Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako spojiti 2 HD-a i 2 CDROM-a

[es] :: Storage :: Kako spojiti 2 HD-a i 2 CDROM-a

[ Pregleda: 1859 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dartan

Član broj: 57498
Poruke: 20
*.xnet.hr.



Profil

icon Kako spojiti 2 HD-a i 2 CDROM-a07.11.2008. u 23:10 - pre 188 meseci
Molim da mi neko objasni. Imam stariju Soltek-ovu matičnu ploču SL-86SP-L sa Intel 865PE +ICH5 chipset-om. Stavio sam "najnoviji" Bios (09.08.'04.) koji sam našao za tu ploču. Da li sam trebao tražiti Bios za Intel-ov Chipset pošto Soltek više ne postoji? Gdje i kako se to može naći? Problem je u tome da sam na tu ploču spojio 2 SATA hard diska i 2 ATAPI CDROM-a. Sistemski HD je spojen na ATA1 a drugi HD na ATA 2. CDROM-ovi su spojeni oba na IDE2. Ako stavim opciju LOAD OPTIMAL DEFAULTS dobijem :
Primary IDE Master - Not Detected
Primary IDE Slave - Not Detected
Secondary IDE Master - ATAPI CDROM
Secondary IDE Slave - ATAPI CDROM
Third IDE Master - Hard Disk
Fourth IDE Master - Hard Disk
Crvena Led lampica na kućištu PC-a, koja prikazuje rad HD-a stalno svijetli. Iako stvar inače radi, nejasno mi je zašto sistemski HD nije Primary IDE Master nego je Third IDE Master. Da li to može smanjiti brzinu prebacivanja podataka odnosno zagušiti CPU što mi se povremeno događa? Probao sam posložiti diskove po svome ali sistem se diže samo ako isključim CDROM-ove i stavim opciju S-ATA Only. Onda i crvena Led dioda uredno svjetluca i sve radi brže. Da li pušem na ladno ili tu imam problem? Nisam neki stručnjak pa molim da zanemarite ako sam napisao kakvu glupost.

 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kako spojiti 2 HD-a i 2 CDROM-a07.11.2008. u 23:28 - pre 188 meseci
Prvi i drugi su ti za ATA a 3. i 4. za SATA pa se zato hardovi tu pokazuju. Ko zna zašto ti lampica gori ako si dobro povezao ... kako su džamperisani cdromovi?
 
Odgovor na temu

Dartan

Član broj: 57498
Poruke: 20
*.xnet.hr.



Profil

icon Re: Kako spojiti 2 HD-a i 2 CDROM-a07.11.2008. u 23:32 - pre 188 meseci
Jedan je Master a drugi Slave. Lampica je provjereno dobro spojena.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Kako spojiti 2 HD-a i 2 CDROM-a08.11.2008. u 10:04 - pre 188 meseci
Po ovome sto vidim, sve je povezano dobro (oba HDD-a su SATA). Da kratkospojnici na optickim uredjajima nisu podeseni dobro na master i slave ili CS masina se nebi budila. To sto dolazi do zagusenja sistema povremeno je sasvim drugi problem. Proveri kako si povezao floppy disk jedinicu ako je imas. Tu ona pantljika ne ide kao kod IDE uredjaja nego se uvija i ubada se da crvena strana kabla ide suprotno u FDD jedinicu u odnosu na optiku npr. Ponekad dioda za HDD-ove koja non stop svetli ukazuje na hardverske probleme, koje treba ispitati (moze da ukazuje na vise stvari). Proveri kako su ubodeni kablovi, probaj da menjas kablove, proveri ispravnost napajanja, proveri hardove dijagnostickim programima, ili ako ti sve ovo izgleda tesko i smorno, jednostavno odnesi racunar u servis. Oni tamo ce znati sta da rade, pod uslovom da znaju posao
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
79.101.143.*



+12 Profil

icon Re: Kako spojiti 2 HD-a i 2 CDROM-a08.11.2008. u 11:45 - pre 188 meseci
A sto ih ne povezes da svi budu masteri? Ssvaki na svom posebnom data kablu (upravo tako imam povezane):
LG DVD-RW - Primary Master IDE
TEAC CD-RW - Secondary Master IDE
Maxtor 160GB SATA HDD - 3rd Master
Hitachi 80GB SATA HDD - 4th Master

"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+3779 Profil

icon Re: Kako spojiti 2 HD-a i 2 CDROM-a08.11.2008. u 23:09 - pre 187 meseci
Moze i tako kako je Take 5 spojio. Ne moze da skodi. Mozes da probas...
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Kako spojiti 2 HD-a i 2 CDROM-a

[ Pregleda: 1859 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.