Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

osnovno o zvucnicima

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: osnovno o zvucnicima

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 49963 | Odgovora: 165 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon osnovno o zvucnicima19.12.2009. u 14:46 - pre 174 meseci
e ovako pre neki dan sam razmisljao o jednoj teoriji mislim da je kako sto ja mislim ali eto da proverim da pitam nekog ko vise zna od mene na slici je pretstavjeno pojacalo imam zicu negde 5 metara imam prikjuceno gotove zvucnike na kraju sam nacrtano gotov zvucnik koji koristim ima visoki sredji i bas ali problem je sto ja hocu da koristim taj zvucnik od 1000Hz pa navise a na pola od zice sto sam nacrtao da prikjucim bas poseban do 1000Hz.pretpostavjam da ako prikjucim i bas i zvucnik docice frekfrencije do 1000Hz negde 2 oma ili 8 oma to nije bitno ja planiram da namestim skretnicu da prigusim frekfrencije kod poslednjeg zvucnika pod 1000Hz samo da prodju frekfencije nad 1000Hz a u sredini sto planiram da ukjucim bas da stavim do 1000Hz jel mi je tacna pretpostavka.imam jos jedno pitanje hocu da napravim kutije da se vidiju zvucnici a da budu ukrasni dali znate neki izgled kako mogu to da napravim video sam kod jedne kutije imaju cetri tacke na coskovime ali ja hocu nesto drugacije i lako da bude za pravjenje neku saru moze i od medijapana pa nekako da ukrasim pozz




[Ovu poruku je menjao 1OXB dana 22.12.2009. u 00:27 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

STK

Član broj: 242590
Poruke: 381
*.opera-mini.net.



+5 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima19.12.2009. u 16:17 - pre 174 meseci
ni ja nisam siguran sta si zeleo da kazes a tri puta sam tumacio poruku-pomogle bi tacke i zarezi da makar znam gdje je kraj a gdje pocetak recenica... bilo kako bilo mom skromnom ali STVARNO SKROMNOM ZNANJU provodnik koji nije prekinut redno-serijski,od svog pocetka do kraja prenosi napon struje iste frekvencije. ako provodnik negdje prekines serijski vezanom skretnicom sve iza skretnice bice filtrirano po karakteristikama same skretnice. ako na provodnike paralelno spojis skretnice sa zvucnicima,na kraju tog provodnika imaces napon iste frekvencije i vrijednosti kao na pocetku,jedino sto se struje granaju putem manjeg otpora-zato se stavljaju skretnice tj filtri frekvencija
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
*.adsl-a-4.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima20.12.2009. u 01:56 - pre 174 meseci
Citat:


To što si nacrtao je sasvim Ok, mada si malo zakomplikovao.

Sama skretnica je prva do pojačavača.

Rezne frekvence su zadate pasivnim elementima za svaki zvučnik.

A to u vezi drvenarije mi baš nešto i nije jasno!

Pozdrav zeoN:Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima20.12.2009. u 15:02 - pre 174 meseci
trebao sam koristti zareze za da bi me razumeli oni su najvisi problem evo sada cu vam detaljnije objasniti.u sobi imam instalaciju za zvucnike pusten je kabal paralelno na jedan kraj ukjucim pojacalo i dobijam na 4 krajeve isti signal.na slici je opisano kako je napravjeno samo sto na slici ima dva izlaza za zvucnike za da mogu da ih vezem,dok u sobi ima 4 ali to nije bitno.na slici lepo se vidi da su povezani paralelno u sredini sam stavio premost za lepse da vam objasnim da su povezani paralelno.

