

[Ovu poruku je menjao Nemanjich dana 22.02.2010. u 08:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
92.36.214.*

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: Formule iz fizike i ucenje fizike23.02.2010. u 08:22 - pre 172 meseci
i ja imam isti problem, ako se moze nazvati tako... Godinama ucim matematiku, bavim se racunarima itd itd, ali se teorije bojim ko vrag krsta, jer nisam sposoban da to ucim. nikad nista u zivotu nisam napamet naucio, niti to znam. Da li ima neka carobna formula, kako "streberi" rade? Da li jednostavno to njima ostaje u memoriji nakon sto procitaju jednom-dva puta, ili to rade na neki drugi nacin? Neki ljudi me jednostavno ne mogu shvatiti... Eto x puta sam bio u prilici, da svojim kolegama i onima koji mi to nisu, pokazujem nesto na racunaru... Vecina njih ima kraj sebe papir i olovku, i svaki korak detaljno zapisuje, pa to kasnije ponavlja na racunaru gledajuci taj papir. JA NIKAD NISTA NISAM ZAPISAO, nego sam iste sekunde citavu proceduru zapamtio, ma kako duga bila. Fax sam napustio radi sociologije (dok sam iz fizike, elektrotehnike, matematicke logike imao 9, a matematike, tehnickog crtanja 10.....), jer nisam mogao napamet nauciti 300 strana knjige... Streberi (oni koji zapisuju dok ja pokazujem) jednostavno kazu, "ma to nastrebas i polozis"... A onda ja pitam, pa dobro, sta ce ti taj papir i olovka, to se zapamti iz prve..... Da li je problem, sto je jednostavno jedan dio mozga navikao na informacije ovog tipa (procedura rjesavanja zadataka, procedure i fazoni iz svjeta racunara itd itd) a nije navikao na ove druge informacije.... Znaci, imam problem da zapamtim cak i dio nekog clana zakona i sl. a to moram uciti sada (drzavni strucni ispit)....
MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

miodrags
Miodrag Smiljevic
Inženjer projektant
ISC Contact d.o.o.
Beograd

Član broj: 90519
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: solair.eunet.yu/~miodrags


+1 Profil

icon Re: Formule iz fizike i ucenje fizike23.02.2010. u 08:52 - pre 172 meseci
Da bi ucio sa razumevanjem, potrebno je:
1. da volis to sto ucis
2. da se potpuno posvetis ( predas tome ) da to naucis
3. da te to interesuje
4. da trenutno nemas nista drugo o cemu razmisljas
O brzom ucenju i citanju imas razne knjige, npr. "Mape uma"; moje misljenje je da pametan ( inteligentan ) covek moze sam da razvije sposobnost brzog citanja ( pregleda ) knjiga, ali to je najbrzi, a ne najbolji nacin ucenja. Sta je najlakse, to je individualno, kao i ukusi ( o tome ne vredi raspravljati ).
Moj metod ucenja necega sto me ne zanima je: 1. podvuci samo ono sto je najvaznije; 2. nauci to napamet, kao sto se uce pesmice napamet u osnovnoj skoli.
Stara narodna poslovica: "PAMETAN ZAPISUJE, A BUDALA PAMTI!"
Miodrag Smiljević, dipl. ing. el.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Formule iz fizike i ucenje fizike

[ Pregleda: 9516 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.