Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hire at will u Srbiji

[es] :: Vodič za posao :: Hire at will u Srbiji

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14164 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Hire at will u Srbiji27.12.2009. u 09:41 - pre 174 meseci
da li zakonodavac u Srbiji predvideo ovakvu mogucnost radnog odnosa gde je moguce dakle u svakom momentu prekinuti saradnju. Znaci kao sto radnik uvek moze da da otkaz tako isto i poslodavac moze uruciti otkaz bez da kaza "a". Ili pak u svakom slucaju je zasticen kao beli medved ?

 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
62.68.99.*



+6455 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji27.12.2009. u 09:56 - pre 174 meseci
U Srbiji su radnici ugrožena vrsta, samim tim su zaštićeni više nego beli medvedi...
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1906
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji27.12.2009. u 10:30 - pre 174 meseci
Ovo je pitanje za nekog pravnika, nisam siguran da li bi pomoglo da se tako nešto predvidi u ugovoru o radu. Ipak zakon ima jaču snagu :) Možeš da ga zaposliš na određeno vreme pa kad istekne to vreme njemu prestaje radni odnos. Tu takođe ne možeš da otpustiš radnika kad hoćeš (bez nekog valjanog razloga) već moraš da čekaš da istekne taj period. Takođe imaš i probni rad, na primer zaposliš nekoga na neodređeno ali sa probnim radom. U tom probnom radu možeš da ga otpustiš kad god hoćeš ali probni rad ne može da traje duže od 6 meseci. E sad, vidi da li može da se kombinuje probni rad sa radom na određeno vreme pa onda sve to vrtiš u krug u nedogled. To su već stvari iz domena radnih odnosa kojima se bavi pravo.

Osim tog redovnog rada, imaš i zaposlenje na osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima a imaš i ugovor o delu. Oba ugovora imaju neke svoje specifičnosti. Radnik u tom slučaju nije "pravi zaposleni" ali ima obaveze ugovorene ugovorom i prima platu (i plaćaju se porezi i doprinosi). Treba da sedneš, uzmeš literaturu i pogledaš koje su specifičnosti svakog od tih modela "zaposlenja" i vidiš koji ti najviše odgovara.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji27.12.2009. u 10:54 - pre 174 meseci
pazi ovo.

Ovde u Italiji je bio taj ugovor o delu, ali su se pobunili sindikati i naterali parlament da ga stavi van zakona, a onda ga je opet savez industrijalaca (confindustria) pokusao vratiti i sad je opsti haos.

O cemu se radi ?

Mi svi znamo kako funkcionise radnik. Iskreno.

Prvo napise lep CV, onda dodje umiven i ocesljen na intervju gde jasno i vedro odgovara na pitanja. Onda kad pocne da radi manji je od makovog zrna, bespogovorno slusa pretpostavljene i izvrsava radne zadatke, ako malo zakasni plata - ne buni se. Medjutim, vremenom upoznaje tehnike krivinarenja, zabusavanja, svoja prava i u ekipi sa ostalima koji su pride i iskusniji pocinje da zaiebava sopstvenog gazdu. Gazda, prakticno postaje socijalna sluzba za ispunjavanje svih zelja razmazenih radnika. Plus ako je malo veci gazda radnici ce imati i satisfaction da s vremena na vreme citaju kako ga razna stampa razvlaci i njega i njegovu porodicu.

Zato mladi danas u Italiji mogu samo da sanjaju o trajnom ugovoru. Resenje je ugovor o delu. Neka vrsta Hire at will na italo nacin. Heh, pogadjate, ovo je razbesnelo sindikalce jer prakticno anulira sve tekovine njihove borbe. I zato su oni uspeli delimicno da ga stave van zakona, a to je opet izazvalo krizu za posao i dalju seobu industrije iz Italije na sta su Italijani ogorceni, ali ne mogu tu nista jer gazda radi sa svojom imovinom sta hoce.

Po meni, ako je Srbija prepisala ovaj zakon iz EU, mi smo onda gotovi.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji27.12.2009. u 12:15 - pre 174 meseci

Citat:
Beltrammi:
Mi svi znamo kako funkcionise radnik. Iskreno.

