Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kontaktor K16 (Iskra)

[es] :: Elektronika :: Kontaktor K16 (Iskra)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 37288 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
81.93.86.*



+37 Profil

icon Kontaktor K16 (Iskra)21.11.2009. u 13:17 - pre 175 meseci
Potrebna mi je shema vezivanja za navedeni kontaktor (ako uopste tako nesto postoji) ili da mi neko objsni kako da ga povezem za 2 prekidaca na kojima pise "Minel NI 66-74 (valjda je to oznaka)...
tj. za palenje i gasenje i po mogucnosti kako na sve to da povezem tinjalicu (samo jednu) koja ce pokazivati da je sklopnik ukljucen...

Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

JECHAM
Odrzavanje visokog napona
Smederevo

Član broj: 13031
Poruke: 742
77.46.171.*



+8 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)21.11.2009. u 14:34 - pre 175 meseci
Citat:
bojanst: Potrebna mi je shema vezivanja za navedeni kontaktor (ako uopste tako nesto postoji) ili da mi neko objsni kako da ga povezem za 2 prekidaca na kojima pise "Minel NI 66-74 (valjda je to oznaka)...
tj. za palenje i gasenje i po mogucnosti kako na sve to da povezem tinjalicu (samo jednu) koja ce pokazivati da je sklopnik ukljucen...


Cemu to sluzi a uz to jos i ne radi.
Ako si mislio sa dva tastera jedan da pali(npr. zeleni) a drugi da gasi(crveni) onda tako napisi.
Commo Compact 23
četvorokraki mešni ventil sa motorom i priručnom elektronikom
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)21.11.2009. u 14:50 - pre 175 meseci
pretpostavljam da ti treba sema za start i stop nekog motora ili vec cega, to je prosto, samodrzaci kontakt i dva TASTERA a ne prekidaca, jeadan sa radim a jedan sa mirnim kontaktom i naravno sklopka sa najmanje 4 radna kontakta ili ti N.O. (normali opened ili ti normalno otvoren ili ti otvoren kad nema napona na spulni) kontakta , bilo bi dobro da definises sta ukljucujes sa tim, kolike snage pa da ti iscrtam semu.

radni kontakt - kontakt koji je otvoren kad nema pritiska na taster a zatvara se pritiskom na taster

mirni kontakt - kontakt koji je zatvoren dok nema pritiskom na taster a otvara se pritiskom na taster

pozz.
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
81.93.86.*



+37 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)21.11.2009. u 14:54 - pre 175 meseci
Kako mislis ne radi?Trebalo bi da radi...
Moze da sluzi za mnogo toga npr. za neki trofazni motor, mada meni je vise cilj da skontam princip vezivanja.
Da, to sam mislio izvinjavam se ako se nisam dobro izrazio.
Zaboravio sam jos da napisem da uz sve to ide i bimetalna zastita 8-16 A.Znaci sve je to staro predpostavljam jednu 20ak godina al' nije koristeno.
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)21.11.2009. u 14:55 - pre 175 meseci
znaci mozes sa kontaktorskom sklopkom i dva tastera - start i stop , ili kontaktorskom sklopkom i jednim prekidacem, ili jednom grebenastom sklopkom koja ce tiodraditi isti posao, samo napisi sta konkretno radis ?
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
81.93.86.*



+37 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)21.11.2009. u 15:17 - pre 175 meseci
Znaci imam "sklopnik" na kojem pise K16, proizvodjac Iskra i ima na sebi sledece kontakte: 2 mirna i 2 radna (13,14,15 i 16), L 1-6 , i 2 kontakta za spulu (220v).
Prekostrujni rele na njemu ima 4 kontakta i imam 2 tastera (jedan zuti a jedan crveni i na svakom od njih ima 8 kontakta).Trenutno nista ne planiram prikaciti na ovo cisto hocu da sve to povezem.

Citat:
shadow88
pretpostavljam da ti treba sema za start i stop nekog motora ili vec cega, to je prosto, samodrzaci kontakt i dva TASTERA a ne prekidaca, jeadan sa radim a jedan sa mirnim kontaktom i naravno sklopka sa najmanje 4 radna kontakta ili ti N.O. (normali opened ili ti normalno otvoren ili ti otvoren kad nema napona na spulni) kontakta , bilo bi dobro da definises sta ukljucujes sa tim, kolike snage pa da ti iscrtam semu.

radni kontakt - kontakt koji je otvoren kad nema pritiska na taster a zatvara se pritiskom na taster

mirni kontakt - kontakt koji je zatvoren dok nema pritiskom na taster a otvara se pritiskom na taster

pozz.


