Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prva tema, prva kupovina polovnjaka

elitemadzone.org :: AutoZone :: Prva tema, prva kupovina polovnjaka

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16079 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dushan.90
Dushan Sandi

Član broj: 214294
Poruke: 41
79.101.146.*



+1 Profil

icon Prva tema, prva kupovina polovnjaka27.12.2009. u 16:40 - pre 174 meseci
E pozdrav svima i da vam se unapred zahvaim na pomoci,ovako prvi ptu kupujem auto i to polovnjaka pa sta mls o opel astra 1.7 dizel 2005 godiste cena je oko 7500 jel to mnogo i kako se one pokazale i na tsa da obratim paznju kada kupujem ovaj model,hvalaaaa
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.86.44.*



+5251 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka27.12.2009. u 19:23 - pre 174 meseci
Za te pare bolje potrazi neki nov auto, kredit, ucesce...

Ali, ako si se vec odlucio za Astru dizela, obrati paznju na stanje motora, karoserije, da nije sastavljana od par komada, da li su svi senzori prisutni, kakva je servisna istorija, za te pare, mora da bude u "puslica" stanju.

Kada se kupuje polovnjak, obraca se paznja na SVE. Nevazno koji je model. Kada prodje taj test, sledi estetika, spisak sklopova koji su remontovani...

I na kraju, da li su prisutni svi detalji enterijera, zabice i srafcici, i da li se petljalo po instalaciji...sve su to znaci buducih glavoblja.

Dizela niko ne kupuje da bi ga drzao na parkingu...

Poz.
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
79.101.249.*



+371 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka27.12.2009. u 20:11 - pre 174 meseci
Ako mozes odvezi auto u servis pre kupovine, tamo ces dobiti informacije o predjenoj kilometrazi, tj. videces da li je vracana kilometraza, kao i istoriju auta, kad je i sta menjano, vozio sam se par puta u tom autu i nije los, jedino je malo tvrdji u odnosu na italijane i francuze, manje - vise tipican nemac.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.dynamic.sbb.rs.



+768 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka27.12.2009. u 20:37 - pre 174 meseci
Ako i dalje postoji promil sanse da ne kupis polovan auto razmisli o ovom bratskom savetu koji ti je dao Vladd. Za par hiljada vise mozes da kupis nov iste klase. Das 7500 ucesce i posle svaki mesec mnogo manje nego sto ce te kostati popravke te astre. Ja sam pre ravno 11 meseci uradio isto to sto ti sada hoces i isto sam uzeo tu astru g i iako sam uzeo dobrog polovnjaka zalim svakim sekundom sto nisam kupio recimo novu astru g 1.4 90 KS koja 10-ak hiljada evra. Pisem sve izdatke koje imam i do sada na nekih 17000 kilometara kojih sam presao imam trosak od oko 400-500 EUR za delove i rad + oko 300-400 EUR trosak u vremenu koji sam izgubio, a skoro da nista nisam ni radio na njoj jedino sto hocu da uvek bude skroz ispravan, a i to nikad ne mozes da postignes sa polovnim autom. Uvek postoji neka sumnja kad treba da se krene na duzi put.

Inace, sto se te astra tice i cena odrzavanja mislim da ne postoji jeftiniji auto. Filteri, polocice, diskovi, zglobovi, amortizeri... to je sve bas jeftino.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.84.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka27.12.2009. u 20:51 - pre 174 meseci
mislim da ima mnogo zanimljivijih automobila za mladog momka od te Astre za 7500.
Ali kako god, vladd-ov savet treba poslušati
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Laki024

Član broj: 161293
Poruke: 585
*.sksyu.net.