Prvo napise lep CV, onda dodje umiven i ocesljen na intervju gde jasno i vedro odgovara na pitanja. Onda kad pocne da radi manji je od makovog zrna, bespogovorno slusa pretpostavljene i izvrsava radne zadatke, ako malo zakasni plata - ne buni se. Medjutim, vremenom upoznaje tehnike krivinarenja, zabusavanja, svoja prava i u ekipi sa ostalima koji su pride i iskusniji pocinje da zaiebava sopstvenog gazdu. Gazda, prakticno postaje socijalna sluzba za ispunjavanje svih zelja razmazenih radnika. Plus ako je malo veci gazda radnici ce imati i satisfaction da s vremena na vreme citaju kako ga razna stampa razvlaci i njega i njegovu porodicu.

Zato mladi danas u Italiji mogu samo da sanjaju o trajnom ugovoru. Resenje je ugovor o delu. Neka vrsta Hire at will na italo nacin. Heh, pogadjate, ovo je razbesnelo sindikalce jer prakticno anulira sve tekovine njihove borbe. I zato su oni uspeli delimicno da ga stave van zakona, a to je opet izazvalo krizu za posao i dalju seobu industrije iz Italije na sta su Italijani ogorceni, ali ne mogu tu nista jer gazda radi sa svojom imovinom sta hoce.

Po meni, ako je Srbija prepisala ovaj zakon iz EU, mi smo onda gotovi.


@Beltrammi
Pratim tvoje postove i sa uvažavanjem i interesovanjem ih čitam. Godine, iskustvo i način komunikacije stvarno su za poštovanje.
Međutim, ovim postom stvarno si prevazišao najgore što može da se pročita ovde na forumu!
Ne znam u kom svojstvu postavljaš pitanje, da li kao poslodavac ili čisto onako informativno, ali u svakom slučaju ovo generalizovanje i nipodaštavanje zaposlenih je vrlo ružno. Smeta ti što radnik upoznaje svoja prava i što se poziva na njih? Ne smeta ti što na intervju dolazi umiven, vedar, što radi i ćuti, što se ne buni kad kasni plata? Ne? Ali kad se poziva na svoja prava (koja su tekovine civilizacije, garantuje ih zakon i međunarodne konvencije, nije ih poslodavac velikodušno poklonio), e, to već ne može! Ko je on da ima prava?! GAZDA je taj koji treba da odredi koja prava ima radnik! Nije on socijalna služba, on živi i radi za profit! I još su radnici srećni kad velikog gazdu štampa razvlači zbog neke afere! Šta, treba radnici da potpisuju peticiju da im ne uznemiravaju gazdu, i da se solidarišu sa njegovom porodicom?

Drage GAZDE, shvatite da ste tu gde jeste da biste plaćali radnike koji VAMA stvaraju profit, gledano iz ugla radnika. Naravno da je radnik zaposlen da bi ostvario svoje socijalne potrebe. Da ne ustaje ujutru i provodi osam i više sati da bi GAZDI i njegovoj porodici ostvario ugodan i bogat život, a sebe i svoju porodicu stavlja na zadnje mesto?
Naravno da GAZDA ispunjava sve želje razmaženih radnika, na koje ga zakon obavezuje (plata, dnevni odmor, ograničena radna nedelja, godišnji odmor, bezbednost na radnom mestu, nemaltretiranje, sindikalno organizovanje...). Želje koje nisu pokrivene zakonom ne mora da ispunjava. Ili neka lobira da se promeni zakon, ali ne zaboravite da u biračkom telu ima mnogo manje GAZDA nego radnika.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji27.12.2009. u 12:19 - pre 174 meseci
EU je jos prosle godine uvela restrikcije koje te "ugovore o delu" cine nepodobnim za ogranicavanje prava radnika.

I "hire at will" ne postoji u Srbiji niti nigde u Evropi.

Sa druge strane, lepo si primetio, postoje drugi nacini da se napravi ekvivalent tome - recimo ugovori na ograniceno vreme. Za radnika je to isto kao "hire at will", ako je on potreban poslodavcu - uvek ce mu biti produzen ugovor; ako nije potreban - isti mu djavo sa "hire at will" ili ogranicenim ugovorom - i u jednom i u drugom slucaju je rezultat (po njega) isti.

Kazes "Italijani mogu da sanjaju o stalnom ugovoru" - pa da imaju "hire at will" sa stalnim ugovorom bi mogli da obrisu d00pe, posto to bukvalno znaci da imaju "ugovor na jedan dan" i da se svako jutro taj ugovor ponovo implicitno produzava, ako gazdi odgovara :-)

Citat:

Po meni, ako je Srbija prepisala ovaj zakon iz EU, mi smo onda gotovi.