evo mog problema:ja hocu da povezem dve zvucne kutije na jedan izlaz od pojacala.posto imam dva zvucnika od po 4 oma ako ih povezem paralelno dobicu 2 oma.takva mi je instalacija da mogu samo paralelno da vezem.pretstavjeno je i na slici pogledajte lepo.ali ja to nezelim hocu da ostane 4 oma.
tako pre neki dan sam razmisljao i dosao do jednog zakjucka evo sto sam smislio:
posto imam dva zvucnika od po 4 oma.ja hocu jedan zvucnik da mi svira do 1000Hz to je ovaj u sredini izmedju pojacala i kraja.a drugi krajni da svira frekfencije od 1000Hz pa navise za da bi ostala ista omaza to je 4 oma.za da mogu to da izvedem treba da nabavim dve skretnice jedna da prigusi frekfrencije navise od 1000Hz a drugu skretnicu da stavim na kraj da prigusi niske frekfrencije do 1000Hz.pojednostavnije od ovoga nema :) ako ne shvatite i ovako trebacu da slikam sobu za da svatite nadam se da nece doci do toga :)
a za drvenarije hocu da napravim neke lepe kutije.hocu da se gledaju zvucnike da ne budeju skrivene sa mrezom ili nesto slicno.gledao sam na internetu ali skoro svi zvucnici su pokriveni.ako ima neko oblik kutija za prednju stranu da bude ukrasna a da se vidiju zvucnike neka objavi pozz nadam se da ste me razumeli :)
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
*.adsl-1.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima20.12.2009. u 19:14 - pre 174 meseci
Kako god da povežeš te zvučnike sa skretnicama, prema počavaču će se računati impedansa bas zvučnika sa pripadajućom skretnicom.

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima21.12.2009. u 07:26 - pre 174 meseci
Sto se tice fabrickih zvucnika svima mogu da se skinu zastistne ili ti ukrasne mrezice koje prikrivaju zvucnike.
Problem je sto je vrlo tesko prikriti ram zvucnika,ako me razumes?
Naravno u vecini slucaja po skidanju mrezice ostaju 4 rupe od plasticnih tiplova koji idu sa mrezicom.
Neke zvucne kutije imaju manje elegantno resenje a to je lastiz koji pridrzava mrezicu,a mozda najprihvatljivije je sa magnetom, magnet ostaje na mrezici a metalna plocica ostajke na kutiji......itd

Moras razlikovati zvucnik od zvucne kutije.
Zvucna kutija moze sadrzati od jednog do n zvucnika.
A zvucnik podrazumeva jedan zvucnik.
Ovo ti objasnjavam zato sto nije isto povezati paralelno jedan zvucnik na drugi zvucnik, a drugo je jedna zvucna kutija paralelno povezana na drugu zvucnu kutiju.
Ne znam sta dobijas ako paralelno povezes dva zvucnika koji su potpuno isti u frekventnom rasponu kao i snazi, a zatim filterom im raspodelis frekvenciju,ne dobijas bas nista sem malo vece snage....itd
Pozdrav!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima21.12.2009. u 16:23 - pre 174 meseci
pozdrav drustvo
Pigoza znam koja je razlika izmedju zvucne kutije i zvucnika,tako sam napisao zvucne kutije za da svatiju da mislim za ceo opseg na frekfrencije od 20Hz pa do 20KHz.dao si mi ideju za da objasnim jos lepse posto nerazumete sta hocu da postignem jbg ja hocu nesto sto niko nikad nije pravio zelim da znam dali je moguce :)
evo ovako znaci zvucna kutija trisistemska ima tri zvucnika visoki srednji i niski ja hocu tu zvucnu kutiju da napravim da sviraju samo srednji i visoki znaci od 1000Hz pa navise.1000Hz to se podrazumeva od srednji do 20KHz za to da mogu da izvedem moram da izvadim kalem i kondenzator koji ogranicavaju bas zvucnika.na primer ako je skretnica 600Hz/2000Hz i da izvadim kalem i kontenzator zvucnik ce svirati od 600Hz pa do 20KHz posto bas je izvadjen.meni treba od 1000Hz da svira pa navise za to da postignem i da ne menjam kutije da ne vadim bas i kalem ja planiram da stavim duplu skretnicu.znaci pred zvucnu kutiju da stavim jos jednu skretnicu znaci u zvucnu kutiju ima jedna skretnica tri sistemska ja hocu da stavim jos jednu spoja da prigusi frekfrencije ispod 1000Hz a da pusti samo frekfrencije u opsegu od 1KHz do 20KHz.pretpostavjam da ako je unutrasnja skretnica 4 oma da treba da gledam i spojasna da bude 4 oma.pretpostavjam da cu izgubiti 6db od signala posto ima dve skretnice e sada dali ce se smeniti omaza pretpostavjam da nece sta vi mislite?znam da ovo niko nije pravio :P ali mene interesuje i mislim da uradim kako sto planiram.
a za izgled kutije nemislim da stavjam ni magnete nista jednostavno ko kocka bez mreze.posto raman zid i sam zvucnik izgleda glupo planiram da izbacim zidove pola santima fakticki iverica od strane zvucnika da bude dlabnata unutra za pola santima.planiram da napravim neku saru sa medijapana na prednjoj strani kako krug ili kocka ako imate neku ideju neku saru za medijapan objavite.pozdrav
 
