Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7737442 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
82.117.210.*



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2016. u 18:27 - pre 99 meseci
Sto se tice t koja se vraca u spremnik, ona je identicna i kod trokrakog i kod cetvorokrakog! E sada, znam da mnoge buni da li ima cirkulacije vruce vode u samom spremniku kroz zatvoreni deo cetvorokrakog ventila(znaci kada su razdvojeni akumulatorski i radijatorski krug). To vam je ista situacija kao i sa cirkulacijom u kotlovskom krugu ako nema kotlovske pumpe, znaci nema je ili je jedva ima. A i ako je ima, to nije nista i nece doci do raslojavanja upravo zato sto se ubada u treci muf, a ne u skroz donji, pa je jako mala razlika izmedju t u povratu i na tom mestu. Da je velika razlika u t onda bi mozda i bilo cirkulacije. Ovako potpisujem da sa cetvorokrakim bolje radi regulacija nego sa trokrakim.
Prvo, zato sto je protok kroz cetvorokraki bolji nego kroz trokraki, pa je i sam otpor i pad pritiska manji!
Drugo, zato sto pumpa radi rasterecenije.
Trece, zato sto po zelji korisnika moze da se koristi bajpas.
Cetvrto, to raslojavanje vode u spremniku i nije bas najpametnije, bolja je ravnomerna t u celom spremniku, tako da ja razmisljam da senzor od diferencijalnog termostata koji ce da gasi gorionik stavim na dno spremnika da bi imao sto vecu konstantnu t u spremniku i u kotlu, a da mi kotlovska pumpa radi na sto vecoj brzini kako bi razlika u t potisa i povrata bile ujednacenije(mislim na kotlovski krug i krug izmedju kotla i akumulatora).
Automatika na povratu u kotao na trokrakom izmedju spremnika i kotla ce da se podesi da se u kotao vraca minimum 65-67*C, a zadata kotlovska ce da bude 80+5*C, to cemo jos videti kako se bude pokazalo u praksi. Diferenca koja pali i gasi gorionik ce da bude 60-80*C.
To ja tako zamisljam i uz neke konsultacije koje sam obavio sa inzinjerima, to bi bilo to.
Ne kazem da ne valja sa trokrakim, ali isto tako je i sa cetvorokrakim. Energija se nece baciti, samo ce se iskoristiti na drugi nacin i regulacija ce se vrsiti drugom logikom.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2016. u 19:34 - pre 99 meseci
valjalo bi neki mali zgodan program za crtanje .mislim da to moze da ponudi Goraanto
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
0

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2016. u 19:37 - pre 99 meseci
valjalo bi neki mali zgodan program za crtanje .mislim da to moze da ponudi Goraanto
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2016. u 19:39 - pre 99 meseci
Citat:
mladen.jovic:Cetvrto, to raslojavanje vode u spremniku i nije bas najpametnije, bolja je ravnomerna t u celom spremniku, tako da ja razmisljam da senzor od diferencijalnog termostata koji ce da gasi gorionik stavim na dno spremnika da bi imao sto vecu konstantnu t u spremniku i u kotlu, a da mi kotlovska pumpa radi na sto vecoj brzini kako bi razlika u t potisa i povrata bile ujednacenije(mislim na kotlovski krug i krug izmedju kotla i akumulatora).
Uloga akomulatora je da akomulaira tj da se ceo zagreje na zadatu temperaturu i ugasi kotao. Raslojavanje vode je neophodno da bi se iz akomulatora gurala voda od npr 70*C iako je korišćen pola dana i na dnu je temperatura od 35*C (koliko je npr. povratna voda iz kuće). Trebalo bi imati 2 senzora pa paliti kotao kada je izlazna temperatura akomulatora npr 50*C a gasiti ga kad je na dnu akomulatora npr 60*C.
Ali može da se uradi i sa jednim senzorom postavljenim pri dnu akomulatora koji se pali kotao kad je u akomulatoru npr 30*C a gasi na npr 60*C.
Ja imam senzor na dnu, podešen da se TP gasi na 40*C a pali na 30*C. Kada je na dnu 30*C onda je izlazna voda iz akomulatora oko 36*C. Režim rada je da TP radi 45 minuta pa 3-4 sata ne radi.
Za pelet bi trebalo eksperimentisati ali mi se čini, kad je senzor na dnu, da je gašenje kad je u akomulatoru 70*C i paljenje na 30*C dovoljno dobro. Bitno je da iz akomulatora ne krene suviše hladna voda (hladnija od potreba kuće) što zavisi od toga kako je grejanje napravljeno.
Ista priča je i za bojler. Napunim bojler i trošim vodu. Topla voda od 60*C ide ceo dan (jer se uzima sa vrha) iako je u donjih pola bojlera ušla hladna voda i tamo je 15*C.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2016. u 19:56 - pre 99 meseci
Dok je trokraki zatvoren ni kap vrele vode neizlazi iz kruga kotao-spremnik sto nam je i cilj da sto pre ugrejemo kotao Kad se trokraki otvori prolazi vrela voda samo koliko je potrebno da se mesanjem ostvari zeljena temp. u radijatorima.Sa vrelom vodom se znaci ekonomise i daje samo koliko treba.
Ako zanemarimo svu regulaciju i posmatramo ovu semu (na slicnu si valjda Mladene mislio) cetvorokraki ventil (u kombinaciji sa spremnikom) i kad je zatvoren i kad je otvoren deo vrele vode se vraca,koliko? neznamo ali je sigurno da se vraca,ekonomije nema nege curi i sto bi vracali vec vrelu,pa je pomesamo,na dogrejavanje ili jos gore u spremnik.
Prikačeni fajlovi
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
82.117.210.*