Ko je to "mi"? :)

Ne zaboravi da je interes drzave takodje zastita i gradjana - a ne samo poslodavaca. Moras naci neki balans. "Hire at will" nije nesto sto je uobicajeno na evropskom kontinentu i tesko da ces naci dovoljno ljudi da to podrzi. Da ne pricamo o tome da Srbija i nema puno slobodnog prostora da usvaja sta god hoce, posto ima cilj da udje u EU.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji27.12.2009. u 12:21 - pre 174 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ko je to "mi"?

Pa GAZDE!
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji27.12.2009. u 13:36 - pre 174 meseci
1. primer
--------

evo jedan primer. Mi u firmi imamo radnika koji je poceo da pije. Zato sto pije ne moze vise da ide sam da radi i na teren vec mora neko biti sa njim. Medjutim pre nego sto se propio (citaj: poceo da uziva) presao je na stalni ugovor. On je cist gubitak za gazdu, a veliki problem za nas ostale jer koci posao, a kod spoljnih klijenata nam se krnji ugled jer se proculo da pije. Nije moj problem da brinem o spoljnim klijentima, ali naravno da mi nije svejedno jer ako gazdi otkazu ugovor gazda ce smanjiti broj radnika.

I sad pre Bozic ovaj katolicki, posto sam se prijavio da dezuram (za sta sam morao pisati zahtev, a da ne bi tuzio firmu da me toboz tera da radim za Bozic koji sve jedno ne slavim) vidim da njega nema. Pre odlaska na ferije obicno poricamo sa tehnickim direktorom tj saslusamo uputstva, kritike, a onda on ostane i nasamo sa mnom da mi da dodatne instrukcije i propita me protokol za ovih 14 dana koji traju. Posle, sav ozaren nadajuci se da je ona pijandura dobila otkaz pa ga zato nema pitam ja njega : a gde je Nicolò ?

A on onako gledavsi u sto rece: bah pustio sam ga ranije na ferije da se malo stabilizuje .

Da se stabilizuje ?

A on, 100% sam siguran, pije sada i naliva se negde sa kurvama troseci 13. platu koja mu pripada i smejuci se svima nama postenim radnicima iza ledja. Pri tom to je obican momak, nema ni kuceta ni maceta, baraba. Ali stiti ga zakon. Pre bi se sunce ugasilo nego sto bi takav mogo raditi kod mene.

2. primer
--------

Fiat je sad zatvorio jedan pogon u Italiji. Radnike je bacio socijalnim mudracima koji su izmislili privilegije, pa neka ga oni hrane, naravno dok fondovi ne presuse, a presusice jer se vise ne pune. Paralelno Fiat otvara pogon u kragujevcu. Ne treba biti Ludwig Erhard pa da se izracuna sta Italijani ocekuju od radnika u KG. Tako su Cesi molili VW makar i da otvori pogon u CZ, a vec za par godina su trazili da se prihod izjednaci sa onima na Zapadu. Pazi sad. Svoje tehnologije nemaju, a traze isti standard. Pa tehnologija vam je standard braco draga. Slicno i Cavez trazi ili da mu daju tehnologiju ili da zatvore pogone u Venecueli. A da li bi on dao nekom naftu gratis ? jer nafta je jos od Boga data, a tehnologiju je trebalo osvojiti.

SlobaBgd,

svako moze da postane gazda. Odes lepo u komoru registrujes se i pocnes da radis.


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji27.12.2009. u 15:20 - pre 174 meseci
@Beltrammi,

Znas kako - ne mozes gledati problem samo iz jednog ugla; tvoji primeri su validni ali naci ces za svaki tvoj primer i neki kontra-primer gde ima smisla zastita radnika tj. gde ces naci iskoriscavanje radnika / ucene itd....

Kao sto sam rekao - poenta drzave nije samo da stiti prava poslodavaca, vec takodje i prava radnika.

Sa jedne strane neko moze gledati "fire at will" (jer je to na sta se "hire at will" u praksi svodi) kao jednakost prava poslodavca i radnika (kako radnik moze da uvek da otkaz, to bi trebalo da moze i poslodavac) medjutim time zaboravljas jedan mnogo veliki deo price - da je prosecan radnik u gorem polozaju tj. mnogo vise zavistan od posla nego sto je poslodavac od njega.

Drzava tu uskace i balansira prava kako ne bi doslo do velikih zloupotreba. To je i sustina tih zakona koji brane otpustanje bez razloga u Evropi.

