Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

osnovno o zvucnicima

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: osnovno o zvucnicima

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 49598 | Odgovora: 165 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima21.01.2010. u 16:17 - pre 172 meseci
STK kako sto znam ja najvaznija je impedansa ako stavis kucne zvucnike na razglasno pojacalo nece imati problem.ali ako stavis razglas zvucnike na kucno pojacalo to ce riknuti ako su 2 oma zvucnike.zavisi pojacalo dali ih podrzava...mislim da izmedju razglas i obicnog pojacala nema razlike oba dva imaju cij da zasiliju signal i radiju u opsegu od 20 do 20KHz samo sto kucno radi na vecu omazu dok razglas na manju za da se dobije jaci zvuk.

Pigoza pre neki dan sam razmisljao i dosao do zakjucka da 50w i 50db za da dobijemo doplo jaci signal 53db trebace nam 100 wati posto ide duplo.ali ne znam koje je formula za 1 w koliko db...malo mi je cudno najvise me buni db kod zvucnike dali to 1w daje 90db razmisjao sam i shvatio da je to malo previse za 1 w mozda je 10w ili 100w sta mislite?.dali db kod audio signal i db kod video signal se meri isto?pitao sam druga oni su kupili instrumente od bugarske za 50 evra...dali moze nekako da izmerim db i na koji nacin?tako sam razmisljao kako sto moze da se osteti sluh to je isto i kada se trudis da gledas u mraku i odjednom ti se pojavi svetlo i to je stetno pretpostavjam.dali znate koje su frekfrencije najstetne za coveka i najvise zraciju?
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1839



+67 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima21.01.2010. u 17:27 - pre 172 meseci
Osetljivost zvucnika se meri sa snagom od 1w na 1m rastojanja od zvucnika.! S' tim sto osetljivost zvucnika mislim da nije na svim frekvecijama ista. A kao fekvencija za merenje snage pojacala i osetljivosti kutija mislim da se uzima 1kHz.!


Imas uredjaje koji mere jacinu zvuka, nije to skupo.


A sto se tice frekvencije koja je stetna za ljude.... to nemam pojma.


Stetno je da kupis hornu od 101db i povezes je na pojacalo od 200w i stanes pored nje.! :D :D



Pozdrav.!

 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima24.01.2010. u 20:23 - pre 172 meseci
hvala na odgovoru ackopk kako sto si napisao db nije isti pri razlicitim frekfrencija dali neko zna kolikva je osetljivost kod niskih a kolikva je kod visokih dali ima neka matematika zeleo bih da znam ili je na svakim frekfrencija osetljivost ista pozz
 
Odgovor na temu

michabass
milan jovanovic
smederevo

Član broj: 117154
Poruke: 370
109.93.31.*



+10 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima24.01.2010. u 23:45 - pre 172 meseci
Google prijatelju Google:

http://www.google.com/search?r...ie=UTF-8&q=fletcher+munson

pozdrav
Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1839



+67 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima25.01.2010. u 11:56 - pre 172 meseci
To kako se cuje na odredjenoj frekvenciji ti je najbolje da pogledas za odredjeni zvucnik njegov prospekt. Nadjes na netu i tu imas ceo dijagram o tome kako je cuje na kojoj frekvenciji.!


Pozdrav.!
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima27.01.2010. u 23:22 - pre 172 meseci
hvala puno na odgovorima
 
Odgovor na temu

brannko09
Krusevac

Član broj: 245119
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima08.03.2010. u 22:06 - pre 171 meseci
Da ponovo pokrenem ovu temu. Vidim da ima ljudi koji se bas razumeju u instalacije u zvucnim kutijama, a ja bas nista. Evo kako izgleda moj problem. Imam dva kompleta identicnih zvucnika. U pakovanju su srednje/niskotonac 13 cm 35 vati, visokotonac i dvosistemska skretnica, sve na 4 oma. Pitanje: Da li je moguce u zvucnoj kutiji spojiti visokotonac i bass sa skretnicom iz jednog kompleta, pa iz drugog kompleta bass sa skretnicom, zatim izlaze iz obe skretnice povezati sa terminalom u zvucnoj kutiji? Malo komplikovano pitanje
 
