Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704328 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

signalizator
blagoje vukovic
nezaposlen
BiH

Član broj: 332716
Poruke: 15
*.teol.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.03.2016. u 11:44 - pre 99 meseci
Termofluks jajce 25 KV kod komsije ima ugradjen taj mesni e sad ne znam jeli bio u starom sistemu ili ga je naknadno ugradio posto se pre grejao na ugljen pa opet trosi toliko. Mesni bez automatike je samo mesni a automatika+mesni je vec nesto drugo ali to kosta par stotina eura pa pitanje ustede i isplativosti je neka nova prica. Treba dosta godina da se to odplati a do tad cemo mozda preci na neki drugi energent koji nece trebati automatiku ko zna
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.03.2016. u 15:08 - pre 99 meseci
Pročitah skoro celu temu, ali ne vidoh nigde da je neko od stručnih ljudi objasnio čemu služi parametar t05 kod Ferrolija. Pretpostavljam da ima veze sa aktivacijom prave modulacije tj. da ne pretrči sa snage 5 na snagu 1 kad dodje na -10*C od zadate temperature na gorioniku. Da li grešim?

t05 - Tajmer za proračun parametara podešavanja (Samo za rad gorionika sa sondom na potisnoj strani sa modulacionom regulacijom) 0 - 100 sekundi

Hvala unapred na odgovorima.
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.03.2016. u 15:51 - pre 99 meseci
signalizator
Za kvalitetan rad kotla i isto tkvo grejnje četvorokraki ventil je neophodan: može i bez njega, ali ne valja. Sa druge strane, elektro-pogon i nije neophodan, ali je sa njim bolje. Onako odoktivno: taman koliko bi koštala ugradnja mešnog ventila sa sve elektro-pogonom i kontrolerom, toliko bi bil manja potrošnja - tona najmanje.

Srkson
U ritmu t5 gorionik proverva da li je zadovoljen uslov za prelazak u modulaciju, odnosno izlazak iz modulacije.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.03.2016. u 16:54 - pre 99 meseci
Ova podešavanja su mu drastično oborila snagu, svaki put kad sam silazila u kotlarnicu, on je radio...mislim da nije imao nijedno isključenje, za razliku od ranije kad nabepa do 80C za tili čas i ode u aut! Ne verujem da ću sa ovim setovanjem uspeti da ostvarim 3 gašenja dnevno na ovoj današnjoj nižoj spoljašnjoj temperaturi :) Dosta mu je jedno isključivanje uveče, neka se snađe za čišćenje rešetke :) Za vikendaju nema sile da ću da dreždim u kotlarnici, mogu samo da pratim broj uključenja-isključenja i potrošnju. Tatko je danas napuno ceo koš, tako da će verovatno proći 8-9 dana (180 kg) dok to ne svitla...ali za sada mogu da preporučim svim korisnicima CM da probaju sa Dadovim setovanjem, ovo sad već deluje pristojno. Radijatori su stalno topli i mislim da manje guta (zavirivala u koš kako odmiče :D).
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.03.2016. u 18:14 - pre 99 meseci
Citat:
zmajdin:
signalizator
Za kvalitetan rad kotla i isto tkvo grejnje četvorokraki ventil je neophodan: može i bez njega, ali ne valja. Sa druge strane, elektro-pogon i nije neophodan, ali je sa njim bolje. Onako odoktivno: taman koliko bi koštala ugradnja mešnog ventila sa sve elektro-pogonom i kontrolerom, toliko bi bil manja potrošnja - tona najmanje.

Srkson
U ritmu t5 gorionik proverva da li je zadovoljen uslov za prelazak u modulaciju, odnosno izlazak iz modulacije.




molim brisati,greška u koracima

[Ovu poruku je menjao malden mb dana 04.03.2016. u 19:29 GMT+1]
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.03.2016. u 18:17 - pre 99 meseci




Citat:
zmajdin:

U ritmu t5 gorionik proverva da li je zadovoljen uslov za prelazak u modulaciju, odnosno izlazak iz modulacije.