Postoji jednostavan nacin za poslodavca da se zastiti od zloupotreba radnika koriscenjem ugovora na ogranicen rok, a tu je takodje i probni rad. Takodje, EU zakon predividja i izuzetke - recimo ako je firma mala ili je u gubitku. U Nemackoj ako firma ima manje od 10 ljudi imas pravo na "hire at will", ista prica ako ti firma pravi gubitak - svi profitni centri koji su u gubitku mogu da otpustaju ljude - ista prica vazi i za gasenje profitnih centara. Po meni, to je vise nego zadovoljavajuc set alatki koje poslodavac moze da primeni.

Inace ti primeri sa Fiat-om i sl... su primeri firmi sa sindikatima. Jasno je da gde god postoji sindikat, da postoje strozija pravila za otpustanje - to je jednostavno posledica sindikalnog udruzivanja i kao takva je garantovana kao pravo radnicima. Ako hoce da se sindikalisu, ne mozes im to zabraniti.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
62.68.99.*



+6455 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji27.12.2009. u 15:44 - pre 174 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Sa jedne strane neko moze gledati "fire at will" (jer je to na sta se "hire at will" u praksi svodi) kao jednakost prava poslodavca i radnika (kako radnik moze da uvek da otkaz, to bi trebalo da moze i poslodavac) medjutim time zaboravljas jedan mnogo veliki deo price - da je prosecan radnik u gorem polozaju tj. mnogo vise zavistan od posla nego sto je poslodavac od njega.

Upravo to. Prosečan radnik jeste zavistan od poslodavca, ali kad su u pitanju nadprosečni radnici (menadžeri, specifični inženjeri i sl.) situacija je obrnuta.

Zato bi ja uveo da radnik sa platom koja je ±50% od prosečne plate ima sva prava koja ima danas. Radnik koji ima 2x veću platu od prosečne ima samo deo prava mnogo manji otkazni rok i sl., dok radnik koji ima 3x veću platu od prosečne nema nikakva prava, odnosno važi princip "fire-at-will" + sve ostalo što ide uz to.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji27.12.2009. u 17:34 - pre 174 meseci
Sve to sto ste svi rekli gledajuci iz raznih uglova,...sve vec manje-vise funkcionise upravo tako u Silicijumskoj Dolini.

Taj i takav rezim, tj. svako moze da dodje i ode kad god hoce, sa ili bez objasnjenja, sa ili bez razloga se IMHO
pokazalo kao dobra metodologija u slucaju razvijenih i vitalnih industrija, u kojoj je prosecna plata zaposlenog
dosta dobra. Dobre strane su da je firma slobodna da manevrise u ekonomskom smislu, da se brzo i lako restruktuira,
brzo i lako 'podvuce crtu' pod gubitke. Radnici su slobodni da se munjevito preorjentisu i prelaze u druge firme
bez mnogo legalnog zavlacenja, sve vreme prate sta se desava u industriji, uce i osvajaju nova znanja gotovo
svakodnevno. Startup kompanije nicu brzo i lako, nove tehnologije i citave industrije nicu u roku od nekoliko godina.

Malo je zbunjujuce je sto jos uvek postoji odredjena kolicina corporate bullshit-a, tipa 'vernost firmi' ('hmm,...dobar vam
je rezime, medjutim, vidim da ste cesto menjali poslove ?'), masi ljudi treba neko vreme da ukapiraju da corporate
slavopojke, tapsanje po ledjima, obecanja stabilnosti, benefita (stock opcije, osiguranja, itd) u sustini ne znace mnogo,
jer se odpusta lako i nemilosrdno sa otpremninom koja u proseku iznosi platu i osiguranje za jos ekstra dve nedelje.

Krajnji proizvod sistema je izuzetno pokretna individua, sposobna za brzo ucenje, sa fokusiranim iskustvom i ekspertizom,
zivog uma, orjentisana i sposobna da brzo, lako, jednostavno obavi posao, sa culima u stalnom stanju osmatranja,
pracenja, prilagodjavanja - pola zanatlija, pola hajduk. Iz takve pokretljivosti se vrlo cesto jave prave ideje, a iz sistema
mogucnost da se lako pokrene nesto novo i svoje.

Koliko god da radi u jednom scenariju i jednom okruzenju, taj isti pristup je, medjutim, potpuno kontraproduktivan
u sredinama sa nerazvijenom ekonomijom, gde je pool radne snage geografski (cesto i porodicno) vezan za odredjeno
podrucje, i gde je jedini nacin da se industrija razvije da se strpljivo i postojano radi na stabilnosti i stvaranju neke tradicije
i neke dugorocne posvecenosti odredjenoj industriji (kako je nekada recimo Nis bio rasadnik poznavaoca elektronike, a
Kragujevac masinstva, mesta gde nije bilo sta nema i sta se ne zna).

