Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Otpis samodoprinosa

[es] :: E-Poslovanje :: Otpis samodoprinosa

[ Pregleda: 6606 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

khanate
Aleksandar Mihajlovic
Beograd

Član broj: 101361
Poruke: 25
188.93.120.*



Profil

icon Otpis samodoprinosa15.12.2009. u 02:16 - pre 174 meseci
Postovani, zna li neko neki nacin da mi se otpisu neplaceni samodoprinosi za preduzetnicku radnju. Naime nisam placao samodoprinose, porez sam kompletan izmirio. firmu sam stavio u "mirovanje" u APR-u pre 3 godine da mi ne stizu dalja potrazivanja ali kamata raste i dalje. Dok god ne izmirim sva dugovanja, ukljucujuci i one poreze za gradjevinsko zemljiste za preduzetnicku radnju kao i takse za isticanje reklame na poslovnom prostoru ne mogu da zatvorim firmu. Znam da su proslog januara imali neku akciju (nazovimo je tako) da se izmiri osnovica duga a brise kamata. Tada kao ni sada nisam bio u stanju da toliko novca izdvojim a ubrzo nakon toga sam cuo pricu od tipa koji je podigao kredit i izmirio sve dugove da bi mu nakon sto je uplatio sve rekli kako postoji "trik", tacnije obrazac (ali poreznici nerado ponude to kao opciju) kojim se jednostavno odreknete recimo penzionog osiguranja i deo duga neplacenih samodoprinosa u tu svrhu se brise-i tako korak po korak. Ako iko zna ista vise o bilo kojoj od opcija bice mi od ogromne pomoci.
Jos jednom, hvala svim unapred,
Aleks
 
Odgovor na temu

mikal
srb

Član broj: 151312
Poruke: 102
93.86.58.*



+8 Profil

icon Re: Otpis samodoprinosa03.01.2010. u 00:16 - pre 174 meseci
Ajde se ti prvo dogovori sa sobom šta su ti samodoprinosi, taksa za reklamu, porez za gradjevinsko zemljište, da li imaš radnju ili preduzeće, pa onda lepo formuliši pitanje. Meni tu nije jasno šta imaš i šta hoćeš.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Otpis samodoprinosa03.01.2010. u 18:04 - pre 174 meseci
Biće da misli na doprinose na obavezno socijalno osiguranje. Nisam baš siguran da postoji način da se oni otpišu.
 
Odgovor na temu

khanate
Aleksandar Mihajlovic
Beograd

Član broj: 101361
Poruke: 25
188.93.120.*



Profil

icon Re: Otpis samodoprinosa04.01.2010. u 23:51 - pre 173 meseci
Da, mislio sam na obavezno zdravstveno osiguranje i staz. U pitanju je DPR (preduzetnicka radnja).
 
Odgovor na temu

mikal
srb

Član broj: 151312
Poruke: 102
93.86.58.*



+8 Profil

icon Re: Otpis samodoprinosa05.01.2010. u 17:50 - pre 173 meseci
Za preduzetničku radnju ćeš morati da platiš doprinose za PIO, zdravstveno i nezaposlenost. Sve ostalo zastareva. Treba samo da bežiš 5-6 god od poreske uprave i da nemaš ništa od imovine kako ne bi mogli da ti oduzmu ništa. Možda možeš i da probaš da umanjiš kamatu, ali to je već na dobroj volji poreskog inspektora.
 
Odgovor na temu

khanate
Aleksandar Mihajlovic
Beograd

Član broj: 101361
Poruke: 25
188.93.120.*



Profil

icon Re: Otpis samodoprinosa19.01.2010. u 17:13 - pre 173 meseci
Imam svoj stan i to i jeste problem jer preduzetnik odgovara za dugovanja svojom imovinom. Saznao sam da postoji opcija za umenjenje kamate, neke zahteve sam vec i podneo, nije neuobicajen slucaj ali poreske sluzbe ne udaraju na sva zvona povodom akcija tipa "izmirite pola duga i skida vam se 70% kamate" i sl. Sada me nesto drugo zanima, posto se stan vodi na mene, mogu li da ga otudjim dok to ne izmirim? Generalno mi je plan da se preselim u drugi stan jer imam racunicu a pritom ce mi ostati razlika dovoljna da izmirim sva svoja dugovanja.