+64 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka27.12.2009. u 21:06 - pre 174 meseci
Sto se tice te Astre, realna cena je nekih 6000-6500eur, i to godiste ga vadi, jer astre g imas i za 4000eur, ali 98god.
Ato se tice saveta da kupis nov auto, to ne bih savetovao ni njavecem neprijatelju, ovako zasto:
Najagori moguci scenarijo ti je napisao tdusko u predhodnom postu, ali ako dobro preegledas auto, i uz malo srece neces morati da ulozis u auto za odrzavanje vise od 300 eur, na 17000km, sto je otprilike nesto manje od 2 din po kilometru koja jeuobicajna i prihvatljiva cifra za odrzavanje , ali najgori scenario ti je na 20.000km 1000eur odrzavanje kao sto je napisano.
E sada, kod novog auta, od 10.000eur vrednosti sto ti predlazu , mporaces da ga milujes prvih 20.000kjm, da bi razradio motor i nesmes da vozis iznad 3000obrtaja, znaci moraces da vozis penzionersku voznju.
Moraces u OVLASTENI servis, a tamo sisaju kao ovce, za pra 2 servisa racunaj da ces dati 400eur sigurno. to je 600eur manje nego u najgorem mogucem scenariju.
E sad 20.000km, ces preci za 2 godine, za 2 godine aut sto si platio 10.000 ce vredeti max 7000eur, a auto ako kupis po prihvatljivoj ceni od 6500eur, bi za 2 godine trebao da vredi 5000eur u najgorem mogucem scenariju, tako da si ovde na dobitku 1500eur, tako da kad sagledas sve troskove, kod kupovine polovnog auta si na dobitku sigurno najmanje 1000eur u najgorem mogucem scenariju.
Tako da pre kupovine, moras da sagledas sve troskove, medju kojima veliko mesto zauzimaju i troskovi amortizacije koji su ogromni kod novog auta , kao i nosenja u ovlasteni servis da ne bi izgubio garanciju, a ovde su i troskove potrolsnje, troskovi registracije i sl.
Sve u svemu , kad kuuijes polovlnjak, najbitnije ti je osim provere ispravnosti, da ga ne pretplatis, jer makar kako dobro on izgledao , ili makar koliko malo presao nevredi dati ni za jedan auto 1000eur vise od trzisnih, pogotovo sad kad je trziste automobila zamrzlo, i gotovo je nemoguce bilo sta proati.
I jos nesto, kod kupovine polovnjaka savetovao bih te da izbegnes autoplaceve, jer vde nema puno mesta za cenkanje, zeznuce te za kilometrazu ( to ce svi da te zezne ali ovde to rade po difoltu ) , i generalno auti na autoplacu su skuplji 5-10% nego preko oglasa. Isto tako bih ti savetovao da nekupujes na autopijcai, jer ovde su isto gotovo 80% preprpdacvci, nego da trazis preko oglasa, auto, kao i od dugogodisnjeg vlasnika.
TO da li je neko preprodaac li vlasnik ces videti najlakse po tome po nejgovoj prici, rutini prodaje auta, kao i po tome da auto nije na njegovom imenu, ali to opet nemora da znaci.
Kako kazem najbolje kupovati od dugogodisnjeg vlasnika, posto od prvog vlasnika je jako tesko naci auto, ali makar kad pogledaj, kad je izdata saobracajna, to imas na rvoj stranici. TO je mozda i najveci dokaz da je auto od tog momenta kod njega, i da je to vreme zapravo valsnik.
Toliko od mene , nisam hteo u detalje, ali ovo je otpilike najbitnije, ako te zanimaju detalji pitaj
 
Odgovor na temu

dushan.90
Dushan Sandi

Član broj: 214294
Poruke: 41
79.101.70.*



+1 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka27.12.2009. u 22:00 - pre 174 meseci
E ljudi hvala svima ,al da pitam jos nesto dal npa ako slucajno odlucim da kupim na autoplacu ima sanse da mi on da da oteramo u servis da se pogleda ?
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka28.12.2009. u 00:06 - pre 174 meseci
Ako imas toliko novaca koliko kazes, zaboravi pijace i polovnjake.

Kupi nov auto i uzivaj bar 5 godina bez ulaganja u njega.

Ako uzmes polovnjaka, u narednih 5 godina platices vise nego sto trenutno mozes da sagledas, a sigurno vise nego sto je razlika u ceni polovnog i novog.

Ovo vazi za svakoga (ne samo za Dusana). Ukoliko postoji bilo kakva sansa da se kupi novo vozilo, pa makar ono bilo i klasu nize, uvek je treba iskoristiti.

Za 7500 eura se mogu kupiti Punto ili Sandero novi koji su bez sumnje bolji i sigurniji od bilo kog sumnjivog polovnjaka, bez precizne istorije, starog 5 godina.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka28.12.2009. u 00:29 - pre 174 meseci
Citat:
Ato se tice saveta da kupis nov auto, to ne bih savetovao ni njavecem neprijatelju, ovako zasto:

Ajde ovako. Prvo da nam napišeš da li ovo savetuješ iz ličnog iskustva ili te je na to navelo kukanje onih koji su morali da voze auto u ovlašćeni servis. Mislim, znam i ja one koji su kukali kad im dođe redovni servis pa puknu 100-200 evra na njega, ali to nije ništa naspram kukanja onih koji su kupili polovni automobil pa svaki mesec ostanu bez automobila na par dana, jer im je otišao ovaj ili onaj deo ili ih ostavi na putu u sred neke nedođije. Naravno, to ne važi za svaki polovnjak, isto kao što nije pravilo da se nov auto neće pokvariti... ali bitna je verovatnoća da se tako nešto desi.
Citat:
E sad 20.000km, ces preci za 2 godine, za 2 godine aut sto si platio 10.000 ce vredeti max 7000eur, a auto ako kupis po prihvatljivoj ceni od 6500eur, bi za 2 godine trebao da vredi 5000eur u najgorem mogucem scenariju, tako da si ovde na dobitku 1500eur, tako da kad sagledas sve troskove, kod kupovine polovnog auta si na dobitku sigurno najmanje 1000eur u najgorem mogucem scenariju.