Cinjenica je i da je velika umetnost zakonskom regulativom i svakodnevnom praksom motivisati dobar rad, postovanje
prema radnom mestu i radnom okruzenju. Najteze je sto to ne moze da dodje samo iz jednog smera (tj. samo 'odozgo'
ili samo 'odozdo') - mora sa obe strane.



Faktori koji mogu da presudno doprinesu primenjivosti 'at will' modela na bilo kojim geografskim i socijalnim okruzenjima
su vezani za ostvarenje brzeg protoka ljudi, kako fizicki (saobracajnice, obilje smestaja - motela, stanova, naselja), tako
i u pravnom pogledu (lako dobijanje prava na rad).

(...zamislite za pocetak Indjiju do koje vode 4 trake autoputa u oba smera kako iz Beograda tako i iz Novog Sada...)

I naravno, pre svega - dobro obrazovanje u lokalu koje prati desavanja u industriji na globalnom nivou.



[Ovu poruku je menjao milanche dana 27.12.2009. u 19:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji27.12.2009. u 18:33 - pre 174 meseci
@milanche,

Stoji sve sto pricas - to je jedan od razloga zasto je pozicija sw. inzenjera jedna od pozicija koje su u Kaligorniji izuzete od nekih zakonskih zastita (svima je poznat horor rada u game kompanijama - gde se obilato koristi "specijalan status" te profesije gde nema maksimalnog limita radne nedelje)

Sto je, po meni, OK - ko sto Ventura kaze, to su pozicije koje imaju 2-3-4x prosecnu platu, i ocigledno da tim ljudima ne treba zakonska zastita - njihova strucnost je dovoljna da imaju osiguranje svoje zivotne sigurnosti (mogu da se isetaju preko ulice, i zaposle se)

Ovo ipak ne vazi za mnoga druga zanimanja - pogotovu ona koja su nize placena. Tu je "bargaining power" radnika daleko manji i fakticki poslodavac moze da insistira i na nekim stvarima koje nisu legalne jer uvek zna da ima nekog drugog ko bi popunio taj posao. Zbog toga tu mora postojati zakonska zastita.

Inace, ono sto je zanimljivo - primetio sam da polako cak i softverske pozicije krecu da se unionizuju - ovo je do pre nekoliko godina bila nezamisliva pojava, ali od kako je poceo masovni outsource-ing i kako se sama vrednost tih pozicija smanjila bumom nove jeftine radne snage, ti ljudi su poceli da koriste prednosti union zastite. Ovoga sam se nagledao u Nemackoj, recimo...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji27.12.2009. u 20:17 - pre 174 meseci
Ma, da,...unije postoje i ovde, odavno, gotovo za sve profesije sa vecim brojem radnika u stabilnim delatnostima
koje ne dozivljavaju dramaticne promene tehnologije (masinski, metalski, gradjevinski radnici, elektricari, vodoinstalateri,...
ali i vatrogasci, hotelski radnici, medicinske sestre...itd), i ta sema pici vec dobrih stotinak godina, sto je civilizacijska
tekovina.

Sto se softverasa tice, bila je jedna paradoksalna situacija. Biro rada u saveznoj drzavi Idaho je neke 2002-ge raspisao
konkurs za razvoj softvera za njihove potrebe (tj. registrovanje i pracenje otpustenih radnika, raspodelu socijalne pomoci,
kreiranje i slanje cekova, itd...) i dodelio posao firmi u Indiji, sto je izazvalo javne reakcije otpustenih softverasa koji su
se naglas bunili (prica dosla do TV kanala) jer su se jedan broj njih sakupio i ponudio cenu odprilike tu negde u istom opsegu.
Cak i ako su malo skuplji, cinjenica da ne isisavaju fondove za nezaposlene bi trebalo da offset-uje razliku. Posle te epizode
mi nije tudja ni ideja udruzivanja softverasa u unije.