Odgovor na temu

ZX-0

Član broj: 232088
Poruke: 274
77.28.114.*



+2 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima10.03.2010. u 03:53 - pre 171 meseci
Pozdrav!
PREPORUKA: ProCitajte Cika Borin "tuortiial" o zvucnicima, potom biCe vam sve (po)jasnije!!
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima10.03.2010. u 07:53 - pre 171 meseci
Ovako Branko,ti ustvari hoces da dobijes trosistemsku skretnicu,t.e jednu zvucnu kutiju u kojoj ces imati bas sa skretnicom,srednjotonac/bas sa skretnicom i visokotonac koji je prikljucen na istu skretnicu kao i srednjotonac.
Ne moze tako,a zasto : opcija vezivanje srednjotonca i visokotonca na jednu skretnicu je ok, ali da bi vezao i bas sa njegovom skretnicom,moras preraditi skretnicu za srednjotonac,odnsosno treba skretnica za bas da ide do...recimo 700Hz,pa onda od 700Hz da svira srednjotonac do 5kHz, a onda od 5kHz preuzima visokotonac,ti recimo sa skretnicom za srednjotonac i visokotonac imas da ta dva zvucnika sviraju od 0Hz pa stednjotonac recimo svira do 5kHz a pnda preuzima visokotonac od 5kHz,ako stavis bas zvucnik sa svojom skretnicom koja je ista kao i za prethodi par ti ces ustvari dobiti da i srednjotonac i bas sviraju od iste(na pr,40Hz) pa do iste frekvencije (recimo 5kHz),ustvari nista nisi dobio a opterecenje je za zvucnike jer ce tada impendansa pasti na oko 2 oma,kao da si povezao paralelno srednjotonac i bas,sto bi ustavri i uradio samo preko skretnice......citaj filter,znaci skretnica ti je filter koji preusmerava koje frekvencije na koji zvucnik idu(prosto receno).
Znaci morao bi da stavis recimo kondenzator bipolarni na srednjotonac recimo 56uF,tako da bi ti on svirao od negde 630Hz pa dokle je skretnicom odredjeno da preuzme visokotonac, ali sad je problem sto moras i ,,bas" da ogranicis da svira do 630Hz, a to nemozes onom skretnicom koju imas nego ili da stavis redno kalem od 1mH, ili redno kalem od 1,5mH i paralelno zvucniku bipolarni kondenzator od 39uF.
Ovako kako si naveo ne moze,probaj neku drugu mogucnost pa da resimo.....Pozz
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

brannko09
Krusevac

Član broj: 245119
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima10.03.2010. u 08:24 - pre 171 meseci
Hvala na odgovoru. Lepo od vas koji mozete da pomognete Jos jedna stvar koja mi nije jasna. Kako izgleda redno, a kako paralelno povezivanje zvucnika? Koliko se menja otpor u jednom i drugom slucaju? Pitam to, jer cu uskoro praviti ozbiljniji zvucni sistem, a cuo sam da 2 bassa vezuju na dvosistemsku skretnicu i visokotonac. Dakle, 3 zvucnika, a dvosistemska skretnica. Vec sam video SAL zvucnike, a na sajtu www.elementa.rs se moze videti takva opcija, a prikazano je da se dva bassa od 4 oma i visokotonac od 8 oma vezu na dvosistemsku skretnicu 8 oma. Ako pogledate sajt, idite na "korisne stvari" i naci ce te to, ali nema seme povezivanja.
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima10.03.2010. u 09:07 - pre 171 meseci
Branko,moras da malo proguglas po netu i ovom sajtu,bilo je reci o povezivanju zvucnika.
Ukratko,ugalvnom se koristi paralelno povezivanje zvucnika, a to znaci konkretno za dva zvucnika + pol jednog zvucnika da je povezan sa + polom drugog zvucnika,a i sto tako minus pol prvog zvucnika sa minus drugog zvucnika,pa se onda dovodi signal na + i -,jednog ili drugog zvucnika svejedno jer su paralelno povezani.
Redno ti je ako ,,+" jednog zvucnika povezes sa ,,- "drugog zvucnika, a onda ti ostaku slobodni krajevi i to ,,-" sa prvog i ,,+" sa drugog zvucnika i povezes ih kako i idu.....- na -, + na + signal.
U prvom slucaju prilikom paralelnog povezivanja zvucnika dobices otrplilike upola manju ipmendansu nego sto ima jedan taj zvucnik, znaci ako povezes paralelno dva zvucnika od 8 oma na kraju ces dobiti kako da imas jedan zvucnik od 4 oma, a u drugom slucaju je obrnuto impendansa ce se povecati i to ako vezes redno dva zvucnika od 4 oma dobices kao da imas zvucnik jedan od 8 oma.

