Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Terminologija iz srpskog preduzetnistva

[es] :: Vodič za posao :: Terminologija iz srpskog preduzetnistva

[ Pregleda: 3009 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Terminologija iz srpskog preduzetnistva18.12.2009. u 15:40 - pre 174 meseci
da li neko moze da mi objasni sledece termine iz zakona o registraciji privrednih subjekata sa sajta ARP

- maticni broj prokuriste ?

- pravna forma (podatak iz registra) ARP ? da li je to statut 'firme' ?

- skraceno poslovno ime ?

- strano poslovno ime koje je u upotrebi u EU i njegova skracena varijanta ?

- datum i vreme osnivanja ? Vreme ? pr osnovana u 13:34 ?

hvala
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Terminologija iz srpskog preduzetnistva18.12.2009. u 16:53 - pre 174 meseci
Citat:
- maticni broj prokuriste ?


Pojam prokure

Član 26
(1) Prokura je zakonska forma ovlašćenja kojim privredno društvo ovlašćuje jedno ili više lica za zaključivanje pravnih poslova i radnji u vezi sa delatnošću društva.
(2) Ako u prokuri nije izričito navedeno da je data za ogranak, smatra se da je prokura data za celo privredno društvo.
(3) Prokura ne sadrži ovlašćenje za zaključivanje poslova koji se odnose na otuđenje i opterećenje nepokretnosti. Ovlašćenja iz prokure ne mogu se ograničiti i prokura se ne može dati na određeno vreme niti se može vezati za određene uslove.
(4) Ograničenja ovlašćenja prokuriste nemaju dejstvo prema trećim licima.



Citat:
- pravna forma (podatak iz registra) ARP ? da li je to statut 'firme' ?


Pravna forma ti je nešto kao vrsta firme, imaš preduzetnike (str, szr, agencije...), ortačka društva (o.d.), društva sa ograničenom odgovornošću (d.o.o.), akcionarska društva (a.d.) ...


Citat:
- skraceno poslovno ime ?


Firma prilikom registracije bira puno i skraćeno ime. Oba možeš koristiti ravnopravno.


Citat:
- strano poslovno ime koje je u upotrebi u EU i njegova skracena varijanta ?


Ovo ne znam.

Citat:
- datum i vreme osnivanja ? Vreme ? pr osnovana u 13:34 ?


Čuo sam za datum osnivanja ali ne i za vreme.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Terminologija iz srpskog preduzetnistva18.12.2009. u 17:24 - pre 174 meseci
da ima, bas pise i vreme. Jos nesto u klasifikaciji delatnosti http://www.trzistesrbije.com/delatnosti.php?sektor=E ne mogu da pronadjem uvozno-izvozne poslove kao i proizvodnju softvera.

Da li je u srpskom zakonodavstvu "preduzetnik" najbazicniji oblik samostalnog poslovnog organizovanja ?
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..2-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Terminologija iz srpskog preduzetnistva18.12.2009. u 17:32 - pre 174 meseci
op, sori, pronasao sam na padajucem meniju istog sajta:sifre od 72100-72600
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Terminologija iz srpskog preduzetnistva18.12.2009. u 18:10 - pre 174 meseci
Najzastupljenije pravne forme su preduzetnik i d.o.o.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Terminologija iz srpskog preduzetnistva18.12.2009. u 19:35 - pre 174 meseci
a sta je to preduzetnik ? To je ti kao sam se registrujes pa naplacujes usluge preko faktura ?

Da li samostalan preduzetnik moze da pruza usluge na polju izrade softvera sifra 72-100 ?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Terminologija iz srpskog preduzetnistva18.12.2009. u 20:02 - pre 174 meseci
Citat:
a sta je to preduzetnik ? To je ti kao sam se registrujes pa naplacujes usluge preko faktura ?


Otprilike.

Citat:
Da li samostalan preduzetnik moze da pruza usluge na polju izrade softvera sifra 72-100 ?


Može da pruža sve zakonski dozvoljene usluge.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Terminologija iz srpskog preduzetnistva18.12.2009. u 20:08 - pre 174 meseci
u biti, ti kad se registrujes kao preduzetnik, odabrao si da radi SAM, jel tako ? A ako biras recimo doo ili drugo ti ustvari imas potrebu da siris delatnost koju ne bi menjao, ali ti trebaju radnici ili suvlasnici.

Znaci ista sifra moze biti i kao jedan radnik tj. preduzetnik, a moze biti i multinacionalna korporacija ?


