Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povrat PDV-a, razlicite cifre u dvije prodavnice ista drzava...

elitemadzone.org :: MadZone :: Povrat PDV-a, razlicite cifre u dvije prodavnice ista drzava...

[ Pregleda: 5844 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bacardi88
Igor Petrovic
Stolarija Rapic
Prijedor

Član broj: 241830
Poruke: 2
195.251.96.*

ICQ: 78400
Sajt: www.elitemadzone.org


Profil

icon Povrat PDV-a, razlicite cifre u dvije prodavnice ista drzava...30.11.2009. u 16:32 - pre 175 meseci
Trenutno se nalazim u Grckoj. Hocu da kupim laptop koji kosta 700 eura i naravno da trazim povrat pdva pri izlasku iz drzave. Medjutim obilazeci prodavnice naisao sam na dva razlicita povrata pdv-a.
U jednoj prodavnici mi nude povrat pdv-a na laptop koji kosta 700 eura da mi vrate oko 73 eura. Iznos pdva u Grckoj je 19%, a tih 73 eura nije ni priblizno 19 % povrata pdva. I tako sam ja prodavca malo upitao sta, kako... i on mi izvadi knjigu neke tax free kompanije Global refund s kojom oni imaju sklopljen ugovor, i u knjizi tacno pise da proizvod cija je cjena izmedju 638E i 740E povrat pdva je 73 eura, i rece mi da mogu naplatit u tax free radnjama, bankama, na kreditnu karticu itd taj povrat pdv-a.
I tako odem u sljedecu prodavnicu koja je kao i prethodna jedna od najjacih u grckoj i tamo mi prodavac rece da povrat pdva mogu dobiti oko 117 eura, sto znaci puni pdv tj. 19%. E sad razlika je i tu sto mi ovaj drugi prodavac nije gledao u nikakvu knjigicu vec je jednostavno na digitronu izracunao kako vec to ide i rekao mi 117E (ne znam tacno u euro), povrat pdv-a, i da ga mogu uzeti u njihovoj radnji po povratku u Grcku (posle praznika se vracam u grcku).
E sad ja nisam siguran sta je tu ispravno a sta nije, ali bio je siguran da cu toliki povrat pdva i dobiti.
Za ovaj Globalrefund tax free listic sam siguran da cu moci naplatiti pdv jer mi je i prijatelj naplatio preko njega al je i on dobio ovu neku umanju svotu pdva a ne punih 19%.
Sada ne znam sta da uradim. Obe prodavnice su veoma ugledne i imaju pa mozda i po najveci broj kupaca u gr. Nisam siguran ako dodjem na granicu (putujem vozom) sa ovim tax free listicem u kojem mi vracaju 117 eura da li ce mi ovlasteno lice udariti pecat da je validan, ustvari da li je uopste ispravan... a i taj Globalrefund tax free listic, da li je razlog sto je povrat pdv-a kod njih manji taj sto nude vise usluga i imaju vise nacina da isplate taj pdv (kartica, raiffeisen, bank, tax free shopovi svagdje, posta..) pa mozda uzimaju malo veci postotak? Da li je uopste moguce traziti i dobiti puni iznos pdv-a???

Zamolio bih sve koji su imali slicna ili ikakva iskustva, ili imaju bilo kakva saznanja o ovome da odgovore, po mogucnosti pre vikenda jer jos malo putujem :)






petar
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Povrat PDV-a, razlicite cifre u dvije prodavnice ista drzava...30.11.2009. u 17:18 - pre 175 meseci
Ja mogu da ti kazem za veliku britaniju jer je slicna prica, tu su radi o veoma "modernom" procesu outsouringa. Dakle, firma nece da se zeza sa tvojim povracajima poreza pa je tu uslugu prebacila na middle man-akoji se zove global refund koji ce na kraju preko trgovca sumarno da otkine od drzave 117e, tebi da da 73 a ostatak da skladno na neki procenat podeli izmedju sebe i trgovca i to je prica na semu "bolje da ti mi vratimo manje nego da ti sve propadne". To tebi medjutim ne igra igru jer se ti vracas u grcku i bolja ti je varijanta da ti sama radnja vrati iznos poreza, fora je samo naci trgovca kojeg global refund jos nije uveo u stado. Ono sto treba da se dobro raspitas je sta trgovac treba da ti da pri kupovini i mnoogo vaznije GDE i KAKO na granici da to overis da si robu izneo iz grcke jer u suprotnom ne mozes dobiti pare nikako.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

hobbista
Beograd

Član broj: 149118
Poruke: 277



+180 Profil

icon Re: Povrat PDV-a, razlicite cifre u dvije prodavnice ista drzava...30.11.2009. u 17:22 - pre 175 meseci
Moje iskustvo:

Kupim neku robu u Solunu (ako se ne varam, mora da bude preko 100€ da bi postojala mogućnost vraćanja poreza), i tražim od prodavca papir za povraćaj poreza. Prilikom prelaska granice pokažem cariniku robu, on mi overi papir, svratim u free-shop, dam papir na kasi i uzmem pare.
U ovoj varijanti dobijaš manji povraćaj, jer moraju posrednici nešto da zarade, ali ti ne moraš da se vraćaš do radnje gde si kupio robu.
U drugoj varijanti dobijaš ceo porez nazad jer nema posrednika.
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4414
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Povrat PDV-a, razlicite cifre u dvije prodavnice ista drzava...01.12.2009. u 08:56 - pre 175 meseci
I uzmi u obzir posto i odsto. Na primer, ako je PDV 20% i roba ima cenu u radnji 120 evra to ne znači da ti treba da dobiješ 24 evra nazad jer se cena formira po principu prodajna cena je 100 evra plus 20% PDV je 100+20=120. Dakle, pDV je 20 evra, a ne 24 evra.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

Bacardi88
Igor Petrovic
Stolarija Rapic
Prijedor

Član broj: 241830
Poruke: 2
195.251.96.*

ICQ: 78400
Sajt: www.elitemadzone.org


Profil

icon Re: Povrat PDV-a, razlicite cifre u dvije prodavnice ista drzava...01.12.2009. u 14:55 - pre 175 meseci
Dobro, hvala na informacijama. Koliko sam ja skontao, onda mi je bolje da uzmem taj veci povrat pdva koji dobijam u prodavnici jer se ionako vracam u Grcku, nego da uzmem taj taj manji Globalrefund iznos...



Jos neko sa slicnim iskustvima???




petar
 
Odgovor na temu

2nd to none
bgd

Član broj: 26310
Poruke: 50
109.106.245.*



+10 Profil

icon Re: Povrat PDV-a, razlicite cifre u dvije prodavnice ista drzava...02.12.2009. u 02:56 - pre 175 meseci
pokusaj da im u prodavnici gde ti nude global refund objasnis da se vracas nazad i da mozes licno da podignes pare od njih umesto na granici. to je osnovna usluga, moguce da ih samo mrzi da se posle smaraju sa papirologijom, jednostavnije im je da ti izdaju global refund formular i dalje oni vise nemaju nista sa tim
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Povrat PDV-a, razlicite cifre u dvije prodavnice ista drzava...

[ Pregleda: 5844 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.