Odgovor na temu

michabass
milan jovanovic
smederevo

Član broj: 117154
Poruke: 370
77.46.208.*



+10 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima21.12.2009. u 17:02 - pre 174 meseci
Ne može to tako kako si zamislio jer u zvučnoj kutiji koja bi ti da radi samo 1000Hz nagore već imaš skretnicu. Ti zapravo od trosistemca hoćeš da napraviš četvorosistemac. Trebao bi samo da prepraviš skretnicu u postojećoj zvučnoj kutiju da seče odozdo na 1000Hz a da bas koji planiraš da dodaš isečeš odozgo isto na 1KHz...

Vrednosti elemenata skretnice za rez od 1KHz/6dB na 4oma su: visoko-propusni C=39mF i nisko-propusni L=0.68mH...

p.s. rez na 1KHz i nije baš neki tipični bas rez, to bi više bilo 500Hz recimo ili još niže...
Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima21.12.2009. u 17:32 - pre 174 meseci
ne znam dali moze da se izvede to ali ja mislim da moze evo na primer tu unutrasnju skretnicu i sve zvucnike u zvucnu kutiju zamislimo da ima samo jedan zvucnik sirokopojasni da cita od 20Hz do 20KHz to znaci da taj zvucnik ima 4 oma.ja hocu taj zvucnik koji je sirokopojasni da napravim da mi svira od 1000Hz navise.to se radi sa skretnicom od 4 oma stavja se kalem i kontenzator i resen problem.mislim da moze sa dve skretnice,samo sto signal ce mi biti slabiji za 6db sta vi mislite jel neko probao ovo da izvede?
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
*.adsl-3.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima21.12.2009. u 18:57 - pre 174 meseci
Možda i može, ali šta sa frekvencijama ispod 1000Hz.

Nikako da shvatim jel to po jednom kanalu ili dva kanala?