Sve te socijalne mere su neophodni protivteg nekontrolisanom skoku prema golom profitu. Industrija koja se razvija
na nekoj teritoriji a donosi milionske profite za mozda par investitora i visokih menadzera, a drzi bez posla gomilu
sposobnih ljudi u regiji, ima malo stvarnog ekonomskog efekta. Dobra ekonomija, tj. optimalni protok dobara je
nemoguc bez dobro distribuirane mase zarada, tj. veceg broja ljudi sa osrednjim sredstvima, koji imaju dovoljno da
mogu da pozele nesto vise od golog minimuma. Tek u takvom uravnotezenom scenariju protok novca i dobara dobija
svoju optimalnu vrednost (tj. snaga signala je povrsina ispod krive, a ne koliko je visok peak value).

Svaki prebrz skok prema golom profitu ne donosi na duge staze nista dobro. U protivnom, kapitalizam postaje kao
tumor - naseli se negde, posisa sve sto mu treba, odlazi dalje svojim putem i ostavlja mrtvo tkivo.
 
Odgovor na temu

Nothingman

Član broj: 31375
Poruke: 308
95.180.88.*



+112 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji28.12.2009. u 09:46 - pre 174 meseci
@milanche

Da li bi mogao ubuduce da malo formatirash postove, jer ovako su dosta teshki za chitanje (pretpostavljam da kucash u drugom editoru i da samo odradish copy/paste, pa se sve poremeti).
Zanimljivo mi je da chitam sta pishsesh, ali je mnogo zamorno za ochi u ovom obliku :)
Q: Are there really any systems where
void main() doesn't work?
A: It has been reported that programs using void main() can crash.
Q: The book I've been using, _C Programing for the Compleat Idiot_,
always uses void main().
A: Perhaps its author counts himself among the target audience.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji28.12.2009. u 10:51 - pre 174 meseci
apsurdno je da radnik koji ima veliku platu ne bude zasticen kao i ostali radnici. Pogotovu u slucajevima pregresivnog oporezivanja gde on vec placa veci porez u postotku sto je jos jedna izmisljotina birokracije i sindikalista.

Prvo, svako ko ima visoku platu sigurno ju je zasluzio mukotrpnim radom, skolovanjem i svojom vestinom. Nije mu pala sa neba.

Drugo, argument da se on zbog velike vestine moze lako naci posao ne stoji. U slucaju propasti celog sektora, kuda ce taj covek, a po pretpostavci nema socijalnu zastitu.

Trece, ono sto je danas profitabilno sutra mozda nece trebati nikom ili bar ne u tako velikom obimu.

Cetvrto, doprinosi za 500,000 obicnih radnika kostaju puno vise nego superveliki doprinosi za 5 kardiohirurga.

Ali ja bih se malo vratio oko ovih radnickih prava. Ne postoji gazda koji ce otpustiti dobrog radnika u slucaju da mu ide posao. Cak i ako obim posla padne, dobar radnik ce biti poslednji otpusten. A ukoliko propadne ceo biznis nece nikoga spasiti ni trajni ugovor. Znajuci to, jasno je da od "at will" ugovora moze da strahuje samo nedovoljno dobar radnik ili zabusant, kao i to da prosecan i normalan radnik moze da doceka i penziju sa takvim ugovorom.

Ukoliko neko misli da je sveta duznost drzave da stiti prava radnika evo ja odmah predlazem da se predje na komunizam i uravnilovku. Mnogi misle da je socijalni model Zapadne Evrope dobar jer dobro funkcionise, ali ne funkcionise on sam po sebi vec kao rezultat jake i ravijene privrede na spram koje je modeliran. A evo sad se vidi kako pada pad industrijske proizvodnje fondovi polako presusuju, a sve vise ljudi se kaci na njih jer je sve vise socijalno ugrozenih. Drzava ne odustaje vec (kao Grcka) dize namete ne bi li nadoknadila gubitak, a to obustavlja zaposljavanje novih skupih radnika i pad prometa sto dalje jaca nezaposlenost.

Dakle prava radnika po meni proisticu iz snage industrije u kojoj on radi sve ostalo je pusta prica.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji28.12.2009. u 11:51 - pre 174 meseci
Citat:
Beltrammi
Cetvrto, doprinosi za 500,000 obicnih radnika kostaju puno vise nego superveliki doprinosi za 5 kardiohirurga.