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2016. u 20:31 - pre 99 meseci
Deo vrele vode se vraca i kod trokrakog i kod cetvorokrakog ventila. Ljudi potpuno je isto i ista energija se trosi, nece ona nigde ispariti, ostace u spremniku! Mozda necu namestiti 80-60, ali ajd recimo 80-50, jer je 50*C najmanja t koja ce da bude u spremniku, a ona je taman toliko koliko meni treba da ide u radijatore i da zagreje kucu na spoljnih -20*C. Jedva cekam taj Avgust-Septembar da ugradim akumulator i uradim onako kako sam planirao, pa da vam prenesem svoje iskustvo. Razmisljao sam ja i pitao milion ljudi kako bi bilo najbolje, pa sam dosao do jednog resenja koje meni najvise odgovara, a to je sa cetvorokrakim mesnim. Mada, tek kada to sve bude montirano i probano, onda cu da korigujem temperature i mesto gde cu da ubodem sondu diferencijalnog termostata i kou brzinu pumpe cu da namestim u kotlovskom krugu. To mi je za sada nagadjanje, a ostalo u vezi instalacije sam vec apsolvirao. Nacrtacu, pa cu postaviti skicu, mada me jako mrzi da crtam to sve, jer je kod mene jako komplikovano nacrtati a da se covek ne izgubi. Bice problem i kada sve uradim, pa da uslikam, kamoli ovako.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2016. u 22:08 - pre 99 meseci
Citat:
mladen.jovic:
Sto se tice razlika izmedju trokrakog i cetvorokrakog mesnog ventila, cetvorokraki je bolji svakako, pa i u radijatorskom krugu sa akumulatorom toplote.

Jednostavno, regulacija preko cetvorokrakog ventila je mnogo bolja i preciznija...

Inace su mi dva inzinjera iz Novosadske toplane rekli da je bolje sa cetvorokrakim jer je manji pad pritiska i bolji protok kroz njega nego kroz trokraki, te je sistem bolje izbalansiran...

Sto se tice t koja se vraca u spremnik, ona je identicna i kod trokrakog i kod cetvorokrakog!

Ovako potpisujem da sa cetvorokrakim bolje radi regulacija nego sa trokrakim.
Prvo, zato sto je protok kroz cetvorokraki bolji nego kroz trokraki, pa je i sam otpor i pad pritiska manji!
Drugo, zato sto pumpa radi rasterecenije.
Trece, zato sto po zelji korisnika moze da se koristi bajpas.
Cetvrto, to raslojavanje vode u spremniku i nije bas najpametnije, bolja je ravnomerna t u celom spremniku...

Deo vrele vode se vraca i kod trokrakog i kod cetvorokrakog ventila.


Bilo je tu još napisanih besmislica, ali mi se nije dalo tražiti. I ovo je previše! Sorry, ali po napisanom mogu samo zaključiti da ne poznaješ razliku u konstrukciji 3-krakih i 4-krakih ventila, a niti način na koji funkcioniraju. Žalosno je samo što će zbog tvog samouvjerenog pisanja (odnosno mišljenja, jer to nije znanje) mnogi neupućeni čitatelji foruma doslovno baciti svoj novac, a misleći da rade dobro. BTW, pozdravi svoje inženjere - nisu zaslužili svoje diplome!

