Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Channel ID kod wireless rutera

[es] :: Wireless :: Channel ID kod wireless rutera

[ Pregleda: 4019 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

slavisaelit
Slaviša Čolić
Student
Beograd

Član broj: 209240
Poruke: 25
77.46.165.*



Profil

icon Channel ID kod wireless rutera14.11.2009. u 23:07 - pre 175 meseci
Zdravo svima,

evo ovako, pročitah mnogo strana ovde, i nemogu više, pa reših da otvorim temu.

Dakle, interesuje me kod wireless rutera (moj hg520s) postoje neki kanali (Channel ID), i ima ih 11, može se birati broj kanala, a može se i izabrati automatski. Prvi počinje sa 2412MHz i svaki sledeći je viši za 5MHz.

Mene interesuje za šta su konkretno ti kanali, i čemu služe?

Slaviša
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Channel ID kod wireless rutera14.11.2009. u 23:43 - pre 175 meseci
Kanali kao sto su na tv.radiju...
Sluze za to da bi vise uredjaja moglo da radi u isto vreme da ne smetaju jedan drugom,grubo receno.
 
Odgovor na temu

bulat666
Kukuriku Trajb
Specijalista Metrologije
Gornji Milanovac

Član broj: 166083
Poruke: 262
79.101.94.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/vlad..


+7 Profil

icon Re: Channel ID kod wireless rutera15.11.2009. u 09:49 - pre 175 meseci
Dal to znaci da ne moze vise od 11 uredjaja da se zakaci na taj ruter?!
 
Odgovor na temu

slavisaelit
Slaviša Čolić
Student
Beograd

Član broj: 209240
Poruke: 25
77.46.165.*



Profil

icon Re: Channel ID kod wireless rutera15.11.2009. u 10:22 - pre 175 meseci
Evo ovako,

prvo je bio ruter podešen na jedan kanal, i vezao sam 3 laptopa, i nisam primetio da neki nekog ometa, možda su se i ometali, ali nisam primetio.

Već tri dana googlam i nemogu ništa konkretno da nađem na tu temu, a video sam da wireless radi na principu poludupleks veze, pa sad jel baš radi kao televizor, gledaš samo jedan kanal u isto vreme, ili ruter istovremeno komunicira na više kanala. Ako bi neko znao da odgovori, ili da ponudi link sa literaturom, gde je to sve podrobno objašnjeno.

Slaviša
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: Channel ID kod wireless rutera15.11.2009. u 14:16 - pre 175 meseci
Citat:
bulat666: Dal to znaci da ne moze vise od 11 uredjaja da se zakaci na taj ruter?!
Naravno da moze vise od 11 uredjaja da radi na istom kanalu ali sto ih je vise vece su smetnje.
@slavisaelit
Tv sam naveo kao banalan primer,naravno da nije isto ali ruter radi u istom momentu na samo jednom kanalu ali moze da prima/salje vise razlicitih signala koji su naravno na istoj frekvenciji/kanalu.
Malo je teze to laicki objasniti kako funkcionise bez koristenja strucnih izraza i termina (koje ni ja ne znam bas do detalja) .
Uglavnom ako te to bas zanima mozes izguglati dosta zanimljivih informacija na netu.

 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.emea.ibm.com.



+69 Profil

icon Re: Channel ID kod wireless rutera16.11.2009. u 08:38 - pre 175 meseci
Uredjaj ima 11 kanala na kojima moze da radi. Na bilo kom od tih kanala on moze da zakaci klijente, naravno vise od jednog, neki i vise od jedanaest, zavisi od oprema
Posto ima samo 11 kanala a dosta stvari rade na istoj frekvenciji, npr bluetooth, wifi telefoni, mikrotalasne, pa moze doci do ometanja od strane drugih uredjaja. U tom slucaju, ili ako je neki ruter u blizini na istoj frekvenciji, onda ti je najbolje da promenis frekvenciji na tvom na neki kanal gde nema ometanja.
A to sto rade kao halfduplex uredjaji imas opisano na wikipediji detaljno.
Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

slavisaelit
Slaviša Čolić
Student
Beograd

Član broj: 209240
Poruke: 25
79.101.162.*



Profil

icon Re: Channel ID kod wireless rutera17.11.2009. u 08:24 - pre 175 meseci
Narode, zamolio bih vas samo da ne pišete laički na ovu temu, i lepo sam tražio kondretne odgovore, dakle da li kada uključim na Channel ID 8, da li radi samo na osmom kanalu ili na svih 8, istovremeno, ili kako već, da li zavisi protok od toga, a pre svega ako neko zna online literaturu, poželjno na srpskom ili engleskom jeziku, eto da budem i ja 100% konkretan, da neko ne stavi link sa kineskom literaturom.
 
Odgovor na temu

igor.vitorac

Član broj: 144858
Poruke: 483



+13 Profil

icon Re: Channel ID kod wireless rutera17.11.2009. u 08:36 - pre 175 meseci
Evo ti konkretan odgovor:
http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11
 
Odgovor na temu

fade
Šalingrad

Član broj: 43688
Poruke: 2906
*.emea.ibm.com.



+69 Profil

icon Re: Channel ID kod wireless rutera18.11.2009. u 16:37 - pre 175 meseci
Ako si toliko voljan, imas google i wikipediju, i za 3 minuta mozes naci dosta stvari vezanih za to.
Ako tvoje pitanje nije formulisano sa dovoljno informacija, tesko je dati neki precizan odgovor.
Halfduplex ili poludupleks nema nikakve veze sa televizorom, to je bilo samo lakse objasnjenje.
Posto uredjaj koristi isti kanal za slanje i primanje, onda je teorijski moguce da npr kod 802.11G ciji je maksimalni protok 54 mb, posto je ovo halfduplex uredjaj, u teoriji je moguce ostvariti max 1/2 od toga, naravno uz odredjena podesavanja ako ti je cilj vise slanje nego primanje to se moze prilagoditi u samom uredjaju, ako je neki iz vise klase, zavisno od operativnog sistema i softwera na samom uredjaju.
Opet, u teoriji nema broj ogranicenja broja korisnika koji se mogu prikaciti na isti, ali da bi se obezbedila stabilnost, neki uredjaju koji su namenjeni za kucnu upotrebu su softverski ograniceni na 3 klijent(racunara), neki podrzavaju vise, do 20-ak, sve opet zavisi od uredjaja.
Ako ga stavis da radi na kanalu broj 8, onda ce raditi na kanalu broj 8, a ne na kanalima od 1 do 8 ili od 8 do 11 ili 13.
Najprostije objasnjenje za halfduplex ti je mozda i ovo.
Zamisli da pricas sa nekim, ako obojica pricate u isto vreme, necete se razumeti, ako pricate jedan po jedan, razumecete se.

Ko zna zna, ko ne zna 6.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Channel ID kod wireless rutera

[ Pregleda: 4019 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.