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

mikal
srb

Član broj: 151312
Poruke: 102
91.150.121.*



+8 Profil

icon Re: Otpis samodoprinosa19.01.2010. u 23:39 - pre 173 meseci
Sve dok ti poreska ne dostavi zahtev za utvrdjivane imovine, odnosno rešenje o zabrani otudjivanja, sve do tada imaš pravo da navedenu imovinu otudjiš. Kvaka 22 je da u slučaju da poreska uprava(čitaj korumpirani debeli inspektor) proceni da je to otudjenje bilo sa namerom da se utaji porez ima pravo da naplatu izvrši i od kupca. Ovo je samo teorija u zakonu za koju ja nisam čuo da se je dogodila.
U kratkim crtama. Sve dok ti ne stigne dopis o zabrani otudjenja imaš pravo da sve rasprodaš.
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Otpis samodoprinosa19.01.2010. u 23:46 - pre 173 meseci
mikal
Citat:
Sve dok ti poreska ne dostavi zahtev za utvrdjivane imovine, odnosno rešenje o zabrani otudjivanja, sve do tada imaš pravo da navedenu imovinu otudjiš. Kvaka 22 je da u slučaju da poreska uprava(čitaj korumpirani debeli inspektor) proceni da je to otudjenje bilo sa namerom da se utaji porez ima pravo da naplatu izvrši i od kupca. Ovo je samo teorija u zakonu za koju ja nisam čuo da se je dogodila.
U kratkim crtama. Sve dok ti ne stigne dopis o zabrani otudjenja imaš pravo da sve rasprodaš.


Staro je pravilo zaštite imovine da se imovina ne drži na svoje ime, već na ime pravnih lica, preduzeća, fondacija, društava, koje fizičko lice kontroliše, ali tako da mu se imovina oduzimanjem ili potraživanjima na njegovo ime ne može otuđiti.

Imovina, ako je nekretnina, može da pripada stranom pravnom licu, a tom pravnom licu se može obećati ili predati i unaprijed, prije nego što je došlo do mogućeg potraživanja. Ili je strano pravno lice moglo da posudi novac fizičkom licu, novac koji je potrošen, a fizičko lice je moglo slobodno da garantuje svojom nekretninom. Tako bi prioritet na nekretninu moglo da ima to strano pravno lice, pod kontrolom tog fizičkog lica.

Prema tome i prenos imovine i ugovor o garanciji ili sigurnosti se može uraditi sa prijateljskim stranim pravnim licem.

Svima preporučujem da nekretnine drže na ime pravnog lica, pogotovo u onim slučajevima kada osobno postoje rizici, krediti, potraživanja, pa čak i rizici od razvoda ili svađe u porodici ili neriješene situacije kod nasljeđivanja.

Louis
 
Odgovor na temu

khanate
Aleksandar Mihajlovic
Beograd

Član broj: 101361
Poruke: 25
188.93.120.*



Profil

icon Re: Otpis samodoprinosa27.01.2010. u 12:08 - pre 173 meseci
Hvala Mikal i Louis, to zvuci utesno. E sad, kao sto rekoh, stan se vodi na moje ime, dakle fizicko lice a kao preduzetnik, (u tom slucaju pravno lice zar ne) garantujem svojom imovinom, koga poreska uprava duzi za neizmirene obaveze? Fizicko lice kao osnivaca ili pravno lice ili kako vec to funkcionise? :/ Koliko shvatam da je preporuka da stan prebacim na ime nekog drugog pravnog lica (ne svoje d.p.r)? Jesam li bezbedan ako to uradim sada, nakon sto je doslo do potrazivanja?