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima21.12.2009. u 19:18 - pre 174 meseci
na crtezu gore pogledaj bolje.na crtezu ima pojacivac to je jedan izlaz celo vreme pricam za jedan izlaz.tebe buni to sto sam u poslednjim postovima pricao za frekfrencije od 1000Hz pa navise to sam napisao za da mozete da svatite da hocu da koristim dve skretnice i da ogranicim od 1000Hz pa navise da se cuju kod zvucne kutije.zvucna kutija je nacrtana poslednja gde pise zica u desnu stranu od zica pa nadaje to je zvucna kutija visoki srednji i niski.ja hocu tu da se cuju frekfrencije od 1000Hz pa navise.a tamo gde pise bas do 1000Hz so skretnica tu mislim da prikjucim bas 10 inca posto u zvucnu kutiju mi je 8 inca.ako povezem i 10inca bas i zvucnu kutiju paralelno takva mi je instalacija docice do promene omaze dobicu 2 oma za frekfrencije od 20Hz do 1KHz i 4 oma za frekfrencije od 1KHz do 20KHz a to ja nezelim hocu ceo sistem da radi na 4 oma zato sam ovo izmislio za da povezem kako sto planiram interesiralo me je samo dali moja logika je tacna.znam da ovo prvi put cujete i niko nepravi ovako ali ako znate kakav je sastav kod mene kuci i elemente koje imam reklibiste dobro planiras.planiram bas da mi bude dole na zemju dok srednji i visoki (zvucna kutija koju hocu da ogranicim od 1KHz pa navise) da popnem skros gore na regal tako cu da dobijem savrseno ozvucenje :) primetio sam da visoki tonovi boje sviraju i jace gore na visinu ako su.a bas boje se trese ako je dole na zemju zato se nazivaju visoki treba gore da stojiju a bas ili niski je za dole na zemju :) mislim da ti je sada mnogo jasnije zeoN_Rider.mene interesuje sta vi mislite dali moja teorija je tacna?
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
*.adsl-3.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima21.12.2009. u 19:32 - pre 174 meseci
Ma svaki zvučnik odvoji skretnicom!

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima21.12.2009. u 20:10 - pre 174 meseci
zeoN_Rider to je dobra ideja i jeftinije je tako.ali ja zvucnu kutiju koja ima 8 inca bas ponekad treba da izvadim ovako na moj nacin samo otkacim zice prikjucim na drugo pojacalo zvucnik opet ce imati puni opseg i svirace sa 8 inca bas sto je najbolje nemora nista da menjam samo izvadim i prikjucim dok instalacija i spojasne skretnice ostaju kuci.ovi 10 inca nemora ni da mrdam.ako mi pritrebaju hitno zvucnici negde da odnesem ponesem gotove kutije i resen problem dok ako menjam skretnicu upropasticu zvucnu kutiju i trebacu i ove 10 inca da vucem sa sobom.mislim da si me svatio zasto hocu kako sto planiram da napravim :)samo da se ispostavi moja teorija da je tacna.da potvrdi neko ko zna da ce se to desiti kako sto sam opisao bilo bi super :)
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
*.adsl-3.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima21.12.2009. u 20:48 - pre 174 meseci
Normalno, snvatio sam malo teže ali jesam!

Poydrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima21.12.2009. u 20:58 - pre 174 meseci
milo mi je sto ste me razumeli sta hocu da napravim.sta vi mislite jel moze to da se izvede dali ce da radi ili je to nemoguce u praksi pozz
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13059
*.adsl-3.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: osnovno oko zvucnicima21.12.2009. u 21:03 - pre 174 meseci
Trebalo bi da može!

Napisao sam u petom postu sve oko opterećenja prema pojačavaču!

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima22.12.2009. u 07:41 - pre 174 meseci
Nikola,ja smatram da ti je resenje aktivni subwoofer,znaci da ne diras nista tvoje trosistemske kutije sa njihovom skretnicom i 8 inch basom, a napravis jednu zvucnu kutiju ili dve ili dva zvucnika u jednoj kutiji, kako god, napravis pojacalce i onda ili pasivni filter na 120Hz ili aktivni filter i dobijas poseban subwoofer,koga smestis negde u cosak i gruvas,a ne diras nista postojece zvucnike.
Inace nemoj toliko visoko da stavljas tvoje zvucnike, otprilike vecina stativa su max 70cm visine, ili ti srednjotonac treba da ti bude u visinu usiju-ociju,to ti je reper,znaci nista vise od toga.