Bio si na pravom putu da mi objasnis ako moze da mi nacrtas shemu vezivanja
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

JECHAM
Odrzavanje visokog napona
Smederevo

Član broj: 13031
Poruke: 742
77.46.171.*



+8 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)21.11.2009. u 15:47 - pre 175 meseci
Mozda ovo pomogne

Commo Compact 23
četvorokraki mešni ventil sa motorom i priručnom elektronikom
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
81.93.86.*



+37 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)21.11.2009. u 16:23 - pre 175 meseci
Evo kako to izgleda slikovito...
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)21.11.2009. u 19:12 - pre 175 meseci
Pa dobro, je li ti sada jasno gde sta da povezes uzimajuci u obzir ovu tvoju slicicu u kombinaciji sa onim sto ti je nacrtao JECHAM ?
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
81.93.86.*



+37 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)21.11.2009. u 21:11 - pre 175 meseci
Nije mi jasno nista na ovoj slici sto je postavio JECHAM... kakvi su ovo kontakti 1,2,3,4?Nigdje se ne pominje bimetalna zastita na ovoj slici... i gdje vodi ova linija od spoja "1" pa prema gore, gdje?
Sta znaci ovo Ti i Tu?Ako moze neko da iskoristi ovu moju skrabotinu pa po njoj napravi spojeve gdje sta treba da se poveze ili... malo detaljnije objasnjenje posto sam sad totalno zbunjen.
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

JECHAM
Odrzavanje visokog napona
Smederevo

Član broj: 13031
Poruke: 742
77.46.171.*



+8 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)21.11.2009. u 21:26 - pre 175 meseci
Ti taster iskljucenja( mirni kontakt na tvom crvenom tasteru)
Tu taster ukljucenja(Radni kontakt na tvomzutom tasteru tasteru)
13 i 14 pomocni radni kontakt na tvojoj sklopci- treba proveriti tvoje oznake
Ako za slike A2 ide na 0 onda linija od 1 na gore ide na fazu
Commo Compact 23
četvorokraki mešni ventil sa motorom i priručnom elektronikom
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)22.11.2009. u 09:07 - pre 175 meseci
ta linija koja ide gore je faza, a dole je oznaka za masu, tj nulu, bimetalna zastita se ne pominje jer je ovo komandna tj upravljacka shema,a ne energetska,

znaci princip vezivanja ti je sledeci:

pre svega batali brojeve i oznake,pomocu njih neces nista postici, i nikad neces razumeti kako i zasto tako taj sklop radi, prati kuda idu vodovi, i kuda tece struja, znaci fazu dovedi na klemnu mirnog kontakta na tvom crvenom tasteru (po semi Ti ili ti taster iskljucenja) sa druge klemne (drugog kraja tj izlaza) istog tog mirnog kontakta na istom tom crvenom tasteru vodi zicu na jedan kraj jednog radnog kontakta na kontaktoru, a sa drugog kraja istog tog radnog kontakta dovedi na spulnu, drugi kontakt spulne vezujes na nulu, a sa tim radnim kontaktom na kontaktoru koji si upotrebio vezi paralelno radni kontakt sa zutog tastera i zavrsio si posao.

princip rada sheme ti je sledeci, kada sklop pustis pod napon, spulna kontaktora nije pod naponom jer strujni krug nije zatvoren ni preko radnog kontakta zutog tastera ni preko radnog kontakta kontaktora, sto znaci da je kontaktor iskljucen i stanje uredjaja koji ukljucujes je takodje iskljuceno. kada pritisnes zuti taster , spulna kontaktora dolazi pod napon preko mirnog kontakta crvenog tastera , i preko radnog kontakta zutog tastera, spulna privlaci kotvu, i zatara svoj radni kontakt koji si upotrebio u upravljackom delu, i sad se spulna napaja preko njega, bez obzira da li je zuti taster pritisnut ili ne, i to se zove samodrzeci kontakt jer sklopka sama sebe drzi ukljucenu preko svog radnog kontakta, i sad ti je stanje sklopke i uredjaja ukljuceno, sve dok ne pritisnes crveni taster i prekines strujni krug otvaranjem mirnog kontakta na tasteru, tj prekidas dovod faze, cime spulna gubi napon i otpusta kotvu sklopke, cime se i njen samodrzeci radni kontakt otvara tako da sklopka ostaje u iskljucenom stanju dok ponovo ne pritisnes zuti taster za ukljucenje i pustis fazu na spulnu, i tako u krug.