Da dva basa mogu da se vezu na dvosistemsku skretnicu i to kao sto sam rekao u 90% slucaja paralelno i uglavnom ti je dva basa po 8 oma a visokotonac 4 oma.
Nisi dobro video ne mogu biti dva basa od 4 oma a visokotonac od 8 oma vec obrnuto.!
Googlaj prijatrelju, kad budes resio nesto da pravis tu smo, a do tada,trazi i na srpskom i na engleskom jeziku-imas google translate da ti prevede.trazi povezivanje zvucnika...
Pozzz
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

ZX-0

Član broj: 232088
Poruke: 274
77.28.114.*



+2 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima10.03.2010. u 10:06 - pre 171 meseci
Eh!!!,.... kada ste proCitali i proucili Borin sajt o zvucniicima, pa potom kada ste konstruisali te skretnice,... na kraju treba da izmerite sta ste dobili!!!???
Preporuka: Izradite to sto se "umislili" na "zimi mater" posto izrada dobrog zvucnika (zvucniCkog sistema) je grandiozan posao (to moze da radi tim ili pojedinac koji je dobro obuCen i sa odgovarajCu opremu)!!!
Da dodam,... i neke poznate firme u njihovim projektima malo,... ako i mnogo blefiraju sa nihovim "hvalisanjem!???

P.S.
Borin (10XB) turtoal o zvuCnicima (moram da priznam) je odliCan kao osnova za pocetak projektovanja zvuCnika!!!!
Pozdrav Bori za to sto je uradio, a i pozdrav forumistama koji "pravilno" pristupe ka ovoj temi!!!
Za kraj, bez ove osnove nema izrade dobrog zvuCnika,... verovali VI ili ne!!!???
 
Odgovor na temu

brannko09
Krusevac

Član broj: 245119
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima10.03.2010. u 10:52 - pre 171 meseci
Igore, ja ponovo pogledah www.elementa.rs pa kliknuo na korisne stvari i pogledao "napravite zvucnu kutiju. Zatim sam pogledao karakteristike bass zvucnika SBK 1620MS je 4 oma, visokotonca DTF 12MS je 8 oma i skretnica je HV 228 8 oma. Dat je predlog da se dva bassa od 4 oma vezu na skretnicu od 8 oma sa visokotoncem od 8 oma. A ko bi ga znao, mozda su napravili gresku. A za tvoj odgovor ti puno hvala. Bez skice si tako lepo objasnio povezivanje zvucnika, tako da je svako dalje objasnjavanje suvisno.
 
Odgovor na temu

brannko09
Krusevac

Član broj: 245119
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima10.03.2010. u 11:00 - pre 171 meseci
Hvala i Dejanu na pomoci U svakom slucaju, dobio sam odgovor kakav sam trazio, a vi ako nemate drugog posla, mozemo nastaviti ovu temu, a recimo koji materijal je najbolji za zvucne kutije? Nikako da otopli, pa da odem u radionicu i pocnem da "testerisem", a i nije dobro ni za bajcovanje ...zato i ja imam malo vise vremena da tipkam ovde.
 
Odgovor na temu

vladac
Bgd, Višbanja

Član broj: 63379
Poruke: 200
77.46.245.*



+6 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima10.03.2010. u 13:03 - pre 171 meseci
Kad vec imas vremena, pogledaj ovde: http://www.visaton.com/en/bauvorschlaege/index.html

PozdraV
 
Odgovor na temu

brannko09
Krusevac

Član broj: 245119
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima10.03.2010. u 14:18 - pre 171 meseci
Odlican sajt. Ovaj prvi put vidim. Kad pogledam lep finis kutija, kazem da je steta sto kod nas ne moze da se nabavi drveni furnir., mislim u maloprodaji. Sve se radi sa plasticnim.
 
Odgovor na temu

vladac
Bgd, Višbanja

Član broj: 63379
Poruke: 200
77.46.245.*



+6 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima10.03.2010. u 14:59 - pre 171 meseci
Proveri: http://www.alpofurniri.rs/galerija_furniri.html

PozdraV
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima10.03.2010. u 16:28 - pre 171 meseci
@brannko09, Da li je u pitanju neki Kit komplet, ili neki zvučnici za auto?

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima10.03.2010. u 17:59 - pre 171 meseci
Dali bi mogli da mi pomognete procitao sam borin sajt za thel smail parametre ali nemogu nikako da preracunam.Nerazumem neke pojmove.

Dali mozete da mi pomognete da napravim zvucne kutije skretnice drajvere sve sam nabavio samo sto nemogu da se snadjem oko litraze zvucne kutije dali mozete da mi pomognete?

uputite me ako ima takvih tema.ili da objavim sta imam od opreme?
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-a-2.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima10.03.2010. u 18:04 - pre 171 meseci
TS parametre daje proizvođač zvučnika!

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: osnovno o zvucnicima

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 49598 | Odgovora: 165 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.