Pozdrav!!!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

nikola0007
student
makedonija

Član broj: 202478
Poruke: 410
213.135.177.*



+1 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima22.12.2009. u 15:35 - pre 174 meseci
razmisljao sam i o tome Pigoza ali nemam dovojno pojacivaca imam ih 3 jedan mi je kod ujka taj vivax pre sta smo pricali.ovaj sto koristim hifi 8032 negde 80w i imam jos jedan ali on je negde 30w skoro sam ga kupio.posto ovaj hifi 8032 svira lepo sa zvucnim kutijama ostavjam kako sto je.ako aktiviram sve cetiri izlaza od pojacivaca dobicu 4x 50 slabiji signal nece moci raniti 10 inca zvucnike mogu i da oslabim pojacalo.a ako sa ovog pojacala sto sam skoro kupio od 30w prikjucim 10 inca zvucnike docice ove zvucne kutije da budu jacije od 10 incne.zato sam smislio ovo resenje.ja cu ovih dana da vidim da napravim 4 skretnice toliko mi trebaju pa cu javiti sta sam uradio nadam se da nece da mi crkne pojacalo sa dve skretnice.
imam jos neka pitanja na primer imam tri sistemsku skretnicu i sada tamo gde treba da se prikjuci visoki tonac da povezem visokog tonca.tamo gde je izlaz kod skretnice za srednji i bas medju sebe da povezem i da prikjucim sirokopojasni zvucnik tako da dobijem dvo sistemsku kutiju jel moze tako da se uradi?
Pigoza sa odgovorom dobijo sam jos jedno pitanje koje nije mi najjasnije
Citat:
Inace nemoj toliko visoko da stavljas tvoje zvucnike, otprilike vecina stativa su max 70cm visine, ili ti srednjotonac treba da ti bude u visinu usiju-ociju,to ti je reper,znaci nista vise od toga.


sta ti znaci reper iskreno prvi put cujem tu rec nikad ga nisam sreo u zivotu.na koju visinu od 30cm do 50 cm na primer moze da se postavi srednji tonac i ostale zvucnike.do sada zvucnike sam postavjao skros gore i skros dole na podu.kada su mi bili skros dole dobio sam jaki bas ali srednji i visoki nisuse ic slusale trebao sam ekvilajzer da pojacam za da mogu da cujem visoke i srednje tonove.
imam jos jedno pitanje zasto svaki pojacivac koji sam imao prilike da okrecem (potenciometar da pojacavam glas)kada okrenem ekvilajzer za niske tonove na +10 do pola ili mozda do 30 podejci i pojacalo pocinje da trepce.svaki pojacivac ima barem neko svetlo sto je najinteresantno ako okrenem ekvilajzer na +10 za niske tonove pocinje da trepce na 30 podejci ili pa ako ostane ekvilajzer na nuli do 60 podejci pocinje da trepceju lampe na pojacivacu zasto je to tako jel mu je to makimalna snaga?pretpostavjam da od tog stepena dolazi do izoblicenja pozz
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima23.12.2009. u 07:51 - pre 174 meseci
Sto se tice treptanja sijalica,to je donekle i normalno sve dok ne cujes izoblicenja sa zvucnika.
Treptanje oznacava da pojacivac trosi dosta snage ,posebno kad stavis ekvilajzer za bas na maksimum,onda pojacivac vuce veliku snagu ,a kao sto je slucaj u mnogim komercijalnim uredjajima nize i srednje klase transformatori ili ti napajanje bas i nije predvidjeno za jacu snagu od 70% od deklarisane a ako teras basove na maksimum ne bi mogao vise od 50% da da snage,ode ti sve prosto receno na bas,to znaci i da ti pojacivac nije dovoljno snazan i da ti je napajanje u pojacivacu siromasnije,a i verovatno da su ti zvucnici,,gladni-tromi" odnosno slabo osetljivi,reda 85-86db.

Sto se tice snage,uporedjivao si dva pojacivaca,bitno ti je kakva je osetljivost zvucnik.
o tome smo vec pricali,znaci akoi na HSR prikljucis zvucnike osetljivosti od 86db i ako je pojacivac recimo 60W, a na drugi pojacivac koji je 30W prikljucis zvucnike sa osetljivoscu od 89db, imaces osecaj da sviraju istom snagom,jos ako stavis na ono od 30W jos osetljivije zvucnike reda 92db jos jace ce ti svirati to pojacalo od 30w nego ono od 60W...
Da te ne bunim,bas zato mozes da uzmes onaj Vivax pojacivac i da napravis dve zvucne kutije sa subwooferima i pasivnim filterom-najednostavnije, i imaces sasvim pristojnu snagu u kucnim uslovima,naravno ovo ne vazi za zurke.

