Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sata hard i primary slave opcija...

[es] :: Storage :: Sata hard i primary slave opcija...

[ Pregleda: 2383 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dados.p

Član broj: 66376
Poruke: 616
79.101.47.*

Sajt: medkaolek.com


+14 Profil

icon Sata hard i primary slave opcija...29.01.2010. u 11:22 - pre 173 meseci
Postovani, pregledao sam slicne teme na forumu ali nisam nasao direktan odgovor na moj problem, imam stari hard disk maxtor ATA 80GB, plocu Gigabyte M52L - S3P i novi Seagate hard disk 500GB 7200rpm Serial ATA / 3GB/s / 16MB koji sam juce ukljucio. A desava se sledece, windows xp je instaliran na maxtor-u ATA i taj hard disk je Primary Slave, e sad ugradio sam taj novi hard disk i on se prikazuje kao Secondary master sto me malo iritira jer ne mogu nikako da postavim da on bude primary master jer cini mi se da nema dzampera ( valjda sata to i nema??? ) a u plocu je uboden kao SATA2_0. Na ide kablu se nalazi i DVD koji je primary slave.
Znaci
- ATA HDD: Primary master
- DVD citac:Primay Slave
- Sata HDD:Secondary Master

Moja pitanja su:

1) Kako da postavim da Sata bude Primary master?
2) I da li je uopste i potrebno da postavljam da Sata bude Primary master ili moze da radi i kao secondary master? posto i na jednomi i na drugom je instaliran trenutno XP, u sustinu na Maxtoru ce biti linux. A sada koji god da postavim da bude prvi boot on ga cita kao C: i oba sistema dize bez problema, sto kontam da je ok?
3) Na sata hard disku sam ubo napajanje i data transfer i nista vise, da li je to dovoljno i da li sistem njega cita kao Sata posto mi u biosu prijavljuje nesto kao IDE ( Ovo sam citao u drugim postovima, ali iskreno ne razumem se bas u hard diskove )??? Kako mogu da proverim da koristim sve njegove mogucnosti, brzine i rada?
4) Da li je potrebno da instaliram raid konektore ili sam ja to nesto pobrkao i nema veze sa mnom?
5) Posto bi zeleo da instaliram linux na maxtor 80Gb ATA hard disku koji je primary master, Windows XP da bude na Sata HDD koji je trenutno secondary master, da li ce to praviti problem? ili ne moram da se zezam sa tim podesavanjima oko primary i secondary?
6) I kako da postavim da prilikom paljenja racunara mogu samo da odaberem opciju da li zelim windows ili Linux, a ne da moram da ulazim u Bios i od tamo da menjam Boot redosled.

Izvinjavam se na malo povecem postu i unapred hvala!
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Sata hard i primary slave opcija...29.01.2010. u 22:23 - pre 173 meseci
2 - sve OK, pusti tako kako je, nema neke prevelike potrebe da diras. Moze malo bolje da se uradi ali nemoj da cackas zasad.
3 - da, zbog potreba win xp-a u BIOS-u ti je SATA emuliran kao IDE. Ovo je OK, imas opciju da instaliras SATA drajvere i omogucis sata mod ali iskreno opet nema potrebe za cackanjem.
4 - ne, nema veze :)
5 - nebi trebalo biti problema
6 - tako sto ces najprije uvijek instalirati windows (vec ga imas) a onda linux -> to je pravilan redoslijed. Tada ce Linux (ubuntu?) prepoznati win instalaciju, postaviti bootloader i kod ukljucenja ces imati opciju biranja koji OS zelis. Na podforumu linux ces naci vise informacija o ovome.

 
Odgovor na temu

Athlon939
nezaposlen

Član broj: 248927
Poruke: 5
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Sata hard i primary slave opcija...29.01.2010. u 22:25 - pre 173 meseci
Ne razumem sto ti je uopste bitno da li primary ili secondary master, kad mozes u BIOS-u samo da promenis boot sequence.

A ako ne zelis da ulazis u BIOS da biras sa kog ce harda da se dize sistem, instaliraj GRUB

http://www.gnu.org/software/grub/

Mada iskreno ne vidim problem ulazenja u BIOS (otprilike 10-15 sec)
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.87.201.*



+21 Profil

icon Re: Sata hard i primary slave opcija...30.01.2010. u 00:54 - pre 173 meseci
Skoro svaki BIOS ima "Boot Menu", koji se poziva pritiskom na odgovarajući F taster u toku POST-a, bez potrebe da se uopšte ulazi u BIOS.

Asus matične ploče: [F8]
Gigabyte i većina ostalih: [F12]
... vrlo su retke ostale kombinacije F tastera za pozivanje Boot Menu



PS
Ne verujem da je moguće postaviti SATA HDD kao primarni master, ako u sistemu postoji i IDE uređaj povezan kao master
(na gornjoj slici su dva IDE uređaja CD-RW i DVD-RW, kao primarni i sekundarni masteri, a SATA hardovi onda imaju brojeve 3 i 4)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dados.p

Član broj: 66376
Poruke: 616
79.101.47.*

Sajt: medkaolek.com


+14 Profil

icon Re: Sata hard i primary slave opcija...31.01.2010. u 20:46 - pre 173 meseci
Nista, ostavio sam tako da sata bude secondary i to je to, uspeo sam i instalirati Linux na drugom hard disku i sad je na SATA Win XP an ATA hard disku Linux Ubuntu Desktop 9.1
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Sata hard i primary slave opcija...

[ Pregleda: 2383 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.