E ovo mi tek nikada neće biti jasno. Mislim, čujem često od ljudi da pre i nego što su kupili automobil računaju za koliko će moći da ga prodaju za 2, 5 ili 10 godina. Prvo, što za tih 2, 5 ili 10 godina može svašta da se desi sa automobilom (daleko bilo neko čukanje, kvarovi, krađa), a i sa automobilskom industrijom, pa onda sva računica padne u vodu. A drugo, jel kupuješ automobil da bi ga vozio ili da bi ga preprodavao. Ako je ovo drugo, onda i razumem, ali ako kupuješ automobil za vožnju, onda je valjda bitnije kako će da te služi, koliko često će se kvariti, koliko je udoban. Mislim, istina je da ćeš najverovatnije sa novim automobilom više izgubiti na ceni, ali to je zanemarljivo kada sagledaš činjenicu da na taj način sigurno znaš šta kupuješ, za razliku od polovnjaka koji je mačka u džaku i može vrlo lako da se desi da više vremena provodi u servisu, nego na putu.

Sve to ne znači da ne može da se nađe dobar i pouzdan polovnjak, ali ako već rešiš da kupuješ polovnjaka, treba preduzeti sve moguće mere opreznosti. Pričali smo već o tome na jednoj drugoj temi. Dakle, gledati da se kupi ili auto skinut sa lizinga kome se može proveriti istorija ili od poznanika za koga znamo kako je postupao sa automobilom što se tilče vožnje, održavanja i slično. Ako to nije moguće, onda naći nekog stručnjaka za taj tip automobila, koji će na osnovu raznih parametara utvrditi da li je auto ok, da li mu je skidana kilometraža, da li je bio havarisan, šta sve treba zameniti od delova i slično. naravno, treba mu i dobro platiti za tu uslugu, jer u suprotnom možda ne dobijemo relanu procenu. Odvoženje u bilo koji servis ili vođenje bilo kog majstora takođe možda ne da rezultate, jer preprodavci umeju da "našminkaju" automobil za prodaju tako da izgleda "kao čaša" i ne može baš svaki majstor to da prepozna. Dakle potreban je pravi, iskusni stručnjak, a to može da doda poprilično na cenu automobila, pogotovo ako gledaš više ponuda.

Dodaj, oduzmi... moja preporuka je kao i većine na ovoj temi... ići na nov automobil. Ako već ne može da se doda u kešu, iskoristiti postojeća sredstva kao učešće i uzeti kredit ili lizing.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.86.44.*



+5251 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka28.12.2009. u 01:31 - pre 174 meseci
Cek malo.

Ne mesamo babe i zabe, niko ne kupuje auto da bi mu bio ukraden, ni nov ni polovan.

U ovom trenutku, ludost je (jos veca) kupovati polovnjaka.

Kod novog vozila je sve novo, a kod polovnjaka je sve polovno. A nesto i izraubovano.

Ako se uzme u obzir ozbiljan tehnicki, koji nam sledi, veliki broj(i procenat) polovnjaka sa placa, narocito ispod 10k€, ne bi ni prosao tehnicki.

Plasenje mecke resetom, ili naivna prica o "dranju" u ovlascenim servisima nema neku tezinu. Vise je problema sa neovlascenim zlokotlokrpima, "jeftinim" uljima i filterima nego sa aljkavim servisom. I to je razradjena "igra"..konstantno uzimanje novca, cesto manje nego za "redovan servis", ali deset puta cesce...do velikog kvara

Uz celu pricu sledi i neka GARANCIJA, koja je za polovnjaka istekla... pre x godina..

Pa predjena kilometraza, pa izraubovani trap, pa problemi sa kontaktima..a kod novog(iako je znacajno manji period "razrade", vise treba da prodje nekoliko meseci zbog eventualnih decijih bolesti) je potpuno bezbedna prica(i zato i kosta), a trosenje para na auto je ionako mnogo vece nego sto bi vecina zelela da prizna.