Ono sto mi je sada najvaznije jer je aktuelno od pre par dana je: sta je najbolje da uradim da se obezbedim za period naredne dve godine? Naime otvorila mi se mogucnost da odem u EU da radim gde je verovatnoca da se vratim u tom roku ravna nuli. Nakon toga imao bih sredstava da izmirim dugovanja i konacno skinem sa vrata tu omcu.

Unapred hvala,
Aca
 
Odgovor na temu

Thetaworld
General Partner
RCD usluge

Član broj: 2317
Poruke: 520

Sajt: www.rcdusluge.com


+60 Profil

icon Re: Otpis samodoprinosa28.01.2010. u 03:04 - pre 173 meseci
khanate:
Citat:
 Hvala Mikal i Louis, to zvuci utesno. E sad, kao sto rekoh, stan se vodi na moje ime, dakle fizicko lice a kao preduzetnik, (u tom slucaju pravno lice zar ne) garantujem svojom imovinom, koga poreska uprava duzi za neizmirene obaveze? Fizicko lice kao osnivaca ili pravno lice ili kako vec to funkcionise? :/ Koliko shvatam da je preporuka da stan prebacim na ime nekog drugog pravnog lica (ne svoje d.p.r)? Jesam li bezbedan ako to uradim sada, nakon sto je doslo do potrazivanja?

Ono sto mi je sada najvaznije jer je aktuelno od pre par dana je: sta je najbolje da uradim da se obezbedim za period naredne dve godine? Naime otvorila mi se mogucnost da odem u EU da radim gde je verovatnoca da se vratim u tom roku ravna nuli. Nakon toga imao bih sredstava da izmirim dugovanja i konacno skinem sa vrata tu omcu.


Prvo i osnovno i najvažnije je da se pojmovi razjasne:

Pravno lice nisi ti, pravno lice nije preduzetnik, pravno lice je osoba pred zakonom isto kao što si ti po imenu i prezimenu osoba pred zakonom. Osobina pravnog lica je da ima prava posjedovanja na svoje ime, prodaje, kupovine, trgovine, da ima svoju imovinu koja je odvojena od imovine bilo kojeg drugog fizičkog lica.

Pravno lice zamisli tako da misliš na jednu žutu kovertu na kojoj piše DRUŠTVO ABC i zamisli da taj naziv DRUŠTVO ABC, sa tom žutom kovertom, to izmišljeno ime i komad "registrovanog" papira, ima ista prava kao što imaš i ti, koji si živo lice i živa osoba, koja ima prava pred zakonom da posjeduje, kupuje, trguje, da ima svoju imovinu i slično.

Prema tome pravna lica su pred zakonom izjednačena po pravima sa fizičkim licima, barem po pitanju poslovanja, tužakanja i slično.

Preduzetnik nije nikada pravno lice, to je nemoguće, jer preduzetnik uvijek posluje u svoje ime i za svoj račun, dok pravno lice posluje isto u svoje ime ali je to ime fiktivno i nije ime žive osobe. Ako je preduzetnik Aco, onda Aco uvijek u svoje ime posjeduje, kupuje i prodaje, dok pravno lice kupuje u ime DRUŠTVO ABC, a to pravno lice neko "zastupa", recimo direktor društva koji se zove Mirko. Direktor posluje u ime društva, a preduzetnik ne zastupa nikoga, on posluje samo u svoje ime.

Fizičko lice si prema tome ti sam, ti nisi pravno lice, niti neka živa osoba može da bude pravno lice. Pravno lice nastaje kada se obično grupa ili pojedinac (kad takav zakon u državi postoji) odluči na osnivanje grupne odgovornosti, onda se registruje grupna odgovornost pod nekim imenom kao DRUŠTVO ABC, a to ime postaje osoba pred zakonom, to ime, a ne pojedinac grupe, može da te tuži i da bude tuženo, da ima svoju posebnu imovinu.

Preduzetnik ima svoju imovinu, nije pravno lice.

Poreska uprava će da traži od tebe i iz tvoje imovine. Naplatiće od tvog novca i iz tvoje imovine, recimo od stana. Zaplijeniće ga, dovešće te na rub propasti, ako si se toliko zaglibio u poslovanju.