nadam se da si me sad razumeo, samo prati upravljacku shemu , mani se sad bimetala i ostalih delova koji su za energetiku, o tome cemo kad odlucis sta ces da ganjas tom skalamerijom :)

pozz te i srecno, dobro pazi u sklapanju i povezivanju , u pitanju je ipak 220V ! OBAVEZNO SVE RADI U BEZNAPONSKOM STANJU PA KAD POVEZES ONDA UKLJUCI PA ISPITAJ JEL VALJA . ako negde zapne, znas gde da nas nasjes :) samo polako , bez zurbe, mirno i hladne glave, nije se igrati sa strujom, narocito ne ovom od 220V.
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
81.93.86.*



+37 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)22.11.2009. u 20:08 - pre 175 meseci
Nisam bio u prilici da se ranije javim, inace uspio sam sve povezati, to sam napravio kad je JECHAM postavio svoj zadnji odgovor :) Hvala puno JECHAM... i naravno shadow88 na detaljnom i iscrpnom objasnjenju.
Pomogli ste mi obojica puno, uglavnom dugujem vam... btw problem je bio u tome i sto me najvise zbunilo da je kod mene na kontaktoru 13 i 14 mirni kontakt a radni 15 i 16 :) mogao sam to provjeriti unimerom al' ajd...
malo me sad sramota sta ja nisam znao povezati, ovo je toliko jednostavno, povezao sad sve ovo i sa bimetalom sad jos cekam kad ce ispasti nesto da koristim sa ovom skalamerijom.

Znam da se nije igrati sa strujom, mada jos nisam nesto osjetio na svojoj kozi iako mi je elektrotehnika struka, mada skoro da nemam nikakvog iskustva i prakse u ovoj oblasti.Hvala jos jednom i pozdrav !







Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

JECHAM
Odrzavanje visokog napona
Smederevo

Član broj: 13031
Poruke: 742
77.46.171.*



+8 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)22.11.2009. u 20:37 - pre 175 meseci
Slika koju sam postavio je samo deo sa neke vece sheme pa zbog toga nije bilo sve obelezeno.
Drago mi je da si uspeo da se snadjes i napravis to sto ti treba.
Pozdrav.
Commo Compact 23
četvorokraki mešni ventil sa motorom i priručnom elektronikom
 
Odgovor na temu

kv74
zlatan jovanovic
nezaposlen
srbija

Član broj: 217534
Poruke: 82
*.opera-mini.net.



+1 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)24.11.2009. u 21:12 - pre 175 meseci
Pozdrav!nadam se da se neljutite sto ovako ulecem u temu,ali imam par pitanja slicnih ovom,pa rekoh da ne otvaram novu temu.interesuje me dali moze 3f motoru da se menja smer sa dva taster-prekidaca,tj da se zelenim tasterom ukljuci jedan smer,zatim da se crvenim zaustavi motor,a kad se zaustavi da se ponovnim pritiskanjem tog crvenog tastera ukljuci motor u drugom smeru,i tako u krug?ako moze,na koji nacin?unapred hvala!!
 
Odgovor na temu

vukboban
Boban Vukovic
PANCEVO

Član broj: 116735
Poruke: 250
195.178.35.*



+11 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)24.11.2009. u 21:21 - pre 175 meseci
A zasto jednostavno kad moze komplikovano???
Stavi jos jedan taster!
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)25.11.2009. u 00:24 - pre 175 meseci
moglo bi, ali nikad ne bi znao u kom ti je stanju sklop, ubaci jos jedan taster pa da menjas levo-stop-desno-stop :) inace postoji i sema levo-desno-stop, tj da iz jednog smera prebacis u drugi bez stop-a a stop da ti sluzi samo za zaustavljsnje motora , ali ovakav sklop zahteva vremenski rele ...
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3874
91.191.7.127



+334 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)25.11.2009. u 05:49 - pre 175 meseci
Ideja da dvostukim pritiskom na taster uradis drugu operaciju nije dobra.
Zamisli sta ce se desiti ako taster " prozvoni " ili ako slucajno dva puta kliknes, a motor jos nije stao.
Tri tastera sa vremenjakom da se obezbijedi sigurno zaustavljanje motora, iako ako imas jaku mrezu i elemente koji mogu da izdrza velike struje mozes direknto, ali ne preporucujem.
 
Odgovor na temu

kv74
zlatan jovanovic
nezaposlen
srbija

Član broj: 217534
Poruke: 82
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)25.11.2009. u 06:06 - pre 175 meseci
>
 
Odgovor na temu

kv74
zlatan jovanovic
nezaposlen
srbija

Član broj: 217534
Poruke: 82
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Kontaktor K16 (Iskra)25.11.2009. u 18:05 - pre 175 meseci
>>
>
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Kontaktor K16 (Iskra)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 37288 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.