Nikola pa ja kuci imam Altec Lansing 5.1 sistem od toga subwoofer je 2X10cm i snege 23W maskimum i lepo drma prostoriju od 20 kvadrata,tako da za kucne uslove i 30W subwoofer je sasvim dovoljan.

Sto se tice skretnice,kakva bre cetvorosistemska skretnica, upamti da sve rezne frekvencije moras uklopiti,znaci ako zeljene basove zelis da stavis onda bi trebalo da prepravis skretnicu i da ti 10 inch basovi sviraju reda 120-310Hz/-12db, a tvoje original kutije da sviraju od 120-310Hz/-12db pa navise, i onda skretnicu za srednjotonac i visokotonac ne diras,znaci treba da prepravis samo skretnici za subwoofer i bas,tako da subwoofer ti svira do 120Hz ili max do 310Hz(10 incni basovi od 120Hz odnosno do max 310Hz, sviraju ti tvoje zvucne kutije,to ti je cetvorosistemska skretnica.

Moje misljenje dosta para a mali dobitak,opet moje misljenje,,Ne diraj postojece zvucnike!"
Opet, napravi posebne kutije za subwoofer,pa ti onda pogoni tvoje kutije sa 2X30W Vivax, a HSR-om pogoni subwoofere,odnosno 10 incne basove.
Zaista je tako jednostavnije i bolje.

Sto se tice visine zv.kutija,sve zavisi gde sedis kad slusas muziku,sednes na fotelju gde slusas muziku, kutije glavne ako mozes odvojis 1-1,5m od zida i treba da ti budu udalje jedna zvucna kutija od druge za X1,2-1,5 od tvoje udaljenosti od zvucnika.
Znaci ako si ti udaljen od zvucnika reda 2m,onda zvucnici treba jedan od drugog da budu odvijeni 2,4-3m, i blago okrenuti prema tebi.
To treba i eksperimentisanjem da utvrdis.
Sto se tice visine zv kutija isto moras da sedne i da eksperimentalnim putem polako podizes i jednu i drugu kutiju,postavljanjem recimo knjige ispod njih i utvrdis na kojoj visini(ti sedis na fotelji) imas najctije visoke i srednje ali i dovoljno basa.
Rekao sam da je neki optimum da srednjotonac(centar njegov) bude na visini od reda 90cm.
Odnosno kad sednes na fotelju i izmeris koliko je tvoje uvo-sredisnji deo uveta udaljeno od poda,recimo 90cm, e onda i srednjotonac-njegova kalotna-poklopcic na membrani treba da bude isto toliko udaljen od poda.
Pa onda posle malim pomeranjima iznad ili ispod te visine podesis kako ti odgovara.

Eto mali savet iz akustike,imas dosta toga na internetu.....Pozzzz!

P.S sto se tice repera,vidi se da nisi bio u vojsci,reper ti je referentna tacka u odnosu na koju ostale predmete ili objekte uporedjujes...
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

STK

Član broj: 242590
Poruke: 381
*.opera-mini.net.



+5 Profil

icon Re: osnovno o zvucnicima23.12.2009. u 12:09 - pre 174 meseci
posto sve radim 'na uho', a nista ne znam o raznim parametrima zvucnika (tipa Qts,VAS i slicnih da ne bubam dalje),zanima me gdje ima da se kupi knjiga koja se bavi tom temom-objasnjenje parametara zvucnika i njihova prakticna vaznost? moze i elektronska stranica posvecena toj temi,mada vise mi odgovara 'papir' u rukama. hvala unapred!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: osnovno o zvucnicima

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 49963 | Odgovora: 165 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.