Da li si bezbjedan da uradiš to sada nakon potraživanja, nisam siguran. U nekim državama postoje posebni zakoni koji tako nešto sprečavaju. Nisam siguran da li to postoji u Srbiji.

Moraš isto da znaš, ako prebacuješ nešto na pravno lice, onda u državi može postojati zakon da ti zaplijeni DIONICE u pravnom licu. Prema tome moraš se raspitati kod domaćeg advokata po tom pitanju. Tako ni korištenje domaćeg pravnog lica DOO ne mora biti od koristi. Zavisi od zakona. Domaće pravno lice inače i nije stvarno pravno lice kao u drugim državama. Svako može koristiti strana pravna lica da posjeduje nekretnine u Srbiji. Mogu se koristiti i metode zaštite imovine i bez domaćeg pravnog lica.

Recimo jedan od načina osiguranja imovine, bez domaćeg pravnog lica, je ugovor o sigurnosti na osnovu nekih kredita ili zamjene vrijednosti.

Recimo da postoji strano pravno lice, preduzeće, koje je indirektno pod tvojom kontrolom. To preduzeće ti ponudi DIONICE u preduzeću, koje si dužan da platiš, ali koje nisi još uplatio. Pošto je to ipak tvoje preduzeće, stvarni rizik ne postoji. Ali, sa takvim stranim preduzećem, ti STVARAŠ još jednog povjerioca, samo jednog prijateljskog povjerioca koji bi onda imao putem ugovora PRAVO PRVENSTVA ZAPLIJENE tvoje nekretnine i oduzimanja nekrentine u slučaju neplaćanja dionica koje si preuzeo na svoje ime. A, po zakonu u SAD, te dionice ti niko neće moći zaplijeniti niti oduzeti. Tako možeš PRIJE PRENOS nekretnine, da OSIGURAŠ nekretninu. To se čak može uraditi po zakonu u drugoj državi, tako možeš da obezbjediš da potražioc stvarno dobije prvenstvo ili čak u slučaju pokušaja poreske uprave, da ti PREUZME nekretninu, koju onda i dalje koristiš, samo što ta nekretnina ostaje na ime pravnog lica.

Način zaštite imovine što sam ti gore u jednom paragrafu opisao, mnogima vrijedi milione, zakonito je, ali je smjelo i drsko. To je jedno od riješenja stvarne zaštite imovine. A, može da ti sačuva praktično život, jer ti čuva budućnost.

Ostatak ostavljam tebi na razmišljanje.
 
Odgovor na temu

mikal
srb

Član broj: 151312
Poruke: 102
*.inter.net.il.



+8 Profil

icon Re: Otpis samodoprinosa30.01.2010. u 08:25 - pre 173 meseci
Da li si ti od poreske uprave dobio opomenu za neplacene poreze i doprinose, ili si dobio resenje o zabrani otudjenja imovine? Posle ovog drugog male su ti sanse da izbegnes, jer poreska moze da te juri ukoliko si prodao imovinu na koju ti je ona stavila zabranu, pa ces osim ponistenja ugovora o prodaji da dobijes i krivicnu prijavu. Ako se secas prilikom registracije radnje davao si izjavu o imovini.
 
Odgovor na temu

khanate
Aleksandar Mihajlovic
Beograd

Član broj: 101361
Poruke: 25
188.93.120.*



Profil

icon Re: Otpis samodoprinosa31.01.2010. u 11:17 - pre 173 meseci
Nisam mikal, dobio sam samo opomenu za neizmirene poreze i doprinose. Kao sto rekoh, nije mi cilj da izbegnem placanje vec samo da "kupim vreme", do 2 godine i da se osiguram da nece preduzimati nista u smislu zaplene imovine dok nisam u zemlji.
 