Hajde da vidimo tvoju racunicu,

Hajde da kazemo da "obican radnik" prima $30000 platu, od ceka su $10000 porez i doprinosi
Hajde da kazemo da kardio-hirurg ima $700000 prihoda, od cega je $300000 porez i doprinosi

500000 radnika drzavi donese: $5.000.000.000 poreza i doprinosa
5 kardiohirurga drzavi donese: $1.500.000 poreza i doprinosa

Ispada da radnici drzavi donose 3333x vise u ovom slucaju. Da bi 5 kardiohirurga donelo isto kao i 500000 obicnih radnika, kardiohirurg bi morao da zaradjuje $2.333.100.000 godisnje sto je nonsens - takav hirurg jos ne postoji :)

Nesto ti racunica nije bas dobra. Bas zbog ovoga se drzave i fokusiraju oko srednje klase, jer od nje najvise i dobijaju poreza i doprinosa. Kada neko dize porez bogatima, to je najobicniji populizam i mazanje ociju, jer od bogatih drzava ima najmanje dobiti + sto bogati obicno umeju da izbegnu porez.

Citat:

Drugo, argument da se on zbog velike vestine moze lako naci posao ne stoji. U slucaju propasti celog sektora, kuda ce taj covek, a po pretpostavci nema socijalnu zastitu.


U slucaju "propasti celog sektora" ti nista ne vrede sve radnicke zastite ovog sveta. I u "socijalnoj" Evropi kada firma pravi gubitak ima pravo da otpusta ljude - a ako firma propadne, a sa njom i sektor... mozes da se slikas sa svojim sindikatom kod Foto Balkana :-)

Citat:

Ali ja bih se malo vratio oko ovih radnickih prava. Ne postoji gazda koji ce otpustiti dobrog radnika u slucaju da mu ide posao. Cak i ako obim posla padne, dobar radnik ce biti poslednji otpusten. A ukoliko propadne ceo biznis nece nikoga spasiti ni trajni ugovor. Znajuci to, jasno je da od "at will" ugovora moze da strahuje samo nedovoljno dobar radnik ili zabusant, kao i to da prosecan i normalan radnik moze da doceka i penziju sa takvim ugovorom.


Na zalost nije tako - recimo ako menadzeru padne na pamet da tvoje profitabilno odeljenje zameni jos profitabilnijim iz indije.

Ti stalno gledas celu tu pricu iz perspektive neke male privatne firme (u, kojima, btw - EU predvidja i manju zastitu prava radnika!) medjutim pogledaj situaciju iz konteksta neke vece korporacije.

Evo ti jedna poucna pricica:

Mile the "Vice President of Operations" velike firme u kojoj radis je cuo, dok su on i poslovni partner iz druge velike firme cekali qrve u Las Vegasu, da u Indiji rade isti posao za 5x manje para - Mileta apsolutno zabole ona stvar za tebe kako ti radis posao (sanse su da Mile uopste i ne zna kako se zoves, a kamo li "kako radis posao"), jer Mile ima svoje kvartalne rezultate kao meru uspeha i zelju da kupi jos jedan Ferrari od bonusa na kraju godine. Onda ce Mile lepo da ti zatvori celo odeljenje i da prebaci posao u Indiju, kako bi svom CFO-u pokazao da je povecao profit firme (smanjio troskove)

Naravno, za godinu-dve ce to rezultovati drugim problemima, jer Indusi nemaju pojma sa zivotom i stvari ne idu kako je Mile zamislio - ali Mile ce odavno biti u nekoj novoj firmi sa blistavim CV-om u kome pise da je unapredio kvartalne rezultate tvoje bivse firme za XYZ% i to potvrdjuje blistava preporuka CFO-a, koga su tu postavili javni investitori koji zele veci ROI.

Onda ce firma da zaposli Zileta Konsultanta koji ce resavati probleme (za koje nece kriviti Mileta vec "situaciju na trzistu") tako sto ce zaposliti jos svojih konsultanata uz masnu tarifu :)

Ovo se desava svaki dan Beltrammi, i zato nemoj da se cudis da ljudi traze zastitu od drzave - ljudi koji placaju racune za kredit, imaju decu kojima moraju da donose hranu na sto, itd...

Btw, ovo pricam kao poslodavac - moj moto je prost, zaposljavamo iskljucivo najbolje ljude - pa nemamo problema nikakvih.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 28.12.2009. u 13:07 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.static.isp.telekom.rs.



+16 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji28.12.2009. u 12:11 - pre 174 meseci
Cek, jel ne zivimo u liberalnom kapitalizmu, gde je potpuno legitimno da se smanjuju troskovi proizvodnje (ili prodavanja magle) tako sto se zatvori fabrika i prebaci u Indiju?

I sta drzava ima da dotira privatne firme da otvaraju fabrike u njenim gradovima, pa da ih posle ucenjuje da tu ostanu?
To se valjda zove komunizam ili socijalizam.

