Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7732226 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragoljub_le
Dragoljub
Leskovac

Član broj: 139364
Poruke: 133
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2013. u 15:56 - pre 136 meseci
Citat:
sukabb:
Koliko kosta ovaj kontroler?Citao sam malo o njemu,koliko sam razumeo on ima senzore za spoljnu i sobnu temperaturu i na osnovu njih odredjuje temperaturu vode u sistemu.Odgovara mu pogon za mesni ventil ARA 600

Oko 500€
 
0

sukabb
Vladimir jovanovic
muzicar
B.basta,srbija

Član broj: 229898
Poruke: 41
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2013. u 17:33 - pre 136 meseci
Ha,ha,pa to je nenormalno skupo.Za te pare mogu da kupim skoro 4 tone peleta.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2013. u 19:23 - pre 136 meseci
Regulacija grejanja vođena spoljnjom temperaturom se kod mene nije pokazala dobrom. Zašto? Kuća je dobro izolovana, dnevne sobe su sa južne strane i pošto se senzor stavlja na severnu stranu u hlad, kada je sunčan dan prokuvasmo. Senzor to ne može da kompenzira jer ne može da razlikuje sunčan od oblačnog dana već samo meri temperaturu.
Zadnje 3 godine regulacija je preko upravljanog mešnog ventila (onim motorom od brisača sa stojadina i zupčanicima od bicikla) na osnovu zahteva za toplotom u kući: Ako postoji zahtev za toplotom (temperatura u sobi ispod 22.5*C) otvara se skroz, ako je temperatura unutar zadato+0.25*C (tolerancija) onda se zatvara svakih 1 minut po 10* (ima ukupno 9 koraka). Ako se utvrdi da temperatura polazne vode raste, ventil se ponovo zatvara za 10*. Ako je temperatura preko 22.5+0.25 onda se ventil skroz zatvara. Elektronika radi svašta, ima 11 senzora temperature, na svakoj cevi, u sobi i napolju, pamti sve podatke svakih 20 mnuta i to čuva 20 dana, rađeno za 4 pumpe, 2 mešna ventila, upravljano i kontrolisano računarom.

Rezultat toga je

Da sada radim ovo ponovo, uradio bih mnogo jednostavnije. Ova pomeranja mešnog ventila su suviše troma i za efekat je potrebno da prođe previše vremena (i nekoliko minuta). Zato bih sada to rešio tako što bi na povratni vod iz kuće stavio ventil koji se otvara motorom (imam takvo rešenje u kotlarnici i pokazalo se dobro i jeftino: naime, ventil je termostatski za radijator od 3/4" a umesto termo glave sam stavio on/off motor za termo glavu, sve ukupno oko 40 evra). Taj ventil bi se otvarao samo kada se dostigne zadata temperatura i tada bi se mešala polazna i povratna voda i ulazila u kuću (praktično bi simulirala mešni venti sa 3 položaja: skroz otvoren, poluotvoren i skroz zatvoren).
Inače, moji prijatelji imaju kotao na gas koji radi na osnovu spoljnje temperature i radi im super zato što na kuću nikada ne pada sunce (ima senku od komšijske trospratnice). Ispada da je i to važno.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.02.2013. u 20:00 - pre 136 meseci
Tihomire,svaka čast!Stvarno ću morati doći kod tebe na malo obuke.Ti uvek imaš jednostavno i funkcionalno rešenje.
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.02.2013. u 00:26 - pre 136 meseci
Citat:
sukabb:
Koliko kosta ovaj kontroler?Citao sam malo o njemu,koliko sam razumeo on ima senzore za spoljnu i sobnu temperaturu i na osnovu njih odredjuje temperaturu vode u sistemu.Odgovara mu pogon za mesni ventil ARA 600


Na zalost, oko 500 evra i nema ga kod nas, ali to je prava stvar!
 