Citat:
arkadija:
Kada se povrat iz cetvorokrakog ubode u drugi muf kako sto Mladen navodi onda povratna voda iz rad.kruga preko cetvorokrakog ide u visu temperaturnu zonu akumulatora i ne remeti raslojavanje to prije sto u ovom slucaju povezivanja koristi se samo jedan senzor kontrolera koji reglurira samo potis u radijatorski krug ...


OK, zanemarimo zasad raslojavanje u spremniku, ali reci mi zašto bi itko htio vruću vodu (koliko god to malo bilo) prebacivati u dno spremnika?!? Pogotovo ako zna da se to događa!!! Ako želimo efikasno grijanje iz spremnika, onda se iz njega mora uzimati samo onoliko vruće vode koliko je potrebno za krug grijanja, a to se može postići samo koristeći 3-kraki ventil i neku pametnu regulaciju. Zbog svoje konstrukcije nam to 4-kraki ventil ne može omogućiti.

Nadam se da je većini ovdje jasno da je raslojavanje vode u spremniku apsolutno potrebno, jer nam omogućava bolju efikasnost i iskoristivost cijelog svog kapaciteta. Pretpostavimo da imamo 2 spremnika koja su podijeljena na 4 zone i u oba se nalazi ista količina energije... Prvi spremnik nije raslojen i temperatura u njemu je 45°C (cijeli). Drugi spremnik je raslojen i temperature po zonama su 65-50-35-30°C. Pitanje, tko će se iz prvog spremnika moći nastaviti grijati ako je vanjska temperatura debelo u minusu, a da kotao nije u radu???
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.jugoistok.com.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2016. u 22:10 - pre 99 meseci
kako se to vrela voda vraca kod trokrakog,valjda samo kroz radijatore kad preda toplotu prostoru.
 
0

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2016. u 22:16 - pre 99 meseci
Citat:
Goranto:
kako se to vrela voda vraca kod trokrakog,valjda samo kroz radijatore kad preda toplotu prostoru.

Tako je, nigdje se ona ne vraća! Može samo u radijatore, što znači da smo je iskoristili, a ne je vratili tako vruću u spremnik.
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
82.117.210.*



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2016. u 22:26 - pre 99 meseci
Jako dobro ja razumem kako funkcionisu trokraki a kako cetvorokraki ventili. Znam takodje da kod trokrakog ventila voda u radijatorskom krugu cirkulise, a on propusta samo onoliko koliko treba vruce iz spremnika kako bi obezbedio zadatu t u radijatorskom krugu. Ja pricam da se u spremnik vraca ista t kroz trokraki kao i kroz cetvorokraki. Nije tacno da se kroz cetvorokraki vraca veca t. Nema cirkulacije u samom spremniku ako nema pumpe izmedju spremnika i cetvorokrakog, pogotovo ako nema velike razlike u temperaturama. Ostalo o protocima i pritiscima ide u korist cetvorokrakog!
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.jugoistok.com.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2016. u 22:35 - pre 99 meseci
Citat:
toppelet:
valjalo bi neki mali zgodan program za crtanje .mislim da to moze da ponudi Goraanto


Ako si mislio na semu postavio sam,a program je Paint iz ofisa sto ide uz svaki kompjuter eventualno jos program,neki,kojim mozes da uzimas isecke sa drugih slika.Nisam ni ja strucnjak,bauljam tu po netu.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2016. u 22:37 - pre 99 meseci
Pitanje za sve koji tvrde da raslojavanje u spremniku nije bitno:
Kako bi na spremnik, u čijem sistemu je četvorokraki ventil, prikopčali solarni sistem a da isti bude u funkciji i u zimskim sunčanim danima?
Sve što nije konkretan odgovor, ne prihvatam kao odgovor. Svaki kilovat dobijen ta "Dž" je dobro došao.
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
82.117.210.*



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2016. u 22:38 - pre 99 meseci
A sto se tice raslojavanja vode u spremniku, mislim da nema nikakve logike da cetvorokraki remeti to raslojavanje jer vruca voda uvek ide gore, a hladna dole. Cak i da se voda raslojava, najbitnija stvar je da najniza t u gornjem delu spremnika gde izlazi potis ka radijatorima bude dovoljna za zagrevanje radijatorskog kruga. Energija se nece baciti, samo ce se drugacije rasporediti. A to da na dnu spremnika bude manje od 30 stepeni, po meni je najveca glupost koja postoji. Mislim da t u spremniku ne sme da padne ispod 50, ali se ogradjujem jer ne smem da tvrdim da sam u vezi ovoga u pravu. Hocu da kazem da treba voditi racuna da se kotao ne ohladi previse, pa onda shodno tome mislim i da sam start i zatvaranje trokrakog na povratu u kotao krace traje i brze se postigne minimalna kotlovska u rezimu bez kondenzacije, a i spremnik se brze zagreje.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.jugoistok.com.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.03.2016. u 23:12 - pre 99 meseci
Iz trokrakog ce se vracati voda manje temperature za gubitke u radijatorima od polazne,recimo 5,6*C.
Iz cetvorokrakog ista ta razlika u temperaturi uvecana za povrat vrele vode.
Valjda se oko toga mozemo sloziti.
Nisam kuci ali cu sutra slikovno uporediti samo skice ventila sa protocima.Vazno je da su svima pred ocima cinjenice.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.03.2016. u 00:24 - pre 99 meseci
Jeste ovo forum i da svako može da iznese svoje mišljenje ali pograšna mišljenja prave veliku štetu mnogim čitaocima.