Realno, jeftiniji je nov auto za odrzavanje od nejasnog polovnjaka.

I nov pruza sigurnost putovanja(uEU) za razliku od profitne igre preprodavaca.

Da je neka druga zona, a ne Balkan, jos bi mogli da priblizimo poredjenja nov-polovnjak, uz koji ide i neka garancija funkcionisanja, bar 30kkm.

Ovako, ovde, uz novi zakon...prodavace se polovnjaci samo da ih ne bude na placu...

Poz
 
Odgovor na temu

Kempesh
Cacak

Član broj: 236989
Poruke: 60
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka28.12.2009. u 07:42 - pre 174 meseci
Moj savet je kupi nov automobil za te pare. A ta astra ,ne vredi 7.500,00 eura sigurno.Bez obzira ,ja bih uzeo nov automobil ,iako je manje klase. Na polovnom autu ( konkretnu za tu astru ) koja je stara 5 godina ,garantujem da ćeš u narednih 2-3 godine uložiti bar do 20% plaćenog novca. Sa novim autom ,uz garanciju, bićeš miran bar 5 godina. Govorim iz iskustva,jer sam u auto industriji 7-8 godina. Da se razumemo,postoje slučajevi gde su polovnjaci stvarno dobri i uz malo sreće nije bilo većih ulaganja,ali u 90% slučajeva pokazalo se da je kupovina novog auta bolje rešenje. Ljudi, normalno je očekivati da auto od 5 godina počinje da se kvari i da u njega sve više i više treba ulagati.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka28.12.2009. u 08:39 - pre 174 meseci
Citat:
Laki024: Moraces u OVLASTENI servis, a tamo sisaju kao ovce, za pra 2 servisa racunaj da ces dati 400eur sigurno. to je 600eur manje nego u najgorem mogucem scenariju.


Ovo je mogao da napise samo neko ko nikad nije seo u auto a kamoli vozio i odrzavao svoj.

Koji i gde to redovan servis kosta 200e zivota ti?

Pezoova vozila idu na servis na svakih 10.000km i u zavisnosti od motora (govorimo o dizelu) kostaju izmedju 5.000 i 7.000 dinara (ne racunam kombije).

Toyotina vozila idu na servis na svakih 15.000km i cena je malo veca i to izmedju 6.000 i 9.000 opet u zavisnosti od motora.

Govorim o ovlascenim servisima.

Citat:
E sada, kod novog auta, od 10.000eur vrednosti sto ti predlazu , mporaces da ga milujes prvih 20.000kjm, da bi razradio motor i nesmes da vozis iznad 3000obrtaja, znaci moraces da vozis penzionersku voznju.


Ovo je takodje izjava nekog ko nikad nije video a kamoli vozio nov auto.

Doduse, ovo je delimicno tacno. Ako ce decko da kupi nov auto koji je proizveden pre dvadeset i vise godina onda jeste tacno. Ali nece morati da ga stedi prvih 20.000km nego samo 1.000.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.teledot.net.



+768 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka28.12.2009. u 08:41 - pre 174 meseci
Citat:
Laki024
Najagori moguci scenarijo ti je napisao tdusko u predhodnom postu, ali ako dobro preegledas auto, i uz malo srece neces morati da ulozis u auto za odrzavanje vise od 300 eur, na 17000km, sto je otprilike nesto manje od 2 din po kilometru koja jeuobicajna i prihvatljiva cifra za odrzavanje , ali najgori scenario ti je na 20.000km 1000eur odrzavanje kao sto je napisano.


Laki, ne slusas me. Ja sam vrlo IMAO srece i ovo sto sam ja rekao je daleko od najgoreg moguceg scenarija. Ono na sta sam ja davao pare su sledece popravke: komplet plocica na sva 4 tocka, nove gume na sva 4 tocka, termostat, 2 homokineticka zgloba, akumulator, napuklo crevo rashladnog sistema i 5 l antifriza kao vanredni trosak dok nisam sredio crevo. Znaci, nista motor, nista elektronika, nista klima, nista menjac, kvacilo... I opet nisam zadovoljan i daleko sam od stanja novog auta kilometrima. Skripi mi nesto na zadnjem levom tocku, rucna mi slabije hvata na tom tocku. Pisti mi kajs kada upalim auto, znaci spaner moram da menjam, imam malo lufta u levom kraju spone do tocka...

 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka28.12.2009. u 08:50 - pre 174 meseci
Citat:
Ne mesamo babe i zabe, niko ne kupuje auto da bi mu bio ukraden, ni nov ni polovan.