0

taloviub

Član broj: 308516
Poruke: 27
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.02.2013. u 09:25 - pre 136 meseci
@sukabb
Modulacija zavisi isključivo od parametra t18 (0-isključena modulacija, 1-uključena kod Ferolija). Sobni termostat isključuje pumpu a gorionik se isključuje kada postigne zadatu temperaturu parametrom u01.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.02.2013. u 13:40 - pre 136 meseci
Trgovci su takvi da sve znaju da bi mogli da prodaju tamo nekima koi su malo manje upuceni u neku problematiku.Postoje regulacije koima nije potrebna soba koju niko nesme da otvori.Primjer je ovaj esbe od Jarebice.Samo to se ovo vise koristi za postanice i vece objekte.A onda se vade fali ovo ili ono pa zbog toga nefunkcionise.Za dobar rad regulacije potrebni su i pravi parametri.Znaci zadaju se prava realnost.Aj da ponovimo na kojoj tem radi radijatorsko grejanje.Imao sam ja primjera u razgovoru gdje nas majstor tvrdi da to kod nas zbog klime ne moze da radi.Ono uprlo sunce a ja se smrzavam.Kao druge zemjlje nemaju sunce.Na pitanje da li imate regulaciju koja moze da regulise grejanje ako nije orginal naftni gorionik ili gasni.Odgovor je bio sta ti hoces da lozis drva i to da regulises.Siguran sam da moze.

Jos jednom da ponovim da postoje regulacije koje nemoraju imati nista sa sobom kao sobni termostat a niti imati senzor u sobi.. Nego rade na diferencu spoljne i unutrasnje tem.Znaci polaz na 0 stepeni zadas onoliki koliki je potrebno da postignes 24 u objektu.Kad napolju poraste tem ono smanji tem polaza.Kad ide u minus pojacava polazni vod.A time i prati onih 24 c sto zelimo da imamo.

Svako je pravio po svome i misli da je dobro a ja mislim da je dobro ovo sto sam napisao gore.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.02.2013. u 15:35 - pre 136 meseci
Citat:
lavbanjalucki: Tihomire,svaka čast!Stvarno ću morati doći kod tebe na malo obuke.Ti uvek imaš jednostavno i funkcionalno rešenje.
Materijal 50evra, ostalo znanje. Šta bi više?
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

Okula
student
Zemun

Član broj: 312261
Poruke: 31



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.02.2013. u 17:29 - pre 136 meseci
Pozdrav dragi forumasi ocajno molim za pomoc !
Imam pec Milan Blagojevic 18 KW pec za centralno grejanje na pelet, i vec preko 2 dana traju moje muke!
Radlila je bezprekorno 20 dana do pre 2 dana kada se iskljucila i na monitoru mi je pisalo
''Alarm'' no pelet'' a stvar je u tome sto mi bilo dosta peleta u spremniku.
Rekoh zaglavilo se, serviseri su mi rekli da malo prodzaram cev kroz koju izlazi pelet i sve ce biti uredu
ali ne vredi ! Cak sam rucno bio izvadio citav pelet iz spremnika i usisavacem probao da otpusim puzeve
kroz koje pelet cirkulise, ali nije dalo rezultata, i dalje mi pise ''alarm no pelet'' cak mi je sinoc kada sam
ponovo pokusao da je ukljucim, vratim se i zaticem pec iskljucenu sa napomenom na ekranu
''alarm no fire'', tako nesto slicno.
Inace samo da nampomenem uzeo sa drugi dzak, pomislih mozda je u dzaku bio los pelet ali nije do toga,
koristim pelet valjda pise bajina basta, i mogu da kazem da me je proteklih 20 dana savrseno sluzio.
I da, da napomenem ovi serviseri iz MBS-a su dundjeri neopevani, nemaju bre pojma svoj posao !
Sta mislite da je u pitanju ??
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.02.2013. u 19:04 - pre 136 meseci
@Okula - Pozdrav! Imaš čitavu temu posvećenu kaminima na pelet i ljude uvek raspoložene za savete na ovom linku: Klikni!
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.02.2013. u 19:11 - pre 136 meseci
Citat:
zeljezara:Jos jednom da ponovim da postoje regulacije koje nemoraju imati nista sa sobom kao sobni termostat a niti imati senzor u sobi.. Nego rade na diferencu spoljne i unutrasnje tem.Znaci polaz na 0 stepeni zadas onoliki koliki je potrebno da postignes 24 u objektu.Kad napolju poraste tem ono smanji tem polaza.Kad ide u minus pojacava polazni vod.A time i prati onih 24 c sto zelimo da imamo.