A ako Mile CEO koji je outsorcovao ubedi akcionare da je uradio dobar posao u Indiji, ma super, to je sustina kapitalizma. A kad za dve godine firma propadne, ko je kriv akcionarima sto nisu dobro procenili.

Meni se cini da je Zapad otvorio Pandorinu kutiju sa outsorcingom i sada nema resenja za nju...

Tj sva resenja se svode na komunizam i protekcionizam.

A ima i trece resenje ali hoce po svaku cenu da ga izbegnu. To je naravno pad standarda i plata...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji28.12.2009. u 12:25 - pre 174 meseci
Ne zivimo u liberalnom kapitalizmu - ne postoji drzava na svetu koja bi se mogla nazvati liberalno-kapitalisticka.

Cak i USA, koju mnogi nazivaju "liberalno-kapitalistickom" ima ogromne kontrole i propise (cak u nekim domenima i mnogo vece nego EU recimo), sustu suprotnost ideje da "trziste resava sve".

Vidis, sa stanovista kapitala - outsourcing je potpuno validna operacija (mada, i to nije skroz tacno; jeste pozitivna sa stanovista ubitacnog kratkorocnog kvartalnog kapitalizma, medjutim na duze staze moze biti i losa, cak i gubitak)

Medjutim, osnova reda i zakona nije "trziste" vec drzava kao institut sprovodjenja zakona sa mandatom od gradjana. Drzava ima pravo da stimulativnim ili destimulativnim merama regulise prava svojih gradjana, i to se naravno aktivno radi - od anti-monopolskih zakona, preko prava na sindikalno udruzivanje itd..

I to uopste ne mora biti komunizam - ne vidim zasto ljudi ovde stalno moraju ici iz krajnosti u krajnost. Postoji citav dijapazon stvari izmedju koje mogu funkcionisati i, da, funkcionisu sve ovo vreme.

--

Uzgred, nije "outsourcing" kriv za to sto pricas, vec "kvartalna kultura" (koja jeste potekla iz Amerike) gde se prevelik fokus stavlja na kvartalne kratkotrajne rezultate, sto moze totalno unistiti mogucnosti strategijskog planiranja i praviti greske koje dugorocno firmu mogu puno kostati. Ipak, sve vise firmi se opire takvom nacinu razmisljanja posto su opekle prste sa ludackim eksperimentima, ako su prezivele to jest :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.static.isp.telekom.rs.



+16 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji28.12.2009. u 12:42 - pre 174 meseci
Jel to hoces da kazes da je liberalni kapitalizam utopija koja nikada nije ni postojala?

Druga stvar, zar nije osnova kapitalizma procena?
Znaci ako neka budala ubedi akcionare da je super genije, to je potpuno legalno?

U pravu si za "kvartalnu kulturu", ali uticaj outsorcinga je takodje znatan, jer postoje i poslovi koji donose realne ustede seobom u Indiju, kao sto postoje i cisti promasaji koje si ti naveo.

Dakle, danas kapitalista moze da ucenjuje radnike: ako vi necete odoh ja u Indiju, Kinu, Srbiju... a sto nije mogao pre 20-30 godina.
 
Odgovor na temu

mokelet
Beograd, Vozdovac

Član broj: 89322
Poruke: 299
109.93.165.*



+20 Profil

icon Re: Hire at will u Srbiji28.12.2009. u 12:53 - pre 174 meseci
Citat:
buda01: liberalni kapitalizam utopija koja nikada nije ni postojala?

Ne znam koje si godiste, ali 80-ih je na prvom programu isao jedan crtani film koji je opisivao kapitalisticku proizvodnju. Veoma slikovito prikazano formiranje i unapredjenje proizvodnje, i ulaganje dobijenog kapitala u jos vecu proizvodnju, itd.
Na kraju lik iz crtanog postavi pitanje: "A gde je tu kraj?", dok narator odgovara: "Nema kraja."
Medjutim, kraj itekako postoji.
"Ima jedna vračarija za taj strav od vampiri. Kad se nekoj mlogo plaši, ja mu malko prebajem. Uznem jedno perce od crnu kokošku, jednu rženu slamku i malko bosiljak. Toj držim u ruku, a taj čovek što ga strav, on se krsti a ja bajem: "Otud ide crna kvačka, vodi crni piliki, dovede gi na crno bunjište, tuj čeprljaše i raščeprljaše, s kljunice iskljucaše, i raznesoše i odletoše."
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Hire at will u Srbiji

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14164 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.