Ako se ovo odnosilo na mene, ne mešam ja ništa. Samo kažem da nema mnogo smisla praviti računice o tome koliko će automobil vredeti za par godina, kada za tih par godina svašta može da se desi. Krađa je samo primer i kod nekih automobila je ta stavka praktično zanemarljiva, jer je mala šansa da se to desi, ali tu su i kvarovi i razna oštećenja koja mogu nastati na vozilu. Svako ko vozi po nekom većem gradu zna kako očas posla može da se ošteti auto, ne samo zbog čukanja po saobraćaju, nego se to dešava i na parkingu (recimo neki baja krene da isparkirava, a hebe mu se da koristi retrovizor i ode tebi krilo ili far) ili recimo klincima dosadno pa uzmu da se potpisuju ključevima. A fala Bogu, neko ko kupuje polovan automobil, obično ne uzima kasko, pa stvar bude još gora, jer sve to košta da se sredi, a još je kod polovnjaka mnogo veća šansa da dođe do nepredviđenih kvarova, pa i to treba sređivati. Samim tim, svaka računica tipa "automobil će za 5 godina koštati 3000 evra manje" pada u vodu, jer ti ne možeš predvitedi šta će se sve morati raditi na tom autu u tih 5 godina, pa vrlo lako ta računica može da se pretvori u 5.000 evra, jer em će auto manje vredeti, em moraš da uračunaš i popravke.

Dakle, ako kupuješ automobil da bi ga koristio, a ne preprodavao, potencijalna cena vozila kroz 5 godina je poslednje što treba gledati. Najpre treba gledati automobil koji po najviše parametara ispunjava tvoje potrebe u smislu prostranosti, udobnosti, karakteristika vozila, opreme... a pre toga naravno ide pouzdanost koja je uvek na strani novog automobila. Dakle, kao što reče zarsilic, ko god može, treba najpre da gleda nov auto, pa makar i klasu niže, uplati lepo kasko i miran je. Onda kada posle par godina želi da promeni automobil, izvuče koliko može para, da to kao učešće i opet uzme novo. Treba shvatiti da je automobil mašina kao i svaka druga i služi da ti završi neki posao (bilo da su to službena putovanja, porodične stvari, put do posla i nazad ili miks svega toga), a to ima svoju cenu. Dakle, automobil nije nešto što se kupuje da bi se na njemu profitiralo prodajom istog (osim ako niste preprodavac automobila), već u startu treba znati da posedovanje automobila košta u svakom smislu. Samo je pitanje da li korist koju imamo od njega opravdava tu cenu.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

djricky
IT & Network Engineer
AS200305
Beograd

djricky
SuperModerator
Član broj: 1046
Poruke: 4042
*.ricky.verat.net.

Sajt: https://v6.rs


+225 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka28.12.2009. u 09:07 - pre 174 meseci
Citat:
Informer: Pezoova vozila idu na servis na svakih 10.000km i u zavisnosti od motora (govorimo o dizelu) kostaju izmedju 5.000 i 7.000 dinara (ne racunam kombije).
Toyotina vozila idu na servis na svakih 15.000km i cena je malo veca i to izmedju 6.000 i 9.000 opet u zavisnosti od motora.


a u kojoj to zemlji??

posto u zemlji Srbiji:
za Peugeota 307 HDi, servis kosta od 12000 do 16000 dinara, najvise zavisno od tipa filtera... (verano)
za Toyota Avensis D4D = 21000 dinara (toyota servis na zrenjaninskom putu)
za Skoda Roomster 1.4 TDI = 17000 dinara (samardzic)
za Dacia Logan 1.6 benzinac = 7000 dinara (kompresor)
za (moj) Fiat Stilo 1.9 JTD = 10500 dinara (delta)

nije me mrzelo da okrenem ovlascene servise... i raspitam se kod kolega koji voze navedena auta...



“Choose a job you like, and you will never have to work a day of your life”
“Looking at small advantages prevents great affairs from being accomplished”

"Great power comes with great electricity bills"
"The fact that there's a highway to Hell but only a stairway to Heaven says a lot about
anticipated traffic volume"
"Fate: protects fools, little children, and ships named NCC-1701"
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
93.86.44.*



+5251 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka28.12.2009. u 10:35 - pre 174 meseci
Pa neka je i 300 evra redovni servis, kakve to veze ima. To se radi nakon doticnih 10000 ili 15000km, a to moze da bude i jedna godina ili vise, za pocetnika.