Svako je pravio po svome i misli da je dobro a ja mislim da je dobro ovo sto sam napisao gore.

I kako bez senzora u toj nekoj sobi koju kao "niko ne sme da otvori" ta regulacija zna koja je "diferencija" nečega pozntog u odnosu na nešto nepoznato? Spoljna temperatura u poređenju sa čim?

Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

Okula
student
Zemun

Član broj: 312261
Poruke: 31



Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.02.2013. u 20:45 - pre 136 meseci
Citat:
MiskoNo1:
@Okula - Pozdrav! Imaš čitavu temu posvećenu kaminima na pelet i ljude uvek raspoložene za savete na ovom linku: Klikni!


Hvala !
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet17.02.2013. u 21:25 - pre 136 meseci
[quote]tihi2:
Citat:
lavbanjalucki: Tihomire,svaka čast!Stvarno ću morati doći kod tebe na malo obuke.Ti uvek imaš jednostavno i funkcionalno rešenje.
Materijal 50evra, ostalo znanje. Šta bi više?[/Ma...brate-to je to ali mi smo skloni ponovnom izmišljanju tople vode i otkrivanju rupa na saksiji.Ko ima i može da da 500 i kusur Evradi neka da,ali ja volim lanac od bicikla,to je već izmišljeno,ne moram ponovo da izmišljam točak na koji ću da stavim taj lanac.Ko je shvatio-shvatio ko nije neka vežba ali JA ĆU IMATI JEFTINU REGULACIJU DO SLEDEĆE GREJNE SEZONE,Bože zdravlja.(Sećaš se Tihi koliko su me i za akumulaciju "upozoravali",pa ja napravio,eno je radi kao Dox(ic)a.
 
0

bboba
Beograd

Član broj: 43260
Poruke: 45
212.200.75.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2013. u 10:48 - pre 136 meseci
Ja sam razmisljao o FIRSTovoj automatici ima da se kupi u Beogradu ali je skupa
ROTOTERM MR-TR “plus” ima vodjenje po spoljnoj temperaturi i fazon da otvori ventil do kraja ako je temperatura u kotlu previsoka 95 oC. Ali digao sam ruke
cifra je oko 300 evra. Mozda je najbolje resenje nesto sa arduino elektronikom. Jos uvek sam u potrazi za necim jeftinijim. Ali da ima i regulaciju i zastitu pogotovu ako nema akumulatora nego samo mesni ventil.
Pozdrav ako neko ima jos neku ideju i ja sam zainteresovan.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2013. u 11:02 - pre 136 meseci
Computherm programabilni sobni termostat, ARA600 elektro-pogon koji na CW i CCW kontaktima ima po nalegajući temostatski prekidač - jedan da ograniči gornju, a drugi donju temperaturu polaznog voda.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2013. u 19:35 - pre 136 meseci
Citat:
zmajdin:
Citat:
zeljezara:Jos jednom da ponovim da postoje regulacije koje nemoraju imati nista sa sobom kao sobni termostat a niti imati senzor u sobi.. Nego rade na diferencu spoljne i unutrasnje tem.Znaci polaz na 0 stepeni zadas onoliki koliki je potrebno da postignes 24 u objektu.Kad napolju poraste tem ono smanji tem polaza.Kad ide u minus pojacava polazni vod.A time i prati onih 24 c sto zelimo da imamo.

Svako je pravio po svome i misli da je dobro a ja mislim da je dobro ovo sto sam napisao gore.

I kako bez senzora u toj nekoj sobi koju kao "niko ne sme da otvori" ta regulacija zna koja je "diferencija" nečega pozntog u odnosu na nešto nepoznato? Spoljna temperatura u poređenju sa čim?