Kako sistem sa akomulatorom funkcioniše?
Da bi bilo toplo u kući neka u radijatore ide 40*C a vraća se 35*C. Neka kotao radi u režimu 80/60*C.
1. hladan kotao se pali, mešni ventil 1 je zatvoren prema akomulatoru i zagreva se samo voda u kotlu. Za to je potrebno malo vremena jer je vode malo.
2. kada se kotao zagreje na 60*C, mešni ventil 1 se polako otvara i deo tople vode šalje u akomulator.
3. kada se kotao zagreje na 70*C mešni ventil 1 se otvara još više tj onoliko koliko je potrebno da povratna voda u kotao bude 60*C.
4. to je radni režim i tako radi sve dok akomulator ne dostigne temperaturu na dnu od npr 60*C.
5. kada akomulator dostigne npr 60*C, kotao se gasi i mešni ventil 1 prema akomulatoru se zatvara i gasi pumpa između kotla i akomulatora.
6. prema kući se iz akomulatora uzima voda od npr. 60*C i preko mešnog ventila 2 u kuću šalje voda od 40*C.
7. povratna voda iz kuće je 35*C i ona se vraća na dno akomulatora
8. posle nekog vremena donja polovina akomulatora je temperature 35*C a gornja polovina i dalje je 60*C. To je slojevitost vode koja je ključna za ekonomiju.
9. kada pri vrhu akomulatora voda bude 40*C vreme je da se kotao ponovo upali i kreće se od tačke 1.
10 pali se kotao i on sigurno nije 30 ili 40*C iako nije radio jer je mešni ventil bio zatvoren i za 2-3 sata temperatura mu nije mogla pasti na manje od 60*C (temperatura mog kotla na drva za celu noć padne za oko 15*C)

Ovde treba samo videti koja je to snaga kotla da on održava onaj radni režim pod 4.

Ključno je raslojavanje vode i ključno je da se kapacitet akomulatora iskoristi paljenjem kotla kad treba tople vode.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

arkadija
Spasovski Boro
Skopje

Član broj: 327121
Poruke: 90
77.29.199.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.03.2016. u 08:54 - pre 99 meseci
Ete seme

http://www.etazgrejanje.com/cm...rb100_crc110_98140403_utgb.pdf

strana 6 slika: e i f
pogledajte i recite sto tu nije u redu ...
Thermoflux Pelling 25 ECO
250 m3, prizemlje 115 m3 aktivno 22-23* , sprat 135 m3 odrzavanje 19-20*
regulacija po spoljnoj T:Esbe CRC 141;4k:Esbe VRG 141, termoglave na svim radijatorima
pumpa u rad.krugu:Wilo Stratos Pico 1-6, pumpa u kot.krugu:Grundfos 25-4
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.03.2016. u 09:38 - pre 99 meseci
Neko je skoro postavio viessmanov video sa 2 akomulatora jako lep ali ne mogu da ga nađem.
Donji linkovi pomažu ladomat je u stvari trokraki mešni sa motorom
https://www.youtube.com/watch?v=05Zb1BgNHDY
umesto izmenjivača posmatrati četvorokraki mešni ventil, jedna pumpa i u kotao da ide 60*C (ovo je šema za kotao na gas)
https://www.youtube.com/watch?v=cAiGqYApZcc
možda najbolja simulacija je ova samo da se 2 akomulatora posmatraju kao jedan. Prikazano u vremenu pa se vidi koliko traje zagrevanje samog kotla a koliko akomulatora.
https://www.youtube.com/watch?v=tkprOBSpNpc

Sve ima na tom Internetu, samo treba potražiti.

