Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Temperatura šta je to?

[es] :: Fizika :: Temperatura šta je to?

[ Pregleda: 3499 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Temperatura šta je to?04.12.2009. u 23:09 - pre 175 meseci
Reših da napravim temu o temperaturi... Kako definisati temperaturu? Kako objasniti čoveku na ulici šta je temp...? Mislim da nije loše napraviti ovakvu temu jer bi se u raspravu mogli uključiti svi i dati neki svoj doprinos ovoj temi i kvalitetu diskusije. Daću jedan primer koji je interesantan i mislim da je prosto odgovarajući kako bi se započela diskusija.

Neka je broja atoma u stanju sa energijom , a broj atoma u stanju sa energijom . Neka je viši energetski nivo. Ako imamo veliki broj atoma u termodinamičkoj ravnoteži važiće da je:



odakle je



Ako imamo stanje inverzne naseljenosti važiće da je



Odnosno za slučaj inverzne naseljenosti imamo da je



Negativna apsolutna temperatura! Otkud to? Postavlja se pitanje može li se postići inverzna naseljenost u stanju termodinamičke ravnoteže? Odgovor je da ne može! Zašto? Da li ovo povlači da se temperatura može definisati samo u stanju termodinamičke ravnoteže?

Ovu temu sam postavio na ovaj način u nadi da će se uključiti i oni koji ne studiraju fiziku. Mnogo je opširnija nego što sam napisao u uvodu, ali doćićemo do nekih tačaka i u diskusiji, nadam se!
 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
109.93.68.*



+3 Profil

icon Re: Temperatura šta je to?05.12.2009. u 11:08 - pre 175 meseci
Citat:
petarm: Ovu temu sam postavio na ovaj način u nadi da će se uključiti i oni koji ne studiraju fiziku. Mnogo je opširnija nego što sam napisao u uvodu, ali doćićemo do nekih tačaka i u diskusiji, nadam se!



Temperatura je kada si prehlađen. U tome je sav paradoks - prehlađen si a temperatura ti je visoka.
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.adsl.eunet.rs.



+17 Profil

icon Re: Temperatura šta je to?05.12.2009. u 14:37 - pre 175 meseci
Ja na temperaturu gledam kao na statistički parametar u particionoj funkciji



koji ima nama intuitivno blisko značenje u velikim sistemima sa visokodimenzionalnim jednočestičnim konfiguracionim prostorom.

Uostalom sistemi sa negativnom temperaturom su topliji od bilo kog sistema sa pozitvnom temperaturom u termodinamičkom smilu. Ako bi npr. sistem na negativnoj temperaturi, poput sistema sa inverznom popunjenošću koji je pomenut na početku, doveli u kontakt sa bilo kojim telom na pozitivnoj temperaturi, sistem na negativnoj temperaturi bi predao određenu količinu toplote toplijem sistemu.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Temperatura šta je to?06.12.2009. u 13:17 - pre 175 meseci
Citat:
petarm: Reših da napravim temu o temperaturi... Kako definisati temperaturu? Kako objasniti čoveku na ulici šta je temp...? Mislim da nije loše napraviti ovakvu temu jer bi se u raspravu mogli uključiti svi i dati neki svoj doprinos ovoj temi i kvalitetu diskusije. Daću jedan primer koji je interesantan i mislim da je prosto odgovarajući kako bi se započela diskusija.

.....

Ovu temu sam postavio na ovaj način u nadi da će se uključiti i oni koji ne studiraju fiziku. Mnogo je opširnija nego što sam napisao u uvodu, ali doćićemo do nekih tačaka i u diskusiji, nadam se!




Citat:
NicholasMetropolis: Ja na temperaturu gledam kao na statistički parametar u particionoj funkciji



Boga mi momci... kako ste krenuli, u ovu temu se nece ukljuciti ni obicni prosecni (citaj: losiji) fizicari kao ja a kamoli obicna raja ;)

Sta fali definiciji da je temperatura mera kojom opisujemo koliko se brzo molekuli krecu i osciluju, i da to mi osecamo preko temperaturnih receptora koji su prozeti kroz celo nase telo. Po meni vecina obicnih ljudi ce ovo da razume.


-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.adsl.eunet.rs.



+17 Profil

icon Re: Temperatura šta je to?06.12.2009. u 14:11 - pre 175 meseci
Citat:
Mikky:
Sta fali definiciji da je temperatura mera kojom opisujemo koliko se brzo molekuli krecu i osciluju, i da to mi osecamo preko temperaturnih receptora koji su prozeti kroz celo nase telo. Po meni vecina obicnih ljudi ce ovo da razume.


Kako bi onda definisao temperaturu zračenja?
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Temperatura šta je to?07.12.2009. u 16:17 - pre 175 meseci
Pa dobro, ocekivao sam takvo pitanje. Fotoni imaju ekvivalent kineticke energije cestica pa bi moglo preko toga, zar ne? Odnosno temperatura u sustini ima dimenzije energije pa se moze i meriti u dzulima, a fotoni imaju energiju E=hv. Inace tek sad sam krenuo da spremam statisticku pa se jos bavim termodinamikom i imam jos uvek "naivan" pogled na temperaturu.

Mislim da se na ovakvim forumima opstijeg karaktera treba voditi diskusija koja je malo pribliznija obicnim ljudima (pa i inzenjerima) nego diskusija fizicarski usko strucnog tipa. Obicnom coveku (koji je spomenut kao jedan od motiva ove teme) mislim da je prilicno nepoznat pojam "temperatura zracenja" a da ne spominjem "statistički parametar u particionoj funkciji" za koji ni ja ne znam sta znaci (za sada) :)
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.adsl-1.sezampro.yu.



+33 Profil

icon Re: Temperatura šta je to?08.12.2009. u 20:01 - pre 174 meseci
Citat:
NicholasMetropolis: Ja na temperaturu gledam kao na statistički parametar u particionoj funkciji



koji ima nama intuitivno blisko značenje u velikim sistemima sa visokodimenzionalnim jednočestičnim konfiguracionim prostorom.

Uostalom sistemi sa negativnom temperaturom su topliji od bilo kog sistema sa pozitvnom temperaturom u termodinamičkom smilu. Ako bi npr. sistem na negativnoj temperaturi, poput sistema sa inverznom popunjenošću koji je pomenut na početku, doveli u kontakt sa bilo kojim telom na pozitivnoj temperaturi, sistem na negativnoj temperaturi bi predao određenu količinu toplote toplijem sistemu.


Slazem se sa ovakvim definisanjem! Jer temp. je jako lako definisati za idealni gas, ali vec za realni gas, Boze- Ajnstajnov i Fermi -Dirakov gas... to nije trivijalno!
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Temperatura šta je to?

[ Pregleda: 3499 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.