Recimo Buderus Logomatic 2107 m ili neki slicni koi su zastupljeni na nasem trzistu i sve se moze procitati.Rade tako da im je potrebna spoljna tem i temper polazne tople vode.Odnosno temp polazne tople vode odreduje se po spoljnoj tem. A ko hoces da nemas sobnu termostat nemoras ga imati ali i moze i na daljinski.Ako imas zgradu sa vise stanova i komandu iz jednog stana onda ces imati problem.
Na ovaj nacin ne jer se tacno zna koliko toplote u polazu potrebuje doticna gradjevina da bi ostvarila tem recimo 24c koju zelimo.E sad da tacno mora da se odredi koliko treba clanaka i radijatora kako neko navede to nema veze sa regulaciom.Trgovacka sala.Pa valjda svaki zidar odprilike izracuna snagu grejnih tela.Ti zadajes koliko je potrebno da ostvaris zeljenu temperaturu.

Ja napisah sto napisah.Citav spektar od 50€ do 500€ i vise .Pa ko voli nek izvoli.Eto Lave imas jevtino resenje.Samo da znas da bez regulacije i mesnog ventila nema smisla a o stednji da i ne govorimo.Bez toga trosi vise.Saznaces tek kad sve ovo ugradis.
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2013. u 20:45 - pre 136 meseci
Nisam ni mislio bez mešajućeg ventila,njega već imam,mene zanima pogon pomenute naprave.
 
0

OCC78
Banja Luka

Član broj: 169339
Poruke: 170
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2013. u 20:56 - pre 136 meseci
Cekam Vas na skype ako mozete doci.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2013. u 21:10 - pre 136 meseci
Citat:
lavbanjalucki:
Nisam ni mislio bez mešajućeg ventila,njega već imam,mene zanima pogon pomenute naprave.


lave, regulacija je ispitana i zadovoljila je očekivanja a još ako imaš problem sa termo sifonikom, sve rješavaš jednim udarcem
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.02.2013. u 21:33 - pre 136 meseci
Citat:
zeljezara:
Recimo Buderus Logomatic 2107 m ili neki slicni koi su zastupljeni na nasem trzistu i sve se moze procitati.Rade tako da im je potrebna spoljna tem i temper polazne tople vode.Odnosno temp polazne tople vode odreduje se po spoljnoj tem. A ko hoces da nemas sobnu termostat nemoras ga imati ali i moze i na daljinski.Ako imas zgradu sa vise stanova i komandu iz jednog stana onda ces imati problem.
Na ovaj nacin ne jer se tacno zna koliko toplote u polazu potrebuje doticna gradjevina da bi ostvarila tem recimo 24c koju zelimo.E sad da tacno mora da se odredi koliko treba clanaka i radijatora kako neko navede to nema veze sa regulaciom.Trgovacka sala.Pa valjda svaki zidar odprilike izracuna snagu grejnih tela.Ti zadajes koliko je potrebno da ostvaris zeljenu temperaturu.

Ne bi bilo zgoreg da gvirnete u uputstvo za Buderus Logamatic 2107, pa da pronađete gde to piše da im je potrebna spoljna temperatura i temperatura polaznne tople vode. Jel' piše to negde? Pogledajte pažljivije na strane 9 i 10, pa i na stranu 24 Uputstva (http://www.buderus.co.rs/files...0upute%20za%20posluzivanje.pdf) Ne, ne piše. Buderus je, naime, ozbiljna firma i ne bi sebi dopustila toliki luksuz da se takva budalaština nađe u uputstu za upotrebu njenog proizvoda.

Koliko je toplote u polazu je potrebno za vašu kuću kad je napolju 0 stepeni, a da unutra bude recimo tih 24, koliko kad je +5, a koliko kad je + 10? Pretpostavljam da je za svaki radijator u vašoj kući tačno određeno koliko članaka treba da ima i da je tako izvedeno.

Svaki zidar ume (otprilike ili tačno?) da izračuna snagu grejnih tela? Jel' vi to ozbiljno? Čini se da to ne znaju ni monteri centralnog grejanja, a ni inženjeri se nisu proslavili, ako je suditi kakvih sve izvedenih instalacija ima, sa posebnim osvrtom na one bez mešnih ventila.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7732226 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.