A sa polovnim autom mora odmah da odradi isti taj servis, i recimo da ga plati 50 evra manje kod majstor kvarise, kako moze da zna da su mu recimo diskovi u redu, paknovi, amortizeri..da nije neko crevo napuklo, da nije neki deo trapa zavaren tek da drzi..a to je malo vise od "redovnog..."

Mnogo tu srece treba i to uz velike pare.


Citat:
Marko_L: Ako se ovo odnosilo na mene, ne mešam ja ništa. Samo kažem da nema mnogo smisla praviti računice o tome koliko će automobil vredeti za par godina, kada za tih par godina svašta može da se desi...


Mogucnost kradje nije argument, desava se svim vrstama vozila.

Koliko ce auto VREDETI za par godina...svaka ti cast ako mozes da predvidis.

Evo, pronadji diskusiju, takodje sa punim ustima "vrednosti za X godina, sa pocetka ove godine, pa pogledaj cene i pogledaj procene "eksperata trzista" od kojih se nije moglo ziveti..

Za dve godine, ta astra ce vredeti manje od 3000 evra...

A zasto toliko, to svako neka hladne glave razmisli..

U poslednjih petnaestak meseci, doslo je do velikih PROMENA situacije, cak i jedna koju nismo ocekivali. Povoljni krediti, povoljniji lizing, kriza auto-industrije(kao najosetljivije na svetsku krizu), nov ZOBS sa ostrim tehnickim, i na kraju bela lista Sengena..


A to utice na sadasnji haos u prodaji polovnjaka...i tu ce se puno toga menjati, placmani ce morati da rade sa primernom, malom zaradom, garancijom ako im se bude uopste isplatilo da se bave tim poslom.
I kolicina "mahera" ce morati da se desetkuje...auto industrija ulazi u taj privatnicki domen, i krece da drzi punu kontrolu...

Za DVE godine startuju novi modeli Fiata u Srbiji, i ne verujem da drzava nece poostravanjem nekih uslova(prinuda eliminisanja krseva, neka nova euro 4-5 norma), podrzati tu proizvodnju..

Ne znam da li se primecuje, ali se priblizavamo pravilima igre EU, ne po platama, ali po propisima i drzavnim kandzama zasigurno...


Srecno vam prognoziranje vrednosti polovnjaka


Poz


 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka28.12.2009. u 10:54 - pre 174 meseci
Citat:
Mogucnost kradje nije argument, desava se svim vrstama vozila.

Kako nije argument ? Ako ti sutra ukradu vozilo, novo ili polovno, i on se ne pronađe, niti je kasko osiguran, kroz 5 godina će vrednost tog automobila za tebe biti tačno 0 EUR. Dakle, ja ovde ne pričam o argumentaciji novo vs polovno, već o nemogućnosti da se predvide varijable koje mogu uticati na vrednost vozila kroz 2, 5, 10 ili više godina za bilo koje novo ili polovno vozilo, pa samim tim nije moguće ni realno proceniti tu vrednost.
Citat:
Koliko ce auto VREDETI za par godina...svaka ti cast ako mozes da predvidis.

Evo, pronadji diskusiju, takodje sa punim ustima "vrednosti za X godina, sa pocetka ove godine, pa pogledaj cene i pogledaj procene "eksperata trzista" od kojih se nije moglo ziveti..

Mislim da se nismo razumeli. Ja upravo pričam isto ono što i ti, tj. da nije moguće realno proceniti vrednost vozila na neki duži period, što zbog varijabli koje sam već naveo, što zbog promena na samom tržištu automobila. Zato i smatram da se ne treba previše opterećivati sa tim koliko ćeš para moći uzeti za auto kroz nekoliko godina, već treba gledati da se uzme što pouzdanije vozilo koje će dobro da te služi u tom periodu, sa što manje odlazaka kod majstora, ostajanja bez automobila na po par dana svakih par meseci ili mesec dana, ostavljanja na putu i slično... a to može da ti osigura jedino novo vozilo, dok se kod polovnjaka nikad ne zna.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Laki024

Član broj: 161293
Poruke: 585
*.sksyu.net.



+64 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka28.12.2009. u 10:54 - pre 174 meseci
sto se tice prethosnih postova slazem se sa nekim postovima tipa da je u zavisnosti od uslova, i gde zeli da vozi auto, i koliko da vozi u zavisnosti od toga da kupi koji motor.
Medjutim bez obzira od uslova ja predlazem da kupi neki benzinac sa ugradjenim plinom, jer je ovo najekonomicnije, doduse sa plinom autoo zahteva odrzavanje.