to je vrijeme za provjeru temperature u snagama koje traju prema t06 (tajmer funkcije rampe) isto do 100 sekundi ,osim u zadnjoj zadanoj u kojoj radi do postizanja tražene temperature ako nije u modulaciji,ili ako j u modulaciji onda u zadnjoj snazi radi do 10*C prije zadane pa se onda prebaci u prvu snagu (to se provjerava u tih spomenutih 100 sekundi),feroli ima glupu primitivnu modulaciju jer iz prve se ne vrača u bilo koju veću ako ne može zadovoljiti zadanih 10*C da dosegne traženu temperaturu, nego u toj prvoj cmolji i cmolji kod veće hladnoće te ponekad nije u mogućnosti ni zadržati trenutno dosegnutu temperaturu,tako da tih 100 sekundi ne znači i za povrat ,tih 100 sekundi da se smanjiti u meniu ali se ne da povećati na veću od 100 sekundi,bilo bi to super kad bi feroli u modulaciji mogao šetati snage prema potrebi a ne ovako seljački da se sruši u prvu snagu na 10*C prije zadane ,ta modulacija kod ferolija je velika kakica i jedino ima izražaja kao zaštita kod sprječavanja kotla kod pregrijavanja u slučaju predimenzioniranja snage plamenika,e tada sprječava neželjeni rast temperature kotla nakon gašenja plamenika, ili sam ja g.Majdin nešto fulao u učenju na svojem plamenikuo o radu sa feroli sunp7,bio bih zahvalan na objašnjenju ako griješim,blagodarim
 
0

bobansa
Automatika, elektronika
Sabac

Član broj: 159318
Poruke: 69
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.03.2016. u 18:46 - pre 99 meseci
Citat:
signalizator:
Citat:
brenlandski:
Citat:
zeljezara:
Jel pravis pelet pa hfalis kotlove na pelet. Signalizator.

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 03.03.2016. u 15:59 GMT+1]

Koja je cijena

Ne pravim pelet zaradjujem toliko da ostane nesto da ga mogu kupiti na kraju sezone kada je najjeftiniji Ne hvalim kotlove na pelet niti mi je to bila namera, ali sam samo pokusao skrenuti paznju na neke nerealne potrosnje koje se ovde pokusavaju plasirati. Ispade da pojedinci potrose mnogo manje sa svojim dopravljenim kotlovima i gorionicima za 24 casa na +24/25*, od mene koji grejem 15 casova dnevno na +23* sa solidnom izolacijom i pravilno odabranom snagom kotla iskljucivo na pelet. Godisnje potrosim oko 6/6,5 tona peleta grejem blizu 200 kvadarata ujutru od 08 navece do 22 casa. Nemam nikakvu automatiku niti mesne ventile i to je neka realna potrosnja za sezonu, nit' je puno nit' je malo. Komsija do mene bez izolacije potrosi 8/9 tona sa priblizno istom kvadraturom, pokusavao je na sve nacine da smanji potrosnju ali na kraju sve bude u pet deka peleta Cenim pojedince koji su svoje sisteme automatizovali i doveli do savrsenstva i koji na svojim objektima imaju i po 15cm izolacije, u takvim uslovima te potrosnje su moguce, a sve ostalo je "Trla baba lan..."