Odgovor na temu

bozahd
penzioner

Član broj: 300378
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Otpis samodoprinosa07.03.2012. u 20:40 - pre 147 meseci
Dobar dan. Bio sam osnivac radnje iz radnog odnosa. Pre 5 godina penzionisam sam u firmi u kojoj sam radio , a STR sam nastavio da vodim kao penzioner. Po resenju poreske uprave i dalje sam bio obveznik placanja doprinosa za PIO. U poslednje dve godine poslovanja (2009 - 2010) nisam bio u mogucnosti , zbog losijeg poslovanja da placam redovno akontacije doprinosa , pa se dug nakupio a sa njim i kamata. STR sam odjavio 31.3.2011 godine. Pocetkom 2012e dobio sam opomenu da izmirim dug i kamatu na kojoj je osnovni dug bio 100 000 dinara veci nego po mojim knjigama. Otisao sam da proverim i ispostavilo se da su mi pogresno obracunali dug za citavih 100 000 dinara i to su ispravili. Poslali su mi novu opomenu sa ispravljenim dugom , ali je kamata ostala ista. Na moju intervenciju dobio sam odgovor od poreskog inspektora da se kamata obracunava na odredjene , a neplacene akontacije , a ne na konacno zaduzenje po konacnom resenju za tekuci period. Interesuje me da li je to tacno , odnosno , da li se kamata na dospele , a neplacene obaveze na doprinose za PIO obracunava i placa na akontaciono zaduzenje ili ostvarene rezultate , tj. po konacnom resenju za tekuci period. Konkretno , posto sam u 2011oj godini znacajno podbacio u ostvarenom prometu glavnica duga mi je smanjena po konacnom resenju , ali kamata je obracunata po akontacijama koje sam trebao placati , a nisam mogao. Molim vas neka mi neko odgovori da li je to po zakonu i , ako je moguce po kom clanu i kog zakona.
Takodje me interesuje da li postoji nekakva mogucnost da se kamate koje su dostigle visinu glavnog duga na neki nacin otpisu ili bar smanje.
Da li placanjem glavnice na iznos kamate i dalje ide kamata ili dug po kamati miruje?

Unapred hvala , Milan
 
Odgovor na temu

bozahd
penzioner

Član broj: 300378
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Otpis samodoprinosa10.03.2012. u 14:37 - pre 147 meseci
Dobio sam odgovor na moja pitanja :


- CITAT 1) "Interesuje me da li je to tacno , odnosno , da li se kamata na dospele , a neplacene obaveze na doprinose za PIO obracunava i placa na akontaciono zaduzenje ili ostvarene rezultate , tj. po konacnom resenju za tekuci period."
Na zalost - DA ! Tu materiju uredjuje "Zakon o doprinosima..." - clan 22.. stav 2.

- CITAT 2) "Takodje me interesuje da li postoji nekakva mogucnost da se kamate koje su dostigle visinu glavnog duga na neki nacin otpisu ili bar smanje."
Na zalost - NE ! Bar za sada. Pretprosle godine (2010) je bilo otpisa kamate ako se izmiri glavnica, nesto kratko pred kraj godine... Od tada - nista.

- CITAT 3) "Da li placanjem glavnice na iznos kamate i dalje ide kamata ili dug po kamati miruje?"
Prema "Zakonu o visini stope zatezne kamate" - clan 3. stav 1. u Srbiji se zatezna kamata obracunava primenom KOMFORNE metode. To znaci, da se na kraju
kalendarskog meseca kamata za taj mesec pripisuje glavnici, pa njih dve zajedno cine novu glavnicu - osnovicu za obracun kamate - od 1. dana narednog meseca.
Dakle, placanjem glavnice, kamata se svakako smanjuje, ali nastavlja da ide - na ostatak duga.

Pozdrav
neptuncokg


Mene sad zanima ako bi neko mogao da mi odgovori ili da me usmeri :

Da li penzioner iz radnog odnosa u javnom preduzecu moze da osnuje samostalnu trgovinsku radnju STR i kojim obavezama po osnovu poreza i doprinosa podleze?
Da li pomenuti vlasnik STRa koji podleze placanju sopstvenih doprinosa za PIO moze, ukoliko ne plati doprinose za odredjeni period, da se odrekne tog dela staza id a se oslobodi placanja doprinosa za taj period?










 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Otpis samodoprinosa

[ Pregleda: 6606 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.