E sad ovi servisi sto pise u predhodnbom postu, slazem se sa predhodnim, jer zaistra toliko kostaju, mozda i nesto vise, ali sta dobijas tim servisom:
Pa ovako to je mali servis, gotov je za 30 min rada je potrebno maximalno da se obavi, fdobojas 4 litara ullja, vrednost 2000din, filter vazduha, max 1000din, filter ulja i filter goriva, to zajedno jos 1000 din,i da castis ali bukvalno castis majstora, ovakav servis u svojoj reziji tre nece izaci vise od 5000din. Znaci ovde si ustedeo kod polovnjaka na jednom ovakvom servisu godisnje 50-100eur, i nek se polovnjak pokvari jos da das na popravjku 200-250eur, sto ne bi bilo sa novim, odrzavanje ti je skuplje samo za 100eur godisnje, a kod novog auta u prve 3 godine strasno gubis na ceni, preve godine sigurno 20 posto i vise od cene.

Dalje ja sam dao teze gde ikako da kupuje auto a to je:

- Dao sam razlig zasto da nekupi nov auto, jer auto dosadi za 2-3 godine, i htece da ga zameni za drugi. a ovde je na amortizaciji izgubio 40-50% od cene, a to je u tvom slucaju -4000-5000eur minus a kod polovnog bi izgubio za 3 godine 20-25%. sto je u tvom slucaju ako kupis polovan auto za 6000eur minus od 1500eur, znaci ovde si dobar 2000eur.
- Dalje sta je NOV auta kad se koristi, nista drugo nego POLOVAN auto, i cim se koristi on se i kvari, i bilo kako bilo i kod novog i kod polovnog racunica je sledeca, odrzavanje kosta 2-3.5 din po kilometru. Kod polovnog manje kvarova, ali skupli servisi, a i moze se reci skuplji delovi, dok kod polovnog jeftiniji servisi, i nesto jeftiniji delovi, ali se sve svodi na isto, tacnije mozda je kod polovnog ovo odrzavanje skuplje do 20% nego kod novog.
- Dalje ako vozis NOV auto, nisi ugrozen na putevima da ti se probusi guma, da te kazni policajac, da te udari neka budala. Veruj mi ako kupis Astru G ( samo nemohj tu precenjenu ) da delovi branika, farovi i sl, vec mozes i naci na otpadu, dok kod novije Astre H , tesko da ces naci na otpadu, a samo jedno stop svetlo zadnje kosta cini mi se 350eur, dok za astru G na otpadu ovo mozes naci za 50 eur.
tako da ako sagledamo i ovu cinjeicu, odrzavanje kod polovnog mozda je i jeftinije ako se uzme i ovo u obzir.
- Dalje amortizacija ( ili ti drugim recima pad vrednositi i gubitak vrednosti automobila ) u knjigovodstvu se to knjizi kao trosak, a taj trosak nije mali, pogotovo kod novog auta, to treba i zaraditi , da bi se za 3-4 godine opet imalop para za novi auta , a ne da se vozi neki "krs od polovnjaka" koji ce tada postati neki auto koji ste kupili kao nov
-Dalje , AUTO JE NOV samo dok je u salonu, provozaj ga 200km, i probaj prodati, garantujem ti da neces naci kuplca ni ako ga das 15% jeftinije nego sto si ti kupio, znaci u startu si izgubio 1500eur.
-TDUSKO, moram ti reci da ti bas nisi imao srece sa tvojom kupovinom polovnog auta, ja sam jednom kupio GOLF 4 koji mi se nikmalo nije dopada, ali sam ga nasao znacajno ispod cene, i presao sam snjim 15000km, oslim sto sam promenio ulje nisam imao ni jedan kvari odrzavanje me je kostalo nekih mizernih 0.5din/km. Sad sam uzeo drugi polovan auto, mogui ti reci da bas i nisam imao srece, ali daleko sam od toga sto si ti potrosio.
I nre nego sto kupite nov auto, razmislite slede, koliko vi zaradjjete za 1h kad mozete da placate ovlastene servisere i sl. Pa 1 radni sat ovlastenog servisera kosta 2800-4000din!!!! kad ja budem toliko zaradjivao na sat sa diplomom fakultea, razmislicu da li cu nositi u ovlasteni servis, a ako budem vise od toga onda cu mozda i odneti. Ni ovi neovlasteni nisu nita bolji i oni deru oko 1000din/h , ni to nije realno, ali realnije ipka nema
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka28.12.2009. u 15:24 - pre 174 meseci
Pozdrav,

e hajde da ja procitam gde to nije pala cena novog automobila za nekih 20-30, pa cak i 50% posle prvih pet godina?