@signalizator
apsolutno se slazem sa svim tvojim zakljucima.
Isprobao sve i prakticno. Najmanje trosi u on/off radu, tada cu nesto cesca ukljucenja, ali i pored toga sa dobrom izolacijom moze da se podnese hladan radijator. Recimo ovako, sistem koji upravlja mojim dozatorom peleta funkcionise sa vise mogucnosti nego sto je to slucaj sa
vecinom fabrickih gorionika. Kod mene se pored vremenskog upravljanja doziranjem moze menjati i brzina motora koji dozira. Prakticno mogu vrlo fino da podesim sve parametre i da preko mesnog nateram gorionik da prakticno radi i 24h bez prekida. Ako mi je npr. ovih dana prosecna potrosnja 14kg/24h to bi znacilo da gorionik mora da radi sa prosecnom potrosnjom od nekih 590g/h a polazna t vode bi bila oko 30*C,sto je poprilicno tesko izvodljivo ako zelimo da postignemo kvalitetno sagorevanje.
Sada se upali nekoliko puta u 24h polazna t vode je oko 40*C radi nekoliko sati pa se iskljuci i ponovi taj ciklus dva - tri puta u 24h.
Kada je napolju niza temperatura lepsi je osecaj kad su stalno topli radijatori, ali je potrosnja provereno veca, dok pri visim spoljnim t sa mojom izolacijom objekta, ne oseca problem hladnih radijatora. Razlog vecoj potrosnji su sigurno i gubici kotla koji pri konstantnom radu gorionika su prakticno isti. Ovako gorionik radi onda kad dobije nalog od sobnog termostata, jeste da je potrebno vreme i energija da se zagreje kotao na radnu t, ali tada je ukupno vreme rada gorionika i kotla manje pa samim tim i gubici su manji. Sad ima tu i mana trebalo bi u pauzi rada gorionika zatvoriti kotao da nema prirodne promaje smanjili bi se i gubici odnosno hladjenje kotla u pauzi. Dosta energije izadje na odzak tako da uvek ima nekog mesta za napredak.
Sto se mene tice akcenat na izolaciju a tad gorionik, uz uslov da je sve i priblizno dobro podeseno, ne moze napraviti veliku razliku u potrosnji.
Sustinski problemi su energetski gubici objekta. Prvo bi njih trebalo teziti smanjiti, jer tu su najvece ustede, a tad se velike razlike u radu gorionika nece primetiti.
Gubici mog objekta su negde oko 15000KW/godisnje a kada bi bili manji, sto je moguce uz kvalitetniju stolariju i sl., bila bi jos manja potrosnja. Pitanje koliko bi se potrosnja mogla smanjiti samo recimo promenom kotla, gorionika ili nekim podesavanjem postojeceg gorionika.
Ako neko ima drugi kotao i gorionik, spreman sam da ga prikacim na moj sistem, da vidimo razliku izmedju rada kotlova i gorionika.
Mislim da se tu nebi nesto preterano ustedelo i sa najefikasnijim kotlom.



[Ovu poruku je menjao bobansa dana 04.03.2016. u 20:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao bobansa dana 04.03.2016. u 20:04 GMT+1]
Kotao Termomont TKU3 25KW, gorionik kucna radinost
Grejem 130m2
Izolacija stiropor 15cm zidovi, sem jednog zajednickog, tavanica 10-20cm vuna, pod 5cm
PVC stolarija dvostruko staklo
Vreme rada: dnevni rezim 8-22h, nocni 22-8h
Temperatura prostora: dnevni rezim 23.5*C, nocni 23*C
Grejanje bez prekida 24h
Vreme rada gorionika, zavisi od spoljne temperature, od 6-15h na dan

 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.03.2016. u 21:20 - pre 99 meseci
malden mb
Mislim da je pitanje bilo čemu služi t5, a ne t6. Dakle, gorionik na svakih t5 sekundi očitava temperaturu, a t6 je brzina promene snage: po paljenju gorionik će pvećavati snagu na svakih t6 sekundi dok ne dostigne temperaturu 10 stepeni ispod ciljane, a kad je dostigne obaraće snagu sve do najmanje opet na svakih t5 sekundi.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2016. u 00:05 - pre 99 meseci
Z.Majdin ako je modulacija t18=1 i zadana t kotla 80*C a t05 i t06=100 i zadana je peta snaga,radi dakle: 1./2./3./4. po 100 sekundi a 5. po potrebi do postizanja 10*C ispod zadane,meni sa 70*C pada odmah na 1. ,ako je toplije onda je ok jer sa 9 kW može dostići razliku od 10* C , ako je hladnije onda jok,cmolji i cmolji mući se mući,ako je hladno onda ne može ni postignutu zadržati,po Vašem izlaganju ispada da feroli šeće po snagama u modulaciji,barem sa više samo na niže,ili,nisam previše eksperimentirao sa modulacijom ali mi do sada nije nikada radio na Vaš spomenuti naćin nego samo kako sam opisao bez šetanja po snagama,gdje griješim?
inaće plamenik ove zime koristi samo tri snage koje mehanićki ukljućujem,
1.=9kW / 2.=12kW / 3.=15kW,
kad bi mogao postaviti plamenik da sam po potrebi šeće (modulira) po ove tri snage nitko sretniji od mene








[Ovu poruku je menjao malden mb dana 05.03.2016. u 02:04 GMT+1]
 