E sad kad se odabere oblik firme - preduzetnik i sifra delatnosti kako se pre upisa u registar mogu znati sve obaveze i pogodnosti, recimo pausalac ili ne, visina doprinosa, posebne dozvole itd ?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Terminologija iz srpskog preduzetnistva18.12.2009. u 21:41 - pre 174 meseci
Citat:
u biti, ti kad se registrujes kao preduzetnik, odabrao si da radi SAM, jel tako ? A ako biras recimo doo ili drugo ti ustvari imas potrebu da siris delatnost koju ne bi menjao, ali ti trebaju radnici ili suvlasnici.


Preduzetnik može zapošljavati radnike isto kao i doo ali ne može imati suvlasnike.

Citat:
Znaci ista sifra moze biti i kao jedan radnik tj. preduzetnik, a moze biti i multinacionalna korporacija ?


Iste šifre delatnosti važe za sve pravne oblike firme.


Citat:
E sad kad se odabere oblik firme - preduzetnik i sifra delatnosti kako se pre upisa u registar mogu znati sve obaveze i pogodnosti, recimo pausalac ili ne, visina doprinosa, posebne dozvole itd ?


Moraš da se snalaziš ili da se konsultuješ sa nekim ko to zna. Generalno ne postoji neko centralizovano mesto gde _sve_ to može da se nađe i pročita.
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Terminologija iz srpskog preduzetnistva18.12.2009. u 22:32 - pre 174 meseci
sta se sve placa ?

-porez
- socijalno
- zdravstveno

pp da pausalci ne moraju da posebno vade platu sa racuna posto su vec platili porez, ali kako ide onda sa doprinosima, da li su i oni pausalno ?
 
Odgovor na temu

nexon
administrator,eurobook

Član broj: 182285
Poruke: 10
93.86.136.*



Profil

icon Re: Terminologija iz srpskog preduzetnistva19.12.2009. u 09:52 - pre 174 meseci
Preduzetnik place sledece troskove:doprinose (PIO,zdravstvo,nezaposlenost),porez na dohodak i komunalnu taksu,sve se to placa bez obzira da li si pausalac ili vodis knjige.Razlika je u tome,da kada si pausalac sve places po resenju poreske uprave,a ako vodis knjige porez placas na osnovu godisnjeg zavrsnog racuna.
Sve sto ti je na racunu kad si pausalac,mozes da koristis kako ti volja(za razliku od situacije kada vodis knjige,gde svaki dinar moras da pravdas),poreska te je rebnula pausalno koliko oni misle da treba i ne zanimaju ih ni tvoji prihodi ni tvoji rashodi
 
Odgovor na temu

Beltrammi

Član broj: 42910
Poruke: 883
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+11 Profil

icon Re: Terminologija iz srpskog preduzetnistva19.12.2009. u 13:19 - pre 174 meseci
mozes li mi reci otprilike velicinu doprinosa ili link ako mi je pausalac procenjen za 30,000 mesecno prihoda ili mi je toliki prihod ako vodim knjige. Znaci 360,000 goidnje bruto.

Plus, zanima me kada kupujem kao preduzetnik opremu, recimo kompjuter, softver, sto, auto da li sam oslobodjen poreza ako to ulazi u inventar firme ? Pp da to ne vazi za pausalca ? I dr. da li po zatvaranju firme, sta i kako se radi sa opremom firme ?
 
Odgovor na temu

nexon
administrator,eurobook

Član broj: 182285
Poruke: 10
93.86.96.*



Profil

icon Re: Terminologija iz srpskog preduzetnistva21.12.2009. u 13:16 - pre 174 meseci
Procena prihoda i nije toliko vazna za iznos poreza i doprinosa,kod pausalaca.Poreska uprava odredjuje visinu istih prvenstveno na osnovu toga u koju grupu delatnosti spadas(takodje bi trebalo da gledaju ostvaren promet,lokaciju i opremljenost radnje,ali barem kod nas nije takav slucaj,vec samo gledaju u kojoj si grupi)
Sto se tice kupovine opreme za radnju,imas poreske olaksice,ali to samo ako vodis knjige(ima slucajeva gde i pausalci traze olaksice,ali koliko sam ja upoznat jako tesko ih dobijaju,skoro nikako)
Kada zatvoris radnju,sva preostala oprema pripada tebi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Terminologija iz srpskog preduzetnistva

[ Pregleda: 3009 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.