Ima primera, ali tim pre cemo dokazati da je rec o izuzetku a ne o pravilu....dajte, nemojte sad vise te bajke o novom automobilu. Nov automobil daleko teze moze da se kesom izvuce nego polovan i daleko je veca sansa da se mora u kredit ili lizing, a to visestruko dize cenu vozila. Nije u pitanju samo kamata (kod kredita, kod lizinga je niz stavki, a ne samo kamata), vec je tu i obavezan kasko, kursne razlike, ovlasceni servis o kome svi pisete kao da je rec iskljucivo o redovnom servisu, ali to uglavnom i pisu oni koji nemaju realno iskustvo jer u stvarnom zivotu problemi sa ovlascenim servisom ne poticu od redovnog servisa, itd.

Nazalost, kada god se bilo sta desi na tom novom autu, ali bilo sta, ne mora ni biti saobracajka, garancija podrazumeva odlazak u ovlasceni servis iskljucivo. To znaci da se zakaze, odveze tacno kad je zakazano, i uz puno srece ode i preuzme onda kada je i to zakazano. Puno srece vrlo retko ima.

Pitanje je kada ce zakazati, a osim u slucaju redovnog servisa, ta stavka je uglavnom veoma problematicna. Dalje, problemi koji nastaju kod placanja u smislu sta se racuna u garantni period a sta ne, odnosno, u kojim se slucajevima to pokriva. Ko nema srece da nije pokriven garancijom (sam je nesto sebi nastetio na bilo koji nacin i to ne pokriva garancija), taj ce da plati sve po visestruko vecim cenama. Da ne pominjem koliko kosta SRAF sa GM oznakom u ovlascenom Opelovom servisu, toliko je nisko i bedno, da nemam reci. Inace, radi se o srafu koji ne pokriva garancija. Ipak, jos gore je kad se radi o potrosnom materijalu, pa kod ovlascenog servisera za Fiat procurela gumica na zadnjem kocionom podrazumeva izmenu celog kocionog sistema u smislu potrosnog materijala (paknovi, dobosi, cilindri, ulje), i to za tricavih 400 eura??!! Situacija od pre mesec dana....

Naravno da mi pukne film, zovem drugara majstora da otera od njih auto bez obzira na sve i da mi on zameni bas sve to isto, jer u radnji je racun za sve bio manje od 30 eura!!! Konstatacija kod servisera prilikom izvlacenja auta napolje iz dvorista kosta 15 eura, a toliko kostaju i ruke mog majstora i to je sve zajedno manje od 400 eura...osetno. Kako je kupljen auto za kes, nije me briga mnogo ni za ostale elemente vise, pozdravio sam se garancijom posto sam sracunao koliko bi me sta moglo kostati u narednom periodu, pod pretpostavkom da necu bas na generalnu morati u ovih jos nesto manje od godinu dana....ma dovidjenja i zaobilazak u sirokom luku. Postoje stvari koje su skupe, ali postoje i elementarni bezobrazluci. To sve ide u paketu sa novim automobilom, odnosno, u paketu sa ovlascenim servisom kao obavezom. Man'te kudjenje konja kog niste jahali, vidim da saveti padaju cak i kad je iskustvo zasnovano na ekstremno velikim popustima prilikom kupovine novog automobila, sto u startu anulira argument gubitka u ceni, ali tu je rec o slucajnosti i necemu na sta se ne moze racunati, vlastiti servisi i slicno. To nisu iskustva za pricanje o opstem slucaju. Lako je u Raj ako imas Svetog Petra za kuma, ali to samo znaci da se ne moze iz te pozicije ocenjivati koliko je tesko stici do tog istog Raja.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.teledot.net.



+768 Profil

icon Re: Prva tema, prva kupovina polovnjaka28.12.2009. u 16:05 - pre 174 meseci
Citat:
lancia88: Pozdrav,

e hajde da ja procitam gde to nije pala cena novog automobila za nekih 20-30, pa cak i 50% posle prvih pet godina?

Ima primera, ali tim pre cemo dokazati da je rec o izuzetku a ne o pravilu....dajte, nemojte sad vise te bajke o novom automobilu. Nov automobil daleko teze moze da se kesom izvuce nego polovan i daleko je veca sansa da se mora u kredit ili lizing, a to visestruko dize cenu vozila.


U jeziku kojim ja govorim visestruko znaci nekoliko puta. Zamolio bih te da malo pojasnis na koji nacin auto koji inicijalno kosta 10 000 EUR moze da kosta 20 000-30 000-40 000 EUR.

Hvala
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Prva tema, prva kupovina polovnjaka

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 16079 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.