0

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2016. u 09:04 - pre 99 meseci
parametri t80 snaga npr 4 t18 01 t05 vrijeme očitavanja temperature t06 prelazak iz snage 1.2.3.4.dostignuto 70

sa 4 ide u snagu 1 ako u 1 padne na 68 npr opet1.2.3.4 d0 70 i u krug.Ako je nekome dostupan plamenik neka skine

poklopac i u radu stisne nekoliko sekundi crijevo od presostata zanimljivo,''''''' t20 napon fotocelije kontrola

plamena,

[Ovu poruku je menjao toppelet dana 05.03.2016. u 10:18 GMT+1]
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2016. u 10:01 - pre 99 meseci
ako ne može dići snagu od 70*C na više onda ostaje cmoljiti i mućiti se sa radom ili temperaturu diže jako sporo ,imam spremnik 200 lit.u slijepom crijevu i kotlovska pumpa non stop cirkulira između kotla i tog spremnika (na temperaturi većoj od 60*C) te imam uvijek spremnu traženu temperaturu polaznog voda koja nije nikada viša od 60*C,tako da mi ovo cmoljenje u 1 stvara nepotrebni trošak/kurenje peleta,kod osjetnije promjene vanjske temperature moram ručno mijenjati snagu plamenika,e to riješiti pomoću modularnog rada bio bi pun pogodak,imate pp




[Ovu poruku je menjao malden mb dana 05.03.2016. u 11:14 GMT+1]
 
0

dadoposušje
Dalibor Bakula
nezaposlen inžinjer
turizam u NEUM
Posušje

Član broj: 332266
Poruke: 89
*.tel.net.ba.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2016. u 10:48 - pre 99 meseci
za naš slučaj s CM kotlom su opremljeni minimum..za dimnjak zugbegrenzer iznad dimovoda radi reguliranja zuga,klapna za dimovodni izlaz kotla,.. za lozište 5 tvornički turbulatori i 2 valovitasto pločasno turbulatori od 4 mm,.. za plamenik 2 klapna od PVC za ventilatore protiv promaje(pothladivanje kotla )nakon gašenja u 23 sati.. za skalameriju u centralno grijanje do radijatora su minimum opreme ..4- putni ventil ESBE VRG 141 i motorić ESBE ARA 670 ,kojom se upravlja digitalnim regulacijom za temperaturu pol.vode HEATON WCR -01 (Dajcova) s vanjskim senzorom,..hidraulična skretnica(sabirni spremnik) s 5 pumpe,s svim ventilom i prestrujnim ventilom za diferencijski tlak za svaki krug grijanja,bojler s 300 l sanit.vode za PTV,ekspanziona posuda od 80 l..još štosta... analogni termometar za temperaturu dimnih plina uboden u otvor dimovod.izlaza....
fali mi kotlovska pumpa i puffer od 1000 ili 1500 l....treba li još dodati za komentar vlasnika kotla tirkizne boje????
kotao CM EKO P 90
plamenik CM PELET SET 60-90KW
POVRŠINA GRIJANJA:350 M2 OD 600 M2 U 2 KUĆE
Dajcova regulacija s vanjskim senzorom i ESBE VRG 141 S ARA670 motorićem
sobna temperatura do 21 C od 7 do 18 sat,22 C do 23 sati
 
0

dadoposušje
Dalibor Bakula
nezaposlen inžinjer
turizam u NEUM
Posušje

Član broj: 332266
Poruke: 89
*.tel.net.ba.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2016. u 10:56 - pre 99 meseci
@ brenlandski
jeli se popravilo grijanje s novim kotlom Termoflux,zadovoljniji ????
kotao CM EKO P 90
plamenik CM PELET SET 60-90KW
POVRŠINA GRIJANJA:350 M2 OD 600 M2 U 2 KUĆE
Dajcova regulacija s vanjskim senzorom i ESBE VRG 141 S ARA670 motorićem
sobna temperatura do 21 C od 7 do 18 sat,22 C do 23 sati
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2016. u 16:36 - pre 99 meseci
Zvončice kakvo je ložište sa tim postavkama? Plamen kakav je?
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

brenlandski
bren landski
pumpar
nezaposlen
BiH

Član broj: 327134
Poruke: 63
31.223.142.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2016. u 20:13 - pre 99 meseci
Citat:
dadoposušje:
@ brenlandski
jeli se popravilo grijanje s novim kotlom Termoflux,zadovoljniji ????