Što bi rekao Konfučije "onaj ko ne zna, a ne zna da ne zna, kloni ga se"
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.03.2016. u 11:52 - pre 99 meseci
tihi 2

tako je ako dobijes elektroniku Siemens .Seltron,..mjesajuce ventile sa pogonom

skopcaj podesi prema upustvu ,majstor za centralno neka skopca cjevi prema

hidraulicnoj shemi i lagano podesavaj sve je vec rjeseno....drumovi odose a ja

osta..
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.03.2016. u 11:58 - pre 99 meseci
Citat:
arkadija:
Ete seme

http://www.etazgrejanje.com/cm...rb100_crc110_98140403_utgb.pdf

strana 6 slika: e i f
pogledajte i recite sto tu nije u redu ...



Ako se pogleda sama konstrukcija tih ventila unutar samih oni leptiri,usmerivaci,ili kako god ih nazovemo,nisu klasicni.Rekao bih da su to neki Specijalni.Mi se sa tim ne bakcemo.Ko je u tim vodama profesionalno mogao bi vise da kaze.
 
0

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
82.117.210.*



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet13.03.2016. u 12:07 - pre 99 meseci
Ljudi ja ne zelim da kazem da trokraki ventil nije dobar, on i jeste namenjen za radijatorski krug sa akumulatorom toplote, ali i cetvorokraki ce sasvim normalno da radi. Povrat u akumulator iz cetvorokrakog je mozda za nijansu veci i to samo pod uslovom da ima cirkulacije, a ja na osnovu iskustva sa kotlom i kotlovskom pumpom, kada sam poredio temperature povrata u kotao pre i nakon ugradnje kotlovske pumpe, kazem da cirkulacije skoro pa i nema u malom krugu. Dakle t povrata u akumulator je zanemarljivo veca kod cetvorokrakog jer ima jako malo kruzenja vode kroz cetvorokraki u samom akumulatoru, to je mizerno! Cirkulacija iskljucivo zavisi koliko se hladne vode iz radijatora vraca u cetvorokraki i ponovo mesa sa vrucom iz akumulatora, odnosno koji procenat ode u akumulator. To je zatim direktno vezano za otvorenost mesnog ventila i samu cirkulaciju koju moze kao nuspojavu da izazove radijatorska pumpa. Gravitacione cirkulacije skoro da i nema. Znam zasto ovo pricam jer sam testirao sistem sa i bez kotlovske pumpe i uverio se da kroz cetvorokraki nema cirkulacije kroz oba kruga istovremeno ako u oba nema pumpi. Ne kazem da se voda ne mesa, ali je to u jako maloj meri jer nema pumpe koja stvara cirkulaciju u samom akumulatoru. Zato se povrat u akumulator ubada za jedno mesto vise nego sto je slucaj kod trokrakog mesnog da nebi doslo do mesanja malo toplije vode sa hladnom koja je na dnu akumulatora i to samo zbog gravitacione cirkulacije ili nuspojave cirkulacije koju izaziva pumpa u radijatorskom krugu po inerciji. Samim tim sto ubadamo povrat u jedno mesto iznad, izbegavamo gravitacionu cirkulaciju i takodje i raslojavanje i mesanje vode u akumulatoru. Po meni to raslojavanje nije toliko strasno i da ga ima, jer je minimalna t u akumulatoru dovoljna za radijatorski krug. Ima logike ono sto vi pricate i ja zaista cenim vasa misljenja, ali molim vas da me ne osudjujete unapred jer niko od nas to jos u praksi nije probao. Ja sam samo izveo neke zakljucke i pitao neke ljude sa diplomama i mozgovima da mi objasne kroz crteze kako bi to izgledalo. Oni znaju kako to funkcionise na velikim sistemima, a isto tako se reflektuje i na malim. Ja sam samo zeleo da ohrabrim one koji vec imaju cetvorokraki mesni ventil u radijatorskom krugu i planiraju da ugrade akumulator, a medju njima sam i ja, pa sam se oko toga dosta raspitivao. Kada budem ovo sve uradio i probao, postavicu termometre i onda cu biti siguran da li se voda mesa ili ne i ako se mesa u kojoj je to meri. Tada cu javno da se izvinim svima koji imaju drugacije misljenje, mada im odma mogu reci da su upravu, ali ne bas u potpunosti!
Dakle, gospodo, sve sto ste rekli u vezi trokrakog ventila ja isto potpisujem i slazem se sa vama, ali nemojte biti toliko sigurni da kroz cetvorokraki u primarnom krugu ima cirkulacije ako nema pumpe, pa cak i ako je izaziva pumpa iz sekundarnog kruga kao nuspojavu po inerciji. Sto se tice samih protoka i otpora u sistemu, tu svakako pobedu odnosi cetvorokraki. Pumpa radi rasterecenije.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7737442 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.