Pazi, grijanje kod mene je i prije sa CM kotlom bilo sasvim ok, samo je potrosnja bila veca. Sa novim kotlom sam startovao pocetkom februara i tada su krenule i ove malo vece vanjske temperature. Trenutna dnevna potrosnja mi je oko 2 vrece za 14h rada (6-9h efektivan dnevni rad kotla). Grijanje je odlicno, cak sta vise primoran sam vecinu radijatora prigusiti, doduse i vanjske temperature su za ovo doba godine prilicno visoke. Ja sam prezadovoljan radom novog kotla pa i samom potrosnjom mada bi i dalje mogla biti bolja. Ono sto sam ocekivao od njega mislim da sam i dobio i od mene visoka ocjena za Termofluxov tim. Mozda ce neki reci da je potrosnja i dalje velika ali ja sam osjetio znacajno smanjenje u odnosu na prije, imam neke prepravke na sistemu da odradim pa ce vjerujem i to biti prihvatljivije.
Termoflux pelling eco 25.
Prizemlje i sprat ukupno 160 kvm, dvije pumpe kojima rukovode dva sobna termostata na 23C, 8 cm
stiropor, obicna drvena stolarija.
Trokraki mix ventil.
Vreme rada od 07-21h.
 
0

shando90
student

Član broj: 301352
Poruke: 141
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2016. u 20:19 - pre 99 meseci
Uz svo duzno postovanje ,ne zelim da vredjam ili da me pogresno shvatis ali mislim da je i to velika potrosnja za ovakvo vreme i to termoflux kotao samo na pelet i to jedan od boljih ,mozda ja gresim ne zelim da me pogresno shvatis ....
 
0

dadoposušje
Dalibor Bakula
nezaposlen inžinjer
turizam u NEUM
Posušje

Član broj: 332266
Poruke: 89
*.tel.net.ba.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2016. u 20:40 - pre 99 meseci
drago mi je ste zadovoljni s radom novih kotla,još da prepravite ili poboljšate skalameriju za krug grijanja do radijatora,kako vam objasnio mladen u prijašnjim posta...za potrošnju peleta će moći korigirati u sljedećim sezoni,nakon zahvata ili ste već uradili...dalje trošim 3-4 vreće peleta za 350 m2 uz svih napravljenim preradom i skalamerijom,,još da se pojavi nov kotao s pametnim elektronikom i daljinskim upravljačom iz fotelja za 10 godine.....
kotao CM EKO P 90
plamenik CM PELET SET 60-90KW
POVRŠINA GRIJANJA:350 M2 OD 600 M2 U 2 KUĆE
Dajcova regulacija s vanjskim senzorom i ESBE VRG 141 S ARA670 motorićem
sobna temperatura do 21 C od 7 do 18 sat,22 C do 23 sati
 
0

brenlandski
bren landski
pumpar
nezaposlen
BiH

Član broj: 327134
Poruke: 63
31.223.142.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2016. u 21:00 - pre 99 meseci
Ne @Shando90, nema razloga za ljutnju, znam da smo ovde uglavnom svi sa najboljim namjerama i u cilju sto kvalitetnijeg i ekonomicnijeg grijanja na pelet. Dobio sam smanjenje potrosnje toliko jer sam smanjio predimenzionisanost koju sam imao na prethodnom kotlu i kotao koji nije kombinacija, e za toliko sam i smanjio potrosnju. E sad vjerujem da imam odredjene gubitke koje je spomenuo Dado na instalaciji iza kotla prema radijatorima (uploadovao sam slike u nekim prethodnim stranicama) za koje se moram pobrinuti u pauzi sezone. Sve ostalo vezano za kotao je "like". Ali ja nesto ne mogu biti siguran da ta instalacija iza kotla moze biti uzrocnik nesto vece potrosnje, mozda grijesim, ne znam hoce li se ostali sloziti s tim???
Termoflux pelling eco 25.
Prizemlje i sprat ukupno 160 kvm, dvije pumpe kojima rukovode dva sobna termostata na 23C, 8 cm
stiropor, obicna drvena stolarija.
Trokraki mix ventil.
Vreme rada od 07-21h.
 
0

bobansa
Automatika, elektronika
Sabac

Član broj: 159318
Poruke: 69
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2016. u 21:12 - pre 99 meseci
@brenlandski
Ja za slicnu kvadraturu ali uz vecu sobnu temperaturu imam duplo manju potrosnju sa "skalamerijom" koju sam sam napravio.
Tako da je situacija kod vas samo potvrda mog prethodnog posta.
Ulazite na izolaciju i kvalitetnu stolariju sto vise, investicija se brzo vrati obzirom na ustedu. Ni sa najefikasnijim kotlom nece se moci napraviti znacajne .
ustede kao sa dobrom izolacijom. Kod mene je usteda u odnosu na proslu godinu kad nisam imao izolaciju velika. Prosle godine grejanje na ugalj i drva bey izolacije 1300e a ove godine sa izolacijom i grejanjem na pelet treblao bi da bude oko 500e za slicnu zimu.

Kotao Termomont TKU3 25KW, gorionik kucna radinost
Grejem 130m2
Izolacija stiropor 15cm zidovi, sem jednog zajednickog, tavanica 10-20cm vuna, pod 5cm
PVC stolarija dvostruko staklo
Vreme rada: dnevni rezim 8-22h, nocni 22-8h
Temperatura prostora: dnevni rezim 23.5*C, nocni 23*C
Grejanje bez prekida 24h
Vreme rada gorionika, zavisi od spoljne temperature, od 6-15h na dan

 
0

FelipE Pirot

FelipE Pirot
Član broj: 331264
Poruke: 908



+48 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.03.2016. u 21:21 - pre 99 meseci
Citat:
brenlandski:
Citat:
dadoposušje:
@ brenlandski
jeli se popravilo grijanje s novim kotlom Termoflux,zadovoljniji ????

Pazi, grijanje kod mene je i prije sa CM kotlom bilo sasvim ok, samo je potrosnja bila veca. Sa novim kotlom sam startovao pocetkom februara i tada su krenule i ove malo vece vanjske temperature. Trenutna dnevna potrosnja mi je oko 2 vrece za 14h rada (6-9h efektivan dnevni rad kotla). Grijanje je odlicno, cak sta vise primoran sam vecinu radijatora prigusiti, doduse i vanjske temperature su za ovo doba godine prilicno visoke. Ja sam prezadovoljan radom novog kotla pa i samom potrosnjom mada bi i dalje mogla biti bolja. Ono sto sam ocekivao od njega mislim da sam i dobio i od mene visoka ocjena za Termofluxov tim. Mozda ce neki reci da je potrosnja i dalje velika ali ja sam osjetio znacajno smanjenje u odnosu na prije, imam neke prepravke na sistemu da odradim pa ce vjerujem i to biti prihvatljivije.


Tebi onda proizilazi da je potrosnja po satu 3.33 kg i to kad bi pec radila barem 9 h , za manje od 9h potrosnja ide navise - a tek za 6 h .
E sad, daleko od toga da se hvalim, ali ispade da nasa Srpska Alfa plam pravi jedne od daleko boljih integrisanih peci na pelet ! Iako imam utisak da samo nekolicina ljudi ovde na forumu je poseduje ukljucujuci i mene .
Posto je imas od februara , evo npr moja potrosnja za februar je za 314 radna sata manje od 520 kg peleta sto je po jednom satu 1.65 kg . A takodje sto je mnogima ovde veliki problem modulacija , ja sa tim nemam problema : kako se temperatura vode priblizava zadatoj T tako pec sama smanjuje snagu i kad postigne zadatu T + 5 stepena preko(kako je kod mene podeseno) ,gasi se pa opet pali tek kad T vode opadne 5 stepena od zadate . Paljenje se odvija jedno 10 min i tu pec trosi cak manje nego li u modulaciji , u medju vremenu T vode opadne sa 70 na 53 stepena , pumpa ne prestaje da radi / u sobama se i ne primeti da je pec u OFF / onda za jos 5 min podigne T vode ponovo na 65 i tako radi u modulaciji dok ponovo polako ne dostigne tih 5 stepena preko 65 kad se ponovo gasi . Poenta je da Samo 5 min u tom ciklusu trosi vise od 1.65 kg/h , sto je beznacajno kad se sve uzme u obzir . tako da .... DA !
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7704328 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.